AVORTUL - o alegere conditionata de...

Eu sunt de acord cu tine solara, nu poti fi niciodata sigur shi e adevarat ca se mai intimpla shi "accidente". Eu insa am facut o generalizare conform careia poate s-ar reduce din posibilitatea recurgerii la avort dar nu zic ca se exclude in totalitate. E pacat insa ca uneori TREBUIE de mai recurs shi la astfel de "practici".
 
Queen si Sartoris,

Eu nu sunt un om care incearca sa neglijeze valorile morale si religioase da tot consider ca avortul e deseori necesar.
intradevar cred ca este o prostie sa nu ai cap pe umeri si sa ajungi pina la urma intr-asa o situatie dar daca se ajunge spre exemplu la un caz de genul: fata si baiatul tineri, fara serviciu, spatiu locativ si asa mai departe pai atunci de ce sa mai nenorocesti inca o fiinta alaturi de tine si s-o faci si pe ea nefericita pentru ca nu vei fi in stare sa-l asiguri din punct de vedere material si in consecinta ii vei afecta si psihicul si o dezvoltare normala.

Spune-ti voi ca "ce poate fi mai minunat decit un copil"!!! Da nu ginditi cam pripit?? Si eu iubesc foarte mult copiii da daca nu as avea cum sa le asigur o crestere normala niciodata n-as accepta ideea sa am copil.

In vest avortul e o problema foarte mare, acolo insa situatia e totalmente diferita. Statul ofera o suma considerabila de bani mamelor care nu pot intretine copilul, fapt care lipseste in Moldova! Si astai o diferenta majora in a determina un cuplu sa pastreze sau nu un copil.
 
Cu tot respectul dar de fapt, nu ai spus nimik nou, ai facut doar un rezumat la tot ceea ce s-a spus mai sus.
 
Cu tot respectu eu am citit doar ultimele mesaje de pe ultima pagina printre care era si al tau. :smile:
 
Mai bine zis parerea mea coincide cu parerea altora. La cititu gindurilor nu-s cine stie ce talentat :smile:
 
flirtare de la a la z va spune ceva, copii? :lol:

iar faptul ca dormeam asta a fost doar din lipsa unei mutrisoara pentru 'macaroane', iaca asa :smile:
 
Queen si daca omul a facut o generalizare, ce? Parca sunteti aici la un concurs, cine spune mai multe si mai cu sens, castiga.
 
De acum cred ca argumente s-au adus destule pentru amebele cazuri; problema este ca oricum nu ne vom putea convimge unul pe altul. Aceasi situatie este privita foarte diferit de 2 oameni..Personal eu sunt de acord cu avortul, si chiar si promovez idea in multe cazuri. Bine, este adevarat ca ar trebuie sa nu se ajunga la alegerea intre a pastra copilul sau nu, si ca educatia sexuala este imporanta, insa daca s-a ajuns sa se discute tema avortului- gata educatia sexuala nu ma ajuta. Fetita este gravida.. ce face acum? Cred ca este mai bine ca un copil sa nu se nasca deloc decat sa ajunga fara bani, cersetor si alcoolic la 12 ani. Am vazut foarte multi copii care nu traiesc ci incearca sa spravietuiasca. Poate ca noua ne este usor sa spunem "bine ca te-ai nascut", multi dintre ei insa nu sunt de acord cu aceasta idee. Iar daca avortul este foarte devreme in sarcina, atunci cred ca este jusificata alegerea.
 
Deci, in primul rand sunt de acord ca avortul este un lucru foarte si foarte rau, atat pentru femeie, deoarece poate avea urmari grave, atat si pentru societate, din cauza scade sporul natural,etc; dar pe alta parte cu ce poate ajuta societatea noastra o fata tanara care a ajuns intr-o asa situatie si toti o ignora.
este corect ca principalul moment de profilaxie ar fi educarea sexuala corecta a tinerei generatii, planificarea familiei etc.
 
In ceea ce priveste femeia, sunt de acord, urmari negative sunt mai multe decat destule. Insa vorbind despre societate si sporul natural, nu cred ca este o problema chiar atat de grava. Omenirea se inmulteste prea repede. Astazi esxista prea multi oameni care au nevoie de a se hrani si nici razboaile sau maladiile incurabile nu mai sunt o metoda naturala de a balansa numarul populatiei. Unica "salvare" este rata oamenilor care mor de foame. Iar aceasta este un element negativ ce a venit din suprapopulatia planetei.Imi pare ca prima data cand s-a ajuns la un bilion de oameni a fost in 1800, si priviti astazi, ne-a trebuit doar 200 de ani sa intrecem aceasta cifra de multe ori intr-o peroada foarte scurta. Nu ca as fi impotriva umanitatii, insa imi pare ca avem prea multi oameni pe planeta. Evident ca nu promovez avortul ca solutie, contraceptia ar fi cu mult mai efectiva.. Prin urmare, nu cred ca populatia pamantului este in "danger" de a disparea in curand.
 
Desigur ca populatsia nu este in danger, dar avortul ca ataare incepe o data cu metodele de contraceptsie: morning after pill, etc...
In ceea ce priveshte Moldova, daca in orase fetele mai stiu cate ceva, apoi in sate e un dezatru. Pentru ele exista numai avortul. Asa ca eu ash spune ca inaite de a fi legalizat avortul, comunishtii ar fi trebuit sa se gandeasca la introducerea in shcoli a unor lectii de educatie sexuala, nu de alta, dar ne vom trezi peste vreo cinci ani fara o generatie noua sanatoasa. Stiti ca in Moldova rata mortalitatii depasheshte rata natalitatii???
Ceea ce nu e in favoarea noastra.
 
Dzina chestia cu rata natalitatii si rata mortalitatii este un lucru demult stiut; aste desigur este o problema importanta, e tragedia noastra. Dar cum a spus Ingula, e mai strasnic cu nivelul mortalitatii, conditiile mizere in care traiesc oamenii, imposibilitatea de a duce un mod de viata decent, nu decent dar macar minimul necesar, acel minim pe care la noi majoritatea populatiei nu-l are.
Chestia cu educatia sexuala nu ar fi o solutionare a problemei. 99% din acei care ajung la avort sunt oameni care stiu ce inseamna viata sexuala si ceea ce tine de ea. Sunt situatii cum s-a mai spus mai sus, oamenii nu au alta solutie, nu din cauza ca nu au avut educatia sexuala necesara. Asta e realitatea.
 
Eu cred ca 50% din fetele care "au zalitit" au mai putin de 18 ani si au facut-o pentru prima oara. Crede-ma, am foarte multe verisoare si verisori la tara. Daca macar cineva le-ar baga mintsile la cap si le-ar spune ca moral este sunt datoare sa se gandeasca la ceea ce ar putea urma, numarul avorturilor ar cadea cosiderabil.
 
Dzina zici tu asa. Ceea ce se intampla la noi la tara nu este esenta problemei. Sa ne uitam in alte tari, in tari capitaliste, numarul avorturilor tot este mare. Cum crezi, de ce? Din cauza ca nu au educatie sexuala sau ca nu stiu ca pot sa ramana gravide?
 
Evident ca toate fetele, chiar si cele de la bunica di sat care nu au ore de educatie sexuala, stiu ca pot ramane gravide, insa oricum se gandesc"da poate va trece pe alaturi. POate nu eu voi ramane gravida"...
 
Ciofu, eu as spune ca noi nu trebuie sa ne comparam cu tarile din occident deoarece cultura noastra e cu mult, mult mai diferita de a lor. Plus la asta, fetele se gandesc ca daca s-au culcat cu cineva, apoi el o sa se casatoreasca cu ea. Iar cand se trezesc si-si dau seama ca sunt gravide, "flacaii" fug de griji. Si ce le mai ramane????
A V O R T U L ....
De altfel cum ai sa scapi de gura lumii??
 
Back
Top