Asistarea la nashtere.....

AlbiNutza

AlbiNutza
Am o simpla intrebare:
Sotul trebuie sa asiste la nasterea copilului?
Unii savanti sustin ca da, deoarece vazind prin ce trec sotiile lor in timpul nashterii ei le respecta mai mult, le iubesc, le venereaza si plus la toate e un eveniment atat de important incat nu ar trebui sa lipseasca...
altii spun NU categoric..... sotii nu trebuie sa-si vada sotiile intr-o astfel de ipostaza... sau mai vulgar...intr-un astfel de hal......
ashtept parerile voastre......
 
Uite, ca chiar zilele trecute am vazut la TV un reportaj despre "sotii ce sunt asistenti la nasterea copilului".
Este bine ca barbatii sa asiste la nasterea copilui, deoarece asa cum ai spus-o si tu, iubirea reinvie, barbatul devine mai devotat si relatia este mai durabila, insa tot barbatii sunt aceia care in timpul unei nasteri isi pierd uneori cumpatul si pot deveni foarte agresivi cu medicii, vazand ca sotia sufera asa de mult.
 
Eu cred ca as dori sa asist la nasterea propriului copil...si la chinurile nepamintesti a iubitei mele sotii.... :roll:
 
Suna scarbos si incitant in acelasi timp :crazy: si cu cat e mai departe in timp momentul cu atat e mai bine ( ptr. mine cel putin ) :lol:
 
... eu zic, sa stea barbatul afara in hol si sa astepte noutatea cea mare... si nici macar o privire in sala de nasteri...! :D
 
... stii NaE, in perioada cand femeia e insarcinata, instinctele materne se acutizeaza... nu crezi ca un copil in sala de nasteri e enough si nu mai are nevoie de inca unul in plus? :crazy:
 
lelaina said:
... stii NaE, in perioada cand femeia e insarcinata, instinctele materne se acutizeaza... nu crezi ca un copil in sala de nasteri e enough si nu mai are nevoie de inca unul in plus? :crazy:

Da eu am sa ma ascund sub pat.....am sa-mi iau un binoclu si am sa ies cu capu printre talpile ei si miinile doctorului, voi sprijini binoclu pe masa si voi admira minunatu proces :lol: ......
Astfel voi obtine cea mai buna priveliste si Sotia satisfacuta va ramine crezind ca in camera doar un copil este...:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
 
NaE, cu binoclu intre picioarele sotziei, la sigur ca vei pierde cunostintza la vederea primei picaturi de sange... Si atunci de maaare ajutor ii vei fi sotziei si medicilor... :crazy:
 
Stimez barbatii care asista la nasterea copilului lor.
Nu-i pune nimeni sa urmareasca cum anume iese copilul, ei stau langa capul sotiei, ajutand-o si o tin de mana. Si sunt la fel de fericiti ca mama cand isi vad odrasla prima oara :D
 
Vanessa said:
Uite, ca chiar zilele trecute am vazut la TV un reportaj despre "sotii ce sunt asistenti la nasterea copilului".
Este bine ca barbatii sa asiste la nasterea copilui, deoarece asa cum ai spus-o si tu, iubirea reinvie, barbatul devine mai devotat si relatia este mai durabila, insa tot barbatii sunt aceia care in timpul unei nasteri isi pierd uneori cumpatul si pot deveni foarte agresivi cu medicii, vazut ca sotia sufera asa de mult.

Vanessa, da tu ai vrea ca viitorul tau sot sa asiste cand tu vei naste? :roll: :wink:
 
am privit ceva mai demult o emisiune televizata, unde sotul asista la nasterea propriului copil(totul se petrecea in Germania)... el statea lipit de capul iubitei... o tinea strans de mana.... dar nu vedea privelistea nashterii.. pur si simplu ei erau impreuna... el o sustinea moral... ceea ce presupun eu ca ajuta...
 
Vanessa, da tu ai vrea ca viitorul tau sot sa asiste cand tu vei naste?
Nu cred ca l-as obliga sa fie langa mine in timpul nasterei, insa dupa cum spune preotul la cununie: "Esti deacord......La bine si la greu..."(nu sunt sigura ce urmeaza mai departe), barbatul in momentul cela greu, ar trebui sa fie langa mine.
Nu vreau sa anticipez lucrurile.
 
Daca-l tin balamele (e stressant s-o auzi cum urla, s-o vezi cum se chinuie si piciul ala mic si mofturos nu vrea sa iasa ;)) si femeia e de acord, de ce sa nu asiste? Nasterea e spectaculoasa, bebeul iese ca adormit si odata trage aer in piept (e grozav cum i se destinde toracele ala mic si fragil) si se pune urlat. Ma rog, daca stai la capul mamei, nu stiu ce mare lucru poti sa vezi.
 
Back
Top