Amintirile...

Bine , eu cu amintirile o duc mai bine. Am o colectie de amintiri de care ma mindresc.Zilele trecute am fost la Vadul lui Voda si am avut parte de amintiri bune si mai putin bune. Am reusit sa-mi dau seama de unele chestii ce se petreceau de mult la mine si cu mine dar cred ca m-a ajutat intr-un fel.E o istorie lunga si nu vreau sa o povestesc aici,chestia e ca amintirile sunt bune pentru a-ti da seama ce se intimpla cu tine. Eu mi-am dat seama ca am o multime de prieteni care sunt gata sa ma ajute cind am nevoie, si acest lucru m-a facut sa fiu, poate, mai buna.
 
Cele mai interesante amintiri sunt cele de la gradinita sau cel pition cind eram cu crestetul cit masa!!!
 
totush' amintirile cele mai frumoase sunt cele de la bunica, de pe deal, de la o nunta moldoveneasca...
 
la mine de exemplu cele mai frumoase amintiri de dragoste sunt din shcoala cind ambii aveam 16 ani shi stateam intr-o banca. El imi aducea ciocolate shi la lectii ne faceam ca mai scapam stiloul pe jos shi mai mushcam din ciocolata dar ne retineam cam mult pe sub banca asha ca ne-a trimis invatatoarea afara (inca mai bine pentru noi). Am foarte multe amintiri cu acel baiat shi asta e cam tot ce mai am...
 
Amintirele sunt ceva ce nu trbuie lasat sa se piarda. E lucrul care imi tine companie cind ma gruzesc :crazy:
 
uneori insa te gruzesc si mai tare nu stiu cum, tu astepti ca tat sa shie ghine si parca rapid te navalesc, te *vzlomesc* si te trezesti sa fii cu totul dubit, nu recomand asa chestii la volan :smile:
 
AMINTIREA

Un soare cald si suflete reci,
un ultim amurg si inimi imbatranite,
Trudit le cauti pe vechile poteci,
inlaturand gramezi de frunze ingalbenite.

Spargi ziduri ca sa le gasesti!
Vechile locuri ti se par straine
Si n clipa in care crezi ca izbutesti,
noi ziduri se inalta, mai haine.

Le regasesti intr-un sfarsit:
si inimi, si amurg, si suflete.
Dar nu le recunosti, iti par un mit
creat din flori de margarete.

Prin trupu-ti cald iti trec simtiri
si sangele-ti pulseaza-n vine.
Iar buzele-ti rapace de iubiri,
Soptesc parca fara tine:

-- Inchisi in sine ca-ntr-un chist,
noi asteptam o zodie mai buna,
Nimic nu poate fi mai trist
decat a petrece o zi impreuna.

Poate doar a petrece o noapte.
Poate _ dar nu vom sti-o niciodata.
E prea tarziu si nici o noapte
nu poate fi vreodata repetata.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: pepers pe 2001-10-07 10:21 ]</font>
 
OLISKA Sensibilitatea ta este foarte imprsionanta tu o sa faci parte din catalogul amintirilor mele MERCI
 
Shtii, Nutu, de-ar intelege sotul meu macar a 100 parte din ceia ce simt shi gindesc eu , ash fi bucuroasa, dar nu e asha cum vreau eu....nu cum am visat
Shi apoi ma uit la ceia ce am lasat in urma mea shi ma intreb daca a meritat, daca n-am greshit cumva , dar ce folos pasul a fost facut shi decizia luata...
 
Hai sa-ti spun o gluma.
Un Norvegian o intreaba pe sotia lui:
Spunemi draga mea ce iti place mai mult la mine, inteligenta mea, dinamismul meu, cultura mea sau virilitatea mea ?
Si sotia lui ii raspunde:
Ceia ce imi place mie mai mult la tine este humurul tau.
Eu nu vreau sa rid de detresa ta dar cum tu trebuie ( si sint sigur )ca esti frumusica eu nu vreau ca tu sa-ti alterezi obrazul cu idei triste, risul este cel mai bun medicament.Eu stiu ce inseamna sa fii trist departe de al tai, am trecut pe acolo si eu.
Cum am spus, tu esti tinara si ai posibilitatea sa "ALEGI" tu nu ai fost vinduta, tu ai demnitatea ta.Am facut un voiage la Cap Nord si i-am cunoscut pe norvegieni,am fost foarte desamagit.Sa nu te lasi abatuta, esti o MOLDOVEANCA.
 
Am uitat sa-ti spun un lucru sint bunic si sint fericit acuma, eu ma adresez la tine ca la fica mea,fara ambiguitate.
 
sa shtii, nutu, ca chiar acuma sunt pusa in fata unei alegeri- ori sa-l urmez tot timpul pe el unde-shi va gasi de lucru sau sa traim separat , fiecare cu lucrul lui shi cu ocupatiile lui. Asha ca mult vreau sa incep sa fac ceva singura, sa iau propriile mele decizii, sa ma mut in Oslo, dar niciodata n-am trait singura (nici macar o zi) shi mi-e frica putin...
 
Daca ai frica de lupi sa nu intri in padure spune prverbul romin si francezi spun, ca frica nu evita percolul. Daca nu ai copii esti libera dar daca ai copii ? gindestete .
Sa fii la Oslo (un oras foarte auster ) nu te apropie pe tine de amintirile tale.Eu cind m-am intors pentru o vizita in tara nu mai conosteam pe nimeni si nimenea nu ma mai cunostea eram strain acasa.Vechii mei prieteni i-am gasit batrini si primul lucru care l-am facut am fugit sa ma uit intro oglinda si m-am gasit ..... batrin.
Amintirile ramin si numai timpul le uzeaza si devin din ce in ce mai itangibile
Haide capul sus si privirea dreapta.
 
mai tineti minte povestea ceia 'tinerete fara batrinete si viata fara de moarte'? cind so intorsd Fat Frumos acasa si no gasit nimic inafara de ruinele lucrurilor pe care odata lea lasat in urma...

Cei interesant ii ca motivul ista (cind cineva intra intro alta lume cu alt timp practic interminabil si apoi se intoarce) ii prezent ii foarte multe literaturi peste tot in lume...

Chiar si la japonezi de e4xemplu in povestile lasate de pe timpuri se intimpla uneori peste faz de tip nimereste aista in lumea ceia si ramine acolo pentru o vreme dupa care fie nu mai poate de dor fie isi aduce aminte tot si se intoarce inapoi...

in dependenta de cit de repede se intoarce cu atit mai putine schimbari sint in lumea asta, poate asti un fel de sugestie, un fel de morala de la generatiile mai vechi...
 
eu nu cred ca cele mai frumoase amintiri se pot reda in integritate asa simplu cu ajutorul unui mesaj pe un forum si in plus, oricum n-ar fi, tot amintiri vor ramaine, deci mi se pare daca vrei sa traiesti din plin, uneori trebuie sa mai lasi deoparte amintirile, chiar si cele frumoase.
 
cred ca amintirile ne conduc in viitor ca sa schimbam ceva in viata nostra, de exemplu ceea ce nu am reusit sa facem la moment...
 
... amintiri... amintirile sunt doar niste piedici in calea uitarii... poate daca nu ar exista, ne-ar fi mai usor sa ne traim viata in continuare, lasand in urma trecutul cu toate evenimentele ce odata ne-au impresionat...

... insa pastrand vie memoria vremurilor de odinioara, vine odata momentul cand te ineaca sentimentul ca totusi n-ai trait in zadar...
 
Back
Top