Anul 2008 - an decisiv pentru basarabeni ?!

"Ati lasat o urma proasta si in sufletul moldovenilor care "nadajduiau" la ceva frumos....mi-a povestit tatuca ce se facea....jignirile pe care le aduceti voi aici is un fleac,se poate de iertat....dar cind te bateau cu bestialitate in public, in limba ta, numindu-te porc rus,bolsevic sau te condamna la moarte sau puscarie pe motive politice,de care lumea de aici se tine totdeauna departe ... iti raminea sa iei nu numai furca...

Am mai spus, pina cind Romania nu va recunoaste, oficial, toate nazbitiile pe care le-a facut aici in perioada interbelica si isi va cere iertare de la moldoveni,in mod public....Unirea nu va fi...
Iar moldovenii,stiti pot ierta,daca-i cunoasteti...au ramas civilizati si crestini adevarati.

Dar cu asa aroganta cum se comporta Romania acum in persoana lui Basescu....hm....degeaba...ciinii latra mai departe...si vom vota pe cine vom vota..."


(preluat de la un forum moldovenesc)
 
Iar povestea cu jandarmul rumyn interbelic si bunelul moldovan care a incasat o palma? Eu vreu sa-i cheme pe amandoi Raluca Moianu la Romantica sau pe unde mai e, la "Iarta-ma", si sa se impace naibii odata, ca nu mai pot cu dansii. Si apoi sa yi strige si pe rusi sa isi ceara suze ca au macit sau deportat un sfert din populatia Moldovei in Siberia ... sa vedem daca se deschide usa si cand trebuie sa apara ei.
 
NIMENI nu poate schimba nimic daca nu face acel putin pe care-l are in posibilitati. Luptati fratii mei caci democratie nu exista nici in Romania nici in Moldova. Comunistii, Kgb-istii si securistii conduc tot.
 
Va salut pe toti, asta este primul mesaj aici pe forum.

Am citit nu numai topicul asta, ci mai multe, si de curand am vizitat mai multe forumuri din Republica Moldova, cu discutii vis-a-vis despre Romania si romani.

Am observat ca in RM se duce o campanie extraordinara anti-Romania si anti-UE. Lucrurile seamana extraordinar de mult cu ceea ce se intampla in Romania inainte de a intra in UE. Poate ceilalti romani de pe aici isi vor aduce aminte. Pe atunci era si la noi o campanie extraordinara anti-UE in care se amplificau toate fricile posibile. De exemplu se spunea ca dupa ce Romania o sa intre in UE o sa ne fie mai rau, se vor scumpi toate, o sa murim de foame pe strada, toti strainii vor veni aici si noi vom deveni slugile acestora, salariile ne vor ajunge doar ca sa ne cumparam paine si nici aia nu o sa ne mai ajunga, toate pamanturile, sate intregi, portiuni intinse din Romania vor fi cumparate de straini, o sa ajungem bataia de joc a strainilor, aici vor veni toti infractorii din UE si Romania o sa devina un centru al mafiei si ilegalitatii din Europa, traditiile ne vor fi anulate, o sa ne pierdem identitatea nationala, o sa cersim pe la mai-marii Europei toate drepturile pe care le aveam inainte, etc.

Dintre aceste preziceri, care anume s-a indeplinit? Ei bine... nici una...

Cam asta se intampla acum in RM. Numai ca se pare ca aceasta campanie are rezultate mult mai bine acolo. Probabil si fiindca sunt sustinute de realitatea politica din zona, poate si din cauza ca democratizarea si instalarea capitalismului in RM s-au facut tocmai cu scopul de a le discredita in fata populatiei... si asta a dus la realegerea comunistilor, deoarece oamenii isi doresc macar stabilitatea si siguranta zilei de maine pe care o aveau inainte de 1989. Din pacate cei din RM alearga in continuare dupa o himera.

Mie personal imi pare rau ca s-a ajuns la o astfel de situatie fiindca a discreditat complet imaginea Romaniei si a romanilor in RM. Poate ca lor le convine mai mult sa creada ca Romania este o tara de tigani, hoti si rauvoitori, poate ca tocmai propriile frustrari ale celor din Republica Moldova au dus la ce se intampla acum. Dar sa nu se astepte nimeni ca vreun roman sa fie jignit si sa nu raspunda, chiar daca este in defavoarea lui.

Ce se va intampla mai departe cu RM in 2008? Parerea mea este ca se va perpetua situatia actuala. Poate, mai mult decat atat, o directionare mai puternica spre Rusia. Din pacate o deschidere mai puternica spre vest, spre Europa, nu neaparat spre Romania mi se pare utopica. Majoritatea populatiei RM nu este inca pregatita sa adopte un stil de viata capitalist si democratic. Unii (destul de multi) duc dorul perioadei in care li se spunea ce sa faca, faceau si isi primeau banii. Stiu ca este greu sa te trezesti dintr-o data in situatia in care trebuie sa hotarasti pentru tine, sa iti iei viata in maini si sa te arunci intr-o societate de competitie. Si este greu mai ales atunci cand nu ai incredere in tine. Iar lipsa de incredere in propriile forte a celor din RM a fost cultivata zeci de ani de-a randul de regimurile care se aflau / se afla la putere. E greu sa scapi de o astfel de povara.

Sper insa ca toti cei care au avut curaj si au plecat in strainatate (ma refer la orice stat capitalist, nu numai la Romania) vor servi mai devreme sau mai tarziu un exemplu si pentru ceilalti. Miturile care sunt servite pe banda rulanta locuitorilor RM vor fi distruse de realitate mai devreme sau mai tarziu. Dar... nimeni nu va putea aprecia exact cand se va intampla asta.

Nu sunt nici pro nici contra unirii. Granitele oricum vor dispare in momentul si daca RM va intra in UE. Dar acum cred ca unirea ar fi inoportuna doar din prisma faptului ca populatia RM nu este pregatita de societatea competitiva din UE. Ar fi un soc mult prea mare. RM se afla acum la nivelul Romaniei din 1993.. din pacate sunt multe de recuperat.

Iar in ceea ce priveste Romania si romanii va propun sa lasati prejudecatile, frustrarile si teama deoparte si sa veniti o perioada in Romania. Incercati sa stergeti tot ceea ce vi s-a implementat fortat despre RO, incercati sa va creeati voi propria imagine fara a da satisfactie nici propagandistilor romani nici celor moldoveni. Fiti liberi in gandire si nu va mai lasati influentati de nimeni, aflati voi ceea ce este de aflat. Veniti aici, luati-va un job aici daca vreti sau faceti niste cursuri, si incercati sa cunoasteti romanii asa cum sunt ei de fapt si de drept. Nu trebuie sa fiti nici naivi dar nici montati din start contra. O sa intalniti si jigodii dar o sa intalniti si oameni dispusi sa isi dea camasa pentru voi. Suntem oameni la fel ca toti de pe pamantul asta, cu bune si rele, cu calitati si cu defecte. Poate o sa va placa romanii, poate ca nu. Dar cel putin veti avea satisfactia ca voi ati ajuns la concluzia asta, nu ca ati inghitit o pastila care v-a fost servita.

Imi cer scuze daca cineva se va simti lezat de ce am scris aici. Nu am interesul nici sa prezint RO si UE intr-o lumina favorabila, nici sa fac propaganda pro-moscovita. Dar imi pare rau cand vad ca lumea se lasa manevrata de propaganda, indiferent in ce directie. E greu, dar e important sa judecati singuri si sa ajungeti singuri la niste concluzii, afland informatii de la sursa nu din alta parte. Mi-ar place sa aflu ca macar o persoana de aici accepta provocarea de a gandi, de a judeca liber.
 
"Am mai privit odata filmul "Podurile".
Dupa atitea ori si de fiecare data cu alti "ochi".
O adevarata opera de arta ce dezvaluie drama prin care au trecut moldovenii.
Am trait pe muchie de cutit mai totdeauna.Numai de extreme am avut parte.
E timpul sa ne trezim cu adevarat mai moldoveni.
Sa nu mai tinem la Patrii straine ,ci sa ne faurim noi singuri viitorul.
Sa mai "lasam" noi "podurile' in pace si sa catam de Tara noastra - Moldova.
Iar cine ne vrea bine sa ni-l dovedeasca cu tarie si cu vrere si sa ne ajute sa ne reintoarcem Transnistria noastra.Alta cale nu exista.Nistru e al nostru."


(preluat de la unul din forumuri)
 
Hidrocentrala, daca esti asa de mult anti-ro, pai gasesteti neamule o alta limba in care sa te exprimi, rusa probabil ....cred ca esti expert oricum....si pro-rus indoctrinat
 
Propagandist esti tu alexro, in rest nu se face numai reclama. Nu mai exista propaganda, exista reclama negativa sau pozitiva. Si oricat le-ai spune moldovenilor ca Romania e cu romani in ea ei tot ,,Tiganistan" o sa-i spuna si oricat le-ai spune Romanilor ca Moldova e cu moldoveni in ea tot o tara de ruso-moldoveni o sa o vada. Sigur, sunt unii care cred in unire si de-astea da putini.
 
Mie mi se pare cam aiureala documentul secret pentru cucerirea lumii sau ce naiba se vrea ala.

In rest, autentic sau nu, nu prea conteaza. "Secretele" sale imense : apropierea de Rusia, discreditarea Romaniei, joaca de apropiere/departare de UE si alte asemenea sunt realitati concrete ce se intampla de aproape 20 de ani direct in fata oamenilor.
 
Scop

Ei si ce folos ? Se vor duce comunistii, vor veni alti hoti. Pana nu va aparea un lider puternic, oamenii tot vor fi nevoiti sa aleaga hotii pentru conducere.

Trebuie inca sa creasca mintea moldovenilor. Inca nu ne-am copt. Mai trebuie sa muncim prin Spania vreo 5 ani, ca sa intelegem ce inseamna o tara independenta.
 
Re: Scop

QoderoBay;213094 said:
Ei si ce folos ? Se vor duce comunistii, vor veni alti hoti. Pana nu va aparea un lider puternic, oamenii tot vor fi nevoiti sa aleaga hotii pentru conducere.

Trebuie inca sa creasca mintea moldovenilor. Inca nu ne-am copt. Mai trebuie sa muncim prin Spania vreo 5 ani, ca sa intelegem ce inseamna o tara independenta.




Ideea de "lider puternic" e o idee comunista. O tara nu are nevoie de un tatuc care sa aiba grija de ea.
O tara are nevoie de o societate civila puternica si o populatie care sa stie clar ce vrea si sa nu tolereze deviatiile conducatorii.
Poporul face conducatorii si nu invers.

Mintea oamenilor e aproape iremediabil tampita de anii de comunism.

Stiu ca asa era si in Romania. Primii ani dupa revolutie, nu era nici capitalism , nici comunism.
Doar o jungla.

Moldova in primul rand are nevoie sa intre pe orbita europeana si atunci se vor schimba si mentalitatile.
 
Back
Top