Asociatia Studentilor Crestini Ortodocsi Romani

Ati auzit despre Asociatia Studentilor Crestini Ortodocsi Romani din Basarabia?

  • Da!

    Votes: 9 25.0%
  • Nu. Dar as fi interesat de ea!

    Votes: 2 5.6%
  • Nu!

    Votes: 22 61.1%
  • Doresc sa aflu mai multe si poate sa ma implic in activitile ei ulterioare!

    Votes: 3 8.3%

  • Total voters
    36
Bad And Mad;149839 said:
Imi permiti sa formulez concluzia? majoritatea oamenilor religiosi sunt niste tampiti iar rockerii in marea lor parte genii! esti tare azi, mai omule :D

nu prietene,era vorba de cei pe care ii cunosc si de prietenii mei apropiati(exact asa m-am exprimat).Nu cunosc toti credinciosii dar sant sigur ca exista si printre ei oameni destepti.

militant;149846 said:
Am observat un lcuru la persoanele care asculta rock - sunt persoane care nu accepta starea de lcururi din societate. Din randul acestor persoane sunt fie atei sau satanisti fie fundamentalisti crestini.
Rockerii trebuie priviti corect, ele nu reprezinta neaparat ceva opus spiritului crestin ci sunt o reactie la lumea contempoorana. Din aceasta cauza ii respect.
Sunt persoane care nu accepta starea de lucruri actuala si sunt intr-o cautare permanenta, adica reprezinta o materie prima pentru Biserica.
Rockerii (extremalii) sunt persoane care simt cel mai bine anormalitatea lumii de aceea si sunt foare sensibili si recurga la diverse extreme.

Un exemplu este parintele Serafim Rose, american care s-a convertit la ortodoxie, un fost punk-ist.

ai dreptate in ceea ce spui,cunosc f multi rock-eri si pot spune ca merita respectati......si cum toate padurile au si uscaturi acestea se gasesc si printre ei.Acei "satanisti"de care vorbeai nu sant decat niste copii care vor sa iasa in evidenta prin te miri ce feluri....iar in cazul acelor adulti care admit ca ar fi satanisti nu pot sa cred decat ca au o problema de adaptare.Mesajul anumitor melodii este extrem de agresiv dar asta nu inseamna ca tu tre sa fii asa dobitoc sa faci ce zice ala acolo.
 
sunt nou printre voi dar cu toate astea nu imi voi ascunde sentimentul de profunda dezaprobare asupra faptului ca in necunostinta de cauza veniti care mai de care cu clasificari, catalogari si caracterizari referitoare la roakeri ... vorbim despre oameni si nu despre mere, pixuri sau tampoane; voi nu ati invatat inca sa zburati si va hazardati in a privi dincolo de propria conserva ...
(apropo satanistii nu sunt roakeri, mass-media nu este capabila sa contureze un gen muzical prezentand extreme iar voi mai intai experimentati ca sa va puteti forma o parere - care sa nu fie rusinos de falsa)
 
ionutz;150035 said:
sunt nou printre voi dar cu toate astea nu imi voi ascunde sentimentul de profunda dezaprobare asupra faptului ca in necunostinta de cauza veniti care mai de care cu clasificari, catalogari si caracterizari referitoare la roakeri ... vorbim despre oameni si nu despre mere, pixuri sau tampoane; voi nu ati invatat inca sa zburati si va hazardati in a privi dincolo de propria conserva ...
(apropo satanistii nu sunt roakeri, mass-media nu este capabila sa contureze un gen muzical prezentand extreme iar voi mai intai experimentati ca sa va puteti forma o parere - care sa nu fie rusinos de falsa)


conteaza ca sa incercam sa intrelegem oamenii asa cum siont ei in complecsitatea lor, sa fim empatici dar nici nu inseamna ca trebuie sai veneram pe cei care merg impotriva anumitor legi ce tin strict de biserica, si daca te identifici cu un crestin atunci trebuie sa fii exact asa cu cel cu care te identifici!

in rest lumea este foarte subiectiva, si adesea incearca de a imparti lumea in clase si paturi sociale \sa este mai comod pentru ei , dar in primul rind, inainde de a imparti in clase ,sau alte divizari , este important ca sa nu uitam ca sintem oameni.

cit priveste muzica rock - ritmul tine de ceva intunecat cu toate ca mesajele pot fi chiar crestine!
este o metoda noua de a transmite mesajul crestin prin rock, cit de paradoxal nu ar fi dar dar ritmul diabolic incearca sa fie impacat cu un mesaj crestin!!!
si in rest totul depinde si de cultura fiecarei natiuni! Adica ce intelege ea prin Rock...
 
... ritm diabolic ... (from what age r u coming from?) ... ai avut vre-o legatura cu inchizitia intr-o viatza anterioara? Cate capete atatea pareri.
Este un frumos exemplu de imaginatie ideea 2d-3d dar se incearca explicarea unor lucruri ce se afla in afara propriei fiinte asa cum este si crestinismul ... o religie a carei finalitate este accederea intr-un plan superior prin savarsirea unor fapte considerate (de comun acord) vrednice dar care nu tind spre o apropiere a oamenilor prin cunoasterea propriului sine. Crestinismul este pt mine un nonsens din perspectiva abordarii lucrurilor, este o religie restrictiva, isi impune dogmele fara a lasa loc personalitatii sa se dezvolte. Cum poti atinge un nivel spiritual superior atat timp cat itzi sunt interzise anumite experiente, cat timp nu ai drept de a alege ... cum va avea personalitatea ta posibilitatea sa se dezvolte ... crestinismul este o religie simpla pt oameni indoctrinati ce nu isi pun intrebari, ce sunt incapabili sa experimenteze lucruri pentru a putea fi capabili sa aleaga ce le raspunde la intrebari.
Cred ca perioada crestina incepe sa apuna pt ca sunt tot mai multi cei carora nu le mai sunt suficiente explicatiile oferite ...
 
ionutz;150194 said:
... ritm diabolic ... (from what age r u coming from?) ... ai avut vre-o legatura cu inchizitia intr-o viatza anterioara? Cate capete atatea pareri.
Este un frumos exemplu de imaginatie ideea 2d-3d dar se incearca explicarea unor lucruri ce se afla in afara propriei fiinte asa cum este si crestinismul ... o religie a carei finalitate este accederea intr-un plan superior prin savarsirea unor fapte considerate (de comun acord) vrednice dar care nu tind spre o apropiere a oamenilor prin cunoasterea propriului sine. Crestinismul este pt mine un nonsens din perspectiva abordarii lucrurilor, este o religie restrictiva, isi impune dogmele fara a lasa loc personalitatii sa se dezvolte. Cum poti atinge un nivel spiritual superior atat timp cat itzi sunt interzise anumite experiente, cat timp nu ai drept de a alege ... cum va avea personalitatea ta posibilitatea sa se dezvolte ... crestinismul este o religie simpla pt oameni indoctrinati ce nu isi pun intrebari, ce sunt incapabili sa experimenteze lucruri pentru a putea fi capabili sa aleaga ce le raspunde la intrebari.
Cred ca perioada crestina incepe sa apuna pt ca sunt tot mai multi cei carora nu le mai sunt suficiente explicatiile oferite ...

perfect de acord cu tot ce ai spus!
 
andrei_ivan82;150208 said:
perfect de acord cu tot ce ai spus!

Pacat este ca se uita de Dumnezeu, si se uita despre traditie!
Cind vorbim despre limba romana care nise fura , cind luptam crincem pentru istoria care ni se calca in picioare atunci sintem conserrvatori si nu dorim ca sa se schimbe ci sa fie limba asa cum am invatat-o! sintem traditionalisti in ceea ce ne este comod, in ceea ce vedem poate si un interes, pastrind fel de fel de traditii, dar credinta este usor aruncata, de fapt nu se poate invinui nimeni intrucit regimul sovietic sia facut efectele, chiar de pretindem a fi mari iubitori de neam!!!
De ce sa nu ne pastram intact si crezul? si ruga sa ne fie calauza in calea perfectionarii? Oare Solomon a stidiat toate stiintele de astazi? nu dar toti inteleptii lumii de azi il citeaza, lumina intelepciuniivine de sus , cei ma i mari savanti au fost oameni religiosi care sau pomenit in fata faptului ca exista ceva inexplicabil , sa-l luam doar pe acelasi Anshtain...

In privinta rock-ului , am stimat rockerii pentru luarea lor de pozitie in societate , ei insisi fiind ca o reactie la haosul din ea...
Muzica reprezinta aceiasi nemultumire si chiar poate durere a unei societati bolnave care incearca sa eziste in conditii de nesuportat!

Dar promovind doar nemultumirea si vesnica revoltare nu vom reusi ca sa facem ca fiecare sa-si iubeasca aproapele...

Imi place muzica buna, care are sens care te pune pe ginduri, dar nu pot asculta niste sunete infernale care sint specifice mai mult altor vietati decit omului, dar recunosc ca in orice nu este padure fara uscaturi...
La fel iubesc si muzica psaltica Bizantina si pe cea clasica, care te cutremura cine stie s-o asculte...
 
Haos ... da frontis, este un haos generat de o exprimare rudimentara si de o multime de greseli gramaticale, in rest ... totul e fara culoare, plan ... asemeni rationamentului tau - continua, esti pe calea cea dreapta.
 
Cum poti atinge un nivel spiritual superior atat timp cat itzi sunt interzise anumite experiente
La ce bun sa reinventezi roata? Hristos e capul Bisericii, el e Dumnezeul nostru, tot de ce avem nevoie pentru a ne mantui gasim in sanul Bisericii, la ce bun alte "experiente"? Sfintii au ajuns la un nivel spiritual superior fara yoga si calatorii astrale.
 
Pe tine te multumesc experientele altora?! Atunci ferice de tine ... inseamna ca esti mult mai linistit, nu itzi pui intrebari, nu cautzi raspunsuri, vei avea o viatza linistita si vei imbatranii avand impresia ca tzi-ai trait viatza. Mie nu imi este suficient ... crestinismul nu imi ofera raspunsuri multzumitoare si vreau sa incerc tot ce se poate incerca intr-o viatza de om pt ca numai asa voi putea fi capabil sa fac alegeri ... am o personalitate si vreau sa mi-o dezvolt, nu vreau sa astept sa mi se toarne in cap 'aberatzii' fara ca eu sa fiu capabil sa le prelucrez. Indoctrinatzilor ... cat va mai trece pana sa va trezitzi ?!
 
ionutz;150339 said:
Pe tine te multumesc experientele altora?! Atunci ferice de tine ... inseamna ca esti mult mai linistit, nu itzi pui intrebari, nu cautzi raspunsuri, vei avea o viatza linistita si vei imbatranii avand impresia ca tzi-ai trait viatza. Mie nu imi este suficient ... crestinismul nu imi ofera raspunsuri multzumitoare si vreau sa incerc tot ce se poate incerca intr-o viatza de om pt ca numai asa voi putea fi capabil sa fac alegeri ... am o personalitate si vreau sa mi-o dezvolt, nu vreau sa astept sa mi se toarne in cap 'aberatzii' fara ca eu sa fiu capabil sa le prelucrez. Indoctrinatzilor ... cat va mai trece pana sa va trezitzi ?!

cred ca este mai simplu sa urmezi invataturile celor care deja au trait ceea ce tu abia doresti sa incerci... si sa traiesti viata fara a pierde atitea clipe frumoase , pentru ca viata este foarte scurta...
desigur tu ai parerea ta, ti-o respect, numai ca nu stiu de ce tu nu prea doresti a respecta convingerile altora, poate ii fi tu pe calea luminarii, sau pe calea cea dreapta cum mai luat in bataie de joc mai sus dar oricum cred binevenita acceptarea convingerilor noastre!
Parerile sint subiective, poate tu nu gasesti un raspuns in crestinism ca nu stii sa cauti , ia spune de cite ori te-ai adresat unui duhovnic pentru a te lamuri intr-o intrebare care te framinta?
noi stim ades sa invinuim, sa etichetam, "indoctrinatilor", sau sa judecam dar sa nu uitam ca totul se face din lipsa noastra de cunoastere, tu daca te afli pe calea intrebarilor ar demonstra ca tu esti acum in ratacire si poate in staraea din care ar trebui sa iesim odata ca deja vreme multa ne cinta imnul tuturor romanilor "desteapta-te Romane"...
 
Mi-am pus, intrebari am cautat raspunsuri, am avut destule "experiente" ; Acum insa eu am gasit Adevarul.
Sunt de acord cu Fronitst, pe tine nimeni nu incearca sa te "indoctrineze", tu insa te comporti ca un "iluminat".
 
Cred ca tu esti cel iluminat din moment ce ai gasit Adevarul ... prea intzeleptule. In privintza 'indoctrinarii' statzi linistitzi ca nu suntetzi voi cei ce imi amenintza integritatea intelectuala ... nu va mai flatatzi.
Frontist, tzie cu ce tzi-am gresit, de ce ma trimitzi la duhovnic? Tzi-am vorbit eu urat? Sunt doar un ratacit ce invinuie si eticheteaza din lipsa de cunoastere si nu e nevoie sa ma trimitzi acolo ...
Cred ca pe 90% dintre popi i-as anihila mental, i-as transforma in legume si societatea ar avea numai de castigat din asta. Sunt niste profitori fara scrupule alesi sa propovaduiasca numele domnului, niste incultzi fara nimic bun in ei. Nu neg faptul ca sunt si oameni cu har printre atatea uscaturi insa intrega baza a bisericii este corupta ... crestinismul este cea mai mare afacere de pana acum si a ajuns pana aici facand uz de tot ce e mai urat in natura umana.
Ma bucur ca macar imi pot spune parerea fara a fi ars pe rug de niste cunoscatori ai adevarului.
 
ionutz;150543 said:
Cred ca tu esti cel iluminat din moment ce ai gasit Adevarul ... prea intzeleptule. In privintza 'indoctrinarii' statzi linistitzi ca nu suntetzi voi cei ce imi amenintza integritatea intelectuala ... nu va mai flatatzi.
Frontist, tzie cu ce tzi-am gresit, de ce ma trimitzi la duhovnic? Tzi-am vorbit eu urat? Sunt doar un ratacit ce invinuie si eticheteaza din lipsa de cunoastere si nu e nevoie sa ma trimitzi acolo ...
Cred ca pe 90% dintre popi i-as anihila mental, i-as transforma in legume si societatea ar avea numai de castigat din asta. Sunt niste profitori fara scrupule alesi sa propovaduiasca numele domnului, niste incultzi fara nimic bun in ei. Nu neg faptul ca sunt si oameni cu har printre atatea uscaturi insa intrega baza a bisericii este corupta ... crestinismul este cea mai mare afacere de pana acum si a ajuns pana aici facand uz de tot ce e mai urat in natura umana.
Ma bucur ca macar imi pot spune parerea fara a fi ars pe rug de niste cunoscatori ai adevarului.

no sa ajungem zile bune daca hulim in halul ista!

Poate ai dreptate ca multi preoti sint slab pregatiti si nu fac fata responsabilitatilor asumate, dar a avea duhovnic inseamna a gindi treaz , adica sa fii constient de faptul ca uneori vem nevoie de un sfat.
Si daca eu am un duhovnic si este extraordinar , atunci nu vad decit ceva absolut pozitiv si util mie!
Frontist nu vorbeste de cazuri concrete ci se axeaza pe legea ortodoxa care ar trebui respectata de cei care se considera crestini, si nu doar declara!!!
Si sa nu ne supraestimam capacitatile intelectuale, ca nu straluceste nimeni mai mult decit straluceste fundul ciaunului de la mamuka de pe cuptor!!!
 
Back
Top