Amintirile...

....tre sa existe respect pentru amintiri....dar nu prin renegarea prezentului....

cine face asta....e pierdant!
 
lelaina said:
... amintiri... amintirile sunt doar niste piedici in calea uitarii... poate daca nu ar exista, ne-ar fi mai usor sa ne traim viata in continuare..


daca nu ai amentiri nu poti compara prezentul cu trecutul
 
...cea mai mare greseala...sa compari trecutu cu prezentu....astfel iti limitezi sansele de a fi fericit cu adevarat!!!! finka, omului ii este caracteristic sa fie subiectiv in unele cazuri....de asta, lui inconstient ar putea ai para...ca ceea ce a fost, a fost perfect si la fel no sa mai fie....

...atata timp cat traesti comparind trecutu su prezentu.....pierzi....
 
"Cel mai bun profet al viitorului este trecutul" (Lord Byron, George Gordon)

Pentru a putea continua, pentru a-ti putea trai viata cu adevarat, sa privesti cu lumina spre viitor, tre sa-ti intelegi trecutul... sa-ti ierti greselile comise (sa inveti din ele) si sa pastrezi cu grija memoriile momentelor fericite...

Amintirile ar trebui sa ramana doar amintiri si nu sa ne conduca prezentul sau viitorul...
 
...ok...voi doi sa mergi inainte subtioara cu amintirile.....eu, insa....am altceva mai bun de facut....
.....eu cred intrun alt fel de viitor.....nelegat de trecut!!!
 
foarte bine nu ai decat s-o faci ....

eu nu zic ca trebuie sa ai trecutul ca masstab, eu zic si repet ca te ajuta sa-ti creiezi un viitor mai bun, daca zici ca trebuie de lasat totul e in urma si de mers inainte e corect, dar in subconstiinta faci orcum comparatie cu trecutul...
 
lelaina said:
... amintiri... amintirile sunt doar niste piedici in calea uitarii... poate daca nu ar exista, ne-ar fi mai usor sa ne traim viata in continuare, lasand in urma trecutul cu toate evenimentele ce odata ne-au impresionat...

... insa pastrand vie memoria vremurilor de odinioara, vine odata momentul cand te ineaca sentimentul ca totusi n-ai trait in zadar...
Daca as putea m-as naste din nou ca sa uit tot ce am facut viata aceasta si ceea ce nu am facut......amintirile imi aduc aminte de multe lucruri neplacute si multe lucruri care la un moment dat le-am ezitat ceea ce ma face trist si nesigur.
 
coolgreetings said:
Daca as putea m-as naste din nou ca sa uit tot ce am facut viata aceasta si ceea ce nu am facut......
Daca te-ai naste din nou, si ai uita totul, ai face exact ce ai mai facut odata... Ai avea aceleasi remuscari, tristeti etc. Trecutul tre de tinut minte, insa prezentul tre trait.
 
Ah....cate as schimba la acei 17 ani ai mei....cate le-as face sa fie altfel.....
Mai mult ma intristeaza cand ma gandesc la lucrurile care nu le-am facut....
La un timp regretam ca am cunoscut o persoana sau alta, insa apoi am inteles ca este sper bine mele.....si ca am avut mai multe de castigat decat de pierdut......
 
lelaina said:
coolgreetings said:
Daca as putea m-as naste din nou ca sa uit tot ce am facut viata aceasta si ceea ce nu am facut......
Daca te-ai naste din nou, si ai uita totul, ai face exact ce ai mai facut odata... Ai avea aceleasi remuscari, tristeti etc. Trecutul tre de tinut minte, insa prezentul tre trait.

absolut corect !!!!
 
coolgreetings said:
....si ca am avut mai multe de castigat decat de pierdut......
Esti abia la inceput de viata si totul ce s-a intamplat pana acum e relativ simplu si lipsit de importanta... Cand ti se pare ca ceva a mers gresit, ar trebui sa-ti inveti lectia pt viitor, si sa-i multumesti Domnului ca nu s-a intamplat ceva mai grav.
 
daca nu compari - nu stii atunci ce vrei. doar nu iai lucrul care a nimerit la intimplare sau te intilnesti cu primul care i-ti apare in cale.
p.s. mel, da ce facem cu prezentul? :roll: azi e acelash trecut de mine.
 
lelaina said:
coolgreetings said:
....si ca am avut mai multe de castigat decat de pierdut......
Esti abia la inceput de viata si totul ce s-a intamplat pana acum e relativ simplu si lipsit de importanta... Cand ti se pare ca ceva a mers gresit, ar trebui sa-ti inveti lectia pt viitor, si sa-i multumesti Domnului ca nu s-a intamplat ceva mai grav.
Daca ti-as urma sfatul....pai......no coments
 
....ceva nu e in regula ori cu faptu cum ma exprim eu...ori cum intelegeti voi....
......am si eu amintiri.....le respect....le tin linga inima mea....dar nimik mai mult....ce folos sa stau acum si sa mi dau cu pumnu-n cap....."ah, ce bine a fost, ca daca nu era...habar naveam ce sa fac....offf, ce tare miar placea sa intorc tot...sau doamne doamne ce bine a mai fost atunci si ce mizerie e acum...."

NOOOO, trecutu pentru mine e ca si cafeaua rece....nu ma mai ating, desi stiu ca este!!! e "cana mea de cafea" si daca ma respect imi fac alta mai buna...daca nu ma respect beau cafeau rece.....

Mel
 
Dramatizezi.....Melania.....
Eu nu am avut invedere ca imi bat capul in fiecare zi de ceea ce a fost in trecut.
Se intampla, in timpuri mai triste ca ma gandesc la trecut, insa in rest, in zilele normale nu ma gandesc de loc la ceea ce a fost mai demult......eu compar trecutul cu moartea........daca esti mort nu mai reinvii, asa si trecutul.....
 
mel, ideia cu cafeua e foarte buna! canuta trebuie mereu ingrijita ca apoi sa ai de unde bea, insa nu trebuie sa uitam si de calitatatea cafelei, modalitatea de preparare si de savurare. citeodata ii mai punem si indulcitor sa para viata mai placuta..... in caz ca te saturi de cafea poti trece si la ceai. dar daca te saturi de partener ce facem? il aruncam sau il schimbam?
 
Back
Top