Basescu i-a propus lui Voronin UNIREA !!!!

Nu-nteleg de ce un referendum pentru unirea cu Romania n-ar trece in MD?!? Populatiei din Moldova oricum nu-i mai pasa cu cine este, principalu e sa aiba ce manca... de ce se mai duc sutele de mii la lucru in Spania, Portugalia, Italia si alte tari Europene?!?! Oare nu le-ar fi lor clar ca printr-o unire cu Romania nu vor mai avea sa investeasca cate 4-5 mii USD pentru o viza levaia in Italia sau alte tari, ci isi pot face un simplu pasaport extern si pleaca unde vor ei... Nu stiu ce procente ar lua, dar cred ca ar putea trece varianta asta. Deja chestia cu integrarea Europeana e altceva... nu sunt sigur daca Europenii sunt gata sa-si asume acum asa raspundere mare in lupta cu Rusia pentru Transnistria... insa daca pana la urma s-ar ajunge la unire nu m-as mira daca populatia si din Transnistria ar cere un referendum de unirea la Moldova, adica deja Romania Mare... Si iata poftim doua probleme geopolitice istorice se vor rezolva intr-o zi fara mari cheltuieli de timp si de bani.... iar Rusia va suge degetul dupa asta.... Cam suna la utopie, insa cred ca asa ceva ar avea sanse de izbanda.
 
radante said:
el stia deja raspunsul.a declarat sub forma ca el a facut tot ce a putut dar daca ei nu vreau atunci ce sa faca .cand a facut el aceasta propunere? si cand au refuzat-o oficialii moldoveni? intrebari fara raspuns...defapt el a adus in discutie o propunere de unire doar acum.nici nu cred ca a vorbit la modul serios cu ceva oficial moldovean. el toate le ia in gluma. cum iti explici ca a zis sa se opreasca autostrada transilvania sa se faca o alta autostrada si mai apoi din cauza presiunilor a intors-o?sau cum am vazut ca abia acum voronin e invitat de deputati sa le explice cum e cu aceasta "propunere" care se lasa de la sine inteles ca se VREA sa fie refuzata
Te intreb acum pe tine locuiesti in Romania ? daca nu iti explic eu cum a fost cu autostrada aia guvernul lui Adrian Nastase semnase un contract cu o firma americana pe nume Bechtel fara licitatie si cu preturi de 2-3 ori mai mari, Basescu la inceput a cerut rezilierea contractului dar pana la urma a acceptat sa fie construita autostrada deoarece risca un proces din partea firmei Bechtel impotriva statului roman si cu o clauza de reziliere a contractului de cateva sute de milioane de dolari !! Guvernarea PSD-ista si-a luat toate masurile de siguranta atunci cand au semnat acel controversat contract !
 
"Fractiunea Partidului Comunistilor a declarat ca in prezent pregateste o “declaratie serioasa” referitoare la afirmatiile facute de catre presedintele roman, Traian Basescu. Declaratia va fi facuta publica in timpul apropiat"
//reporter.md

declaratia serioasa iarasi va fi antiromaneasca zic eu...
motivul: expansiune teritoriala.
***no comments***
 
dan_the_man said:
"Fractiunea Partidului Comunistilor a declarat ca in prezent pregateste o declaratie serioasa referitoare la afirmatiile facute de catre presedintele roman, Traian Basescu. Declaratia va fi facuta publica in timpul apropiat"
//reporter.md

declaratia serioasa iarasi va fi antiromaneasca zic eu...
motivul: expansiune teritoriala.
***no comments***

Ma intreb care in esenta a fost scopul declaratiilor lui Basescu? Crearea unei instabilitati politice la Chisinau?
 
militant said:
Ma intreb care in esenta a fost scopul declaratiilor lui Basescu? Crearea unei instabilitati politice la Chisinau?
Care instabilitate ? Comunistii sunt bine merci la comanda si asa vor ramane inca mult timp ...
 
cartman_sp99 said:
Te intreb acum pe tine locuiesti in Romania ? daca nu iti explic eu cum a fost cu autostrada aia guvernul lui Adrian Nastase semnase un contract cu o firma americana pe nume Bechtel fara licitatie si cu preturi de 2-3 ori mai mari, Basescu la inceput a cerut rezilierea contractului dar pana la urma a acceptat sa fie construita autostrada deoarece risca un proces din partea firmei Bechtel impotriva statului roman si cu o clauza de reziliere a contractului de cateva sute de milioane de dolari !! Guvernarea PSD-ista si-a luat toate masurile de siguranta atunci cand au semnat acel controversat contract !

uite ca din intamplare stau in Ro si pe deasupra in zona pe unde va trece autostrada.probabil nu ai auzit declaratiile lui basescu despre autostrada: "aceasta autostrada nu e facuta bine de la inceput si principalul obiectiv e pitesti->nadlac".din cauza presiunilor puternice ale politicienilor ardeleni a trebuit sa continue proiectul...probabil ca daca nu erau presiuni atunci zicea ca acest contract nu poate fi semnat cu bechtel si implicit oprirea proiectului pe termen nedeterminat.(asta nu e parerea mea, e parerea multora) DECI...eu vad o mica paralela in aceste cazuri...autostrada - unire.asa cum autostrada se continua , asa unirea nu va fi facuta (in anul acesta :) )
 
radante said:
uite ca din intamplare stau in Ro si pe deasupra in zona pe unde va trece autostrada.probabil nu ai auzit declaratiile lui basescu despre autostrada: "aceasta autostrada nu e facuta bine de la inceput si principalul obiectiv e pitesti->nadlac".din cauza presiunilor puternice ale politicienilor ardeleni a trebuit sa continue proiectul...probabil ca daca nu erau presiuni atunci zicea ca acest contract nu poate fi semnat cu bechtel si implicit oprirea proiectului pe termen nedeterminat.(asta nu e parerea mea, e parerea multora) DECI...eu vad o mica paralela in aceste cazuri...autostrada - unire.asa cum autostrada se continua , asa unirea nu va fi facuta (in anul acesta :) )
Omule cand a fost semnat contractul cu Bechtel nu era Basescu presedinte si ti-am zis ca la inceput a vrut sa rezilieze contractul dar si-a dat seama ca statul va trebui sa plateasca clauze contractuale foarte mari ! Oricum hai sa terminam discutia asta pentru ca suntem off-topic :)
 
cartman_sp99 said:
Omule cand a fost semnat contractul cu Bechtel nu era Basescu presedinte [...]
contractu nu a fost semnat intre Iliescu si Bechtel, a fost semnat intre Romania si Bechtel.la inceput ->2,2 mld $ dupa aceea 2,2 mld euro...frumos a negociat!si oricum clauze contractuale sunt ca nu se poate fara ele.si cu asta inchei discutia despre autostrada. continuam cu unirea :)
 
militant said:
Ma intreb care in esenta a fost scopul declaratiilor lui Basescu? Crearea unei instabilitati politice la Chisinau?
afirmatiile iresponsabile ale lui Basescu au fast facute fara a consulta macar Bruxellul... UE nu-i pregatit pentru aderarea Moldovei in 2007, Bruselul nici nu s-a gindit la asa ceva macar pentru un moment... Basescu fie viseaza, fie vorbeste prostii in fata oamenilor iar Moldova nici macar nu si-a rezolvat problema cu Transnistria si armata ruseasca de acolo... Ma intreb: daca afla oficialii din Bruxelles despre declaratia lui Basescu cum vor reactiona? Cum poate "propune" Basescu Moldovei sa intre in UE in 2007, daca acest UE (din care Romania nici macar nu face inca parte), acest UE n-are nici cea mai mica dorinta sa lase Moldova sa intre in UE in 2007. Iar de-o fi auzit Bruxellul despre propunerea lui Basescu, pentru cei de-a colo asta a fost o noutate, Basescu nici nu s-a consultat cu ei inainte de declaratia asta.
 
Ai auzit tu pina acum ca UE, vreun comisar sa ceara explicatii sau lamuriri de la Bucuresti in aceasta privinta ?? NU . De ce ?? pentru ca nu au nevoie.
In schimb tu faci afirmatii bazate pe ce ??? pe ce visezi tu noaptea ???
 
"Unirea R. Moldova cu Romania nu se va produce nici dupa aderarea la Uniunea Europeana, iar arhitectii acestor scenarii, atat de la Tiraspol, cat si de la Bucuresti, trebuie sa se impace cu ideea ca asemenea vise sunt irealizabile, a declarat presedintele Vladimir Voronin, in cadrul unei conferinte de presa, sustinuta marti, 11 iulie."

***matahala comunista***

"In cadrul aceleiasi conferinte, Voronin a declarat ca in anul 1918 Romania a ocupat teritoriul care azi se numeste R. Moldova, iar la 28 iunie 1940, acesta a fost eliberat de sub ocupatia romana."

asta m-a dat jos...observati pozitia anti-romaneasca a lui Voronin... care este defapt 50% rus 50% moldovean= mutatie "MaLdaveneaska"

http://info-prim.md/
 
dan_the_man said:
"Unirea R. Moldova cu Romania nu se va produce nici dupa aderarea la Uniunea Europeana, iar arhitectii acestor scenarii, atat de la Tiraspol, cat si de la Bucuresti, trebuie sa se impace cu ideea ca asemenea vise sunt irealizabile, a declarat presedintele Vladimir Voronin, in cadrul unei conferinte de presa, sustinuta marti, 11 iulie."

***matahala comunista***

"In cadrul aceleiasi conferinte, Voronin a declarat ca in anul 1918 Romania a ocupat teritoriul care azi se numeste R. Moldova, iar la 28 iunie 1940, acesta a fost eliberat de sub ocupatia romana."

asta m-a dat jos...observati pozitia anti-romaneasca a lui Voronin... care este defapt 50% rus 50% moldovean= mutatie "MaLdaveneaska"

http://info-prim.md/

Info-primul, care este o agentie de buzunar a AMN si Urecheanu, abereaza, Voronin nu a vorbit de nici un fel de ocupatie, ci chiar foarte conciliant.

Numai nu spuneti ca s-a asteptat cineva ca Voronin cu lacrimi in ochi sa declara ca "suntem romani si punctum!"
Cei care au "mancat cotleta" aruncata de cineva nu sunt decat prosti, a fost clar ca era o actiune organizata de FSB rusesc, iar naivii de unionist (care a cata oara dau in bara) au jucat in struna Moscovei.
 
Militantule, chiar toate ziarele mint? Peste tot se scrie ca Voronin a vorbit de "ocupatia" romneasca intre 1918-1940 si de "eliberarea" de catre sovietici ...
 
Ca si o curiozitate...sint multi in Moldova care gandesc ca Voronin? SI aici ma refer si la oameni de rand? Nu prea am idee, dar poate ne spune cineva.
 
sunt frecus, sunt...
ii gasesti in orice bloc din acestia: comunisti, rusi, neocomunisti, mancurti, pur si simplu oameni dezinformati de mititei, etc
 
Exact ce a spus Voronin:

http://www.timpul.md/Rubric.asp?idIssue=348&idRubric=3840


"Această zonă a fost unită cu forţa de către regimul din Bucureşti de atunci. Pnă n 1940 a fost sub ocupaţie La 1940 a fost eliberată Moldova, care a fost ocupată de Romnia."

Si unii il voteaza pe idiotul asta...
Eh, nu-s chestii noi, Voro a mai abordat subiectul asta, de exemplu aici:
http://www.contrafort.md/2005/123-124/795.html

"Vl. Voronin: Şi dacă va fi, şi dacă nu va fi anulat pactul, pe noi, pe Moldova, acest fapt nu ne afectează, pentru că, n cazul nostru, n-a fost vorba de un fel de Anschluss al Basarabiei către Rusia, cum s-a procedat cu ţările baltice. Basarabia a fost ocupată din 1918 pnă n 1940, aceasta n-a fost o re-demarcare a hotarelor. Ea a fost atunci, n 1918, ocupată, ea era atunci n componenţa tinerei Uniuni Sovietice. De aceea, pe noi nu ne afectează acest moment al pactului Ribbentrop-Molotov. Teritoriul nostru, pur şi simplu, n 1940, a fost eliberat, nu cum s-a procedat cu ţările baltice şi cu părţi din Polonia, ori alte teritorii, cnd s-au re-trasat graniţele conform pactului Ribbentrop-Molotov.

n 1940 spuneaţi că teritoriul ţării dumneavoastră a fost eliberat. A fost eliberat de sub ce fel de ocupaţie?

Vl. Voronin: A fost eliberat de sub ocupaţia Romniei"
 
Back
Top