Avortul

coolgreetings

Moderator
Cine si ce crede despre avort...
Ati fi deacord sa face-ti avort la sotia/prietena dumneavoastra daca s-ar intampla ca ea sa ramna gravida la momentul nepotrivit?
Fetelor da voi sunte-ti a-ti fi deacord sa recurgeti la solutia asta?
Eu sunt in unele cazuri de acord sa se faca avortul( spre exemplu atunci cand din prostie o fata de 16 ani a ramas gravida)
In general la chestia asta cel mai dureros reactioneaza biserica, socotind ca prin asta ucizi o fiinta umana! In realitate asa si este!
Eu cred ca asta trebuie sa fie o solutie ultimativa , adica atunci cand nu ai alt ceva ce alege....
 
Dapoi din prostie ...cand faci un lucru informeazate (shi mai ales ce lucru )
dar nu dupa aceea vrei sau nu vrei sa suporti consecintele (mai ales ca te afecteaza nu numai pe tine pana la urma !
Shi vinovatul nu-i unilateral barbatul , dar shi fata care face acest lucru fara nici o precautie sau protectie conshtintsa pana la urma!
Canui tat asha de frumos cum ii in filme :crazy: , ca de obicei se intampla la fetele care abia shi-o inceput viatsa sexuala ! SHi-i pacat mai ales ce riscuri implica , de nu a avea copii dupa ulterior!
Aici ii vorba de a alege dintre doua rauri unul mai putsin rau , de a maci copchilu capoi pe urma sa nu ingroashe randurile bomjilor :tobel:
 
Pai tocmai ca ai dreptate.... fetele cu mai putina experienta sunt mai mult expuse la risc... insa nu intodeauna!
Desi la noi atata reklama se face pe tema protectie, multi nu i-au asta in seama ...mai ales ca la unii de la sate lucrurile acestea nici nu ajung pana la ureche!
 
Eu sunt impotriva acestor porcarii, nu sunt eu religios dar mi se pare o dovada de proasta educatie shi sub-cultura.
 
zopiryon said:
Eu sunt impotriva acestor porcarii, nu sunt eu religios dar mi se pare o dovada de proasta educatie shi sub-cultura.
Hmm... nu este corect.... mai degraba este vina libertatea de astazi... eu nu sunt impotriva libertatii care o poseda copii, ba chiar ma bucur, insa uneori se ajunge prea departe!
 
salut la moderator care mi-a sters intrebarea mea :evil:

salut la toti care i-i intereseaza problema in cauza ...

cine poate sa spuna ce complicatii poate avea un avort pentru o fata de 20 ani, facut la 3 saptamini (sau bine zis nu pera cred ce spune) de sarcina .. :(

shapoi care-i probabilitatea de a NU mai avea copii pe viitor ..

moderatorului :ciupos: te rog ai grija de mesajul meu nu ca prima data
 
ar trebui sa nu fie nici un risc; daca nu face nici o infectie sau daca si-o trateaza cum trebuie, nu ramane sterila.
si mai ales, sa nu incerce sa-si provoace in vreun fel avortul!! sau daca face o asa prostie, sa-i spuna doctorului; altfel se poate ajunge pe lumea cealalta si nu din cauza medicului.
 
Atunci cand avortul se face prin vid, sau, mai nou, prin vid mecanic nu ar trebui sa apara careva complicatii sau urmari grave, indiferent de varsta pacientei si chiar pana la 2 luni. Periculos e chiuretajul.

gheocom, intrebarea ta cu tot cu tema "abortul" a fost stearsa pe motiv ca nu era plasata unde trebuie. Tema, precum vezi, exista deja. :)
 
Totul depinde si de medic cat de iscusit este... de multe ori din cauza unui medic fara experieta sau nebagare de seama unele fete au ramas sterile...
 
gheocom said:
cine poate sa spuna ce complicatii poate avea un avort pentru o fata de 20 ani, facut la 3 saptamini (sau bine zis nu pera cred ce spune) de sarcina .. :(

shapoi care-i probabilitatea de a NU mai avea copii pe viitor ..
acum am vazut...cum adica la 3 saptamani, gheocom? sub 5-6 nici nu se face, ca nu se vede ecografic si poate fi plasat oriunde.
 
Da da !!! foarte corect , dar eu ti-as sfatui sa asishti la o astfel de operatie shi sa-ti dai sema de fapt ce se intampla (scoaterea de manute shi piciorushe pe bucati) dragul meu "gheocom" shi dupa aceea cred ca ai sa fii conshtient sa faci sexul protejat sau nu :-?
 
de

problema e ca avortul a fost cu doi ani shi ceva in urma, la care nu eu sunt tata, shi despre sexul protejat shtiu mai multe ...

problema e ca acuma am aflat despre aceasta shi ma intereseaza viitorul meu alaturi de "doamna" in cauza ...
 
Pai sa merga "doamna" la medic sa se consulte.
Iar si mai sigur ar fi sa incercati fara protejare, sa vedeti ce iese :wink:
 
???... :roll: ... crezi ca astfel se va primi ceea ce e sub semnul intrebarii prin metoda lasata noua de mama-natura pentru a ne prelungi neamul?
:wtf:
 
Back
Top