Buiucani Connection

deleanu said:
Daca nu ma inshel?!!!...sediul companiei "Voxtel"deasemenea se afla in Buiucani(in incinta fostei Uzini Alfa,in blocul de 22 de etaje)

shi ce-i cu asta??? asta face Buiucaniul mai special???
uite sediul companiei Moldcell se afla in Centru, Gradina Botanica shi cea Zoologica se afla la Botanica..:)

ce te-a determinat sa crezi ca in Buiucani se vorbeshte mai mult moldoveneshte?

prea exagerezi...sunt sigura nici macar tu nu crezi ceea ce scrii...
 
Natalytza lasa critica asta de rah@t!!si mai spune si tu nishte lucruri concrete!!!Daca am afirmat ca la Buiucani se vorbeshte mai mult Romaneshte (Moldoveneshte) inseamna ca simt acest lucru,deoarce ma mai primblu prin acest cartier si mai vorbesc cu oamenii de aici.Uite pe baza acestor lucruri am afirmat ca aici mai mult se vorbeshte in romana,deoarce se simte acest lucru!!!Oare asta nu tzii clar!!!
P.S- Lasa-ti-o in p.... masii de critica si mai spunetzi si voi ce credetzi despre acest cartier si despre oamenii de aici.Si nu va mai agatzati ca proshtii de orice cuvant sau fraza.Spunetzi ce avetzi de spus,si cu asta basta!!!
 
auzi "puiutz"? settle dawn...
1.ce lucruri concrete vrei? tu shtii ce-i aia "concret"??
2. nu te-am criticat deshteptule, am cerut nishte argumente..ca "sentimentele" tale nu sunt convingatoare

spun:
1. Buiucaniul e un cartier ca toate celelalte, shi oamenii la fel
2. Nu atac frazele shi cuvintele tale "pline" de sens, doar consider ca ceea ce ai scris tu in general sunt nishte aberatzii

P.S! nu-mi vorbi la plural....
 
deleanu said:
Natalytza lasa critica asta de rah@t!!si mai spune si tu nishte lucruri concrete!!!Daca am afirmat ca la Buiucani se vorbeshte mai mult Romaneshte (Moldoveneshte) inseamna ca simt acest lucru,deoarce ma mai primblu prin acest cartier si mai vorbesc cu oamenii de aici.Uite pe baza acestor lucruri am afirmat ca aici mai mult se vorbeshte in romana,deoarce se simte acest lucru!!!Oare asta nu tzii clar!!!
P.S- Lasa-ti-o in p.... masii de critica si mai spunetzi si voi ce credetzi despre acest cartier si despre oamenii de aici.Si nu va mai agatzati ca proshtii de orice cuvant sau fraza.Spunetzi ce avetzi de spus,si cu asta basta!!!

Atrag atentia moderatorului la mesajul insultator si injurios al lui deleanu.
Negru, ai promis ca administratorii nu vor tolera cazurile cand un utilizator "da dovada de disrespect fata de altii".
 
las-o mai moale redneck !! :ciupos: ..te comportzi de parca ai fi un robot ,dar nu un om.Daca a socotit de cuviintza sa raspund in asemenea mod,inseamna ca asta am simtzit la momentul dat.Si nu trebuie s-o faci tu pe "intzeleptul"si "turnatorul"(ca pana la urma asta esti....un turnator si un lingau ordinar.Shtii de ce moderatorii ciofu,negru,coolgreetings nu te baga in sema...shtii??? :x ....Din cauza ca tozti sau saturat pana-n varful varfului de "excretziile tale mintale"....da !!da! "excretzii"ca altfel nu pot numi raspunsurile tale pe acest forum.
P.S-Redneck tre sa intelegi ca foarte multa lume nu te iubeshte pe acest forum!!!nu din cauza ca tu ai fi "superior" altora,sau ai avea cea mai lucida minte!!Problema e ca tu peste tot te bagi ca "musca-n....."
....si asta dragul meu observa si moderatorii!!!
P.S.S-Pentru ceilaltzi!!!Ce amintiri placute sau neplacute la avetzi din Buiucani(ma refer mai mult la parcuri:)
 
redneck said:
deleanu said:
Natalytza lasa critica asta de rah@t!!si mai spune si tu nishte lucruri concrete!!!Daca am afirmat ca la Buiucani se vorbeshte mai mult Romaneshte (Moldoveneshte) inseamna ca simt acest lucru,deoarce ma mai primblu prin acest cartier si mai vorbesc cu oamenii de aici.Uite pe baza acestor lucruri am afirmat ca aici mai mult se vorbeshte in romana,deoarce se simte acest lucru!!!Oare asta nu tzii clar!!!
P.S- Lasa-ti-o in p.... masii de critica si mai spunetzi si voi ce credetzi despre acest cartier si despre oamenii de aici.Si nu va mai agatzati ca proshtii de orice cuvant sau fraza.Spunetzi ce avetzi de spus,si cu asta basta!!!

Atrag atentia moderatorului la mesajul insultator si injurios al lui deleanu.
Negru, ai promis ca administratorii nu vor tolera cazurile cand un utilizator "da dovada de disrespect fata de altii".

Ce e ma cu tine parca ai fi o fata mare, care se duce la badea acasa si se jeluie ca nimeni nu a luato la dans si sa se duca sa ceara socoteala, fii mai matur, cred ca e timpu :lol: .
Dar despre Buiucani ce sa spun, nu prea-mi place sectorul asta, poate ca nu prea am stat pe acolo, sau ca am dat prea mult de menti acolo,, dar in rest nam ce zice, parca mi-a parut linistit prin parcuri, cu exceptia ca seara toti stau si se uita la tine :o, parca ai fi un hot :wtf:
 
mda deleanu, ultimu mesaj l-ai scris de parca ai scris un letopisetz shi cineva tzi l-a rupt yn doua shi te-ai suparat! :) eu yl sustzin pe redneck, ar trebui de facut ceva cu mesajele tale insultatoare....
 
lasati-o mai moale fraierilor!!si vedeti-va de prostiile ce le scrietzi voi pe acest forum.Mai ales tu [K]!!
P.S- Se vede ca am avut dreptate cand am spus ca esti lingau(si asta nu e o insulta!!)....ci o constatare!!!!Mii greatza de asemenea oameni ca tine!!
 
deleanu, fii mai retinut... de ce nu incerci sa-ti inchipui ca duci aceasta discutie life. is convins ca nu-ti permiteai astfel de chestii. in plus, eu personal apreciezi ca iti adori atat de mult Buiucaniu, pana si mie imi place de el ca batranul meu tata sta acolo si nu pot sa am alte sensuri decat numai de bine. iata un alt motiv de respect pentru buiucani - tata lu zorzonel traieste acolo :)

dar...

trebuie sa accepti ca sunt si alte raioane, care la sigur, si tu, le vei da apreciere pozitiva, in functie de preferinte - la botanica sunt fete frumoase, la telecentru sunt institutii de cercetari si majoritatea cercetatorilor stiintifici sunt acolo, la valea morilor sta 'spuma' statului nostru, la rascanovca este uzina mezon, care stationeaza si politehnica, si eu am trait acolo

ok, deleanu, fii mai putin reactiv si suspect pe ceea ce iti scriu fetele estea frumoase, mancale-ar norocu...
 
deleanu said:
lasati-o mai moale fraierilor!!si vedeti-va de prostiile ce le scrietzi voi pe acest forum.Mai ales tu [K]!!
P.S- Se vede ca am avut dreptate cand am spus ca esti lingau(si asta nu e o insulta!!)....ci o constatare!!!!Mii greatza de asemenea oameni ca tine!!

am ajuns la concluzia ca totzi "pe" forum sunt lingai...

a! in afara de deleanu desigur... :wink:
 
deleanu, deleanu... elev descreierat ce eshti... uite-te mai bine la mesajele pe care le scrii tu...
shi apropo, ce ling eu daca-s lingau?
 
redneck said:
Ciofu, de ce nu stergi mesajele insultatoare ale lui deleanu?

Da, lăsaţi aşa totul (cine a spus că regulamentul trebuie să se aplice în toate cazurile? :roll: A fost aplicat în cazul lui Filip Antonio, şi e de ajuns... :ciupos: )... Pe de altă parte, mesajele astea cu... "constatări" :crazy: , mă ajută şa îmi dau seama mai bine de valoarea fiecăruia dintre forumişti, observând felul în care se implică fiecare în această discuţie... Deleanu, de exemplu, se "autocarataterizează prin limbaj". Sunt destui cei care l-au contrazis frumos, cu argumente sau ironizând uşor. Răspunsurile lui insă devin tot mai agresive, în lipsă de argumente... Buiucanism primitiv! :D
 
nu are nimic a face buicanismu, cu aceeasi placere as putea spune de 'romanism primitiv' si pot invoca orice, dar daca cititi bine tema am si eu neamuri la buiucani, si cantece sunt despre buiucani - cine isi aminteste de cantecul
'in orash, la chisinau ....
 
zorzonel said:
nu are nimic a face buicanismu, cu aceeasi placere as putea spune de 'romanism primitiv' si pot invoca orice, dar daca cititi bine tema am si eu neamuri la buiucani, si cantece sunt despre buiucani - cine isi aminteste de cantecul
'in orash, la chisinau ....

Şi ce, cântecul zice că în alte părţi decât la Buicani oamenii sunt mai puţin "telectuali" (vorba lui Deleanu)? Sau că e cumva superior altor zone ale Chişinăului? Mda... argument a la Zorzonel, n-am ce zice... Mi se pare normal ca omul să fie ataşat de locul în care stă de mai multă vreme, dar de aici şi până la modul delenist de a-i agresa verbal pe toţi cei care nu-ţi împărtăşesc ataşamentul faţă de Buicani (sau Râşcani, sau Centru... :crazy: ).... :roll:

E "buiuncănism primitiv", pentru că argumentele invocate de deleanu sunt primitive (excat ca şi ăn cazul "argumentelor lui stati şi al altor moldovenişti - de aici vine calificativul de "primitiv"). Românismul nu se opune nici moldovenismului, nici "buicanismului", din simplul motiv că românismul poate fi foarte bine un termen general pentru ambele. Numai gândirea primitivă a moldoveniştilor şi "buicaniştilor" (e vorba de aceeaşi mentalitate de tip separatist , care funcţionanează la fel în ambele cazuri :D ) le vede situate în poziţii antagoniste. Un om care gândeşte normal, nu poate vedea antagonism între termenuld e "moldovean" şi cel de "român", după cum NU există antagonism între termenul de "buicani" şi cel de "român"... :ciupos:
 
mai oameni.,.....ce se intimpla in capurile voastre? mai intii strigati in gura mare ca Moldova e Bastardostan.....(desi e Moldova) si acum deam vati luat si de Buiucani....

voi maine poimaine o sa "defaimati" strazile, casele....totu la rind!

nu e corect...potolitiva odata!

ii place lu deleanu Buiucaniu...Dumnezeu cu dinsu si cu Buiucaniu lui....va place voua alta regiune...ok...toate is bune pin la urma finka acolo traim...de ce atita cearta inutila.....care trece pur si simplu in lipsa de respect si de bun simt!

.....poate Buicaniu nu e kiar atit de minunat precum il vede deleanu dar nici nu e asa precum il vedeti voi......pina la urma consider ca suntem subiectiv atunci cand vorbim despre locul unde traim...cred ca sar gasi putini din astia care nusi iubesc "casa".....

asa ca..... Moldova e Moldova....iar Buiucani e Buiucani!
 
Melania said:
mai oameni.,.....ce se intimpla in capurile voastre? mai intii strigati in gura mare ca Moldova e Bastardostan.....(desi e Moldova) si acum deam vati luat si de Buiucani....

voi maine poimaine o sa "defaimati" strazile, casele....totu la rind!

nu e corect...potolitiva odata!

ii place lu deleanu Buiucaniu...Dumnezeu cu dinsu si cu Buiucaniu lui....va place voua alta regiune...ok...toate is bune pin la urma finka acolo traim...de ce atita cearta inutila.....care trece pur si simplu in lipsa de respect si de bun simt!

.....poate Buicaniu nu e kiar atit de minunat precum il vede deleanu dar nici nu e asa precum il vedeti voi......pina la urma consider ca suntem subiectiv atunci cand vorbim despre locul unde traim...cred ca sar gasi putini din astia care nusi iubesc "casa".....

asa ca..... Moldova e Moldova....iar Buiucani e Buiucani!

1. Mel, cea mai mare parte din Moldova a fost INIŢIATOAREA Unirii Principatelor Române, la timpul respectiv, iar acum se află bine-mersi în ŢARĂ, e membră NATO şi degrabă va fi membră a UE. Basarabia, cuplată prin voia GENOCIADRULUI Stalin cu Transnistria (prin care este santajata acum de Rusia), a intrat în capcana întinsă de Rusia numită "Republica Moldova" şi e de fapt un Bastardostan în toată puterea cuvântului. Punct (sper sa nu mai fie nevoie sa explic sensul cuvantului Bastardostan de acum si sa nu mai fie nevoie să repet că "bastard" NU e cuvânt de ocară in secolul 21 :roll: Ori voi aţi rămas în Evul Mediu, ca mentalitate, de îl credeţi înjurătură? :wtf: )...

2. Şi CUM, mă rog, "îl vedem noi"? Ce am zis eu, de exemplu, de rău despre Buicani? Tu ai citit prostiile lui Deleanu? Eşti de acord că la Buicani sunt mai mulţi "intelectuali" decât în alte părţi ale Chişinăului? Dar cu alte prostii de copil drogat şi lipsit de orice bun simţ ? :wtf:

P.S. O fi mama lui deleanu o fincţionară cu "funcţie înaltă în administraţia publică a sectorului Buiucani" şi mare patrioată a Buicanilor (şi a AMN http://moldova.net/viewtopic.php?p=183224&highlight=mama+buiucani#183224 ) :ciupos: , dar asta justifică buicănismul primitiv al unora. Punct din nou! :D
 
Back
Top