Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
Sirb;178285 said:
Firtate, in primul rind e mai revoltator sa iti apropriezi brand-ul Dorin Chirtoaca. In al doilea rind, mergi si te culca undeva, ca daca vii cu asa "indignari revoltatoare" despre niste sondaje care nu dau doi bani, si incerci sa te "sprigini" pe ele, atunci ii jale mare.

Tipu' de mai sus, vinde brand-u lui Dorin Chirtoaca, vei face bani. Mai fa niste copy/past din Net, astfel ii vei ridica valoarea (brand-ului). Nu mai scrie nici o prostie (ii scazi valoarea la brand), fa copy/past, si asa pina la vreo 25 posting-uri si contacteaza-l pe Dorin. Baga si un avatar frumos, o deviza "batz" si fa bani "mec".

Dupa aia vii la mine si iti fac eu o "optimisation fiscale" ca sa platesti mai putin impozite. Sau il inchiriezi (brand-ul), ca sa iti plateasca lunar o redevanta de 50 EUR, si iti creiez o societate off-shore in Gibraltar ca sa gerezi aceste beneficii. Actiunile societatii le transmiti la un trust (Insulele Caiman) ca sa nu mai dea nimeni de tine.

Desigur ca un sondaj de felul asta nu este relevant insa ma revolta atitudinea administratorilor care este vadit ostila si partinitoare.
Daca este resetat cu indeferenta un sondaj ce sa mai vorbim de informatiile din pagina care sunt vadit partinitoare si fac publicitate gratuita unor partide politice apropiate puterii.
 
Dorin Chirtoaca;178304 said:
Desigur ca un sondaj de felul asta nu este relevant insa ma revolta atitudinea administratorilor care este vadit ostila si partinitoare.
Daca este resetat cu indeferenta un sondaj ce sa mai vorbim de informatiile din pagina care sunt vadit partinitoare si fac publicitate gratuita unor partide politice apropiate puterii.

cu moderatorii nostri sa te pui in poara e ca si cum ai lupta cu morile de vant :) ca nu-s impartziali, eu am mai mentzionat; ajungem din nou la aceeasi concluzie: in van ;)


informatiile sint intr-adevar partinitoare; fiecare incearca sa-si impinga candidatul...

risc sa devin plictisitor si pentru cei care nu-s din grupul de persoane apropiate moderatorilor, dar totusi o sa ma repet: de ce opozitzia nu s-a unit, sa aleaga un singur candidat, care sa fie suficient de puternic pentru a castiga alegerile? un singur raspuns imi trece prin cap: joaca asa cum ii place partidului de guvernamant -- distribuie voturile opozitziei...
 
adica in cazul meu este valabil
calugarita;178235 said:
mai atent la cuvinte!QUOTE], iar aici pe site uitete ce se face ->
calugarita;178292 said:
amo, sunt la curent. am crezut ca te-ai adresat la lucic ref la optimizare :)



pe mine nu ma intereseaza toate explicatiile tale de mai sus. nimeni nu a ascuns faptul ca sunt membrul PDM. si pentru informatie suplimentara, te anunt ca sunt userul formului din august 2005, membrul partidului din ianuarie 2004. asa ca te rog frumos nu iute mintea in zadar. :) ok? sper ca ne-am inteles. restul nu prea stiu cine din useri mai sunt PDMisti.

ref la proces si 'mardaboy' ... iarasi incurci. procesul se refera la faptul ca m-ai ofensat in public fie a fost gluma nereusita, fie intentionat m-ai atacat. cat despre 'mardaboy', pentru ofensa sus-efectuata Sirb, logodnicul tmeu iti va da la bot daca mai continui. plus ma va apara la CEDO. amu tii clar? (-:
adica la unii li se permite iar mii care vorbesc frumos despre Petru Bodarev si care este atacat porceste nu mi se permite.
Chiar nu se poate frumos? Suntem oameni si trebuie sa alegem pentru noi!
 
groparu;178305 said:
cu moderatorii nostri sa te pui in poara e ca si cum ai lupta cu morile de vant :) ca nu-s impartziali, eu am mai mentzionat; ajungem din nou la aceeasi concluzie: in van ;)


informatiile sint intr-adevar partinitoare; fiecare incearca sa-si impinga candidatul...

risc sa devin plictisitor si pentru cei care nu-s din grupul de persoane apropiate moderatorilor, dar totusi o sa ma repet: de ce opozitzia nu s-a unit, sa aleaga un singur candidat, care sa fie suficient de puternic pentru a castiga alegerile? un singur raspuns imi trece prin cap: joaca asa cum ii place partidului de guvernamant -- distribuie voturile opozitziei...

Cel mai normal ar fi fost sa sustina toti un independent. Petru Bodarev ar fi solutia, dar nimeni nu intelege!
 
pervul;178307 said:
Cel mai normal ar fi fost sa sustina toti un independent. Petru Bodarev ar fi solutia, dar nimeni nu intelege!

cam de ce Petru Bodarev ar fi solutzia? sa fii om de aur nu e suficient ca sa te faci primar. trebuie macar un program sa ai... (evident ca nici asta nu e suficient)
 
Pai si PD este un partid de stanga...
Eu in general cred ca problema municipiului tre sa fie radical separate de problemele la nivel politic. Chisinaul este o lume separata.
Cand discutam de problemele capitalei trebuie sa evitam implicarea guvernarii deoarece aceasta a avut un aport foarte mic la functionarea administratiei.
 
militant;178339 said:
Pai si PD este un partid de stanga...
Eu in general cred ca problema municipiului tre sa fie radical separate de problemele la nivel politic. Chisinaul este o lume separata.
Cand discutam de problemele capitalei trebuie sa evitam implicarea guvernarii deoarece aceasta a avut un aport foarte mic la functionarea administratiei.

Corect, sa analizam candidatii ca persoane si nu ca reprezentanti ai partidelor.
Am gasit un interviu din noiembrie 2006 cu Dorin Chirtoaca

http://www.azi.md/iv?iv=124&lang=Ro
 
Cititi Timpul de azi http://www.timpul.md/Rubric.asp?idIssue=526&idRubric=5516

Un candidat promite parcări etajate

Confruntările dintre administraţia publică centrală şi cea locală trebuie eliminate, pentru a se găsi limbaj comun spre binele chişinăuienilor, a declarat Petru Bodarev, candidat independent la funcţia de primar al mun. Chişinău. Bodarev susţine că va insista asupra sporirii autonomiei locale, dar şi a gradului de responsabilitate la nivel local. Potrivit „Info-Prim Neo”, printre problemele primordiale cu care se confruntă oraşul, cărora Bodarev promite să le acorde atenţie prioritară, sunt: ocrotirea mediului înconjurător; necesitatea optimizării reţelei de transport, inclusiv prin construirea parcărilor cu mai multe nivele etc.
 
Dorin Chirtoaca;178304 said:
Desigur ca un sondaj de felul asta nu este relevant insa ma revolta atitudinea administratorilor care este vadit ostila si partinitoare.
Daca este resetat cu indeferenta un sondaj ce sa mai vorbim de informatiile din pagina care sunt vadit partinitoare si fac publicitate gratuita unor partide politice apropiate puterii.
Incep sa ma conving, "pe posting ce vine", ca intr-adevar mai sus e D. Chirtoaca. Pai, Dorine, presupun ca scrii aici ca sa convingi "potentialii alegatori"sa voteze pentru tine sau pentru programul tau, insa cu maniera asta de "baietas oprimat" nu stiu ce roade vei culege.

Ai inceput-o cu "demascari" si "caderi de masti", in speta Filat, scotind "articole prafuite" din "colectia google" crezind ca venind cu "image-ul" de candidat "care deschide ochii" alegatorului vei schimba balanta spre tine. M-as mira enorm daca ar mai merge asa metoda.

A doua la miina, continui in maniera asta insa "sub cuvertura" de "candidat oprimat" si cu sondaje (de doi bani) trucate de "bosii rai". Nu iti permit sa te exprimi, te leaga de miini si de picioare, comploteaza diferite porcarii impotriva ta (vezi cazul Oleg Brega ; cine il mai asculta pe Brega astazi ? Cine mai da 2 banuti pe brand-ul Oleg Brega ?).

Daca asta e ce urmaresti, si ceea ce remarc si am remarcat la tine, atunci inspiri numai jale si confirma ceea ce am scris despre tine in posting-urile precedente.

Ii spuneam lui Lucic, "bot"-ului tau inrait pe acet sub-forum, in unul din posting-urile mele ca nu mai are priza "image"-ul de plingaret si "virgin" la popor ; doar de la femei divortate de 35 ani fiind criza personala tatuate cu "NO FUTURE" pe umar (vorba DE NIRO-ului).

Iti dau 3 exemple "graitoare" din practica :

a/ Royal si Sarkozy -Sego, tipa "curata", luptatoare pentru drepturile femeii, incontinuu indignanta de "bossi rai" de dreapta capitalisti burduhosi si indiferenti si Sarko, tipu' murdar (a la Filat, care va place voua sa tot ii scoateti gainarii de pe Net) care ii place caviarul, riuri de champagne si party shic, sa fie inconjurat de miliardari (Pinaut, Arnaut, Bouygues, Lagardere), sa isi petreaca week-end-uri pe Yacht-uri a carui inchiriere pe zi costa 200 000 EUR (vezi presa www.lemonde.fr). Rezultatul a aratat vadit pe cine prefera masele. Stilul "revoltator steril" si "plingaret" numai provoaca repulsie la mase.

b/ Kerry si Bush : Kerry exact modelul lui Sego de mai sus, incontinuu cu grimasa aia de candidat nesatisfacut de politica Bush-ului rau nu a mers. Masele au apreciat calitatile practice ale candidatilor.

c/ Javlinski si Putin : Javlinski tipul cu un CV "la puterea a patra", "integru" (cuvintul preferat al "bot"-ului Lucic), economist "construit" prin Universitati de elita, si incontinuu "oprimat" si "revoltat" de dictatura de la Kremlin nu ia niciodata mai mult de 10 % la alegeri. Nu vreau sa iti aduc aminte cit a luat Putin la ultimele alegeri ; Putin-u ala rau si kgb-ist cu tendinte de Ioan cel Groaznic, cu afaceri extrem de dubioase in imobiliare in Saint-Petersburg (disparitia mistica a lui Sobchak inspira gurile rele) a cistigat datorita anume capacitatilor practice si a ceea ce a facut "real" in cariera sa. Si daca isi depune a 3 oara candidatura, fii sigur ca va culege minimum 50 % di sufragii.

Intelegi acuma ce vreau sa spun, Dorine ? Nu contest ca esti "integru", "curat", scolit, ca curge "singe european" in vinele tale, ... pentru mine eu nu te vad credibil in calitate de Primar ; vezi esecul intelectualului elitist Javlinski in 1991 cu "programul de 100 zile" care s-a rezultat cu un esec total sau criza economica provocata de un alt intelectual steril Egor Gaidar (a stat de vorba zile intregi fratele meu cu el si imi spunea de ce cunostinte enciclopedice detine Gaidar, insa in practica a dus Rusia la o catastrofa economica), sau faimosul defolt a lui Kirienko (tot ecocnomist din tagma elitistilor sterili) care a zdruncinat ani la rind toate tarile din fosta URSS nu mai vorbesc de economia Rusiei si disparitia unei intregi retele de banci.


PS.
"...ca nu Iordan este mai curat ca Filat, despre Iordan nu am gasit nimic la de coruptie, poate deocamdata..."
Ma adresez Lucic'ului "anticorupt" si "luptaretz-ului" pentru dreptate si adevar, omului care se vircoleste noapte 'n pat de atita coruptie in tara, care viseaza numai cifre si conturi in bancile elvetiene trezindu-se noaptea din somn "in sudori" si urlind sume de miliarde de bani murdari - d'le, daca repeti INTR-UNA unul si acelasi mesaj, la cititor se creaza un "blocaj" la ceea ce spui. Iti voi aduce extrase (intr-adevar de care poti invata ceva intelept) din tratatele de Psihologie care explica in detaliu acest fenomen. Mai "schimba placa", mai gaseste altceva, ia cititorul prin surprindere, fa o "diversiune".
 
eu am o ceva cu imaginea... adica in primul rand apreciez cum arata omul, cum se simte, atitudinea-i etc.
am vazut azi (ieri) emisiunea "eu vreau sa fiu primar" la protv.
filat mi-a parut ca acum venit din camp, putin s-a aranjat si iata-l la tv. faza cu "votati" - a vrut sa arate ca e rebel?
chirtoaca - imi pare un copil putin speriat, dezorientat.
zorin - nu ma atrage doamna :)
nu pot sa ignor chestia asta... de ex., nu pot sa ma uit la serebrean, nu pot sa ascult ce zice. imi este antipatic (si fata, si voce)

un fotomodel cu voce sexoasa, dar si "gospodaros", este prin regiune? :))
 
Eu vreau sa fiu primar! Da' eu vreau sa ma vada mama la televizor. Da' eu vreau sa ma fac cunoscut, sa-mi fac reclama. Da' pe mine m-o platit un ciuvak necunoscut ca sa ma balotez. Da' eu nu spun de ce, k' n-am voie.
-------
De ce se zbat 19 candidati pentru postul de primar general al capitalei. Este ceva la mijloc. Unii din ei nu au nici o sansa chiar din start. Altii apar doar in alegeri. Plus la asta..., daca ei singuri nu stiu sa deschida gura si sa n-au facut nimic, ce-o sa faca la Primarie cu fondurile. S'Adik noi stim ce se face, da lumea, lumea asta a noastra ce face in cazu asta ?
 
Pai e democratie :), nu ai observat ca "prostie" are aceeasi terminatie?
Aparent se ofera o larga gama de "marfuri si servicii" insa cand te uiti mai atent vezi ca nu prea ai din ce alege. Varietate multa si pompoasa, adevarate alternative sunt foarte putine.
Adevaru' e ca avem libertatea de "a vota" si nu de "a alege"
 
privit si eu emisiunea de ieri
Filat foarte convingator, Chirtoaca foarte energic, poate mesajul ii e inca lipsit de atita convingere ca si a lui Filat, dar asta vine cu experienta.

Imi voi exprima si eu parerea inca odata despre alegeri.

De ce nu-l voi vota pe Filat.
Ma mira ca compromatul adus pe forum ii lasa pe multi rece. Si ce daca a furat, bravo lui, l-a dus capul. Asta e logica voastra domnilor? Si ce daca face parte din partidul mult stimatului Diacov, a carui nume a devenit sinonim faradelegii si coruptiei in MD. Si ce daca a ocupat loc in structurile se stat si si-a facut parte, acum siguuuuur nu va mai fura.

De ce-l voi vota pe Chirtoaca.
De atita ca vad intrinsul "otel" - cineva care va impinge in directia convingerilor sale si nu se va lasa modelat.
De atita ca ma regasesc pe mine insumi in afirmatiile sale si in indirjirea sa de a rupe lantul coruptiei din primarie.
De atita ca nu am un om expirimentat care sa-mi satisfaca criteriile mele de onestitate, sinceritate, puritate.

Tinar? Ma faceti sa rad
- tinar nu inseamna prost.
- tinar inseamna indirjit, increzut inca in idealurile sale, nemodelat de societatea noastra
- tinar inseamna energic
- tinar inseamna orgolios

Neexperimentat?
- in a fura? In a dirija cu oamenii?
Poate e si tinar si neexperimentat de a merge la concesii cu propriile valori.

Eu incerc sa va aduc mesajul meu inca odata, deja nu mai stiu a cata oara:
Ave, nevoie de o echipa care va taia domnilor, ca chirurgul, care va taia in faradelege. Care nu va merge la concesii - eu nu te ating da tu-mi dai...
M-ati intrebat ce va face, cum se va intelege cu consilierii locali - asa cum s-a inteles Basescu cu parlamentarii.

Deja fara emotii
avusesem chiar azi dimineata o discutie interesanta cu cineva despre terenurile care au fost destinate constructiilor parcarilor supraetajate. Mi s-a spus ca este practic imposibil de a gasi un teren care sa nu fie in posesia unui consilier din primarie sau a unui fost sau prezent functionar din primarie. Paminturile din Chisinau au fost pru si simplu daruite.
Ma intreb, de ce Urecheanu plecat din primarie nu a fost tras la raspundere p-tru aceasta ci i s-a intentat un proces prostesc despre salvarii? Nu oare deatita ca nu le e comod sa intenteze procese impotriva lor proprie?
Cum v-a proceda Filat? Sa inceapa sa-i dea in judecata pe aia in proprietatea carora au ajuns terenurile din Chisinau a caror valoare, by the way - se estimeaza la circa 1 mln de euro!
Doar pe Chirtoaca il vad capabil de asa ceva.
Seamana cu o lupta cu morile de vant, dar noi, lcouitorii din Chisinau vom fi pin la final castigatori. Poate Chirtoaca va suferi mai mult decat crede ca e posibil, dar mai repet - avem nevoie de un Danco..
 
Numai ca Danco asta nu il vad in Chirtoaca ... Chirtoaca pluteste in idealuri sterile de adolescent crispat (si vad in ce se va transforma Dorin in citiva ani-nimeni nu ii va acorda nici o atentie), fara suparare, Black, ca si tine de altfel (eu despre idealuri); mi-am facut concluzia celor scrise mai sus de tine. Acest Danco, desigur, nici Filat, nici Musuc nu "il va juca". Nu este inca nascut Danco ala al tau Black ; poate el fierbe pe undeva (vorba lui Jirinovski), insa nu il vad inca in vizor. Pentru asa "chestii" (politica), trebuie sa ai coaie (iertati-ma de exprimare) si sa accepti riscul sa te murdaresti cu moderare (cazul Blair) insa sa pari in ochii lumii cit de cit "curat".

Asa ca, vorba militantului, "votam" ce ni se da pe "scena actuala", nu avem sansa sa "alegem" ce ne vreau dorintele noastre.
 
Chirtoaca pluteste in idealuri sterile de adolescent crispat
Exact asta si vreau la moment.
Daca sa fim putin mai cinici: nu-i el oare intrumentul ideal in a rupe masinaria de "spala-maini"? El e neangajat pin acu politic.. care-i atuul adversarilor sai, numai ca e neexperimenta - m-am pronuntat pe baza neeperimentarii sale.
N-are trecut politic - respectiv n-are pirghii de manipulare..
Poate nu m-ai inteles corect, sau eu am fost prea poetic cu Danco - esenta e ca avem nevoie de o jertfa p-tru binele tuturor.

Nu-mi vine o alta candidatura in afara de Chirtoaca care ar putea juca rolul asta.
Si ca sa nu ma considerati un cinic putred - am sris ce am sris nu din rea vointa si din dorinta de a folosi pe cineva - ci din realitatile de azi. Poate Dorin va fi capabil nu numai sa rupa lanturile ci sa iasa si "viu" din afacerea asta, who knows, dar in afara de dinsul nu vad alte candidaturi.
Plus.. mai am ceva ganduri legate de dinsul pe viitor.. poate totusi dupa ce devine primar... s-aprinde focul si devine Orfeu?
 
Black;178422 said:
... poate totusi dupa ce devine primar... s-aprinde focul si devine Orfeu?
"Hopaaa" (vorba lui Shnur de la formatia Leningrad)...vad ca nu m-am gresit cind am spus ca plutesti in idealuri. Black, tu ai stat macar 5 minute de vorba cu Dorin ? Daca nu, nu mai discutam astazi mai "in pro-funzime" ; poate altadata. Acuma a cazut fisa la faza cu jertfirea ; pai, daca vreai sa moara rapid, atunci chiar e candidatura potrivita. Chisinaul nu are un electorat smecher si idealist, el a votat intotdeauna util, ca dealtfel si pentru cele legislative : cine da pensiile, cine face o mica schimbare practica acela cistiga (sub guvernamintul democratilor era un haos total cu pensiile, sincer imi plingea sufletul cind li se dadea pensionarilor pensia in calosi li lighene de masa plastica. Umilinta totala pentru omul ala care s-a girbovit o viata intreaga. Au venit comunistii, si baba Maria primeste demn si regulat, banut in banut pensia promisa). De aia au cistigat comunistii in 2005 si poate sa se repete si in persoana lui Iordan. Iordan nu are CV de june scolit prin institutii elitiste, Iordan are un vocabular de mulgator di la Tartaul, da bratisca pare concret pi teren (vezi dosarul cu deraticarea Chisinaului de guzgani la Riscanovca). Bratiska nu ataca mori de vint, nu se apuca sa puna Metrou in Chisinau, s-a suflecat la mineci si a inceput cu un lucru banal insa practic si cu rezultate care se vad.

PS : ca sa degajez situatia, eu mai degraba l-as alege pe Iulic ca primar ; iata aista-i chelovek slovo.
 
Sirb;178427 said:
"Hopaaa" (vorba lui Shnur de la formatia Leningrad)...vad ca nu m-am gresit cind am spus ca plutesti in idealuri. Black, tu ai stat macar 5 minute de vorba cu Dorin ? Daca nu, nu mai discutam astazi mai "in pro-funzime" ; poate altadata. Acuma a cazut fisa la faza cu jertfirea ; pai, daca vreai sa moara rapid, atunci chiar e candidatura potrivita. Chisinaul nu are un electorat smecher si idealist, el a votat intotdeauna util, ca dealtfel si pentru cele legislative : cine da pensiile, cine face o mica schimbare practica acela cistiga. De aia au cistigat comunistii in 2005 si poate sa se repete si in persoana lui Iordan. Iordan nu are CV de june scolit prin institutii elitiste, Iordan are un vocabular de mulgator di la Tartaul, da bratisca pare concret pi teren (vezi dosarul cu deraticarea Chisinaului de guzgani la Riscanovca).

Ce pot sa alegi intre un 'adolescent crispat' de tocmai 29 de ani si Iordan, care este clar mai bun ca Filat (Iordan nu a fost prins cu pisica in sac)? Evident ca votam ce ni se da pe scena actuala - Dorin Chirtoaca este prezent, deci il votam. Simplu.
Dar tu ai discutat cu Filat despre MIG-uri si ispravile cu tutun, despre filarea lui Filat de catre SRI? Clar ca i-a fost util, asta da experienta.
 
Intr-un anumit fel imi este mila de cei care se hranesc cu niste iluzii moarte. politicianul nu este vedeta, imaginea nu aduce schimbari ci experienta si resursele, lucruri care lipsesc in totalitate lui Chirtoaca. In plus acesta nu are nici un "niuh" politic.

Cei care cred in perspectivele lui Chirtoaca de fapt sunt in afara politicului, deci ineficienti. Chirtoaca este nul din punct de vedere politic deaceea nu merita nici un fel de atentie, parerea mea.

Daca e sa discutam la modul serios tre sa analizam principalele figuri ale campaniei: Iordan, Corduneanu, Filat, Braghis, Bujor (in oarecare masura). Restul candidatilor nici nu merita sa fie discutati, orice programe si imagine nu ar avea.
 
Sirb, nu te lua dupa capul lui Militant, asta are una fixa, concrescuta deja cu maduva oaselor care spune ca exista casta politicienilor si cu asta basta. Daca nu-ti e dat din nascare sa fii neam d-a lui Rosca ap fa-te.. gradinar :)

Despre sansele electorale acordate de militant mai inainte, n-am decat sa adaug ca-i strins legat de felul lui de a fi, citeste ce mai sus.

O rugaminte lui Sirb si Lucic, gasiti in voi puterea de a nu devia de la tema, este foarte de ficil apoi sa incerci sa reintri in discutie cand tre sa citesti 35 de pagini si unele din astea fiind umplute de kkat.

Acum la tema
Daca e sa ne uitam la problema primarului din alt p-ct de vedere, nu a candidatilor.
Ce credeti ca se va schimba dupa venirea noului primar?
Vom avea parcari supraetajate? Cum vom avea daca terenurile destinate conform proiectului sunt impartite deja?
De unde noul primar va scoate bani p-tru sustinerea paturilor vulnerabile (Filat spunea ieri din vinzarea terenurilor.. nu cred ca are deja prea mult de vindut)
Vom avea strazi iluminate? Din ce bani, banii antreprenorilor?Care, alora carora li se inchid patentele? Ce transport urban vom avea, vom merge in continuare in rutiere inghesuindu-ne? Nu? Atunci reducem rutierele si avem autobuze (inca nu se stie a cui sunt autobuzele) - ca consecinta lipsim circa 5 - 7000 de oameni (soferii de microbuze) cu venit stabil intre 300 si 500$ lunar care activeaza in RM...

Spuneti-mi pe cine il vedeti voi ca primar si cum el va gasi cai de solutionare a problemelor enumerate.
 
Back
Top