Anul 2008 - an decisiv pentru basarabeni ?!

Hidrocentrala;207673 said:
Cu toate ca de la inceputul anului (asa am auzit astazi de la niste bieti moldoveni ) cetatenia romaneasca poti s-o obtii in termen de maximum 2 luni...
bla bla bla. Omule. Ori ca esti dus cu pluta, ori ca esti platit, ori ca faci misto de restul, exista un topic pentru aberatiile lui Voronel.

In fineeeee. E pe bune ce a "auzit" gagiu' de la "bietii" moldoveni? Cetatenie romana in doua luni? Ca ar fi culmea sa imi fi scapat o stire ca asta.
 
Hidrocentrala;207673 said:
... nici nu am de gind sa mi-o fac...vorbind cinstit, niciodata nu mi-a venit o asemenea ideie......pur si simplu nu am nevoie sa-mi asum obligatiuni adaugatoare...constiinta,apropo,mi-e curata...

Ce bine..
Sper ca o tii tot asa.
 
Raspuns pentru Popej27


Nu am fost membru de partid si nici nu vreau sa fiu...in schimb am fost primul,dupa cite stiu, care a scris cerere de iesire din comsomol ( da, ma mindresc cu asta fiindca "perestroika" de abia incepuse) N-am candidat niciodata...de o voi face(nu stiu ce va fi miine...) ...vom trai si vom vedea.
 
raspuns pentru Pain Giver:


Ieri, o cunoscuta de a mea a fost chemata la ambasada sa-si primeasca cetatenie(a primit o invitatie oficiala).Cererea a depus-o in ajunul Anului Nou.In total a costat-o 300 euro...nici nu stiu de-i spaga sau nu(femeia nu a dorit sa povesteasca)dar mi-a dat de inteles ca fara bani nu se face nimic in zilele de azi.

Da ...patriotismul tot costa...(cu toate ca sarmana femeie ar vrea sa plece in Italia si atit)I-am spus: cit esti de "norocoasa,dar ea imi zice ca nici nu a avut niciodata nevoie de cetatenie romaneasca,doar ca situatia o impune sa plece ...
De vrea sa lucreze in Romania sau ba...a ris zimbind...da ce sa fac in Romania ca si romanii fug de tara lor ....ca de s-ar gasi de lucru n-ar pleca nimeni si n-ar avea nimeni in genere nevoie de pasaport international...Pai,femeie, dar lumea mai are nevoie sa se odihneasca...la care a exclamat in gura mare(fara sa-i pese ca eram la adunare):Curvele se odihnesc !!!Ha,ha,ha...A ris toata sala...
Cit pe ce n-am adaugat: Da... curvele au nevoie de pasaport international,dar mi-am dat seama si am tacut... am ris cu toata pofta...
Dupa adunare am continuat sa ne distram toti razind intruna ca cei "nenormali" cum se zice "pe la noi"...si i-am spus ce doream sa-i spun la care ea mai adauga : Acum se f ...si barbatii si femeile!!! Asta o fost culmea!!! Sincer, sa fiu, de mare veselie ce era am plecat intr-un local sa contuam" bancurile in direct"...A fost o zi superba de care mult timp imi voi aduce aminte..."vorba" lui Volontir..."viata asta-i scuuurta taaareee"...seara am venit acasa,am deschis calculatorul...Moldova mea...si... dau de o "silka"(ссылка) sau cum ii mai zic romanii "link"...

http://ziza.ru/2007/09/28/dobro_pozhalovat_v_rumyniju_39_foto.html
Добро пожаловать в �*умынию (39 фото) » Интересное :: Картинки, видео приколы, анекдоты, свежий юмор на ZizA.rU


...mi-a trecut toata veselia...
 
Asadar si prin urmare era vrajeala.

Si omule, e obositor sa repet. Exista topic cu si despre aberatii.

Scuze ca te-am deranjat.
 
Hidrocentrala;207825 said:
Traiasca Moldova Mare si Unita !!!


:floare::floare::floare:

Strigatul de lebada ? Sau ce ?

Nu am intrat pe situl agentura ru, ca sa stiu cu ce se ocupa, pe care o afiseaza personajul de mai sus, dar e hilara asociere intre conotatia in limba romana a cuvantului agentura si ceea ce cred eu despre personaj

eu :perete: el
 
Raspuns pentru PainGiver:

Esti liber sa intocmesti un raport ...тчк
Ce multe avantaje iti ofera Internetul...тчк
Sa nu spui colegilor de breasla ...тчк

:tuc:
 
Hidrocentrala;207842 said:
Raspuns pentru PainGiver:

Esti liber sa intocmesti un raport ...тчк
Ce multe avantaje iti ofera Internetul...тчк
Sa nu spui colegilor de breasla ...тчк

:tuc:

Cred ca li se rupe colegilor mei de breasla.
Sunt tehnician PC. Unul care in afara de cunoasterea caracterelor chilirice nu are idee de lb. rusa. Ocazie cu care poate imi explici in limba moldoveneasca, pe care cred ca ai constatat ca o stapanesc foarte bine, ce inseamna tck.

Si in afara de Moldova dodoloata ai ceva de zis la tema ? Aia initiata de tine. Ca eu in afara de mistouri, mi-am si dat cu parerea.
 
E necesar de gasit o noua forta politica ce va cuprinde in sine o ideie nationala fixa - pastrarea identitatii moldovenilor, cit si a statului Republica Moldova.Asta este sarcina principala a anului 2008.
 
Hidrocentrala;207973 said:
Asta este sarcina principala a anului 2008.
Eu cred ca Hidrocentrala asta gripata este insusi Voronin. Numai ala si-ar permite sa traseze sarcini si directive ...
 
Hidrocentrala;207973 said:
E necesar de gasit o noua forta politica ce va cuprinde in sine o ideie nationala fixa - pastrarea identitatii moldovenilor, cit si a statului Republica Moldova.Asta este sarcina principala a anului 2008.

Exista deja forta politica care sta pe scaune caldute si moi, la care nu ar renunta nici in ruptul capului. Motiv pentru care lupta foarte tare tocmai pentru idealurile enumerate de tine.
Se cheama Partidul Comunist din Moldova. Iar liderul ei este campionul neintrecut in ale moldovenismului. Cand iese in afara tarii ca sa va reprezinte, are de ales intre a vorbi in limba oficiala si o alta, si cum necum, alege mereu rusa. Halal exemplu.
Aveti o scarba pe post de presedinte si nu vreau sa cred ca axioma conform careia "fiecare popor are liderii pe care si-i merita" se aplica si in cazul cetatenilor moldoveni. Vreau sa cred ca cetatenii moldoveni sunt prost informati, bine dezinformati si indobitociti si ca se vor trezi intr-un sfarsit din somnul cel de moarte.

Acum vreun an m-am inscris pe moldova.net si eram plin de energie si vroiam sa zic, sa fac. Dar dupa ce mi s-a atras atentia ca nu sunt realist, citesc presa moldoveana cu constiinciozitate. Zilnic.
Cred si sper sa nu ma insel, dar lucrurile par a merge in directia buna. Ar trebui insa sa limitati derbedeii in a se reproduce public.
 
PainGiver;207985 said:
Dar dupa ce mi s-a atras atentia ca nu sunt realist, citesc presa moldoveana cu constiinciozitate. Zilnic.

Complet off-topic: ce ziare citesti? (eu citesc Timpul, Jurnal de Chisinau, Moldova Suverana si Ziarul de Garda. Fluxul este din pacate extrem de obositor.)
 
popej27;207989 said:
Complet off-topic: ce ziare citesti? (eu citesc Timpul, Jurnal de Chisinau, Moldova Suverana si Ziarul de Garda. Fluxul este din pacate extrem de obositor.)

30 de minute pe zi
In afara de ziarele sanatoase la cap, mai intru si pe presa.md si news.yam.ro ca sa vad daca sunt miscari de trupe in ziua aia, iar moldova suverana doar cand sunt trist si nu gasesc nimic comic la televizor. Moldova suverana imi aduce aminte de copilaria mea, de Romania comunista. Cateodata ma mai cuprinde melancolia. A nu se intelege ca duc dorul de "epocii de aur". Dimpotriva.
 
Si de ce considerati ca un presedinte al Moldovei nu poate sa vorbeasca in limba care o doreste ? Ce aceasta limba este interzisa ?
Dupa voi reiese ca si reprezentantii Romaniei cind vorbesc in limba engleza sau in alta pot fi condamnati ca fiind tradatori de tara.
Infantilism pur romanesc de a pupa cuiva dosul numai pentru faptul ca-i face la moment un favor.Am observat asta pe intreg parcusul dezvoltarii voastre istorice.Ba cu unul ba cu altul...
De ce Voronin a vorbit in rusa,cred eu, e legata de dorinta lui de a solutiona conflictul transnistrean si de a aduce la cunostinta reprezentantilor Federatiei Ruse si insasi lui Putin mesajul ce l-a avut de spus (fara traducerea care poate fi uneori nereusita ). :in spate:
 
dragi spectatori , aici se incheie programul nostru.
va reamintim ca ati urmarit emisiunea "Legamint"...
 
m_c_B;208005 said:
dragi spectatori , aici se incheie programul nostru.
va reamintim ca ati urmarit emisiunea "Legamint"...


Hahahaha

Lasati-l va rog sa mai spuna. Pe mine ma amuza. :)
 
Back
Top