Anul 2008 - an decisiv pentru basarabeni ?!

eu am o parere...
tema cu unirea nu ii aici... asa ca daca mai postezi ceva legat de unire aici, il consider spam? ce parere ai de argumentul asta?
 
Tema e chiar foarte legata,caci anul 2008 nu s-a terminat.Iar de consideri ca e mai bine sa tacem sau sa plecam pe alte forumuri ...e treaba ta.
Mai degraba, as presupune, ca e vorba mai mult de o cenzura pe acest forum, care se vrea a fi democratic...mai ceva ca a comunistilor.Ei o fac dar nu o simti asa de izbitor.
 
Sint teme unde intr-adevar se vorbeste de una si aceeasi si vad ca nu le unesti...chiar si acele pe care le tii artificial primele in lista de teme politice...pe cind eu dezbat o problema importanta incotro va pleca Moldova in anul 2008...si este oare decisiv anul 2008 sau sint niste iluzii create de personaje din afara tarii...
 
tu vad ca dezbati de unul singur... interesul pentru aceasta tema, in-afara sa te ironizeze cineva, nu exista practic. iar monologurile tale sincer nu ma impresioneaza.
 
Rusia este gata sa garanteze restabilirea integritarii teroriale a Moldovei in schimbul refuzului ei de a adera la NATO. Documente in acest sens pot fi semnate curand, a declarat presedintele Republicii Moldova, Vladimir Voronin, intr-un interviu pentru ziarul rus Kommersant.


Restul aici...


Cre'ca anul 2008 incepe deosebit de prost pentru basarabeni.
 
Tinerii din Moldova vor Parlamentul lor.

INSTITUTUL TINERETULUI GUVERNATOR în parteneriat cu Parlamentul Republicii Moldova, National Democratic Institute şi Asociatia pentru Democratie Participativa, a lansat proiectul: „Parlamentul Tinerilor"



Parlamentul Tinerilor este o simulare a procesului de luare a deciziilor din cadrul Parlamentului RM, ce are drept scop acumularea de cunostinte ÅŸi experiente practice privind activitatea parlamentara in RM si are urmatoarele obiective:

· Familiarizarea participantilor cu modul de constituire a Parlamentului, funcţionarea organelor de lucru ale Parlamentului, modalitatea de initiere si dezbatere a unei initiative legislative;

· Promovarea spiritului participativ şi stimularea initiativelor tinerilor în viata publica a tarii.

Pot aplica toti tinerii cu virsta cuprinsa intre 18-25 de ani, din Republica Moldova inclusiv regiunea transnistreana.

Tinerii pot depune formularul de aplicare pana in data de 21 martie 2008.

Formularul de aplicare si alte detalii importante pot fi găsite pe pagina web: www.parlament.md/parlamentultinerilor



Parlamentul Tinerilor va fi compus din 51 de membri. Activitatea Parlamentului Tinerilor se va desfasura în sedinte în plen, în fractiuni si pe comisii conform agendei de lucru.



Pentru detalii:

Nacu Victoria

Coordonator de programe

Institutul Tineretului Guvernator din RM

Tel 069219595

parlamentul.tinerilor@gmail.com
 
(trist)Ironica soarta avem, nu va pare? Ajunsi in sec 21 ne se propune sa platim bir ca si pe vreamea turcilor, acum insa o cifra mai inflata, 1.5mlrd euro pentru a uni tara.
Cum credeti, face efortul?
Face de aprobat acest planc Kozac2?

IMHO, cred ca ar trebui.. odata scapati de armata rusa si cu fortele de ordine RM instalate in transnistria putem scuipa peste orice document semnat (ironic - oare nu asa se face politica?)
 
Mare patriotism propui tu, mai Ed...Adica sa schimbi un stapin pe alt stapin...Mai ales acum, cind incepi a ticlui si tu o gospodarie.Auzi tu,sa schimbi limba rusa pe limba engleza sau spaniola....Si de ce nu italiana,ca deacum o cunosc multi moldoveni.De la o extrema la alta.Nu cumva sa gindim si sa ne dezvoltam in limba noastra materna - limba romana(fie si moldoveneasca,ca tot e o brinza...de la vaca :)
Ce asa va bagati sub aripa altora.Ginditi ca Moldova va exista mult timp dupa aceea.Se va dizolva ca un sapun intr-o cada imensa.Mai degraba as zice un cuptor unde va fi numai un singur stapin.Ceea ce n-au reausit rusii in 200 (ani va face in citeva decenii Europa.Si in caz ca se va declansa un razboi,Doamne fereste,tot Moldova se va transforma in teatru.Si atunci ce va ramine din noi ? Pamint ars ...Si te vei uita, mai Ed, de sus,din ceruri, si vei cauta mintea moldoveanului cea de pe urma...nici una nu vei gasi.Si vei zice: Da...in schimb am intrat in Europa...
...si daca iti va mai da sansa Dumnezeu sa mai apari pe lume sa stii ca moldovean nu vei mai fi,nici frate roman... te va face ori rus ori englez,american ori francez...spaniol sau portughez ...caci Domnul pina la urma o limba va lasa sa fie vorbita...citeste Biblia.... ori tie nici nu-ti pasa ce va fi ?
Mori de foame,mori de sete,n-ai cu ce sa te imbraci,duci lipsa de ceva anume... ori bani nu ti-ajung de vinzi tara.Cu greu staruim sa iesim de sub rusi si tu propui sa ne inchinam altora.
De se uita Stefan cel Mare de sus,apropo,sint sigur, ca se mindreste cu noi,moldovenii....ca ne zbatem pentru a dainui gospodaria lasata de el.Si de Romania se bucura, caci sintem doi si vorbim o limba, si putem deveni influienti in aceasta parte a Europei.
Dar,nu, Romania s-a lasat cotropita de Europa.... este o mare greseala.Nici o tara din lume nu se bucura cind devine o vasala a alteia...darimite un pasalic....o stiu si cei din Evul Mediu.E сel mai bine si intelept sa stai de o parte si sa urmaresti...nu vreau sa enumer avantajele.Dar cel putin,Romania n-ar fi avut morti in Afganistan....Intreaba rudele celor cazuti la datorie....Moldova are si mai multi...
...cei peste
10 000 de veterani ai razboiului din Afganistan cunosc nu din auzite...
....esti un pion,pion ramii...vrei sa cresti,nu fii pion o spune si regula sahului....


(un comentariu preluat de un forum moldovenesc)

In pricncipiu, sint in totalitate de acord cu cele expuse.Moldova trebuie sa se determine unde vrea sa ajunga.Acum, pina la alegeri,pina in 2009...
 
Am auzit de multe ori vorbindu-se de discordia care exista intre nemti si austrieci,dar nu ne-am inchipuit sa fie chiar asa.... Doamne fereste, sa ne urim si noi atit de mult...Priviti, moldoveni si romani, si luati aminte........[nomedia]http://www.youtube.com/watch?v=20ffh_cM47E&feature=related[/nomedia]
 
Între nemţi şi Austrieci există tensiune pentru că austriecii au avut imperiul lor, şi acum nu vor să fie "doar o provincie" cum spun moldoveniştii noştri, ceea ce nu e chiar corect din partea lor după părerea mea..
 
Hidrocentrala;209179 said:
Dupa logica ta reiese ca daca noi n-am fost imperiu, putem sa ne "alipim"la cine dorim,indiferent daca poporul o vrea sau nu.

Am spus asta ca să arăt că situaţia noastră e diferită de cea a nemţilor din cele două ţări, da' tu ai întors-o exact invers :)
Poporul o vrea..? Tu vezi ce vrea poporul la noi..? Dacă 70% din tineri la un sondaj au răspuns că ar pleca din ţară la prima posibilitate, ce să mai vorbim despre dorinţa poporului..? După părerea mea noi trebuie să ne unim cu România, deşi mulţi nu o vor...
 
Eu cred ca e aceiasi situatia,doua tari, o Unire fortata care a fost....
Practic si la noi in 1918 nu s-a intrebat poporul...a dorit-o un lider(si m-as mira ca nu a fost platit sa faca asta ) si a manipulat ideia in fel si chip.Cum s-ar zice scopul scuza mijloacele...
Te-ai mira ca am zis tara ?
Pai da, ca Republica Democratica Moldoveneasca(RDM) nu a facut-o rusii. A participat si poporul.Au avut loc adunari in toate provinciile,demonstratii,mitinguri...ca si in anii de dizolvare a imperiului sovietic.Iar actul Unirii,a fost surprinzator pentru toti,deoarece moldovenii sperau la o Moldova de odinioara.Asa-zisa constiinta romaneasca nici in Romania nu era statornicita.Iar,conditiile de intrare in componenta Romaniei a Basarabiei(interesant, nu a RDM),referitoare la statutul autonom al regiunii au fost incalcate si lichidate.Acest fapt a fost supus criticii de multi din cei care au votat Unirea,membri ai Sfatului Tarii.Multi din ei au nimerit in dizgratie si "pusi sa taca"....Istoria asta cu Unirea nu a fost curata,ci are multe pete albe de care istoricii se mai tem,din unele considerente, sa le scoata la iveala.Va pricepeti de ce ....Asa se face istoria la noi.Dintr-o extrema in alta.
 
Hidrocentrala;209185 said:
... o Unire fortata care a fost....
Practic si la noi in 1918 nu s-a intrebat poporul...a dorit-o un lider(si m-as mira ca nu a fost platit sa faca asta ) si a manipulat ideia in fel si chip.Cum s-ar zice scopul scuza mijloacele...
Sigur, Hidrocefala, toate evenimentele majore din istoria omenirii s-au produs din cauza unor lideri platiti cu generozitate de catre "dusmani" ca sa manipuleze turmele de prostovani in sensul dorit de sponsori. Cuza, de exemplu, a primit de la munteni 10 vagoane pline cu aur. Iar tezaurul României nu este la rusi, cum gresit sustin istoricii, ci a fost daruit lui Iuliu Maniu, lui Goldis si celorlalti fruntasi ardeleni care au realizat - impotriva vointei populare, bineinteles - Marea Unire ...
Iar actul Unirii,a fost surprinzator pentru toti,deoarece moldovenii sperau la o Moldova de odinioara.
Serios, ai tu ceva date secrete din care sa rezulte ca basarabenii doreau Moldova Mare si chiar credeau ca moldovenii din dreapta Prutului abia asteapta sa se rupa de România ?
 
Back
Top