Biserica Si Societatea

listen

tu imi zici mie ca risc, dar numesti niste oameni nevinovati care nu au faut altceva decat sa studieze viata bisericeasca, "idioti" si "nascatori de senzatii".
In locul tau mi-as da cu ceva in cap.
Intelegi italiana si spaniola pentru ca te uiti la telenovele.
Fondul slavon din limba romana dispare incetul cu incetul.
Sper ca ti-am indeplinit jelaniile si sper ca nu o sa mai scrii pisanii denigratoare la adresa unor oameni pe care nu ii cunosti.
 
nu am scris nimic jignitor... si inca ceva dl Idol... in primul rand nu am scris ofense la adresa ta... asa ca ai grija pe viitor pentru ca intreci masura si devii iritant...

asa ca AI DIN PARTEA MEA PRIMUL AVERTSIMENT DL IDOL.... sa iti revizuiesti atitudinea ta....

ai tras concluzii foarte urate si jignitoare la adresa mea fara fundament...

in rest nu ai argumentat nimic, ca intotdeauna... cand nu ai ce spune ataci... ca asa ii mai simplu.
 
Ce au facut catolicii pentru Basarabia? Ca va tot vad indrugand verzi si uscate despre Supplex, denumire ce se leaga in mod evident de cea de Transilvania.
Pai asta demosntreaza intocmai ce am sustinut. Chiar Iorga critica "lipsa de simtire" antionala din Basarabia fata de Ardeal si Bucovina. Oare nu a fost tocmai ortodoxia un factor care a contribuit la acest lucru? Daca exista o popualtie roamneasca greco-catolica in Basarabia, poate ar fi ajuns si taranii sa stie ca sunt romani pana in 1918!
De fapt, confuzia de identitate din Basarabia e partial vina Bisericii ortodoxe. Biserica ortodoxa e impartita pe state si controlate de acestea. Basarabenii au acceptat Biserica Ortodoxa Rusa, ceea ce a lipt Basarabia solid de Rusia, si a creat o prapastie intre basarabeni si romani.
Ironic, greco-catolicii au fost loiali idealului national, ei l-au creat! Biserica catolica nu este aservita unor interese politice, chiar daca a avut chiar ea interese politice la un moment dat (de parca cea Ortodoxa nu are si acum).
In mare parte greco-catolicii au facut ca Transilvania sa fie inima vie a poporului roman (si azi ardelenii agata cele mai mutle steaguri in fereastra de sarbatorile antionale) in timp ce Basarabia a ajuns la rebufniri antiromanesti.
Aici se vede diferenta dintre vulturul catolic si cioara ortodoxa. Nuc a as fi convins ca vreuna ditnre religii are dreptate in totalitate, sau macar in majoritate. Si catolici au tone de greseli acumulate..dar macar ei incearca sa le corecteze. Papa si-a cerut iertare evreilor pentru persecutii, vreu sa vad Patriarhii facand-o pentru progromurile din secolele 19-20 (multe conduse de preoti ortodocsi).
Sper ca ti-am indeplinit jelaniile si sper ca nu o sa mai scrii pisanii denigratoare la adresa unor oameni pe care nu ii cunosti.
Ma bucur ca incerci sa folosesti cuvinte slavo-bisericesti...
Noroc ca nu a reusit ortodoxia sa ne distruga fiinta nationala, si am ramas latini..ca greu s-a desprins de slavona..la 200 de ani dupa luterani si 150 dupa catolici!
 
din partea mea, consider ca ati mai pierdut un user. si nu orice user.
din partea mea, va spun ca nu mai intru p-aci, si va las in voia voastra cu tot cu avertismentele si caraielile anti-ortodoxe. Va las in propria voastra mlastina bucurandu-va si bucurandu-ma de prostia voastra.
D-na adrenalina, daca Sadoveanu este idiot pt ca a scris Vietile Sfintilor...
Byez!
 
Adica tu nu te-ai prins ca Adrenalina vorbea despre idiotul de Napoleon Savescu? Esti ridicol. Parca am fi la gradinita. Nu se poate convinge partenerul de discutii => "Am plecat, ba! Nu ma meritati!".

Idol said:
Nu fac parte din ciclul select al lui Napoleon Savescu, pt ca e greu sa ajungi acolo. (Pt cine nu stie, Napoleon Savescu e top 50 cei mai bogati medici din SUA)
Gardurile se scriu si nu se urla, ... sau se scrijelesc. Ma rog, ca sa-l critici tu pe Napoleon Savescu, tre' sa scrii si sa studiezi, ca asa orice cocalar electronic din spatele unui calculator poate sa injure la adresa bisericii si sa conteste ceea ce scriu unii istorici, calificandu-i drept "dacisti". Si ce daca eu vreau sa fiu dac? Si ce daca am parul blond si ochii albastri? Slavii cum sunt?
Tu esti opera unei scoli care te-a indopat cu prostii de mic. Poti sa-mi spui, bunaoara, de ce a zis Nicolae Iorga despre aurul faraonilor ca e de din muntii dacilor? (30%) Zi-mi ce stii despre localitatea numita Tartaria si Nicolae Vlassa. Si mai zi-mi ceva despre craniile "Ion si Ana". Despre cercetatoarea Marija Gimbutas ceva? Si despre zecile de arheologi rusi si polonezi care incearca sa ne spuna ceva, dar noi ii ignoram... Adica tu esti bucuros ca ai in sangele tau substante proteice din laptele lupoaicei?
Eh, deci am avut dreptate. Inca un extremist dacist. Colega, am scris "care urla pe la toate gardurile" - nu "urla pe toate gardurile". Asa ca te anunt ca observatia ta ("gardurile se scriu si nu se urla... sau se scrijelesc") este nula. Vrei sa fii dac? N-ai decat, prietene! E dreptul tau de a te face de ras! Doar in Romania la recensamant au reaparut dacii dupa aproape 2000 de ani! De fapt, niste caraghiosi care cred ca Romania este buricul pamantului, iar dacii cei din care se trag toti: de la egipteni si pana la romani. Ma mir ca nu i-a revendicat Napoleon Savescu si pe chinezi. Probabil ochii sunt de vina... Sa-ti mai spun ceva: nu intotdeauna versiunea asa-zis neoficiala este cea adevarata. Incredibil, dar adevarat. Si esti blond si cu ochii albastri? Felicitarile mele! O singura problema: majoritatea covarsitoarea a romanilor numai blonzi nu sunt. Si uite asa pica teoria de milioane a lui Savescu si alti cercetatori de renume mondial... Da, dom'le, eu sunt mandru de descendenta noastra latina. Numai tu vezi latinitatea ca pe o mare tragedie.

Idol said:
Imi pare bine de parerea ta de bine ca nu avem carti in Basarabia. Da' tu cin' te crezi? Am mai multe carti in casa decat ai vazut tu cu ochii. Sunt un veritabil calugar din "Numele trandafirului", numai ca nu mananc volumele, din lipsa de timp. Nu suntem la capatul lumii, si nu ne privi de sus. Ca nu vrei sa-ti spun cine esti si cu ce poti fi mancat.
Cine ma cred? Un alt roman care stie ce spune atunci cand afirma ca la doi pasi, peste faimosul Prut, se afla un dezastru infiorator. Poti sa ma scutesti de indignarea asta falsa. In Basarabia exista o lipsa extraordinara de carti romanesti si stii prea bine asta... Daca tu ai atat de multe precum te lauzi, atunci inseamna ca problema ta nu este accesul la informatie (ceea ar fi fost o scuza de inteles), ci reaua vointa. Mai rau, "calugarule". Nu te intereseaza romanii catolici, dar arunci sentinte in necunostinta de cauza si ignori adevarul istoric. Bunica mea a trebuit sa fuga din Ardeal cu familia ca sa nu ii omoare ungurii si tu ma iei cu cat de romani sunt greco-catolicii!

Idol said:
Da? Stiai ca fondul limbii romane e in majoritate alcatuit din cuvinte mostenite din slava? Si ca limba latina nu era numai limba romanilor, ci si a dacilor? Sau nu ti s-a spus asta la scoala?
Tu ai invatat dupa manualele lui Roller, cumva? Nu te mai mira atata ca nu au ramas prea multe cuvinte de la daci sau ca au fost asimilati atat de repede. Din moment ce stramosii nostri nici macar sa scrie nu prea au fost in stare, degeaba erau astrologi si medici extraordinari, degeaba aveau o religie extraordinara...

Iar Sadoveanu este un idiot pentru ca a scris Mitrea Cocor si Lumina vine de la Rasarit.
 
Idol, eu cred ca inainte sa pleci de pe forum, ar fi bine sa iti ceris scuze, daca exista in tine minimum de respect... pt ca ianinte sa fiu moder, sunt o persoana care nu te-a jugnit cu absolut nimic. ideile si convingerile mele sunt ale mele si nu esti in masura sa ma critici sau sa iti bati joc de ele...

in rest, poti sa pleci... asa fac toti lasii cand nu mai au argumente... :D
 
Nimeni nu poate acuza BOR-ul ca nu face nimic pentru a-i ajuta pe sarmani. De exemplul BOR-ul a deschis de curand tot felul de conturi in care oamenii pot dona bani pentru sinistrati. La fel, colecteaza si ajutoare materiale. Ca sa nu mai vorbim ca BOR-ul cheltuieste de ani de zile banii Uniunii Europene sau ai altor organizatii si fundatii internationale cu dare de mana pentru a-i ajuta pe nevoiasi. Asa ca vedeti, BOR-ul nu sta degeaba...
Robi ai mare dreptate. Intamplator chiar azi ma gandeam la asimilarea romanilor basarabeni de catre rusi prin comparatie cu rezistenta nationala din Transilvania si tot cam la aceleasi concluzii am ajuns si eu.

Alte chestii facute de Biserica ortodoxa pentru a ajuta natia romana:
-iunie 1848 Mitropolitul Neofit pune la cale doua lovituri de stat impotriva guvernului revolutionar din Tara Romaneasca;
- aprilie 1866 Mitropolitul Calinic Miclescu binecuvanteaza miscarea separatista din Moldova care il proclama pe Nicolae Roznoveanu domn al Molodvei (asta se petrecea in timpul plebiscitului pentru aducerea lui Carol pe tronul Principatelor Unite);
-februarie 1938 Patriarhul Miron Cristea devine seful guvernului neofascist instalat de Carol al II-lea dupa lovitura de stat de la 10 februarie;
- 19 decembrie 1989 IPS-ul ii trimite lui Ceausescu un mesaj in care il felicita pentru zdrobirea "huliganilor" care demonstrau la Timisoara.
Intr-adevar, Biserica ortodoxa a fost intotdeauna alaturi de romani in momentele cruciale ale istoriei noastre: daca nu sa ii ajute pe dusmanii, macar sa ne puna niste bete in roate.
 
in rest nu ai argumentat nimic, ca intotdeauna... cand nu ai ce spune ataci... ca asa ii mai simplu.[/QUOTE]

Atacul e cea mai buna arma de aparare(dupa cite stiu eu). Dl Idol a zis corect (ceva de genul asta) "daca un preot are neputinta lui si asta se face vazuta lumii , nu inseamna ca Ortodoxie e rea" acest exemplu il putem chiar multiplica. Daca eu merg la un medic si imi prescrie diferite recete, dupa aia merg la altul , al doilea imi prescrie cu totul alt tratament, dar nici unul din aceste tratamente nu este bun pentru boala pe care o am, asta ce inseamna ca medicina nu e buna? ba nu, e buna, dar medicii au trecut numai prin holurile universitatii de medicina, unii nici nu stiu bine sa semneze. astfel de exemple sunt mii shi mii.
 
vadimka;144756 said:
in rest nu ai argumentat nimic, ca intotdeauna... cand nu ai ce spune ataci... ca asa ii mai simplu.
Atacul e cea mai buna arma de aparare(dupa cite stiu eu). Dl Idol a zis corect (ceva de genul asta) "daca un preot are neputinta lui si asta se face vazuta lumii , nu inseamna ca Ortodoxie e rea" acest exemplu il putem chiar multiplica. Daca eu merg la un medic si imi prescrie diferite recete, dupa aia merg la altul , al doilea imi prescrie cu totul alt tratament, dar nici unul din aceste tratamente nu este bun pentru boala pe care o am, asta ce inseamna ca medicina nu e buna? ba nu, e buna, dar medicii au trecut numai prin holurile universitatii de medicina, unii nici nu stiu bine sa semneze. astfel de exemple sunt mii shi mii.
Nu vreau sa ma pronunt pro sau contra religiei, dar exemplul de mai sus nu este prea reusit. Medicina este o stiinta, pe cand ortodoxia este o religie. Incearca eventual o comparatie cu alte religii, filosofii sau doctrine.
 
romulus;136781 said:
adrenalina
Subiectul era "Biserica si societatea" nu cine e curat spiritual.
Ce replica sa aive criticii cind le arati faptele Bisericii? Tacerea sau daca se enerveaza minciuna.
Apropo de "curat spiritual". Oamenii care se duc la Biserica sunt ca bolnavii care se duc la spital sa caute vindecare iar oamenii care nu se duc la Biserica sunt ca bolnavii care nu se duc la spital ci cauta vindecare acolo unde nu o vor gasi :prin padure , pe cimp (secte , ateism etc)!

auzi ma ,tu ai ceva cu ateii???pana acum vad ca tu te-ai comportat asemeni unui comunist care baga pe gat tot felul de povesti.care-i problema daca unii oameni nu cred ca exista chestii dinastea s.f.?fii sigur ca daca s-ar dovedii ca exista dumnezeu toti ateii ar deveni oameni religiosi.si ca sa-ti fiu si pe plac am sa-ti spun care e parerea mea despre biserica in soietate:-singura parte buna a ei in societate e ca pastreaza un anumit echilibru....linisteste masele mai usor si sare in ajutorul anumitor oameni cu probleme ...dar asta sant sigur ca o face doar pt. as face publicitate.Partile negative sant multe dar de cele mai multe ori nu sant vazute sau sant bine musamalizate....pretinde sumede bani pt.o gramada de lucruri ....vine poapa cu craciunul tre sa-i dai bani....vine de nu stiu ce sarbatoare...alti bani.....ii dai lista sa se roage pt nu stiu cine...alti bani.....si lista poate continua .....aaaa si inca ceva mosul ala de teoctist chiar a fost securist .....xxxxxx a lucrat la arhivele securitatii!!!
 
Back
Top