Biserica trebuie sa reia functia de conducator al societatii

Adevarul(meu) este ca teoria evolutiei este penibila, imatura, prosteasca... o rusine pentru om.Ceea ce spune Biblia despre aparitia vietii (in comparatie cu evolutionismul lui Darwin) este mult mai real.
 
crs,ai gasit realitatea in linkul de mai sus ? ca vad ca nu a mai continuat discutsia dupa asta ,shi ma shi tem sa ma apropii cu cursorul de link :D
 
Fr3Zy said:
crs,ai gasit realitatea in linkul de mai sus ? ca vad ca nu a mai continuat discutsia dupa asta ,shi ma shi tem sa ma apropii cu cursorul de link :D
Ia spune te rog daca rligia tot a fost inventata de preoti si regi pentru a conduce cu "turma" de unde au luat ei acest Dumnezeu , de unde sa stie ei a inventa ceea ce nu au cunoscut si nu au vazut niciodata !
sentimentul religios il gasim la toate popoarele astfel incit este cea mai exhaustiva dovada a existentei sale!
Si daca sunteti atit de "liberi" in cuget intrebati-va cum ati aparut pe lume, dar sa va puneti aceiasi intrebare si pentru printii vostri si pentru bunei si pentru cei care nici nui mai tineti minte!
 
De unde ai aparut zeul razboiului la romani, Marte, sau cea a dragostei Venus, sau Cerera, sau..Mercur..Neptun...si tot asa..unde ai disparut?? Poate mai sunt adevarati romani care cred in ei??
Acelasi lucru se poate afirma si despre Horus, Isis, Seth, Ra...
Predecesorii nostri au fost putin, dupa parerea mea, mintiti cu religia crestina..bine ,ca nu aveau nici o vina parintii nostri... dar acum aflam multe lucruri, si Biserica, va incerca sa gaseasca adevarul in minciuna, si va incerca in continuare sa ne manipuleze...
De ce multi din noi cred ca Dumnezeul nostru e mai bun decat cel al musulmanilor sau iudeilor...
 
akvapLANare said:
Adevarul(meu) este ca teoria evolutiei este penibila, imatura, prosteasca... o rusine pentru om.Ceea ce spune Biblia despre aparitia vietii (in comparatie cu evolutionismul lui Darwin) este mult mai real.

Dar,amice Biblia este scrisa tot de oameni si inca din aceia care credeau ca pamintu-i plat, tunetele si fulgerele vin de la zei si care credeau ca Pamintu-i centrul universului !!!!asta apropo imaturitate.

Biserica a mai condus state , poate ti-aduci aminte de Inchizitia Spaniola care i-a ucis pe Giordano Bruno si Galileo Galilei si biserica mai conduce si acum state
vezi conducerea "luminoasa" talibanilor , ayatolahi-lor s.a.m.d.

Vrei sa vezi d-alde popa de la Tanacu in functie de ministri.Intre Darwin si popa de la Tanacu care crezi ca e o rusine pentru oameni ???

Am scapat de dictatura comunista (in Roamania) si sa ne intoarcem la dictatura popilor ???? Hai sa fim seriosi...
 
GERULA said:
Dar,amice Biblia este scrisa tot de oameni si inca din aceia care credeau ca pamintu-i plat, tunetele si fulgerele vin de la zei si care credeau ca Pamintu-i centrul universului !!!!asta apropo imaturitate.

Biserica a mai condus state , poate ti-aduci aminte de Inchizitia Spaniola care i-a ucis pe Giordano Bruno si Galileo Galilei si biserica mai conduce si acum state
vezi conducerea "luminoasa" talibanilor , ayatolahi-lor s.a.m.d.

Vrei sa vezi d-alde popa de la Tanacu in functie de ministri.Intre Darwin si popa de la Tanacu care crezi ca e o rusine pentru oameni ???

Am scapat de dictatura comunista (in Roamania) si sa ne intoarcem la dictatura popilor ???? Hai sa fim seriosi...
Sa pledam pentru dictatura democratiei anormale, unde se poate tot si nu se interzice nimic!
asta da zic si eu viata ca'n Ivan Turbinca safie de toate...
 
Frontist said:
Sa pledam pentru dictatura democratiei anormale, unde se poate tot si nu se interzice nimic!
asta da zic si eu viata ca'n Ivan Turbinca safie de toate...

Si unde incepe si unde se termina interzicerea ,dupa parerea domnie tale ????
Dictatura democratiei ??? ma faci sa rid unde exista asa ceva ??? Poate doar in capul unor dictatori precum Putin care tot pretind ca ei aplica "democratia originala ".
 
GERULA said:
Dictatura democratiei ??? ma faci sa rid unde exista asa ceva ??? Poate doar in capul unor dictatori precum Putin care tot pretind ca ei aplica "democratia originala ".

Protestez! Conceptul de "democratie originala" a fost "brevetat" in 1990 de Ion Iliescu si nu de Putin! Putin incearca doar sa aplice un "brevet" iliescian si cred ca este corect sa-i recunoastem "meritele" inventatorului!
 
Interdictia cred ca trebuie sa tina anume de aspectul moral care si incadreaza in limitele crestine .
Pina la urma ce conteaza sa demonstram ca dumnezeu este sau nui sau sa ascultam de citeva legi care s-au dat omului sint 10 si nu vrea sa le respect, pentru ca e mai usor sa te rostogolesti la vale decit sa urci niste scari ...
Desigur ca astazi cu atita libertate in gindire in cit retrogradeaza orice idee, se compromite orice ideal in fata intelepciunii nemaivazute a creierului uman...
insa o regenerare a vietii sirituale se poate realiza doar cu ajutorul bisericii!
Nu as putea fi poate intru totul de acord ca biserica sa preia functia de conducator al statului, pentru ca biserica trebuie sa completeze neajunsurile statului, si sa-l intareasca.
Nu trebuie sa cadem in extreme!
Eu cred ca o tara unde societatea va avea ca fundament invatatura crestina va fi un stat viabil si sanatos unde statul va functiona ca un mecanism bine regulat!
 
Romn Moldovean said:
Protestez! Conceptul de "democratie originala" a fost "brevetat" in 1990 de Ion Iliescu si nu de Putin! Putin incearca doar sa aplice un "brevet" iliescian si cred ca este corect sa-i recunoastem "meritele" inventatorului!

Foarte adevarat, nu inteleg de ce protestezi ??? Totusi "Putin incearca DOAR"'
mititelu de el.Zi bre mai bine ca-i idolul tau si nu ne aiuri cu fraze din astea.
 
basta,


zici: "Autoritatea statului trebuie sa fie inlocuita cu autoritatea bisericeasca, biserica devenind independenta in totalitate de stat. Astfel va fi infaptuita revolutia spirituala, astfel ne vom reconstrui o societate bazata pe principiul dreptatii, DREPTATII CRESTINE!"

excelenta idee... dar ai uitat sa ne spui ca in acest fel o sa tinem post cam 365 zile pe an....dorinteodor
 
Re: Da...

basta;107153 said:
Cu asa mentalitate si se explica situatia in care ne aflam, adica tu nu esti manipulat ca un bou de mass-media de sistemul educativ care te formeaza de mic copil, Isus "a creat" crestinismul? Daca si a fost cineva ars pe rug (da-mi cel putin un exemplu cand biserica romaneasca a ars pe rug un om!) aceast lucru nu incrima nicidecum credinta noastra!
Despre manipularea maselor...
Citeste si tu ceva psihologie sociala si ai sa te convingi ca masele nu au fost niciodata manipulati de idei, ci de imagini sugerate de cei care doresc sa aiba un profit, de care ev mediu tu vorbesti? Vorbesti de inchizitie, cand s-a pomenit in biserica ortodoxa ca niceva sa fie persecutat pentru ideile sale. Preotii din biserica catolica au infaptuit multe crime insa acest fapt nu poate nici cum incrimina crestinismul.

domnuuuu....religia....crstinismul...a facut atatea crime incat as spune ca sta la baza tuturor conflitelor de pe glob.crimele continua....cele mai mari sarbatori de la noi sant isotite de mii de crime in randul bietelor animale care de ce sa nu recunoastem nu fac atata rau cat face un om....se pot manca multe de pe urma unui animal fara sa-l sacrifici .....asa ca de ...."e lasat de la dumnezeu sa-l taie"....numai si numai porcarii......mai bine ateu care face orice fara sa-i deranjeze pe ceilalti
 
Back
Top