atitudini fata de homosexuali & co

factorii sociali afecteaza modul in care traim, obiceiurile pe care le avem, etc. as putea probabil sa accept ca si preferinta sexuala intrun fel sau altul e afectata de acesti factori insa nu cred sa existe o maniera clara prin care acesti factori afecteaza alegerile pe care le facem... mai ales pentru ca de obicei acesti factori pot avea un caracter contradictoriu, noi fiind acei care tre sa alegem intre ei...

mi se pare ca acelasi principiu se aplica la discutia asta in privinta tolerantei fata de o preferinta sexuala alternativa sau lupta impotriva ei, ca si in cazul violentei din alte motive. cazul recent al terorizmului cu lupta extremistilor impotriva vestului... intrebarea e similara... toleram prezenta vestului pe care o vedem ca un pericol pentru modul nostru de viata sau acceptam sa luam orice masuri impotriva acestuia...

cred ca solutia optima in ambele cazuri, din punct de vedere tehnic practic, ar fi cooperarea. vestul, in pofida intereselor economice, poate oferi un numar de beneficii oricarui stat in dezvoltare (aderenta romaniei la eu de exemplu) si prin puterea sa economica si militara se poate dovedi un adversar serios. La fel cred ca cooperarea intre diferite "sexe" poate fi benefica ambelor parti...
 
dune:
factorii sociali afecteaza modul in care traim, obiceiurile pe care le avem, etc. as putea probabil sa accept ca si preferinta sexuala intrun fel sau altul e afectata de acesti factori insa nu cred sa existe o maniera clara prin care acesti factori afecteaza alegerile pe care le facem..

dune, ai un corp, asta e datul biologic, dar uzul lui este o constructie sociala..
mai concret: ai picioare, a caror misiune este sa te tina pe picioare (sprijin si echilbru) in cautarea hranei (miscare), dar tu alergi, mergi cu bicileta, sari in lungime sau dansezi, adica le utilizezi in afara rolului lor natural..
la fel si gura care are menirea de a ingurgita alimente si apa, plus articularea vorbirii. tu te saruti cu ea, canti, strigi osanale sau din contra, protestezi, zici: sunt de acord sau dimpotriva: protestez...
mainile sunt pentru apucarea hranei si pentru aproprierea de cavitatea bucala..tu insa scrii, de exemplu..ai vazut vre-un om natural, intelege maimuta, sa scrie???
la fel si sexul, si asta e o chestie normala, poate fi utilizat in mai multe moduri, unul dintre care, cel mai raspandit este de a prelungi specia... dar pot fi imaginate si alte moduri, dintre care homosexualismul...
 
Husky40:

Ce ar fi sa protestezi si tu fata de totalitarismul social si sa te faci necrofil/ pedofil/ zoofil, numai ca sa ma scarbesti pe mine si alti totalitaristi turnati dupa chipul si asemanarea mea?

dezaprob si condamn necrofilia si pedofilia, la fel si zoofilia desi nu inteleleg de ce te deranjeaza faptul ca animalele pot fi utilizate pentru a-ti procura placere sexuala, dar nu protestezi impotriva exterminarii lor in sopuri alimentare...cum ar veni: daca faci sex cu un porc e scarbosenie, daca-l ucizi pentru a-l manca este o fapta demna de lauda...poti sa-l chemi si pe popa la friptura...
 
sprinceana , mai bine ti-ai folosi mintea sa ne spui ceva concret.
ai scris mii de cuvinte pentru a ne spune ce facem cu miinile si gura etc.
cred ca acasa pot sa faca orce .
alte "feluri de manifestare" sint periculoasee si pot duce la disparitia speciei
asa cum o stim noi.
cand vor aparea "super oamenii" care nu vor avea nevoie de inmultirea pe cale naturala - poftim, lasa sa imble pe strada si sa faca teatru.
 
m_c_B

alte "feluri de manifestare" sint periculoasee si pot duce la disparitia speciei
asa cum o stim noi.

argument slabut si transparent ca apa minerala. sunt alti factori, mai importanti, care pot duce la disparitia speciei - razboiul, foamea, cataclismele naturale...straniu ca Biserica si societatea nu se prea sinchisesc sa justifice razboiul, foame, saracia , care aduc o dauna infinit mai mare speciei umane, dar se inghesuie la poarta sexuala, pentru a condamna pacatele impotriva "normalitatii"...

cand vor aparea "super oamenii" care nu vor avea nevoie de inmultirea pe cale naturala - poftim, lasa sa imble pe strada si sa faca teatru.

exista deja ceva.
 
vitalic sprinceana said:
argument slabut si transparent

razboiul, foamea, cataclismele naturale sint argumente slabute ,ele fot fi rezolvate/evitate usor.
gandeste bine si vei vedea ce e slabut si ce nu.
 
vitalic sprinceana;187628 said:
act de credinta gratuita..din pacate realitatea te contrazice.

iarasi vorbesti " de oaia".
eu nu am spus ca nu exista razboi si oameni care mor de foame , am zis ca se pot rezolva usor .
 
astept rezolvarea...si au asteptat-o inca cateva miliarde de insi, de ceva mii de ani...adica chiar de la inceputul istoriei constiente a omenirii...vad ca nu se intampla..deci nu e chiar atat de usor...
 
Lasati societatea din treaba asta. ea n-are decat o parte mica parte din problema. Homosexualitatea e un hazard ce apare in ORICE societate si mediu cultural.
De la primarul Parisului ori al Berlinului, pana la Elton John la Ceaikovschi, mediul difera radical si totusi asta nu l-a inhibat pe niciunul. De la societatea dint Grecia antica ori Imperiul Roman pana la comunism ori capitalism de tip american, trecand desigur prin cea medievala; homosexualitatea a existat constant, indiferent de a fost agreata ori reprimata.
 
Harakiri;187654 said:
Lasati societatea din treaba asta. ea n-are decat o parte mica parte din problema. Homosexualitatea e un hazard ce apare in ORICE societate si mediu cultural.
De la primarul Parisului ori al Berlinului, pana la Elton John la Ceaikovschi, mediul difera radical si totusi asta nu l-a inhibat pe niciunul. De la societatea dint Grecia antica ori Imperiul Roman pana la comunism ori capitalism de tip american, trecand desigur prin cea medievala; homosexualitatea a existat constant, indiferent de a fost agreata ori reprimata.

nu potzi sa lashi in afara societatea privind problema asta. e-adevarat ca ea exista in oricare mediu social shi din toate timpurile, dar oricum partea ei de influentza este.
consider ca inainte de a fi o perversiune grava, homosexualitatea este inainte de toate o boala de ordin psihologic. shi se face prea multe tevatura in jurul acestei probleme. se acorda prea multa atentzie, publicitate. parade, marshuri... ma tem sa n-am copii homosexuali, chiar dak o sa mi-i iubesc asha cum sunt. da'... ce sa fac ca sa nu-i am cu tulburari de indentitate sexuala? ex. chiar dak o sa-i educ cum trebuie ce ma asigura ca nu vor deveni homosexuali?
 
Vitalik, nu stiu cum reusesti pe parcursul a 3 pagini sa faci abstractie de instinct. Vorbesti de parca n-ar exista, de parca odata cu corpul nu ti-ar fi dat si instinctul.
 
solara:

Vitalik, nu stiu cum reusesti pe parcursul a 3 pagini sa faci abstractie de instinct. Vorbesti de parca n-ar exista, de parca odata cu corpul nu ti-ar fi dat si instinctul.

solara, instinctul sexual e una, iar uzul lui e alta... instinctul sexual are probabil legatura doar cu penisul si vaginul, dar modul de construire a sexualitatii, a erotismului este unul total social...astfel, sexualitatea omului este construita din vestimentatie, bijuterii, moduri de a privi, de a merge, de a vorbi, de a manca - altfel spus lucruri care nu au nimic comun cu vaginul...mai scriem si poezii, tot fara legatura cu organul sexual propriu-zis...instinctual nu te excita doua picioare sau forma fetei, pentru ca nu exista un motiv, un stimul sexual direct (piciorul nu este un organ sexual), dar ca urmare a unor influente sociale in parte mostenite, in parte construite, ne excita atat picioarele, cat si gatul unui (unei) individ...inca un exemplu de utilizare a instinctului sexual: tipajul de femeie spre care tind toti barbatii. pe vremea lui Rubens idealul feminin era reprezentat de femei grasute, cu forme rotujite, astazi, suntem amrtorii unei manii a 90/60/90, ca model de perfectiune...

problema instinctului uman nu trebuie sa se puna in acelasi mod cu cea a instinctului animal..pana la urma comportamentul uman este determinat de motive constientizate, rationalizate...apoi, exista un intreg set de reguli, deprinderi si post-instincte (sociale mai ales) care influenteaza comportamentul unui individ si-l incadreaza in tesutul social...
lupul este lup pentru ca e lup intotdeauna, omul este om doar in masura in care este om social, asta e baremul...
 
vitalic sprinceana;187716 said:
solara:



solara, instinctul sexual e una, iar uzul lui e alta... instinctul sexual are probabil legatura doar cu penisul si vaginul, dar modul de construire a sexualitatii, a erotismului este unul total social...astfel, sexualitatea omului este construita din vestimentatie, bijuterii, moduri de a privi, de a merge, de a vorbi, de a manca - altfel spus lucruri care nu au nimic comun cu vaginul...

problema instinctului uman nu trebuie sa se puna in acelasi mod cu cea a instinctului animal..pana la urma comportamentul uman este determinat de motive constientizate, rationalizate...apoi, exista un intreg set de reguli, deprinderi si post-instincte (sociale mai ales) care influenteaza comportamentul unui individ si-l incadreaza in tesutul social...
lupul este lup pentru ca e lup intotdeauna, omul este om doar in masura in care este om social, asta e baremul...


deja vb aiurea...multa filosofeala da nik concret...
cum sa aiba instictul sexual legatura numa cu vaginul si penisul??? instictul iti apare atunci cind esti linga o persoana sau poate doar te gindesti la ea si imediat iti vine pofta de sex...iar de multe nu numa de sexu propriu zic, ca asta fac numa animalele. da omul mai vrea si mingiere, alintare in timpul actului...
si iarasi..instictul de a face sex cu o persoana de acelasi sex nu e altceva decit dereglare in constructia hormonilor, a genelor cei detine fiecare...
 
alyyy;187724 said:
si iarasi..instictul de a face sex cu o persoana de acelasi sex nu e altceva decit dereglare in constructia hormonilor, a genelor cei detine fiecare...

sigur? oare nu are cauze psihologice?
 
ei..si psihologice..da cred ca daca nu era dereglat ceva in sistemul cromozomial nu cred ca doar psihologic sa fie homosexual...doar se invata la bilogie...ca nu sta cineva toata ziua pe capu omului sai insufle cai homo...
 
asta nseamna ca lumea nashte copii bolnavi? [ar trebui un :hehe:] shi de ce faptul ia amploare in ultimii ani? ... tat ii clar - incalzirea globala :D
 
alyyy

cum sa aiba instictul sexual legatura numa cu vaginul si penisul??? instictul iti apare atunci cind esti linga o persoana sau poate doar te gindesti la ea si imediat iti vine pofta de sex...iar de multe nu numa de sexu propriu zic, ca asta fac numa animalele. da omul mai vrea si mingiere, alintare in timpul actului...

alintarea in timpul actului nu are nimic cu faptul ca te exciti doar la vederea gatului sau ochilor unei persoana..pana la urma si pinguinii se mangaie, dar nu se gadesc la picioare si nu se excita doar imaginandu-si partenera...apoi, modul de ' a vrea mangaiere" a omului este programat social sau este un instinct?

si iarasi..instictul de a face sex cu o persoana de acelasi sex nu e altceva decit dereglare in constructia hormonilor, a genelor cei detine fiecare...

e o abordare mult prea simplista...este abordarea umilitoare a pishiatrilor care zic: dom-le, nu le putem face nimic homosexualilor pentru ca au dereglari in sitemul nervos, la nivel de hormoni sau gene...dar, de foarte multe ori homosexualismul este o alegere constienta, care apare la indivizi in toata sanatatea psihica, multi dintre ei sunt bisexuali...iar faptul asta nu poate fi explciat de absurditati biologice sau genetice...
 
vitalic, inainte de toate suntem biologie... dupa aia vine socialul... noi suntem ceea ce suntem in primul rand biologicului. ca daca nu ar fi asa, cu toata societatea noastra si cu toata educatia, ar trebui sa fim toti perfecti... da nu suntem si asta din cauza structurii cerebrale... si asta nu spun psihiatrii, asta spun neurologii. aici ar trebui mai putin filozofie si mai mult pragmatism, mai ales cand ii vorba de structura umana.
 
adrenalina, in ultimul timp socialul ne modifica insistent biologia, iar alegerea de a deveni homosek poate fi facuta atit conshtient, cit shi subconshtient... cauze is multiple, unii
 
Back
Top