Arabi in Chisinau

Status
Not open for further replies.
sumy said:
بسم الله الرحمن الرحيم
.................Oare sunteti atat de naivi si credeti in misiunea de pace? De ce Bush nu vine in Moldova ca s-o elebireze de mafie? Pentru ca nu este petrolul?
partial ai dreptate .. .. dar arabii lupta nu contra americanilor ci contra celor nedrepti .. asta e imho.. din cite am observat ..
si asta incepe a sterge dusmanul idolizat sub denumirea de America .. si trece asupra totul ce nu face parte din lumea muslima. ....
 
بسم الله الرحمن الرحيم
partial ai dreptate .. .. dar arabii lupta nu contra americanilor ci contra celor nedrepti .. asta e imho.. din cite am observat ..
si asta incepe a sterge dusmanul idolizat sub denumirea de America .. si trece asupra totul ce nu face parte din lumea muslima. ....

Pai persoanele intelegente inteleg aceasta, caci eu am scris sunt multi musulmani casatoriti cu americani. Musulmanii nu sunt impotriva americanilor civili, cum si italianilor civili, dar sunt contra acelor care vin in tara lor si incep razboie si bataile de jocuri de musulmani.

Dar lumea incurca tarile pasnice cu acelea unde este razboiul, ii fac vinovati pe musulmani ca au ucis prizonierii? Dar nu sunt vinovati acei care au intrat in tara pentru a ucide, acei aduc numai "PACE" si "DEMOCRATIE"

America nu intra nimic, dar politica Americii, capurile ei si soldati ei, da sunt impotriva lor, si nu numai americani dar toti acei soldati care sunt in Irak.
 
Inchid tema pentru 24 de ore, ca toti cei ce participa la discutie sa recapituleze cele scrise pana acum, mai ales Sumy; sa se calmeze toti si mai apoi vom reveni la discutie.
 
zeidrik said:
Inchid tema pentru 24 de ore, ca toti cei ce participa la discutie sa recapituleze cele scrise pana acum, mai ales Sumy; sa se calmeze toti si mai apoi vom reveni la discutie.

Bai Ziedrik, am impresia ca inca n-ai priceput ce inseamna a "modera" un forum. :( Daca tu ai probleme cu cititul si simti nevoia sa "recapitulezi" cele scrise, fa-o discret in coltul tau. Nu impune forumistilor ritmul tau de dezbatere pe silabe.

Cit despre Sumy, fata a discutat destul de calm, poate mai calm decit tine, astfel incit nu fi mitocan lansindu-i apeluri ridicole ca sa se calmeze.

Te rog, frate, fa un uz mai inteligent de puterea care ti-a fost incredintata : nu abuza blocind temele din motive personale.

P.S. Sper ca nu vei avea nefericita inspiratie de a sterge mesajul asta. Ai cadea definitiv in ochii nostri. :(
 
Stimate M. Kaag. M-am convins ca ai probleme cu gramatica limbii romane. Cu atentia am observat mai demult ca stai rau.

Mai citeste si regulamentul, punctul 1 alineatele c, d, e si m.
 
بسم الله الرحمن الرحيم
Inchid tema pentru 24 de ore, ca toti cei ce participa la discutie sa recapituleze cele scrise pana acum, mai ales Sumy; sa se calmeze toti si mai apoi vom reveni la discutie.

Eu nu inteleg ce trebuie sa recapitulez? Eu m-am comportat mult calm. Ce am scris de rau? Am dorit sa dialoghez cu cunostintele reale bazate de realitatea fara sa fie conditionate de propaganda falsa, orienata de acei care au interese de atacare islamul si sa judece musulmanii fara sa aiba o minima cunostinta.

Am vrut doar sa-i demonstrez lui Vitalic ca ceea ce spune el ca v-a ierta sau ca va da celalalt obraz sunt doar cuvinte si le spui numai pana cand nu ti se intampla personal, caci cand moare un strain nu te doare sufletul si este usor sa spui ca vei ierta, dar cand sucede cu familia atunci psicologia omului se schimba si nu poti sa spui care reactie vei avea, nu importa ca esti musulman sau crestin, moldovan sau arab. Toti avem suflet, inima, sentimente, demnitate si respec. Suntem toti oameni si avem aceleasi drepturi.

Daca tu gandesti divers atunci imi pare rau.
 
بسم الله الرحمن الرحيم
Mai citeste si regulamentul, punctul 1 alineatele c, d, e si m.

Apropozito de punctul 1 alineatul m. De ce atunci n-ai sters mesajul scris de Hang Solo, unde scrie intr-un mod vulgar, si unde injoseste fetele cu niste cuvinte ca mai vulgare nu se poate gasi?

Punctul 1 alineate c, d, e scrie de violente, de ce atunci nu blochezi cand scriu ca musulmanii sunt cei care pun bombele. Este foarte comod sa fugi de la intrebari si fapte concrete.

Acest regolament "MAI ALES PENTRU SUMY"? De ce, pentru ca m-am convertit in Islam? Daca ramaneam crestina si atacam un musulman, atunci regulamentul nu este strict respectat. Sunt musulmana, dar sunt si moldoveanca.
 
sumy said:
بسم الله الرحمن الرحيم
Mai citeste si regulamentul, punctul 1 alineatele c, d, e si m.

Apropozito de punctul 1 alineatul m. De ce atunci n-ai sters mesajul scris de Hang Solo, unde scrie intr-un mod vulgar, si unde injoseste fetele cu niste cuvinte ca mai vulgare nu se poate gasi?

Nu l-am sters pentru ca sa fie tuturor clar de ce a fost eliminat de pe forum SkyW cu toate aliasurile sale.

sumy said:
Punctul 1 alineate c, d, e scrie de violente, de ce atunci nu blochezi cand scriu ca musulmanii sunt cei care pun bombele. Este foarte comod sa fugi de la intrebari si fapte concrete.
Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici.


sumy said:
Acest regolament "MAI ALES PENTRU SUMY"? De ce, pentru ca m-am convertit in Islam? Daca ramaneam crestina si atacam un musulman, atunci regulamentul nu este strict respectat. Sunt musulmana, dar sunt si moldoveanca.
Suferi cumva de sindromul persecutarii? De altfel am observat ca iti place sa atribui oponentilor idei ca apoi tot tu sa le combati cu vehementa. Unde am mai intalnit oare asta? Randurile pe care le-ai comentat erau adresate in mod evident lui Kaag.
Ai luat cumva personal reprosul dat musulmanilor care i-au omorat pe crestinii coptici pentru credinta?
 
بسم الله الرحمن الرحيم

Suferi cumva de sindromul persecutarii? De altfel am observat ca iti place sa atribui oponentilor idei ca apoi tot tu sa le combati cu vehementa. Unde am mai intalnit oare asta? Randurile pe care le-ai comentat erau adresate in mod evident lui Kaag.
Ai luat cumva personal reprosul dat musulmanilor care i-au omorat pe crestinii coptici pentru credinta?

Eu nu-i combat cu vehementa, ci demonstrez cum spun povesti. Si sunt multi care incep sa faca politica fara sa aiba cunostinti.

Si raspunde-mi: voi judecati de criminile musulmanilor, dar de ce nu judecati crimele facute de "crestinii" care sunt in tarile arabe si fac razbooie, caci vad ca nici unul nu mi-a raspuns.
Dar ce intra Kaag cu regolamentul unde scrie de violenta, mi se pare ca el n-a scris nimic violent, cat despre mine, nici eu n-am scris nimic violent, pur si simplu am facut exemple drept precize si am ajuns la concluzia ca cand unul va pune fapte concrete n-aveti ce sa raspundeti.

Deajuns sa judecati Islamul, pentru ca ceia ce stiti este egal cu zero. Voi ascultati si credeti ceia ce va spune Bush si Berlusconii, dar dece nu deschiz si siturile arabe ca sa vezi ceia ce se petrece cu musulmanii?

Ca sa judeci , in primul rand trebuie sa cunosti Islamul si sa te pui putin in pelea lor si sa gandesti ca cand moare o femeie poate sa fie si mama ta. Cine gandeste in modul acesta, nu-si v-a permite sa judece.
 
zeidrik said:
Ai luat cumva personal reprosul dat musulmanilor care i-au omorat pe crestinii coptici pentru credinta?

Daca tot ai adus vorba de gramatica (vai de capul tau, gringo ! :D ), afla ca expresia "a da un repros" nu exista in limba romana. :wink:
Nu exista in romana nici adjectivul "coptic". Se zice "crestini copti". Apoi, cind mi te adresezi cu "stimate M. Kaag", ca in unul din postingurile de mai sus, ar trebui sa stii, vajnic aparator al limbii romane, ca dupa aceasta formula nu se pune niciodata punct.

As vrea sa-ti mai atrag atentia si asupra expresiei "sindromul persecutarii". Exista "delir de persecutie", dar nu si sindrom. In psihologie (sau medicina) cuvintul "sindrom" are un sens bine determinat si nu poate fi folosit asa cum ai avut nefericirea sa-l folosesti tu.
 
Sumy, din pacate nu am inteles motivele convertirii tale la islam. Ai incercat sa zici ceva despre deceptia pe care ai cunoscut-o fiind crestina, dar n-am inteles ce anume te-a dezamagit. Poate ca te-au suparat unii crestini ? Pai, asta inca nu e un motiv pentru a-ti schimba religia. Pe mine ma supara Zeidrik si alti tineri de-ai nostri plini de ifose, dar e departe de mine gindul de a-mi renega orginile, desi am tripla cetatenie.

Am impresia ca te-ai convertit pentru ca ti-a cerut-o (sugerat-o) sotul (sau familia lui). Or lucrul asta nu-l pot intelege.
 
بسم الله الرحمن الرحيم
Sumy, din pacate nu am inteles motivele convertirii tale la islam. Ai incercat sa zici ceva despre deceptia pe care ai cunoscut-o fiind crestina, dar n-am inteles ce anume te-a dezamagit. Poate ca te-au suparat unii crestini ? Pai, asta inca nu e un motiv pentru a-ti schimba religia. Pe mine ma supara Zeidrik si alti tineri de-ai nostri plini de ifose, dar e departe de mine gindul de a-mi renega orginile, desi am tripla cetatenie.

Eu deja am scris de ce nu ma convinge Crestinismul.
Zici ca m-au suparat unii crestini? Nu, pentru ca in orice neam, crestin, musulman, budist, etc., sunt persoane normale si altre mai putin, dar eu nu am dreptul sa judec un popor sau o religie pentru ca sunt persoane ignorante. Cum am scris deja am parinti, frate, neamuri, prietene care sunt crestini, ii respect. In Italia am multe familii italiane prieteni cu care ne intalnim si vorbim cu respect. Eu n-am renegat originile mele, dar cum pot sa zic ca sunt crestina daca nu sunt convinta in aceasta religie. Caci crezul nu este pentru a fare vedere sau a spune cuiva ca crezi, caci pot sa spun minciuni tie sau alt cuiva, dar nu poti sa spui minciuni lui Dumnezeu. Eu cand am citit Coranul am crezut si am simtit ca aceasta religie este corecta. Cand am scris ca am indragit-o, Vitalie a inceput cu filozofia ca o religie este ceva mai presus, dar vreau sa spun ca daca vrei sa intelegi o religie trebuie sa-ti placa, caci numai asa poti s-o respecti, o religie nu poti s-o respecti automaticamente.

Am impresia ca te-ai convertit pentru ca ti-a cerut-o (sugerat-o) sotul (sau familia lui). Or lucrul asta nu-l pot intelege.

Nu, sotul nu intra nimic. Eu deja am scris ca cand am intrat in Islam, eu nu-l cunosteam. Sunt musulmana din 2002 si casatorita 2004, l-am cunoscut cu 2 saptamani inainte de casatorie. Am deciz eu, si l-am facut pentru mine insusi, nu pentru altii. Eu sunt o persoana foarte tare de caracter si nu suport ca altcineva sa-mi zica ce trebuie sa fac. Eu decid pentru mine si nu altii. Familia lui e in Egipt, asa ca inca nu i-am vazut. Vorbesc la telefon, daca vrea Dumnezeu vom pleca anul viitor, caci mai intai vreu sa venim acasa, in Chisinau.
 
Si daca unul vine sa te atace atunci sicur ca nu vine intr-un mod linistit, si tu nu poti sa-l linistesti cu cuvantul fara sa fii nevoit sa te bati sau in cel mai rau caz chiar si sa ucizi. Nu mai spune tu ca:"te voi ierta," si ca:"daca cineva iti va da o palma peste obraz,da-i si pe celalalt obraz..."

cand murea pe cruce, hristos a spus: iarta-i doamne,ca nu stiu ce fac..adica IARTA..dar nu ucide...

In tocmai "numai cu gandul"
Cei care impusca fara mila
.

curios, care o fi diferent aintre a impusca cu mila si fara mila?? la urma urmei rezultatul e acelasi: moartea.

Cine a inceput cu explozioni? Stii oare ca americanii au incalcat toate regulile de razboi?
dar tu stii cine a facut legile astea despre raz

Iti repet din nou ca isi bat joc de musulmani, si musulmanii sunt satuli de straini in casa lor, care fac numai stragadii si razboiuri
.

casa mea e lumea intreaga..nu exista casa mea,a ta..e a noastra...asa ca...

Eu cum deja am zis: n-am nimic impotriva americanului civil si pacific, dar sunt impotriva politicii americane si a soldatilor care sunt in Irak.

Oare sunteti atat de naivi si credeti in misiunea de pace? De ce Bush nu vine in Moldova ca s-o elebireze de mafie? Pentru ca nu este petrolul?

povestea petrolului s-a ros deja demult pe la colturi..nici eu nu am fost pentru maniera asta de a se rezolva problema irakiana..dar nu sunt eu factor de decizie..


Dar lumea incurca tarile pasnice cu acelea unde este razboiul, ii fac vinovati pe musulmani ca au ucis prizonierii? Dar nu sunt vinovati acei care au intrat in tara pentru a ucide, acei aduc numai "PACE" si "DEMOCRATIE"

pot s-o repet pana maine,dar vad ca e fara sens..faptul ca A ucide,nu-ti da dreptul sa ucizi si tu...asta e morala iertarii...

Vitalie a inceput cu filozofia ca o religie este ceva mai presus

trebuia sa fie un vinovat...de altfel pentru mine religia si verbul " a place" sunt doua lucruri total opuse..o religie poate sa-mi ofere adevaruri care sa ma fac sa tresar,sa gandesc,sa mor si sa invii sau sa invat sa iubesc..iar indragirea...suna a pasiune..adica astazi vine..maine pleaca..azi e islamism,maine budhism,poimaine cionfucianism...
de altfel cred ca discutia a evoluat pe un fagas gresit..problema nu e care religie e mai buna,e clar ca sunt diferite si asta e unica constare sigura..trebuie sa ne invatam sa convietuim impreuna,,si asta era pentru mine ideea temei..deci mesaje de tipul:" voi sunteti in evul medkiu"...americanii sunt asa si pe dincolo..iar ceilalti sunt si mai rai..sapa doar prapastii..si nu ridica poduri...
 
sumy said:
بسم الله الرحمن الرحيم

Suferi cumva de sindromul persecutarii? De altfel am observat ca iti place sa atribui oponentilor idei ca apoi tot tu sa le combati cu vehementa. Unde am mai intalnit oare asta? Randurile pe care le-ai comentat erau adresate in mod evident lui Kaag.
Ai luat cumva personal reprosul dat musulmanilor care i-au omorat pe crestinii coptici pentru credinta?

Eu nu-i combat cu vehementa, ci demonstrez cum spun povesti. Si sunt multi care incep sa faca politica fara sa aiba cunostinti.

Consideri ca ai cunostintele necesare? Sa dea primul cu piatra acel care nu are nici un pacat (c)

sumy said:
Si raspunde-mi: voi judecati de criminile musulmanilor, dar de ce nu judecati crimele facute de "crestinii" care sunt in tarile arabe si fac razbooie, caci vad ca nici unul nu mi-a raspuns.

Mai citeste si alte teme din aceasta rubrica.

sumy said:
Deajuns sa judecati Islamul, pentru ca ceia ce stiti este egal cu zero.
Ca sa judeci , in primul rand trebuie sa cunosti Islamul si sa te pui putin in pelea lor si sa gandesti ca cand moare o femeie poate sa fie si mama ta. Cine gandeste in modul acesta, nu-si v-a permite sa judece.
Incearca sa intelegi ca nu judeca nimeni islamul ci pe cei care-l urmeaza intr-o maniera abuziva, omorand si oprimand pe cei de alta credinta. Si pe cei care-l folosesc pentru a-si extinde sfera de influienta.
Tot mai mult ma conving ca tu nu citesti/intelegi ce-ti scriu oponentii. Iti creezi niste imagini si lupti cu ele. Atribui idei oponentilor si tot tu le combati. Astfel nu vad cum as mai putea discuta cu tine.
 
Lasand deoparte badaraniile debitate...
M. Kaag said:
Nu exista in romana nici adjectivul "coptic". Se zice "crestini copti".
La tine in sat poate si se zice "copti". Verifica in DEX ce inseamna "copti".

M. Kaag said:
Apoi, cind mi te adresezi cu "stimate M. Kaag", ca in unul din postingurile de mai sus, ar trebui sa stii, vajnic aparator al limbii romane, ca dupa aceasta formula nu se pune niciodata punct.
Am pus punct pentru a accentua.

Alta data sa fii mai atent cand citesti si, mai ales, cand scrii, pentru ca ai obiceiul de a sari la oameni doar de dragul certei. Dar cred ca-ti cer prea mult, stiindu-ti prestatia de badaran de acest forum, precum si de pe alte forumuri. Sa ma inveti ce e moderarea atunci cand vei fi in cunostinta de cauza. Te avertizez, ca daca vei continua pe acest ton, il vei urma pe SkyW.
 
بسم الله الرحمن الرحيم
cand murea pe cruce, hristos a spus: iarta-i doamne,ca nu stiu ce fac..adica IARTA..dar nu ucide...

Eu nu te-am intrebat ce facea Hristos, dar te-am intrebat cum te vei comporta tu. Raspunde te rog concret la intrebare si nu amesteca religia, caci este usor sa vorbesti in dodii. Unul care are stima de Dumnezeu si de Hristos se scrie cu litera majuscola.

curios, care o fi diferent aintre a impusca cu mila si fara mila?? la urma urmei rezultatul e acelasi: moartea.

e lumea intreaga..nu exista casa mea,a ta..e a noastra...asa ca...

casa mea e lumea intreaga..nu exista casa mea,a ta..e a noastra...asa ca...

Daca casa este o lume intreaga atunci ce inseamna cu impotriva arabilor in Chisinau sau in Europa?

povestea petrolului s-a ros deja demult pe la colturi..nici eu nu am fost pentru maniera asta de a se rezolva problema irakiana..dar nu sunt eu factor de decizie..

Si de ce atunci vorbsti aiurea ca au venit cu gandul sa faca numai bine?

pot s-o repet pana maine,dar vad ca e fara sens..faptul ca A ucide,nu-ti da dreptul sa ucizi si tu...asta e morala iertarii...

Ori ca nu esti in stare sa intelegi, ori nu vrei sa intelegi. Ti-am facut si exemplu, daca esti atacat tu ce faci stai si teuiti sau incepi sa te aperi?
Vad ca eu trebuie sa repet, caci intelegi cam greu. Tu doar mai inainte ai zis ca ii vei apara, dar cum vrei sa aperi in alt mod, daca te ataca cu armamente. Te duci sa-i linistesti, sau ii dai ascultul ca un caine?

trebuia sa fie un vinovat...de altfel pentru mine religia si verbul " a place" sunt doua lucruri total opuse..o religie poate sa-mi ofere adevaruri care sa ma fac sa tresar,sa gandesc,sa mor si sa invii sau sa invat sa iubesc..iar indragirea...suna a pasiune..adica astazi vine..maine pleaca..azi e islamism,maine budhism,poimaine cionfucianism...
de altfel cred ca discutia a evoluat pe un fagas gresit..problema nu e care religie e mai buna,e clar ca sunt diferite si asta e unica constare sigura..trebuie sa ne invatam sa convietuim impreuna,,si asta era pentru mine ideea temei..deci mesaje de tipul:" voi sunteti in evul medkiu"...americanii sunt asa si pe dincolo..iar ceilalti sunt si mai rai..sapa doar prapastii..si nu ridica poduri...

Asculta, daca pentru tine exista numai un fel de pasiune care vine si pleaca, atunci nu este vina mea. Eu ca sa fac un lucru nu-l fac numai pentru ca mia spus cineva sau ca trebuie sa fac. Fac pentru ca imi place, respect, etc. Chiar si o religie, daca unul face numai pentru ca a prins de la parinti, sau este crescut in acest mod, aceste persoane au mai multe sansuri sa lepede totul pentru ca nu simte nimic, caci pe Dumnezeu trebuie sa-l iubesti si sa-l adorezi.

Spui sa convetuim, si cum daca tu judeci islamul si musulmanii?
 
بسم الله الرحمن الرحيم

Consideri ca ai cunostintele necesare? Sa dea primul cu piatra acel care nu are nici un pacat (c)

Ce vrei sa spui ca n-am cunostinte? Eu n-am zis ca sunt cea mai intelegenta, dar pana acum personal de la tine n-am avut un raspuns cu multa cunostinta. Si eu n-am zis ca n-am pacate, le am caci toti gresim, dar nu unteleg prea mult ce vrei sa spui cu aceasta?

Mai citeste si alte teme din aceasta rubrica.

Am citit, dar eu nu amestec alte teme cu ceia ce citesc aici. Pana acuma cred ca ai avut tot timpul de realizat ceia ce a fost scris si cred ca pana acum sunt abastante raspunsuri unde spun ca musulmanul este criminal.

Incearca sa intelegi ca nu judeca nimeni islamul ci pe cei care-l urmeaza intr-o maniera abuziva, omorand si oprimand pe cei de alta credinta. Si pe cei care-l folosesc pentru a-si extinde sfera de influienta.

Poate nu ai citit prea atent ceia ce a scris Vitalie? Si apoi om facut aceasta intrebare mii de ori, de ce nu judeci cei care ucid musulmanii?????

Tot mai mult ma conving ca tu nu citesti/intelegi ce-ti scriu oponentii. Iti creezi niste imagini si lupti cu ele. Atribui idei oponentilor si tot tu le combati. Astfel nu vad cum as mai putea discuta cu tine.

Tot mai mult ma conving ca esti tu acela care nu citesti/intelegi ce scriu oponenti. Eu nu creezi imagini, dar dau exemple ca sa inteleaga, caci cum deja am scris ca este usor sa judeci de crimele musulmanilor cand cei care judeca nu se gandesc cum se vor comporta ei insusi in aceasta situatie. Astfel nu vad eu cum pot sa descut cu tine caci eu fac exmple de problemi grave si tu scrii de imbracaminte, etc.
 
:lol: Zeidrik, lamureste-ma te rog, e "cóptic" sau "coptíc" ? :hehei:


M. Kaag said:
...e departe de mine gindul de a-mi renega orginile, desi am tripla cetatenie.

Vesnica mea invidie :oops:

Alias, cam cati anisori ai? Cam pe la ce varsta ti-ai propus sa afli ce-inseamna "prieten" si ce-inseamna "cunoscut" sau "coleg"? (Daca cumva traiesti in Spania, vezi ca la ei exista si "verdadero amigo" care, tradus furculición in romana, ar fi un pleonasm. "Amigos" d-astia avem toti cu duiumul, prieteni - ceva mai putini). Inca ceva: eu in club ma duc cu colegii cel mai frecvent, cu prietenii - mai rar (pt ca avem program diferit). Clubbingul si hobby-urile n-au nimic de-a face cu prietenia.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top