atitudini fata de homosexuali & co

kraft_natasha;188588 said:
zici ca`s bolnavi - de`acum e interesant

ar cam fi si asa..ca doar orice dereglare genetica sau nu in organism este o anomalie..prin urmare..o boala..se trateaza
 
Spencer, carei pontu sa discutam despre chestii la care toti sintem de acord?

Homosexualitatea a fost tratata ca boala in secolu 19-20 mai mult ca parte a unei miscari sociale de a asocia cu boli orice tendinte sociale cu morala problematica... presupun ca unul din contra argumente ar fi urmatoru: daca homosexualitatea e boala atunci ca orice boala aceasta afecteaza organizmul intr-un mod nefast. cum se aplica asta in cazu homosexualilor? au viata mai scurta sau probleme de respiratie?
 
da nu are nici o legatura asta cu fericirea lui Spencer...omu si-a spus opinia in privinta homosexualitatii...
eu nam nik cu ei...da ei daca vor sa fie priviti normal de cei din jur sa s epoarte ca atare si sa nu mai face atitea rascoale..parca cineva ii impiedica sa se iubeasca...o fost cineva i cas ala unu si io interzis sa se f..a cu o persoana de acelasi sex? nu...pai atunci sa nu mai faca atita galagie..gata "ciocu mic" si sa traiasca cum vor...
 
sa inteleg ca problema defapt ii ca ei fac rascoale si ca nu are nimic dea face cu orientarea lor sexuala? adica daca nar face rascoale totu ar fi ok? care e motivul rascoalelor atunci?
 
n am inteles, de ce as fi fericit eu cu faptul ca homosexualii ar putea sa faca copii? De fapt, sunt pe punctul de a te injura de mama si tata, da astept confirmarea banuielii. Homosexualiatea nu are nici o legatura cu democratia, asta a fost ideea topiclui, asta a fost ideea la cursul de politologie pe care l am facut anul asta, si care i a adus in discutie si pe homosexuali.

astept raspuns la intrebarea cu "fericirea" mea.
 
astept cu nerabdare

PS: am zis ca homsexualitatea este o boala psihica, si nu una biologica, cum ai banuit tu in posturile tale. Iar protesturile lor nu au de a face cu faptul ca sunt discriminati, ci cu faptul ca vin alegerile electorale.
 
din cite inteleg eu problema cu homosexualitatea este ca e un fenomen "anormal" si motivu care e citat cel mai des in favoarea ideii este ca pentru a se dezvolta societatea are nevoie de copii, etc, etc, si dupa cum cei gay nu pot face copii, respectiv ei nu au ce cauta in societate... astfel, daca ei ar putea face copii, atunci ce motiv ar mai exista sa nu fie considerati normali? toata discutia asta nu ar avea sens si toata lumea ar fi fericita, inclusiv spencer...
 
aha, acuma am inteles... da ei n au cum sa poata fi considerati normal, pentru ca sunt o abatere de la normal. Faptul ca ei exista, si lumea este toleranta fata de ei, este alta problema, dar homosexualitatea nu va fi nicodata ceva normal.
 
eu astept inca argumente, nu numai cuvinte aruncate si faze de genul ca sunt gata sa te inhur de mama si de tata... ai grija Spencer, nu te aprinde prea tare. si mai ales nu ne indica te rog ce si unde sa discutam. iar faptul ca tu ai venit sane spui ca ii ceva psihic si gata, crede-ma ca nu ma impresioneaza absolut deloc. nu ai adus nici un argument, scrii repetativ acelasi lucru si ai si un ton cam deranjant pentru acasta discutie.

habar nu ai ce ii boala psihica, da vad ca iti place sa folosesti acesti termeni... te rog te invit sa gasesti in vreun manual de psihiatrie sau psihologie sau medicina unde apara homosexualitatea ca o boala psihica sau genetica...
 
of doamne...iar personalitate multipla... Despre boli psihice am citit ceva odata, da n am de gand sa gasesc cartile si sa ma arunc cu citate intr un topic in care cioara alba este considerata ceva normal(nu s eu primul de pe topic care vorbeste fara argumente si arunca cu prostii democratice homosexuale)
cat despre aprins, n am ce sa fac, asa s eu, nu s de vina ca cineva vorbeste alegoric. gata plec, pan nu s a aprins butoiul cu pulbere.
 
Spencer;188644 said:
aha, acuma am inteles... da ei n au cum sa poata fi considerati normal, pentru ca sunt o abatere de la normal. Faptul ca ei exista, si lumea este toleranta fata de ei, este alta problema, dar homosexualitatea nu va fi nicodata ceva normal.


Abatere de la normal sau de la majoritar? Majoritarii au mereu tendinta sa discrimineze si asa se intampla si cu atitudinea unora fata de homosexuali.
 
imi pare ca idea de democratie se bazeaza pe diferenta dintre normal si majoritar. intr-o democratie adevarata majoritatea nu poate impune conceptul ei de normal minoritatii, iar moldova ca stat democratic in dezvoltare tinde cred eu spre situatia in care minoritatea isi poate defini propriul normal fara a i se impune ce si cum trebuie sa creada sau sa faca...
 
dune;188669 said:
imi pare ca idea de democratie se bazeaza pe diferenta dintre normal si majoritar.

Poftim? Diferenta intre normal si majoritar?
Mai intii democratie prin definitie inseamna decizia majoritatii. Ti se pare tie ca la alegerea presedintelui se numara voturile separat in dependenta de normalitatea candidatului?

Iar "normal" este un adjectiv care tine de persoana, in primul rand. Fiecare isi defineste ceea ce e normal pentru el, si nu are asta legatura cu democratia decat ca efect secundar prin intermediul votului.

Nu stiu de ce se fac paradele astea, poate Spencer are dreptate. Sau ma gandesc, poate ei saracii au dificultati in a-si gasi jumatatile si paradele astea reprezinta un bun prilej pentru asa ceva. Din pacate nici n-am primit un raspuns la aceasta intrebare. Dar, cred ca trebuie sa ne punem si o alta intrebare aici.

Si anume:
Daca un copil de 12-15 ani afla despre existenta lor, ii vede marsaluind pe strada, exista riscul ca asta sa-l influenteze si sa-l faca homo mai tarziu? Cred ca raspunsul este pozitiv. Cred ca societatea influenteaza mult dezvoltarea individului pana la maturizare. Si daca e asa, cine ar dori ca copiii lui a devina homosexuali prin alegere "libera" de la varsta de 15 ani?
 
Ai dreptate cind zici ca democratia inseamna decizia majoritatii, insa nu se aplica si in mod invers... adica decizia majoritatii nu inseamna numaidecit democratie... intrun sistem democratic drepturile minoritatii trebuie respectate independent de decizia majoritatii, adica tre sa existe garantii prin care se asigura ca drepturile oricarui cetatean sint respectate...
 
sint de acord cu zbang; a descris o situatzie foarte reala:

zbang;188706 said:
Si anume:
Daca un copil de 12-15 ani afla despre existenta lor, ii vede marsaluind pe strada, exista riscul ca asta sa-l influenteze si sa-l faca homo mai tarziu? Cred ca raspunsul este pozitiv. Cred ca societatea influenteaza mult dezvoltarea individului pana la maturizare. Si daca e asa, cine ar dori ca copiii lui a devina homosexuali prin alegere "libera" de la varsta de 15 ani?

lasa-i ce doresc sa faca, dar sa nu promoveze modul lor de viatza... daca a ajuns vorba la drepturi, poate am si eu dreptul sa nu-i vad cum se tzin de manutze ;)?

pentru ce trebuie de facut un eveniment din asta? e un fel de metoda latenta de recrutare?
 
Back
Top