Arabi in Chisinau

Status
Not open for further replies.

Kofi

New Member
Observ, ca arabi in Chisinau devin din ce in ce mai multi. Si numai barbati. Isi iau moldovence cu ochi albastri si ii pun parandja - fete din astea tot is din ce in ce mai multe pe strazile orasului. Ce parere aveti?
 
Daca e posibil, argumantati-va raspunsul. Vad ca in poll, e considerat ca un fenomen negativ. De ce? Si ce remedii ar putea fi aduse? De dat pe Galben jos de la ULIM?
 
c-am asha s-ar fi uitat si la europeni sau africani daca ar invada Arabia Saudita si ar agata fetele bastinashe (insa dupa cum stiu legislatia e cam severa in privinta asta ).... poate deatita si se scapa arabii la fete :D (e numai parerea mea).
p.s. lasa galbenul sa steie unde sta...
 
Nereusit poll.... :-?

Dar nu ma deranjeaza arabii..... una din natiile "bastinase" imi displace mult mai mult :-x
 
Fox, :naroc:
Nici pe mine nu ma deranjeaza in Buc, unde zic io - dupa ce-am vazut pe strada - ca-s ceva mai multi ca-n Ch....Cel putin restaurantele arabe sunt mai multe....Si se mananca bine si ieftin ;) Doctorii din spitalul unde faceam practica comandau in garda mancare de la ei....Si nu ca aveau spagi prin buzunare, da-mi permiteam si io sa mananc si sa ma satur si sa-mi si placa :hehei:
Pollu` e a.iurea facut, ca mai multi n-as vrea sa vad, da` nici sa-i dea afara statul roman (cum si-a pus in cap cand a bagat minim 50 E/zi pentru fiecare strain non-UE :confuz:).
Cu colegii mei arabi ma inteleg bine, cu o sirianca (care si-a luat recent cetatenia romana) sunt tovarasa la catarama. Iar fata de parazitii aia romani care se mai dau din cand in cand prieteni, arabii sunt mult mai finutzi si mai recunoscatori daca ii ajuti, nu napadesc cu cersitul cand vad ca le merge, ci stiu sa te ajute la randul lor.
 
iaca nu mai tin minte (eh, scleroza mea) ori ca am scris, si mi-a fost sters mesajul, ori ca numai m-am gandit sa scriu :) Da vroiam sa zic ca poll-ului ii lipseste varianta "ma doare-n cot" :D
 
Iaka cind o sa incepe sa explodeze cladiri in oras, o sa-ti fie in cot (ashel al-kaidist retinut in Hamburg a invatat la ulim candva, da citi is care il venereaza pe bin-Laden!).
Arabii is natie, care se baga in alte culturi cu "cultura" lor, si nu se integreaza in nici o societate. Asa ca rusii o sa-ne para floricele peste 20-30 de ani.
 
Fenomnul asta de mult exista in europa de est deoarece studiile sunt ieftine si relativ acceptabile in tarile arabe...si de ce am fi impotriva fenomenului??? in afara de influxul de bani care vine in tara si de diversitatea pe care o aduc arabii, evident ca sunt si parti negative.. however, nu toti arabii vin cu scopul de a se marita cu o fata moldoveanca( nu ca nu ar fi multi din astea).... am intalnit arabi foarte interesanti , in acelasi timp am intalnit multi care vin cu atitudinea moldovence-piece of meat....
overall totusi nu cred ca ar ar avea arabii succes la moldovence daca nu ar fi fetele noastre predispuse sa se "arabizeze"... asa ca sa nu ii criticam pe arabi ca fenomenul negativ in societate, ci sa ne uitam la cate fete de ale noastre sunt de acord cu acest aranjament....
 
Kofi, iaka cind o sa sara ULIM-ul in aer atunci am sa te cred,

Moldova nu e SUA sau Rusia, noi nu suntem ocupanti
 
Nu ma deranjeaza arabii, daca invatsa limba romana. Fie arab sau rus, daca are bunul simt de a invatsa romana, totul e OK... Ma deranjeaza cand cineva (oricine ar fi!) venit de pe nu stiu unde imi impune "regulile" si limba lui...

Intrebarile nu sunt puse corect. Exista si alte optsiuni... de aceea n-am "votat" :(
 
Nici eu nu pot alege un raspuns la poll-ul dat, chiar de-ar fi si "Ma doare-n cot"...
Are dreptate cezara, de-ar incerca arabii sa ma impuna sa vorbesc araba as alege raspunsul 2, dar situatia e altfel, cei catziva arabi ce-i cunosc vorbesc cu mine in romana si/sau engleza.
 
Nu ma deranjeaza deloc arabii, sau mai drept spus MuSuLmAnII, caci cunosc baieti de treaba care pe linga studii mai shi LUCREAZA si platesc impozite statului Moldav. Sunt baieti de treaba shi nu trebue sa-i punem pe toti pe aceeasi scara, caci cunosc multzi conpatriotzi de ai nostri care dupa parerea mea nu merita sa traiasca oriunde in lume . Oamenii sunt diferitzi si de diferite natziuni , DAR SUNT 2 LUCRURI D I F E R I T E

:rock_liv: :rolleyes: :sa bem:
 
eu pastrez neutralitatea, asa ca n-am votat. am trait cindva in Algeroa, si am vazut ca si ei sunt oameni ca noi, cum suntem si noi ca dinsii.
mai mult ca atit, toti arabii din MD pe care-i cunosc vorbesc ori rusa ori romana - ei invata, se adapteaza... la noi sunt mai multi arabi care cunosc romana decit rusi care cunosc romana.
cit despre fetele 'noastre' care se casatoresc cu ei.. fiecare manager'uieste viata sa dupa propriul plac. aceasta tine de relatii interpersonale, nu internationale ;-)
 
Oameni sa fie.

Studentii arabi din Moldova aduc in tara conform unor estimari aproximative 10 milioane de dolari anual. Bani platiti pentru studii, chirie, cheltuieli curente. Din partea mea - cit mai multi cu-atit mai bine.
In privinta fetelor - nu cred ca in ultimii 5 ani cu arabi s-au casatorit mai mult de 1000 de moldovence. Fenomenul, inca, nu este unul de masa. La urma urmei ele isi gasesc o familie, nasc si educa trula-la* copii. Mai rau de zecile de mii de prostituate care se "casatoresc" cu albanezi.

*trula-la pentru evitarea cacofoniei.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top