AVORTUL - o alegere conditionata de...

Legea si avorturile

Intr-un stat democratic, avorturile sunt legalizate. Si bine a spus-o cineva mai inainte: chiar daca avorturile vor fi interzise in institutiile medicale, femeile vor merge la babe , guru si amatori, insa nu fara consecinte ireversibele. S-atunci, cine daca nu societatea are de suferit?

Biserica si guvernul- cine dracul sunt ei sa-mi spuna ce sa fac cu alegerea mea? E o chestie subtila, sigur, insa nimeni nu are dreptul sa intervina in viata intima si deciziile intime ale individului. Moralitatrea, religia si constiinta sunt ceva diferit. Fiecare sa aleaga. Dumnezeu ne-a creat liberi.

Traiasca democratia!!!!
 
Oamenilor la mine taica-meu e doctor,si 7 ani a fost ginecolog!!!
In perioda anilor 87-95!.....pai atunci numarul avorturilor(el spune) era cu mult mai mare decat azi ,undeva de 3 ori mai mult se faceau avorturi atunci!!!Tata imi povestea ca erau fete si de 14-15 ani....erau nishte scene ingrozitoare(zicea el)......il tin minte cat de stresat venea acasa!!!
Mai ales ca perioda aceea , a fost una din cele mai ,,agresive''de dupa 89'
Violurile au fost cauza avorturilor in jur de 60%(mai tineti minte cand erau Gopnici,Nirvanishti,Patani de Patani...)......pai fetelor atunci chiar ca erati neglijate le maxim!!!.....Nu era zi ,in lucrul tatalui meu sa nu primeasca 2-3 fete violate(cu matka sparta,vaginuri infalamate,cu singe)...va dati seama.
Asa ca cei ce vorbesc de Democratie si De Legalizare....lasa sa se duca sa asiste la o asemenea,,scena''....si dupa aceea sa vorbeasca!!
Da-tiva seama oamenilor ce inseamana pentru o fata un avort(psihologic)vorbind.......+ea daca are 14-15 ani,vaginul nefiind destul de dezvoltat,poate sa nu aiba COpii dupa asta......asa ca ganditiva!!!!
Mai bine contraceptive si prezervative.....decat avorturi!!!......Voi macar cat de putin va ganditi si la oamenii ceea care fac 'lucrul'' asta?.....la sanatatea lor psihica va ganditi?...ori voua va pare ca doctorii sunt ,,Mega-oameni""?????a???
 
viata intima?
pe de o parte e corect,dar reesind din aceea ca in cazul omorului - nu putem spune - e treaba lui,ce sa ma amestec,a omorit,inseamna ca a avut motive,tot asa si in cazul avortului - e clar ca ,oricare ar fi cauza ca s-a ajuns la situatia data - a avut loc inceputul formarii unei fiinte omenesti,iar oprirea procesului dat se numeste omor.Fiindca ori la 34 ani,ori la 3 saptamini,sunt doar diferite perioade de dezvoltare ontologica.
asa ca religia,morala si guvernarea n-au dreptul sa se amestece in viata noastra intima.
dar odata ce se comite o crima,fie si "intima",e cazul unei abordari obiective,fara isterii si emotii tulburatoare.
sa ma lamureasca cineva cit e de inocenta pruncuciderea?
 
:roll: Io nu stiu boaba rusa, n-am stiut decat sa zic c-am peste 18 si nu mi-am pierdut prea mult timp sa vad poze cu avorturi... Daca nu-ti cer prea mult, zi-mi al catelea link e spre astfel de poze.
(e o placere bolnava sa colectionezi si sa expui pe-un site astfel de poze :-? Nu mi se pare ca aduce nici pe departe cu curiozitatea legistului, de exemplu. Si mi se pare o porcarie sa pui alaturi de poze cu acte violente, niste autopsii; d-asta zic ca nu-s intregi la minte: pt ca nu e vorba de curiozitate, ci de-o ciudata placere pe care o gasesc in moarte. Ca sa nu mai zic ca este si ilegal; pozele de la autopsiile medicolegale sau din spitale nu-s de uz public)




:-x Revin.
Ce cauta pe un astfel de site poze de la o nastere?? Nasterea e cel mai frumos lucru; si-acum sunt poze aici ca sa bucure mintile bolnave care zic "saru`mana" c-au vazut o kizda si sange destul.

PS: hmmm vroiam sa sterg cu totul mesajul, de ce nu mai pot??
 
sa stii ca astfel de linkuri mi-am scris pe toti peretii din casa si - da,ai un deosebit simt psihanalitic - sunt un fan convins al plasarii link-urilor pe forumuri,ca la altceva nu ma duce capul.
- si-mi pare bine ca de fapt ai observat aceasta obsesie a mea si nu atitudinea fata de avort
(si eu am vrut sa-ti sterg postarile :lol: )
 
:eek: Care parte a mesajului meu n-o intelegi? E cumva situl tau de te-ai simtit vizat cand am zis ca-s nebuni cei care colectioneaza si expun pe un site astfel de poze?? (de unde ai inteles ca numai o minte bolnava scrie astfel de linkuri pe forum? Io vb de realizatorii sitului si despre site :crazy:)
Si daca am observat atitudinea ta fata de avort, trebuia s-o comentez? Scuza-ma daca n-am facut-o, data viitoare sa-mi atragi atentia ca vrei sa ma leg de opinia ta. Io stiam ca aici fiecare crede ce vrea si zice ce crede si ca nu e indicat sa te legi de parerea altuia. Daca vrei ssa-ti sar la gat, anunta-ma. O sa ma exersez pe redneck si cand o sa ma simt bine pregatita, o sa vin sa te balacaresc.
Acum poate-mi zici si al catelea e linkul spre avorturi.
 
n-ar trebui sa o fac,dar :
"Si daca am observat atitudinea ta fata de avort, trebuia s-o comentez?"
- da,sunt si un fan al fetelor comentatoare,voi deschide degraba o rubrica aparte pe acel site :tu_mori:
"Io stiam ca aici fiecare crede ce vrea si zice ce crede si ca nu e indicat sa te legi de parerea altuia."
- te sustin si p[ropun sa elaboram impreuna medicamentul antilegatin pentru asa indivizi
"Daca vrei ssa-ti sar la gat, anunta-ma."
- ei lasa,shi chiar...
"O sa ma exersez pe redneck si cand o sa ma simt bine pregatita, o sa vin sa te balacaresc."
- si eu ce?sa ma antrenez sub redneck?
:wtf:
"Acum poate-mi zici si al catelea e linkul spre avorturi."
- intrebare din seria "retorice"
 
Pana la urma ai facut spume degeaba si n-ai reusit sa demonstrezi nimic (nici nu stiu ce vroiai sa zici: ca-i brutal pt mama? ca-i brutal pt fat?)
 
brutal?
stai putin --- "brutal"?

hai sa intrebam un fat inainte de avort - ce parere are el despre asta?
si daca zice ca e brutal,atunci voi declara ca eu mi-am iesit din minti si nu solara.
mult te-ai gindit inainte de a ma intreba daca consider eu brutala una din cele mai grave si monstruoase crime de pe pamint?
incercind sa ma incadrez in limita perceperii tale voi spune:da - solara,e al naibii de brutal.
si pentru mama si pentru fat.
dar sa-i intrebam atunci pe amindoi-pe mama acum,iar pe fat ,cind ne vom intilni acolo unde odata si-odata ne-ntilnim toti.si sper sa nu fie chinul tau mai mare decit capacitatea de a mai deslusi ce se face in jurul tau!
Dumnezeu sa ne ierte,caci uneori suntem atit de brutali.
 
Mama e anesteziata, iar daca sarcina nu e mai mare de 3 luni, nici nu ramane cu vreo sechela (numai daca e f ghinionista); iar fatul, din cate stiu io, la varsta aia de gestatie n-are creierul dezvoltat, asa ca logic ar fi sa nu simta durerea.
Eu nu-s complet convinsa ca totul e ok cu avortul, dar cred ca ar trebui permis si in tari in care inca e interzis (ar scadea mortalitatea femeilor care apeleaza la tot felul de babe sa le "chiureteze").
 
Delia said:
Citesc cele scrise de voi si ma ingrozesc. E usor sa vorbesti d/e ceva ce cunosti numai la nivel teoretic, precum si sa judeci pe cineva. Avort: da sau nu? Dar cine te lasa sa alegi?
V-ati simtit vreodata ca un animal haituit de caini? Caci asa se simte o femeie care ia astfel de decizie. Si sa nu credeti ca ramayi teafara dupa ce auzi cum ti se scurge pe tubul cela o bucata din viata si cu ea tot ce-ai iubit pana atunci. Si sa stiti ca se aude, deoarece avortul se face cu anestezie locala, adica tu totul poti vedea si auzi. Pe langa asta iti mai lucreaza si capul, si-ti dai seama ca copilul tau, pe care tu deja il simteai, va fi scurs in canalizare si va pluti printre [cenzurat].
Asta e, fete si baieti, povestea cu avortu. Si lasati lectsiile d/e contraceptie si relatii de lunga durata. Asta tot duce la o sarcina odata si odata. Si sa nu fiti niciodata siguri ca pe omul de langa voi il va bucura aceasta veste.
scuza dar nu prea sunt de acord cu tine fata ceia sau baiatul cela cind se culca se gindeshte ce urmari poate sa fie?celei lor atunci 5 munute de fericire o viatsa de chinuire,desigur acuma pustoica de14-15 ani ishi face cite 2-3 avorturi nui destul ca sa ars odata dar asha se culca fara sa se protejeze la ce se gindeste ea arunci shi pe urma se mai plinge ca nu poate face copii in acest caz vina o are fata lasa sa se protejeze shi pe urma n-o sauda cum curge pe tub shi se varsa in canalizatie o viatsa de om
 
vadim said:
lasa sa se protejeze shi pe urma n-o sauda cum curge pe tub shi se varsa in canalizatie o viatsa de om

Ce pilule/pastile sau metode de contraceptie le recomanzi fetelor ?
 
Back
Top