AVORTUL - o alegere conditionata de...

se intimpla si in relatii post-conjugale, doar ca atunci e putin mai simplu, dar poate fi si foarte complicat...
 
radium, eu vorbeam de atunci cand doi tineri proaspat casatoriti si care inca nu au un loc de trai stabilit si nici lucru, fac o prostioara si ca rezultat intra intr-o astfel de problema...tu iarasi cu medicina...
 
Radium tu cred ca o sa sii medic bun!

Nu e placut sa mergi pe calea avortului, dar cand nu ai ce face, trebuie, asta e solutia. Cu asta pot sa se confrunte chiar si niste tineri casatoriti recent, dar mai rar.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: ciofu pe 2001-05-30 13:44 ]</font>
 
nici o metoda contraceptiva nu e 100 % sigura, ce aruncati vina? se mai intampla si accidente.
cat despre RH-, exista un ser (cu anticorpi) care se administreaza mamei la prima nastere (cred ca si la primul avort, cred ca in general la prima sarcina, indiferent de evolutie) pt a evita complicatiile. asa ca nu-i capat de tara. dar fetelor, fiti atente, ca in romania nu-ti da nimeni nimic daca nu ceri, nu stiu cum e in moldova, dar aici tre` sa stii si sa ceri, ca pe ei ii doare-n verso. (cumnata mea, rh-, e acum la al doilea copil si nimeni nu i-a administrat serul dupa prima nastere, dar acum ca am aflat....)
 
Eu sunt impotriva avortului. Daca este cap pe umeri, responsabilitate shi maturitate, atunci shansele ca sa ajungi in situatii din astea, diminueaza considerabil.
Nu are nimeni dreptul sa omoare o fiinta umana chiar daca ea nu este inca complet dezvoltata shi asha mai departe. "Nishte celule" zici? Cum ramine cu impactul asupra psihicului shi uneori chiar shi asupra sanatatii unei femei care recurge la astfel de metode???? Din perspectiva unui barbat e foarte simplu de afimat, "nici o problema", facem avort... sau, "noi nu ne putem permite acuma un copil". La toate chestiile astea trebuie de gindit inainte shi de luat masuri de precautie.
In zilele de azi, cu toate metodele contraceptive existente, nu avem dreptul sa vorbim despre recurgerea la avort.
Il accept totushi atunci cind e vorba de un viol sau daca se constata nishte anomalii de neevitat in privinta fatului.
Decizia se ea in cuplu, asha e dar un barbat care te "sfatuie" sa avortezi.....imi pare rau dar ash avea anumite dubii in privinta sentimentelor lui....
 
dupa cum am mai zis mai inainte in alta tema... va pare ca sunteti atit de inteligente si atit de super incat excludeti absolut orice posibilitate in viata asta.

Eu nu incerc sa zbor chiar prin cosmos si totusi admit ca sunt situatii de tipul asta si multi au avut-o, poate chiar proprii parinti sau neamuri sau sora sau nu mai stiu eu ce, voi credeti ca lucrurile astea se spun? fiti pe pace pentru ca nu este un lucru chiar atit de nepracticat, sunt sigur ca multi pot sa o confirme. nu as vrea sa te vad eu pe tine, domnisoara queen, intr-o astfel de situatie, pentru ca crede-ma ca nu ai sa mai afirmi atit de sus si tare cum o faci acum...
 
Madwolf....da` iaka eu ....ca sa nu patzesc asa ceva...m-am gindit sa nu mai fac dragoste pina numa marit :smile: lol.
 
Noua nu ne pare, noi intr-adevar suntem inteligente shi asha mai departe... :smile:
Stai linishtit madwolf ca nici nu o sa ma vezi.... Ce poate fi mai frumos decit sa ai un copil ??? Dar ca sa nu ajungi sa nu-i poti vedea in ochi, trebuie sa te gindeshti bine cind vrei sa-i ai dar pina atunci, iei toate masurile de precautie necesare shi nu-s probleme.
Anume din acest motiv considr ca viata sexuala trebuie inceputa nu la 15 ani dar atunci shi cu acel cu care shtii sigur ca te casatoreshti shi atunci se evita situatii in care trebuie sa recurgi la avort shi multe alte prostii. Altfel spus, tot are dreptate undeva Kedd cind spune ca daca urmezi o anumita morala in viata, eviti situatii din astea mai putin placute.
 
nici o metoda nu-i 100 % sigura (si asta nu-i teorie, e statistica). se mai intampla accidente...
 
Eu cred ca-i timpul sa-l trezim pe madwolf, o fi el "obosit" dar nici chiar sa "doarma" atita.... :smile:
 
Back
Top