Anul 2008 - an decisiv pentru basarabeni ?!

Ati perdut capacitatea de a percepe lucrurile reale...n-am ce va face...e un fel de boala ...amuzie...politica.
... e boala ce poate fi curmata numai de catre timp ...si rabdare... sa traiesti pina capat si sa vezi visurile - iluzii desarte.
 
Hidrocentrala;208022 said:
...e un fel de boala ...amuzie...politica.
Stii cum vine asta? Voronin si acolitii sai pretind ca ar canta ca privighetoarea iar noi, din cauza amuziei de care suferim, auzim doar grohaituri de porci.
 
Hidrocentrala;208022 said:
Ati perdut capacitatea de a percepe lucrurile reale...n-am ce va face...e un fel de boala ...amuzie...politica.
... e boala ce poate fi curmata numai de catre timp ...si rabdare... sa traiesti pina capat si sa vezi visurile - iluzii desarte.

Ar fi bine sa mai dai drumul la apa sa se mai scurga. Se pare ca a inceput sa-ti cresca presiunea in baraj.
 
Sfinx;208028 said:
Stii cum vine asta? Voronin si acolitii sai pretind ca ar canta ca privighetoarea iar noi, din cauza amuziei de care suferim, auzim doar grohaituri de porci.

Ce vrea baietanul ala sa spuna prin "amuzie"?
 
Rapax;208062 said:
Ce vrea baietanul ala sa spuna prin "amuzie"?

Cel mai probabil asa se zice la AFON, in limba moldoveneasca.

Si acum revenind la subiect, ar fi anul in care ar fi tare bine sa auzim de multe fuziuni de partide si subliniez faptul ca ma refer, nu la aliante, ci fuziuni. In loc sa auzim de aparitia de noi partide.

Abia cand o sa aud ca se intampla cate o fuziune pe luna in loc de un partid nou pe luna, o sa insemne ca incep sa se miste lucrurile. Adica sa existe sanse pentru incetarea ocupatiei comuniste a Moldovei. Nu am zis ocupatie pentru face loc unor polemici off-topic, ci pentru ca asa vad eu lucrurile. Chiar daca sunt constient ca i-ati ales cu mana voastra. In mod democratic.

Si in final, un citat:

Recentul discurs al preşedintelui Voronin de la Munchen de la Conferinţa internaţională de Securitate a avut, dincolo de text, o amplă semnificaţie care ţine de context. A vorbi în limba rusă în mijlocul Europei – caz unic pentru un preşedinte de stat aflat în Politica de Vecinătate a UE – înseamnă (şi) a te plasa automat şi liber asumat într-o geografie simbolică deloc favorabilă opţiunii euroatlantice. Mesajul trimis de R. Moldova Europei a fost, conştient sau nu, că dincolo de Prut preşedinţii care vin în UE preferă să se adreseze în limba rusă, chiar dacă respectiva limbă nu este limba oficială a statului pe care îl reprezintă.
http://www.flux.md/articole/1967/
 
Rapax;208062 said:
Ce vrea baietanul ala sa spuna prin "amuzie"?
Amuzia e o boala constand in incapacitatea de a recepta corect tonurile, muzica. S-ar putea ca termenul sa fie folosit frecvent de medicii de la Costiujeni ;) dar, in mod evident, el nu se poate extrapola la domenii precum politica.
 
Material foarte interesant gasit pe saiturile romanesti scris de un anonim pe numele Iancu:



M-am săturat de România

M-am săturat de Mitică, de şmechereala şi ţigănia pe care le lasă în urmă acest nume de ţară, România. Vorbesc cu diverşi politicieni, aflaţi la putere, şi toţi îmi spun: "nu mai avem nici o şansă". Citesc prin ziare că Bucureştiului guvernul a avut grijă să-i aloce de la bugetul ‘98 o sumă mai mare decît a întregului Ardeal. Călătoresc cu maşina prin sud şi est şi văd diferenţa: acolo sînt drumuri mai bune, se fac mereu investiţii. Stau la coadă la finanţe, la CEC, la orice aparţine Statului şi peste tot se dă şpagă. Ciubuc. Peşcheş. Turcisme fără de care nu se poate.

Şi atunci? Eu nu vreau să emigrez numai pentru că de 10 ani nu se face nimic. Doar că m-am săturat de România. De sinonimele ei. De eroismele ei, scoase din orice context istoric. Alţii se laudă cu Michelangelo sau Da Vinci şi mie mi se arată scrisoarea lui Neacşu din Cîmpulung. Fantastică realizare, delaţiunea!... Dacă regret ceva, acum la treizeci de ani, e că m-am născut aici, că fac parte din cei ce au învăţat pe la şcoli că poporul ăsta, boborul, domnilor, a fost într-o erecţie continuă în faţa istoriei. Care popor? Noi, cei care n-am făcut nici măcar o dată dovada virilităţii, noi, care în timpul invaziilor ne ridicam poalele în cap şi fugeam în păduri, noi, care leşinam prin sălile unde se hotăra istoria, noi, care astăzi ne scremem pentru o bucată de pîine şi nu mai ştim ce şmechereli să mai inventăm.

Ăştia sîntem, peticiţi în cur, rupţi în coate; intrăm în istorie ca-ntr-o infectă crîşmă de cartier. Între două ghiorăituri şi-o înjurătură, poporul (boborul, domnilor), vorbeste bâţos despre Posada, despre Mihai Viteazu, despre "trăiască şi-nflorească Moldova, Ardealul şi Ţara Românească". Şi - iarăşi - un ghiorăit victorios. M-am săturat să-mi fie ruşine. De aceea, prietenilor mei din vest le spun că sînt din Transilvania. Altă ţară. Altra paese. Other country. L’autre pays. M-am săturat să-mi spună toţi neardelenii că aici, în Ardeal, am probleme cu ungurii. Că dacă n-ar fi ei... Că foamea este mama înţelepciunii... Că federalizarea este cel mai mare pericol care mă paşte, mă pîndeşte de după colţul blocului odată cu borfaşul pentru care plătesc impozit. Că musai, trebuie să strîng cureaua, ca măgarul lui Nastratin. În numele "unităţii", "propăşirii" neamului rrromânesc. Şi eu, care aştept de 10 ani o unire adevărată, una a parlamentarilor ardeleni pentru Ardeal, o ofensivă civică pentru salvarea puţinului rămas.

Şi eu, care mă rog în fiecare seară să se termine odată cu Tőkés László, cu aberaţiile lui etnice împotriva tuturor. Şi tot degeaba. Deocamdată. Nişte oameni au făcut Unirea de la 1918. Alţii sperau într-o confederaţie de tip helvetic, împreuna cu Ungaria, Cehia si Austria. Alţii, ca Slavici, au spus că unirea Transilvaniei cu România e o porcărie şi au făcut puşcărie. Acum se vede ce-a ieşit. Seriozitatea, eleganţa, disciplina - atribute ale Ardealului - au fost invadate de miticisme, de balcanisme ordinare, de civilizaţia seminţelor de bostan. Era o şansă pentru România să se unească cu Transilvania, să înveţe cîte ceva din organizarea ei, din sistemele ei de valori. N-a fost aşa; România a înghiţit Transilvania - de aceea din trei în trei metri aluneci astăzi pe flegmele de pe marile bulevarde. N-o spun eu, ci un egal al lui Dumnezeu, Cioran. Vor sări o grămadă să contrazică cele spuse mai sus. Dar: cîţi dintre voi n-au mers la Bucureşti cu plasa plină, cu celebra plasă de rafie în care se înghesuiau sticlele de palincă? Şi n-o duceaţi la prieteni, ci la directori, la ministere, la înalte porţi ferecate. Şi dacă, naivi fiind, n-aţi dus acele plase, de cîte ori vi s-a sugerat că la Bucureşti se intră cu capul, mîinile fiind ocupate cu "bagaje". Bucureştiul, acest loc în care genialul tebecist se pupă cu analfabetul miliardar, a învăţat toată ţara că se dă. "Se dă carne". "Se dă oua". Se dă. Mentalitate de moluscă.

Aici nu ai drepturi, ci complezenţe. Aici se manîncă seminţe de bostan, se vorbeşte cu "este mulţi" şi lumea în general se naşte, se înmulţeşte şi moare. N-au învăţat nimic de la unguri, n-au învăţat nimic de la austrieci, n-au învăţat nimic de la nemţi. Au trecut prea repede de la furculision la "Treceţi batalioane române Carpaţii". Poate de aceea cei mai vajnici "apăraăori" ai Transilvaniei s-au născut dincolo de Carpaţi. Poate de aceea Europa se termină pe undeva pe lîngă Braşov. Acolo se termină şi Transilvania. Pentru că în afară de limbă şi şosele proaste nu avem nimic în comun.

Va trebui să ne trezim. Să recunoaştem că ceea ce se întîmplă acum e o comedie. Dar una în care copiii vă cer o ciocolată şi voi daţi din umeri. În care mereu înfriguraţi căutaţi o pilă pentru orice. În care şuşotiţi pe la colţuri despre vilele celor din poliţie sau din parlament. O lume sortită împrumutului de la un salariu la altul. Va trebui să vedem că se poate şi altfel. Că sîntem altfel. Că relele cele mari vin de la Bucureşti, de la luxoasele palate în care politicienii se bat fără nici o jenă pe ciolan. Va trebui să vedem că nu ungurii sau nemţii sau burundezii sînt inamicii noştri, ci noi inşine, trăitorii de pe azi pe mîine, obligaţi să furăm şi să înjurăm pe la colţuri. Nu mai avem ce să ne spunem; am făcut-o 75 de ani şi sîntem de 75 de ori mai săraci. In rest, zile bune - m-am săturat de România, vreau Transilvania mea.
:tuc tuc:
 
Fiind timisoarean nu pot decat sa fiu de acord cu articolul de mai sus. Chiar daca nu este "politically correct" articolul spune lucrurilor pe nume.
 
Hidrocentrala;208174 said:
Material foarte interesant gasit pe saiturile romanesti scris de un anonim pe numele Iancu:
Am impresia ca tovaraselul asta nu-i un simplu forumist si atat. Vad ca scormoneste prin gunoaie si scoate la lumina toate mizeriile scrise de-a lungul timpului la adresa Romaniei. Ne-a trimis, pentru a nu stiu cata oara, la pozele din Ro (dar in care apar ciudat de multe Lade, iar cel putin una e dovedita a fi din Bulgaria !) aparute intr-un ziar rusesc in urma cu cativa ani. Acum posteaza un text apartinand lui Sabin Gherman (nu lui "Iancu", asa cum sustine insul) si publicat in urma cu exact 10 ani (vezi http://www.geocities.com/ligatrb/satul.htm).
Ia spune drept tovarase, ce invarti pe la "Moldova Suverana" ?
 
Hidrocentrala;208174 said:
Material foarte interesant gasit pe saiturile romanesti scris de un anonim pe numele Iancu.
[...]

Pe "anonimul" tau cu numele de Iancu il cheam de fapt Sarbin Gherman, un ziarist clujean (roman, ca sa nu existe dubii), este binecunoscut iar respectiva scriere a fost un manifest.
Mai mult, Sabin Gherman a incercat chiar sa transforme acel manifest intr-un program politic, care sa duca la autonomia economica a Transilvaniei

N-a reusit, el insusi intorcindu-se in anonimat.

Intre timp cele scrise de el cred ca se potivesc mult mai mult Republicii Moldova decit Romaniei.
 
Sfinx;208177 said:
...Acum posteaza un text apartinand lui Sabin Gherman (nu lui "Iancu", asa cum sustine insul) si publicat in urma cu exact 10 ani ...

Cred ca scriam amindoi in acelasi timp :)

Nu cred ca e de la MS. Cei de acolo ar fi stiut ca textul nu este al unui anonim.
 
popej27;208179 said:
Nu cred ca e de la MS. Cei de acolo ar fi stiut ca textul nu este al unui anonim.
Cei de la MS, chiar daca stiu destule lucruri, se bazeaza pe ignoranta cititorilor lor ...
 
eu care sunt din Cluj si citesc aberatii de gen, ma gandesc ca ar trebui sa dea Transilvaniei autonomie, sa vedem cum se descurca 1 an... dupa care am putea discuta la tema...

in rest, ma gandesc sa inchid tema asta, daca nu se mai discuta nimic interesant. nu am chef sa ii dau spatiu de desfasurare unuia ca hidrocentrala...
 
Mai Adrenalina, prin ce te deosebesti tu de Voronin?
Acelasi dictat numai ca de factura mai marunta...E normal sa decizi in locul altora despre ce se poate de discutat si despre ce nu ...:la revedere:
 
Hidrocentrala;208193 said:
Mai Adrenalina, prin ce te deosebesti tu de Voronin?
Acelasi dictat numai ca de factura mai marunta...E normal sa decizi in locul altora despre ce se poate de discutat si despre ce nu ...:la revedere:

Sunt convins ca ar fi cat se poate de neplacuta o astfel de situatie, chiar si pentru mine. Eu te plac si te gasesc teribil de comic. Doar ca Adrenalina e moderator. Strange din dinti.

Acum, inapoi la obiect.
Am impresia ca de vreo 3-4 luni, a inceput ceea ce as denumi un razboi informational si/sau o campanie de pregatire a publicului pentru "ceva". In plus, sincronizare a presei centrale de pe cele doua maluri ale Prutului, preluari reciproce de articole, analize, teorii, vizite de stat pe fata si pe dos, agentii de stiri online care relateaza, fara discriminare, stiri de pe cele doua maluri ale Prutului.
Mi se pare doar, sau mai sunt si altii care au observat aceleasi lucruri ?
Si daca nu sunt singurul care a observat ceea ce eu presupun, atunci anul 2008 va fi sigur unul decisiv, si nu doar pentru basarabeni.

Parerea mea e ca se pregateste debarcarea comunistilor si manevre pentru unire. In mod sigur nu in graba pentru ca statul roman nu s-a grabit sa acorde cetatenie romana moldovenilor.
 
Hidrocentrala, ai facut doar o mica greseala... si asta mi-a aratat cat esti de stabil... iar cu oamenii ca tine, mai bine sa nu stai la discutie, decat in cadrul institutionalizat... :)
pur si simplu nu vad nimic bun in discutia asta... astfel de teme deja exista, se poate discuta acolo. pt ce sa las o tema unde Hidro sa delireze... am avut un Radu, nu mai vrem inca unul...
 
PanGiver, normal ca se pregateste debarcarea comunistilor de o anumita parte... o alta parte se pregateste sa elimine romanismul si sa intareasca relatiile cu Rusia... este o batalie intre doua tabere si deoacmdata castiga tabara lui Voronica... vom vedea mai incolo, insa cata vreme avem un electorat batran si total dezinfiormat, nu stiu daca sperante prea mari exista.
 
Back
Top