atitudini fata de homosexuali & co

PiggyEFromHell;210433 said:
2Kory
Intr-adevar, ar trebui sa schimbe numele din casatorie in... nu stiu... de exeplu uniune... etc... dar in ceea ce priveste adoptarea copiilor... initial aveam si eu rezerve profunde in aceasta problema... dar daca e sa te gandesti, cati copii orfani stau pe la casele de copii si nu-s prea multi carora le pasa... Ii vei infia tu cumva pe toti? Pentru ca eu nu...

cum te-ai simti tu daca te vor creste 2 gay? asa ca gindeste ca pot suferi si copii tai, doamne fereste
 
shefu;210447 said:
cum te-ai simti tu daca te vor creste 2 gay? asa ca gindeste ca pot suferi si copii tai, doamne fereste

Dar cum te-ai simti daca ai creste singur intr-un orfelinat si nimanui nu-i pasa de tine? Cum te-ai simti daca cineva ti-ar discuta soarta fara sa te intrebe? Cum te-ai simti atunci cand vezi cum cineva se bucura de sarbatori in familie, inconjurat de prieteni, in discutii de non sens dar cu siguranta iti acorda atentie? Cum se simte un copil cand il vede pe altul cum primeste cadouri de la parinti iar el nu are de la cine sa primeasca? Cum te-ai simti daca nu ai avea deloc parinti? Cum te-ai simti atunci?

Nu toti au fericirea de a creste in familii traditionale in care parintii faca tot sa cresti bine, sa iti dezvolti hobby-urile de la pian pana la arte martiale, sa studiezi undeva prin vest, sa-ti organizezi vacante la mare cel putin o data pe an si asta nu cu putine sacrificii din partea parintilor, numai ca sa ai o viata mai buna decat cea de care au avut parte ei... iar tu ma mai intrebi cum m-as simti daca as fu orfan si mi s-ar oferi toatea astea intr-o "familie mai ciudata"? Norocos draga shefule... e cel mai probabil sa ma fi simtit norocos...

Si nu te mai gandi tu la binele altora in termeni de comoditate personala... stiu ca iti place mai mult sa invetezi scenarii de viitor catastrofic, in care conspiratia gay-ii preaiau puterea si iti impun si tie sa fii gay... in care heterosexualii sunt descriminati... aoleu! Pune-ti mai bine un prosop umed pe fata si uite la niste desene animate... asa nu vei fi in pericolul de a incepe sa gandesti cu adevarat ca o persoana matura...
 
PiggyEFromHell, dupa parerea mea ai dreptate partial. Imi place ca intr-adevar iti pasa de acei copii care cred ca nu merita acel destin trist de care au parte. Da, ei sunt lipsiti de dragostea parinteasca cu toate consecintele rezultate de aici, insa ... sa am iertare pentu asemenea cuvinte, dar mai bine sa fie sub supreavegherea dadacei sin orfelinat, care cred eu are si ea inima de mama, decat sa nimereasca sa creasca si sa fie educati intr-o presupusa familie unde poate avea parte nu numai de lucruri bune dar si de opusul lor. Ma refer la mentalitatea care o au acei parinti, lucru care cu siguranta se vor stradui sa-l impartaseasca si copilului si atunci acel copil va face cu greu deosebire intre bine si rau. Oare nu despre aceasta vorbim noi? Pana la urma esenta acestei discutii s-ar putea formula: acceptam noi homosexualitatea? Daca acceptam inseamna ca nu vedem in orientarea acestora ceva rau, ceva desfranat, asa ca potem tolera usor daca cineva din cei dragi si apropiati o apuca pe aceasta cale.
 
citeam mesajele postate si ma amuzam asupra afirmatiilor unor asa numiti ''liberali''. cica, ca sa te exprimi liber si sa fii liber trebuie neaparat sa iti declari unele placeri sexuale si vicii. eu la scoala am invatat la biologie ca spermatozoidul spermatozoid nu fecundeaza deci nu va iesi un zigot. daca tot vorbim de vicii as propunesa oragnizam marsul fumatorile de marihuana, marsul iubitorilor de sex oral, marsul iubitorilor de onanisim si marsul iubitorilor de alte placeri sexuale. nam nimic cu ce fac oamenii la ei in pat, sunt impotriva exprimarii orgiilor in strada si in public. explicati va rog unui copil de 7 ani ce ii acela gay.
ca incheiere vreau sa spun un lucru EUROPA NU E SODOMA. asa ca va rog, cei care aparati valorile europene pe care le vedeti doar la televizor, nu vorbiti despre libertate atunci cind nu intelegi in totalmente etimologia cuvintului. LIBERTATEA NU E EGALA IMORALITATII. sa aparam societatea noastra! Si asa sa ne Ajute DUMNEZEU!
 
oricum mam amuzat cind am vazut ca noua dreapta si national bolsevicii, organizatii care se urasc de moarte au gasit un inmic comun! homosexualii fac pace intre dusmanii :))
 
Kory;210449 said:
PiggyEFromHell, dupa parerea mea ai dreptate partial. Imi place ca intr-adevar iti pasa de acei copii care cred ca...[blablabla]
Vai, ma simt incantat Kory:)...ah, ba nu, nu-mi pasa deloc daca iti place... nu prea ma sensibilizeaza complimentele astea subtile...

Kory said:
Da, ei sunt lipsiti de dragostea parinteasca cu toate consecintele rezultate de aici, insa ... sa am iertare pentu asemenea cuvinte, dar mai bine sa fie sub supreavegherea dadacei sin orfelinat, care cred eu are si ea inima de mama, decat sa nimereasca sa creasca si sa fie educati intr-o presupusa familie unde poate avea parte nu numai de lucruri bune dar si de opusul lor.
Cum ar fi? Da-mi un exemplu concret. Care ar putea fi opusul?

E mult mai simplu sa-ti dedici timpul unui singur copil sau chiar 2-3 in loc de 10... iar daca nu sunt ai tai? Atunci totul devine inca si mai "interesant". Cata energie are un copil la 2-3 ani sau 5 dar chiar si la 10... stii? Chiar crezi ca dadaca aia poate sa tine pasul cu 10 "monstruletzi" care alearga prin camera si distrug lucrurile doar pentru a vedea ce au inautru? Iar daca nu sunt doar 10?

Ok, cupluri preferentiale sunt cele hetero... dar e destul sa-i ofere tot comfortul psihic si fizic de a se dezvolta, si mi se pare suficient pentru orice persoana indiferent de inclinatii personale (si daunator fizic sau social).

Lasa ipocrizia asta Kory... nu te baga in viata altora si nu priva pe cineva de o potentiala viata mai buna doar pentru ca simti un discomfort tu cand te gandesti ca Gheorghe si-o trage cu Ion in si nu cu Maria. Solutia ar fi sa nu te mai gandesti, si sa-l lasi pe Gheorghe sa faca ce vrea in casa lui, e o persoana adulta.

Kory said:
Ma refer la mentalitatea care o au acei parinti, lucru care cu siguranta se vor stradui sa-l impartaseasca si copilului si atunci acel copil va face cu greu deosebire intre bine si rau.
Inca unul cu etalonul binelui si raului in buzunar... bine ca nu ai si etalonul metrului acasa, sa zici ca al tau e corect si acel din Franta nu e...:D

Kory said:
Oare nu despre aceasta vorbim noi? Pana la urma esenta acestei discutii s-ar putea formula: acceptam noi homosexualitatea? Daca acceptam inseamna ca nu vedem in orientarea acestora ceva rau, ceva desfranat, asa ca potem tolera usor daca cineva din cei dragi si apropiati o apuca pe aceasta cale.

Gresit... sa-ti explic in cuvinte mai simple... aici vorbim daca acceptam pe cineva diferita si care vrea sa iasa din tipare. Crezi tu ca daca fiul tau decide sa fie gay il vei putea opri? Si ce o sa-i faci? O sa-l bati? Ce-o sa-i faci cand vei avea 50 de ani si el 25? O sa-l dai afara din casa? E foarte probabil sa nu stii pana cand nu vei mai fi indispensabil... iar cand vei afla, el iti va spune ca prea putin ii pasa de parerea ta...

Tot ce ai putea face, e doar sa-l indrumi intr-o directie sau alta... nimic mai mult. Nu poti decide pentru el.

Nu scria in biblie:"Nu judeca si nu vei fi judecat"...ori tu ce faci? Tare va mai place sa va faceti ca ploua cand nu va convine...:D

P.S.
Offtopic
romen;210451 said:
sa aparam societatea noastra! Si asa sa ne Ajute DUMNEZEU!

Asa au zis si catolicii africanilor... de ce sa folositi prezervativul cand poti sa iei sida gratis?:D De ce sa nu faci copii cu zecile daca pot sa moara de foame si sete mai multi decat "putinii" actuali? Oricum viitor nu prea aveti, nu va stresati:D Ai febra? Ah, pai trage si tu 2-3 rugaciuni si mai lasa inventia aia demonica numita aspirina... :D
 
to piggy
incercand sa ma ridiculizezi pe mine a devenit singur(a) ridicol(a)
despre sida: intrebare: cind s-a rapindit cel mai mult aceasta ciuma?
raspuns: anii '60 sex drugs & rock'n'roll. s-a raspindit in primul rind printre gay
 
romen;210509 said:
to piggy
incercand sa ma ridiculizezi pe mine a devenit singur ridicol
despre sida: intrebare: cind s-a rapindit cel mai mult aceasta ciuma?
raspuns: anii '60 sex drugs & rock'n'roll. s-a raspindit in primul rind printre gay
:D...siiigur... cum spui tu draga...
Raspuns gresit romen. De fapt erau ani '80 cand s-au aflat primele cazuri de imbolnavire cu sida si nu '60, mai informeaza-te inainte de a posta aiurea. Sex drugs and rock&roll n-are nici o treaba aici, pentru ca originea e Africa si nu America... si nu sunt gay-ii primii purtatori. Iar virusul nu se transmite doar printre gay sau numai de la gay. Daca ar fi numai printre ei atunci restul lumii ar putea dormi linistit... daca esti hetero ce te-ar afecta, doar nu faci gay-sex... sau gresesc?:D In sfarsit n-as mai cheltui bani pe prezervative... ah nu, as cheltui, in afara de SIDA(pe care au inventato gay-ii in laborator impotriva heterosexualilor :D) mai sunt si alte frumuseti ale naturii...

Nu-i o crima sa fii bolnav de SIDA, e o crima sa o transmiti la altii... iar catolicii o fac intr-o veselie, stimuleaza foamea si SIDA, pentru ca sunt inconstienti. Dar Dumnezeu rezolva tot, zic ei(pe lumea cealalta, e detaliul de care uita intentionat).
 
va "roade" tare ca nu i-ati putea explica fiului ce inseamna 'gay' daca ar vedea 2 barbati sau 2 femei sarutandu-se? ei bine, ce explicatii sunt aduse copiilor atunci cind tata o loveste pe mama? atunci cind tata pleaca si nu se mai intoarce? sau cum ii explici unui orfan k a fost parasit de parinti? e ceva ce intradevar afecteaza psihicul unui copil, dar nu 2 gay, cum sustineti multi din voi!
cit referitor la adoptia copiilor de catre gay... e usor sa privesti lucrurile superficial, atunci cind nu te afecteaza viata mizera care o duce copilul ala in orfelinat, mai degraba lupti pt faptul k el acolo sa ramana sau sa ajunga pe strada, dar nici intrun caz sa fie crescut intro familie gay, fiindca asta e muuuuuult mai groaznic! si daca gay-ii ii ofera un camin, full of love and understanding? atunci apare pericolul k si copilul sa devina gay :)) de parca orientarea sexuala e ceva care poate fi invatat sau schimbat. inainte de a deschide gura, make sure to be well informed.
sunteti contra casatoriei intre gay. de ce? va e frica ca astfel de casatorii ar dura mai mult decit o casatorie hetero? ;)
gay-ii au raspandit SIDA. yeap, asa cum au raspandit si saracia in moldova ;) ati gasit tapii ispasitori si acum le puneti in carca toate problemele. si tot ei pun in pericol "valorile morale" ale poporului moldav :))) valori pe care neamul nostru le-a urmat cu sfintenie, pina au aparut gay-ii :))
ma ingrozesc cind ma uit la stiri, incepand cu 11 mai e un haos total, Moldova are o problema serioasa! ei si ce va fi mai departe? ii veti obliga sa "devina" hetero? :)
 
Kinder....hai tu ca esti mai rasarit dintre toti, spune-ne cum o sa-i explici tu copilului tau ce inseamana sa fii gay !!
 
romen;210452 said:
oricum mam amuzat cind am vazut ca noua dreapta si national bolsevicii, organizatii care se urasc de moarte au gasit un inmic comun! homosexualii fac pace intre dusmanii :))

de unde ai luat ca sunt dusmani?
Se impaca chiar foarte bine, organizeaza si petreceri impreuna...
 
Apropos de confruntarile recente e foarte trist ca oamenii saraci se complac in situatia lor considerandu-se insa inca demni si aparand agresiv o demnitate falsa si prost inteleasa..

nu poate fi demn un popor care vorbeste limba unei minoritati la lucru si in oras, care isi uita radacinile si care alege de doua ori un sistem care i-a masacrat inaintasii

crestinismul (spre deosebire de cretinism) nu se apara cu pumnul in piept sau in moaca altora

imaginile pe care le-am vazut la marea confruntare sunt parodii sau caricaturi ale demnitatii si credintei
 
intr-o societate in care sexul este tabu... si parintii se feresc de copiii lor... intr-o societate in care barza este pe post de mama, intr-o societate in care unii oameni adulti pot s spuna enomritati de gen "prefer sa cred ca mama ii virgina", noi discutam despre homosexuali si cum sa explicam acest fenomen copiilor nostri. cand o sa intelegem ca sexul face parte din viata noastra si ii una dintre activitatile cele mai placute si sanatoase pentru noi, cand vom putea sa ne privim copiii in ochi si sa discutam deschis aceste probleme, atunci nu cred ca va mai fi necesar sa le explicam dragostea dintre un barbat si o femeie si abia apoi cea dintre doua persoane de acelasi sex. pt mine dragostea este dragoste, indiferent cine formeaza cuplul.
asa cum ne sperie cuvantul vagin si cum ies pe strada toate frustratele sexual, care preferea sa renege sexul, decat sa admita ca nu au avut un orgasm in viata lor, asa se vor gasi oameni ca yuhuhu sa ne puna intrebari existentiale de genul cum sa explici dragostea intre doua persoane de acelasi sex copilului tau...
 
Se spune ca umanul se masoara in copilul din noi. Tu adrenalina, vrei sa transformi "sexu" (cuvantul imi displace din cauza etimologiei sale) intr-o simpla necesitate fiziologica. Am senzatia ca pentru tine a "face dragoste" este egal cu a merge la un WC, iar cel de langa tine nu este decat un closet.
Intradevar, ca copil al unei femei, prefer sa vad intotdeauna pe aceasta ca o virgina, pentru ca pentru mine mama nu este un obiect cu necesitati fiziologice ci este o in primul rand un suflet.
Nu ti se pare ca in societatea noastra e prea mult sex? Oamenii stau zi si noapte se gandesc "cu cine?", "cum?", "cu cat?". Daca candva adolescentii aveau idealuri marete, acum ei se gandesc doar la sex. Nici nu mai este nevoie sa instaurezi un regim totalitar, tre doar sa dai cat mai multa "libertate sexuala".
Oamenii care au iesit in strada nu au iesit sa protesteze cum spui tu "impotriva sexului" ci impotriva desacralizarii dragostei, aruncarea ei in noroi. Scoatere in public a ceea ce candva era o taina, care oferea un sens frumos vietii.
Apropo, de etimologie. "Sex" provine de la porunca a 6-a din declagol: "nu preacurvi".
In biserica catolica la spovedanie oamenii nu pronuntau pacatul asta in voce ci spuneau cifra "sase" in latina - "sex".
Probabil ca cifra 666 anume acest lucru inseamna: dezumanizarea omului si transformarea lui intr-o fiinta inferioara preocupata doar de imperechere cu orice fiinta (intr-un mod cat se poate de pervers)
 
militant, datorita tie am ras bine pe ziua de azi...

acum te rog sa imi explici de ce faptul ca mama ta face dragoste, ca sa nu folosesc cuvantul sex, ar denigra-o? si de ce a face dragoste nu este o necesitate fiziologica? este, nu poti sa negi asta. doar ca fiecare is satisface acesta necesitate asa cum doreste si simte. cine suntem noi sa judecam?

imi explici ce era frumos inainte ca oamenii sa inceapa sa vb despre sex? oameni frustrati, femei care nu stiau de fapt ce inseamna asta cu adevarat, barbati care mergeau la prostituate, pt ca taina asta ii facea tare nefericiti acasa, ca sa nu mai vorbim de epoca comunista... militant, dragostea nu este desacralizata prin faptul ca oamenii vorbesc despre sex... acest lucru poate sa o salveze. pt ca vrei tu sa accepti sau nu, majoritatea cuplurilor se cearta sau se despart din cauza sexului. noi spunem nepotrivire de carater, dar de fapt problema este in pat. iar daca nu se despart, isi gasesc amanti sau amante care sa le satisfaca. cand oamenii se vor dezinhiba si vor intelege ca sexul indiferent in ce forma, este ceva normal, menit sa iti faca placere si sa comunici cu persoana iubita asa cum nu o vei putea face prin cuvinte, poate o sa fim mai fericti. dar cata vreme mai exista oameni ca tine, care se sperie de acest cuvant si ii dau interpretari satanice, exista atata frustare, nemultumire si nefericire...

asa ca militant, las-o balta. fa omule dragoste si bucura-te. nu mai recita Biblii, poate o sa fii mai fericit.
 
Back
Top