Biserica trebuie sa reia functia de conducator al societatii

dorinteodor;140504 said:
basta,


zici: "Autoritatea statului trebuie sa fie inlocuita cu autoritatea bisericeasca, biserica devenind independenta in totalitate de stat. Astfel va fi infaptuita revolutia spirituala, astfel ne vom reconstrui o societate bazata pe principiul dreptatii, DREPTATII CRESTINE!"

excelenta idee... dar ai uitat sa ne spui ca in acest fel o sa tinem post cam 365 zile pe an....dorinteodor

asta doar in mintea unui nebun....fiecare e liber...traiasca libertatea spiritului.nu-mi spune mie un popa idiot cu gandire limitata(gandire irationala)ce sa fac,in cine sa cred si mai stiu eu ce alta tampenie....viata-i scurta....
 
dorinteodor;140504 said:
basta,


zici: "Autoritatea statului trebuie sa fie inlocuita cu autoritatea bisericeasca, biserica devenind independenta in totalitate de stat. Astfel va fi infaptuita revolutia spirituala, astfel ne vom reconstrui o societate bazata pe principiul dreptatii, DREPTATII CRESTINE!"

excelenta idee... dar ai uitat sa ne spui ca in acest fel o sa tinem post cam 365 zile pe an....dorinteodor

Am sa vin cu o, sa-i spunem, "completare": de ce doar "DREPTATEA CRESTINA" ? Restul religiilor sunt cumva catalogate drept "inferioare" si, prin urmare, excluse din lista de optiuni disponibile? Pai asa nesocotim mai bine de 2/3 din populatia pamantului. Sau poate si asta face parte din "dreptatea" de care vorbim?

Apropo, aceasta "dreptate crestina", impartita fara mila in stanga si in dreapta de catre prozeliti a dus si la arderea pe rug a sutelor de mii de nevinovati, si la stagnarea (chiar regresul) stiintelor (mai putin teologia) timp de un mileniu, si la stabilirea in lumea "crestina si dreapta" a unui rol mai special pentru femei, undeva intre curva pacatoasa si masina docila de produs copii, cu cateva exceptii (e adevarat ca mai sunt si alte cateva "dreptati" care au aceeasi deosebita consideratie pentru doamne), iar lista "binefacerilor", ale caror urmari se mai resimt si astazi nu este nici pe departe completa. Faptul ca Biblia crestina nu spune un cuvant despre toate aceste "binfaceri" nu este decat un detaliu nesemnificativ. Nici doctrina comunista nu spune nimic despre gulag sau "lupta de clasa" prin care milioane de oameni au murit cu zilele infometati, torturati fizic si/sau moral sau executati pentru delictul "capital" de a gandi intr-o alta directie decat linia directoare trasata la congresul Z al partidului de catre tov secretar general.
 
bravo omule!!!frumos gandit!!!...stima!!!!

Nu este nevoie sa citezi mesajul de dinainte. Nu ti se pare si tie inutila manevra? Husky40
 
ce discutie aprinsa :)

Cred ca Logica este cel mai bun raspuns;
1. biserica afirma ca preotii nu trebuie sa faca sex. Corect? da.
- multi preoti sunt homosexuali, pedofili (in Spania) Eu singur am vazut cu ochii mei la Tzapova :)
Wondering: ori regula e gresita, ori preotii nu sunt preoti. Asta eu lor trebuie sa ma inchin? Legile lor trebuie sa le ascult? (aceasta tema poate fi discutata si mult mai aprofundat)
2. Matematica este aceeasi peste tot, 2+2=4 si in Moldova, si in America, si in China. Stiinta spirituala este la fel aceeasi peste tot, dar fiecare religie a inteles acest lucru in felul ei, dupa nivelul de dezvoltare a preotilor. Si daca pentru unii preoti 2+2=5, atunci nu inseamna ca stiinta este alta, este aceeasi dar a fost inteleasa eronat.

Biserica sa Conduca Statul - NU Niciodata. Religia desparte. Credinta uneste.
Credinta sa conduca Statul - DA, atunci cand toate religiile se vor uni, sau cel putin vor intelege corect legile atunci da.
 
andrei_ivan82,


zici: "asta doar in mintea unui nebun....fiecare e liber...traiasca libertatea spiritului.nu-mi spune mie un popa idiot cu gandire limitata(gandire irationala)ce sa fac,in cine sa cred si mai stiu eu ce alta tampenie....viata-i scurta...."

nu e clar pentru mine la ce mesaj raspunzi. evident ca idea de inlocuire a autoritatii statului cu autoritarea bisericeasca este o prostie. inainte de religie trebuie sa existam fizic. se constata experimental ca foarte multi (50% in germania dupa datele statistice) traiesc bine mersi fara religie. pe de alta parte, biserica este doar o societate comerciala (o firma) pentru servicii cerute de populatie. in japonia exista mai multi credinciosi decit japonezi. asta deoarece o familie se afiliaza (si plateste) la mai multe biserici. de exemplu, nunta este mai ieftina la crestini dar inmormintarile sint mai ieftine la budisti.... dorinteodor
 
Re: ce discutie aprinsa :)

QoderoBay;146027 said:
Cred ca Logica este cel mai bun raspuns;
1. biserica afirma ca preotii nu trebuie sa faca sex. Corect? da.
- multi preoti sunt homosexuali, pedofili (in Spania) Eu singur am vazut cu ochii mei la Tzapova :)
Wondering: ori regula e gresita, ori preotii nu sunt preoti. Asta eu lor trebuie sa ma inchin? Legile lor trebuie sa le ascult? (aceasta tema poate fi discutata si mult mai aprofundat)
2. Matematica este aceeasi peste tot, 2+2=4 si in Moldova, si in America, si in China. Stiinta spirituala este la fel aceeasi peste tot, dar fiecare religie a inteles acest lucru in felul ei, dupa nivelul de dezvoltare a preotilor. Si daca pentru unii preoti 2+2=5, atunci nu inseamna ca stiinta este alta, este aceeasi dar a fost inteleasa eronat.

Biserica sa Conduca Statul - NU Niciodata. Religia desparte. Credinta uneste.
Credinta sa conduca Statul - DA, atunci cand toate religiile se vor uni, sau cel putin vor intelege corect legile atunci da.

"Legile" nu apartin preotilor ci Bisericii, adica intregii comunitati crestine. Faptul ca unii preoti pacatuiesc nu schimba nimic, ei sunt doar niste functionari, intermediari intre noi si cel de sus nu prin propria persoana ci prin harul pe care il primesc.

Biserica nu sunt doar preotii ci intreg Neamul (stramosii nostrii, cei care traiesc in prezent si cei care se vor naste in viitor) iar legile care ne sunt lasate nu apartin doar unui singur grup ci este o realitate transistorica.
 
citeste profetia despre prostituata din Apocalipsa si vei avea raspunsul la ce se va intampla cu Biserica.

cine are urechi sa auda.
 
Back
Top