Cat ar costa unirea cu Basarabia?

vasile80;150366 said:
Raspundeti in ziarul "Ziua" intrebarea zilei:
"Trebuie Romania sa urmareasca unirea cu Basarabia, indiferent de costuri?"

Rezultate: 1279 voturi
DA: 50.11% da
NU: 49.89% nu
 
nu credeam ca se vor obtine asa rezultate, sincer. credeam ca vor fi mult mai putini care vor spune da... insa chiar sa fie mai mult de jumatate din cei care au votat... interesant si poate chiar imbucurator...
sa primeze spiritul national? sa se fi imbunatatit imaginea Rm in Ro?...
 
adrenalina;150740 said:
nu credeam ca se vor obtine asa rezultate, sincer. credeam ca vor fi mult mai putini care vor spune da... insa chiar sa fie mai mult de jumatate din cei care au votat... interesant si poate chiar imbucurator...
sa primeze spiritul national? sa se fi imbunatatit imaginea Rm in Ro?...

de ce nu-ti place Moldova?
ce ai expus mai sus reiese din propriile convingeri subiective!!
care ar reflecta mai degraba parerea ta!
 
bai Frontist... nu o sa iti spun ce cred, pt ca is moder si nu am dreptul, dar cateodata abia ma pot abtine... unde am scris ma ca astea sunt convingerile mele???
eu am spus aceste lucuri datorita faptului ca stiu cam cum gandesc romanii... mai bine decat tine pt ca sunt de-acolo... si am semnalata acest lucru ca fiind ceva imbucurator... sau poate tu nu intelegi romana? doar moldoveneasca?

ideea ca mi se pare suspect ca dintr-o data s-a trezit spiritul national in romani... atata tot.
 
adrenalina, de referendumul făcut n RM legat de unire ştiam, dar de cel din Romnia acum aflu... Că dacă nu-i o părere personală nseamnă că te bazezi pe nişte cifre... nu?
 
vasile 80 a plasat niste cifre... primul mesaj de pe aceasta pagina... legat de ceea ce au spus romanii...

in rest, pot sa ii spui si parere personala, daca asta va face sa dormiti mai linistiti la noapte. pt ca nu vad motiv pt care sariti toti in sus... si ii foarte interesant, cand va convine urlati sus si tare ca romanii nu va vor, ca is asa si asa, ca va desconsidera... a venit un roman si a spus ca ii uimit de chestiunea asta si sariti ca arsi ca ce esti cumva impotriva moldovenilor... fratilor "apridilitiva" si dupa aia manifestati-va frustrarile...

daca as avea ceva cu voi cred ca nu as sta pe acest forum... pt ca nu vad sa va fi jignit nicaieri... sau poate asta va intriga?
 
nu ma contrazic nicaieri... am spus ca mi se pare ciudat pt ca stiu cat de cat cum gandesc romanii si nu ma steptam sa fie mai multi pro unire decat impotriva... nu vad unde m-am contrazis...
 
Aparent pentru ca pot confirma prin preajma pe unde am fost ca cifrele sunt corecte. Stau in Bucuresti si am fost de curand in Brasov si Sibiu s-am intalnit mai multi oameni care ar fi "in principiu" de acord cu unirea decat cei care o exclud categoric. Frica tuturor este asa-zisul cost imens, fara sa-si dea seama ca, cu cat trece timpul, diferentele dintre Basarabia si Romania (la nivel economic) se adancesc si ca stfel cele 35 de miliarde ar deveni poate 60 in cativa ani. Efortul in raport cu buzunarele noastre va fi absolut acelasi.
Trebuie acum sa-i convingem ca unirea trebuie sa vina cat mai repede. Desigur mai e problema comunistilor de la Chisinau care in acest moment e cea mai mare piedica.

Traiasca Romania Mare (nu partidul ci "viitoarea" batrana tara).
 
20 de miliarde este puţin comparativ cu jaful sistematic la care a fost supusă Romnia n 15 ani
Şi Moldova ar aduce şi profit, ar fi şi mai aproape de ţara mumă... iar romnii n-ar mai fi discriminaţi
 
dusk;150334 said:
Romania nu are aceste fonduri.

Poate nici nu ar avea nevoie de ele,doar sa desfiinteze granita de linga Prut. cu citiva ani in urma ,prin 90,91 prin ziare se spunea ,ca Romania ar fi dorit desfiintarea frontierei de peste Prut, ca Romania mare sa parcurga procesul de democratizare intreaga .dar cei de peste Prut nar fi dorit si sa renuntat chiar presedintele de atunci parca a spus ca ,"dragoste cu forta nu se poate".
 
sunt de acord...ca daca veneau cu forta era mai rau..ziceau ca na uite alktii vor sa ne ia...si apoi cum sa doresca astea de aci sa se uneasca..pe urma cine le mai da posturi de presedentie si in parlament? ca la bucuresti nici o sansa..la educatia pe care o au:)))...si limbajul corect:)...asa ca...
doar prin revolutie...da na..
eu de ex. am renuntat...
ma duc eu singura in rom...si mi fac eu singura documentele..daca moldova nu vrea...sa ma pis pe ei guvernanti..ca dupa ei..ar trebui sa mor infometata ...
 
alyyy;164486 said:
sunt de acord...ca daca veneau cu forta era mai rau..ziceau ca na uite alktii vor sa ne ia...si apoi cum sa doresca astea de aci sa se uneasca..pe urma cine le mai da posturi de presedentie si in parlament? ca la bucuresti nici o sansa..la educatia pe care o au:)))...si limbajul corect:)...asa ca...
doar prin revolutie...da na..
eu de ex. am renuntat...
ma duc eu singura in rom...si mi fac eu singura documentele..daca moldova nu vrea...sa ma pis pe ei guvernanti..ca dupa ei..ar trebui sa mor infometata ...[/QUOT
noroc ca este cald afara ca altfel iti ingheta toata:)
 
alyyy;164486 said:
sunt de acord...ca daca veneau cu forta era mai rau..ziceau ca na uite alktii vor sa ne ia...si apoi cum sa doresca astea de aci sa se uneasca..pe urma cine le mai da posturi de presedentie si in parlament? ca la bucuresti nici o sansa..la educatia pe care o au:)))...si limbajul corect:)...asa ca...
doar prin revolutie...da na..
eu de ex. am renuntat...
ma duc eu singura in rom...si mi fac eu singura documentele..daca moldova nu vrea...sa ma pis pe ei guvernanti..ca dupa ei..ar trebui sa mor infometata ...

Acuma ce sa zic? Cred ca nici cei din Moldova, nici cei din Romania (ma refer la politicieni) n-au prea fost atunci (1991) interesati cu adevarat de acea problema (unirea)! Pe de alta parte ii inteleg si pe cei din RM sa aiba reticente fata de o unire cu Romania. Cei care au avut creierele spalate de sovietici(homo sovieticus), nu mai gandeau cu capetele lor, ci gandeau cu operele lui Lenin! Pe de alta parte insa, nici cei care au reusit sa-si pastreze creierele nealterate si care cunosteau cat de cat istoria reala a anilor interbelici, nu au fost prea entuziasmati de ideea unirii cu Romania. Din pacate cei care au cunoscut acele vremuri nu au amintiri foarte placute. Nici in legatura cu atitudinea celor veniti din Romania pentru a forma administratia noii regiuni alipite la tara mama, nici in legatura cu modul in care erau tratati basarabenii (nu de putine ori tratati ca niste romani de mana a doua). Ca sa nu mai vorbim de modul in care, atat in 1940, cat si in 1944, romanii au predat (practic fara lupta) in mainile rusilor acest teritoriu. Si in fine, daca ne gandim la calvarul indurat de nenumaratii basarabeni refugiati dupa 1944 in Romania (numai pentru faptul ca erau basarabeni), nu ne mai miram de ce in Moldova, nici macar in 1991, ideea unirii nu a fost absolut deloc
una foarte populara.
 
Tin sa precizez ca "homo sovieticus" exista in 1991 si in Romania, contunuandu-si existenta pana in prezent.

Este dovada a prostiei noastre faptul ca asteptam epurarea biologica, in loc sa implementam una reala, directa!
 
dusk;165563 said:
Tin sa precizez ca "homo sovieticus" exista in 1991 si in Romania, contunuandu-si existenta pana in prezent.

Este dovada a prostiei noastre faptul ca asteptam epurarea biologica, in loc sa implementam una reala, directa!

Ma indoiesc ca in Romania anului 1989 aveam Homo Sovieticus! Mai degraba Omul Nou! Care orice s-ar spune se deosebea intr-o oarecare masura de Homo Sovieticus! Se inrudeau ei, dar totusi erau deosebiti unul de celalalt!
 
Sa vina Sfintul protector al neamului romanesc JJ BK.Lee si sa plateasca unirea,ba sa cumpere si insula serpilor sau cenaclul flacara sa mai tina concerte patriotice sa mobilizeze populatia cu singe sovietic,sa le faca transfuzii cu singele lui Decebal , Traian si Corcodel,sa traiasca precum Tutea intre dreapta,Dumnezeu si neamul lor.
 
Am vazut in articolul asta mai multe referiri la saracia judetului Vaslui, Vasluiul fiind prezentat ca cel mai sarac judet al Romaniei. In urma cercetarilor am descoperit ca vasluiul nu e nici pe departe cel mai sarac judet.
Conform datelor prezentate de institutul national de statistica, cele mai sarace judete sunt in ordinea descrescatoare a bogatiei urmatoarele:

42. Bucuresti 358.099,9 - miliarde ROL in preturi curente.
...................................
5.Covasna 19.115,7
4. Tulcea 18.842,8
3. Salaj 18.836,8
2. Calarasi 17.399,7
1. Giurgiu 14.030,3

Clasamentul a fost facut in functie de PIB iar datele pot fi verificate pe site-ul www.insse.ro adica institutul national de statistica.

In coada clasamentului intalnim judete din Muntenia (Calarasi, Giurgiu), Dobrogea(Tulcea) si Ardeal(Covasna, Salaj) insa niciunul din Moldova, ce interesant... aproape ca ma convinsesera si pe mine ca Moldova e cea mai saraca regiune. Oricum e absolut evident cine produce cel mai mult in tara asta si anume bucuresteanul cel marlan si nesimtit. :)))

Deci in concluzie nu trebuie sa comparam Basarabia cu Vasluiul, Vasluiul e judet de lux, exista multe alte judete mai sarace.
 
Back
Top