Anul 2008 - an decisiv pentru basarabeni ?!

Soviete mai sunt de gasit doar in stanga Nistrului.
Ce dor mi-e deja de Hidrocentrala.

Revenind la subiect, nu pot sa nu remarc faptul ca Basescu pare a juca acelasi joc pe care il joaca rusii la ei acasa, si mai nou si Voronin in Moldova.
"Indica" prin gesturi simbolice, pe primarul Chisinaului ca si candidat la presedintia Moldovei, asemeni lui voronel care face "rotatii de cadre", "indicand" si el catre cutare si cutare.
La atat se rezuma oare cultura politica a grosului electoratului moldovean? A alege dintre "preferatii" mai marilor?

Ar fi trist sa fie asa. Vroiam sa fac comparatii, sa jignesc, dar ma opresc aici. Nu cred ca nu stiu suficient despre voi incat sa trec de la observatii la acuze.
 
Comaparatia putin/basescu e ok sunt leaderi apreciati de popoarele lor (buni sau rai asta e alta treaba)

Voro e in schema cu bush leaderi neasumati de propriile tari (iarasi buni rai astia sunt)

Tactica de a desemna un partener de dialog (succesor) nu e noua ... el poate fi validat sau nu de electorat in functie de cum simte acesta... asa functioneaza democratia peste tot si dintotdeauna
 
Nu faptul in sine ca se face aproximativ, cred eu, cum se face in Rusia, sau ca Basescu face asta in raport cu politica a ceea ce este de jure o alta tara, sau ca Voronin procedeaza asemeni lui Putin, adica asemenea unui comunist cel putin in privinta relatiilor cu publicul, ci faptul ca asta e metoda pe care doi lideri vizibili o aplica pe alegatorii din Moldova anilor 2008.

Nu faptul ca se aplica astfel de tactici, subliniez ca astfel l-am folosit in sensul de "nu altfel", ci ca asta cred liderii si evident consilierii lor despre electoratul moldovean.

Grav ar fi sa aiba dreptate liderii cu tot cu consilierii lor. Asta ar insemna ca rusii au reusit pana la urma sa altereze mentalitatea si atitudinea moldoveanului in chestiunea asta. In orice tara se incearca si se reuseste manipularea opiniei publice, dar cultura politica mai mult sau mai putin prezenta la nivelul omului simplu determina politicienii sa adopte tactici mai mult sau mai putin subtile pentru a trage spuza pe turta lor.

Ori ceea ce suspectez eu si sper sa gresesc e ca moldoveanul de rand a fost redus la nivelul unui colhoznic sau mojic sau cu voia presedintelui Bush, la nivelul americanilor...51%-49%, 52%-48%.

Voteaza-l pe cutarescu. O usoara bataie pe umarul prezidetiabilului. Asta ma!!!

Si s-ar putea ca 2009 sa fie an decisiv. Right?
 
mult prea multa abstractizare.... e deja incalceala.... Whats the point? (si sa nu mai vad poza de victima a geopoliticii pt ca s-a basit slagarul asta desuet)

pe un forum se discuta ce se simte si ce se doreste si nu supozitii basinoase, analogii de doi lei, ce-o fi ce-o gandi etc., astea sunt reminiscentze kgbiste sau neputintze voalate.

anul 2008 e decisiv pentru moldoveni?

eu nu stiu pt ca eu sunt roman din romania

ce vor moldovenii nu e greu de ghicit dar cum ajung la deziderat (si cand) asta e intrebarea
 
Pentru orice popor nu anii sunt hotaratori ci cat de bine se orienteaza prin politica si economie --- moldovenii nu au stiut niciodata sa o faca si in general au mers pe principiul: "Nu e destul sa fii tu norocos, trebuie ca ceilalti sa nu fie...". So, cum o fi noroku, noi avem mult, numai ca ceilalti au mai mult si pe deasupra mai au si oleaca de stiinta in cap, si un fel de cultura a vorbirii(care noi moldovenii inca nu stim ce e si cu ce se mananka).
 
Totusi de ce a fost ucis Eminescu ?
Zilele acestea, pe unul din forumuri, a aparut versiunea precum ca Eminescu a fost ucis de catre munteni,deoarece el se dezamagise de politica dusa de Bucuresti in problema Basarabiei si in genere de situatia de delasare in care s-a pomenit Moldova....http://civicmedia.ro/acm/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=31&Itemid=85
Eminescu a fost ucis ?
Va prezint un articol ce dezvaluie aceasta enigma din nou revenita in actualitate...
De ce aceasta tema revine din nou in atentia opiniei publice in 2008 ?
Oare ea este atit de importanta pentru Republica Moldova ?
 
"Noi vorbim aceiasi limba,e clar la toata lumea,nu va faceti iluzii, si lui Voronin deasemenea,nu va inselati,dar noi,moldovenii insistam sa o numim in continuare moldoveneasca.Asta tine de domeniul sigurantei noastre ca stat.Aveti atitea institutii "specializate" in Republica Moldova ,dar vad, ca nu fac nici doua parale.Ce e aici de inteles ?Asa cum voi nu acceptati limba moldoveneasca, caci tine si de siguranta statului romanesc asa si noi.Ca de n-ar fi asta o problema nu s-ar insista atita din ambele parti.Aveti teama si voi ,ca nu care cumva sa se trezeasca Moldova regionala.Chipurile, sa apara si sa se raspindeasca "o ideie aberanta".
Eu gindesc ca asta nu este o problema atita de mare,doar trebuie sa incepem niste tratative si sa ne intelegm odata si pentru totdeauna.
Sa traim si noi odata in pace asa cum si Austria si Germania,doua popoare fratesti ,practic cu aceeasi cultura.Eu gindesc ca asta o vrea si Voronin,numai ca nu prea poate sa formuleze ceea ce doreste,are niste consilieri cam penibili.
Iar ca austriecii isi numesc limba germana e treaba lor.Nu exista regula generala caci o inventeaza tot omul,or noi nu sintem altcineva :).
Ei(austriecii) sint in siguranta caci existenta lor ca stat le este garantata international - tratatul de interzicere a Anschluss-ului (adica a Unirii cu Germania )....
Iar noi cei din Republica Moldova,altceva nu avem decit sa insistam in continuare sa ne pastram in Constitutie numele de moldoveni si limba moldoveneasca."

(preluat de pe un forum moldovenesc)
 
Hidrocentrala;210115 said:
"Noi vorbim aceiasi limba,e clar la toata lumea,nu va faceti iluzii, si lui Voronin deasemenea,nu va inselati,dar noi,moldovenii insistam sa o numim in continuare moldoveneasca.Asta tine de domeniul sigurantei noastre ca stat.Aveti atitea institutii "specializate" in Republica Moldova ,dar vad, ca nu fac nici doua parale.Ce e aici de inteles ?Asa cum voi nu acceptati limba moldoveneasca, caci tine si de siguranta statului romanesc asa si noi.Ca de n-ar fi asta o problema nu s-ar insista atita din ambele parti.Aveti teama si voi ,ca nu care cumva sa se trezeasca Moldova regionala.Chipurile, sa apara si sa se raspindeasca "o ideie aberanta".
Eu gindesc ca asta nu este o problema atita de mare,doar trebuie sa incepem niste tratative si sa ne intelegm odata si pentru totdeauna.
Sa traim si noi odata in pace asa cum si Austria si Germania,doua popoare fratesti ,practic cu aceeasi cultura.Eu gindesc ca asta o vrea si Voronin,numai ca nu prea poate sa formuleze ceea ce doreste,are niste consilieri cam penibili.
Iar ca austriecii isi numesc limba germana e treaba lor.Nu exista regula generala caci o inventeaza tot omul,or noi nu sintem altcineva :).
Ei(austriecii) sint in siguranta caci existenta lor ca stat le este garantata international - tratatul de interzicere a Anschluss-ului (adica a Unirii cu Germania )....
Iar noi cei din Republica Moldova,altceva nu avem decit sa insistam in continuare sa ne pastram in Constitutie numele de moldoveni si limba moldoveneasca."

(preluat de pe un forum moldovenesc)

Si tu esti de acord cu tot, nu-i asa?
 
Rapax;210120 said:
Si tu esti de acord cu tot, nu-i asa?

Pai sigur Rapax, de ce sa nu ne numim moldoveni in continuare? De ce sa nu ramanem zona-tampon? De ce sa-si piarda puterea un grup de tonti care se imbogatesc pe spatele omului de rand biciuindu-l in acelas timp? De ce sa nu continuam imbecilizarea populatiei facand-o sa se simta si mai fericita din acest motiv? De ce sa nu coboram nivelul culturii medii mai jos daca o putem face? De ce sa nu se duca parintii la munca peste hotare cand examenele costa tot mai mult? :D

Dar pe de alta parte, daca am avea aceleasi beneficii pe urma indipendentei ca San Marino de exemplu, atunci poate m-as mai gandi sa fiu pro globalizare...
 
Back
Top