Cat ar costa unirea cu Basarabia?

dan123;167340 said:
n-ai inteles nimic. e absolut normal ca sediul companiei sa fie in capitala tarii, orice firma serioasa face asa, si daca ar avea autonomie completa Ardealul, ar fi si mai rau, ca nici bani din taxe n-ar primi si nici bani de la buget.Asa ca...

Unde e normalitatea de care vorbesti?Arata-mi in care tara civilizata din Europa sediile concernelor sunt obligatoriu in capitala?Cateva exemple:Mercedes,Audi,BMW,VW,Airbus,Seat,Siemens,Alcatel etc.Nici una din aceste companii nu au sediul in capitalele tarilor de origine.Da,un birou,reprezentamta e mai mult decat normal,dar sediul central...numai in cretinismul romanesc super centralizat poate fi numit un asemenea sistem normalitate.
Un exemplu de "anormalitate" in Romania:Alcatel are sediul central in Timisoara si un birou comercial in Bucuresti...
 
O sa mai zic doar atat...daca vrei sa o iei logic, aduni toti greii din domeniul energetic (Petrom, Rompetrol,Termoelectrica, Hidrocentrale,Nucleara Cernavoda), toti colosii din telecomunicatii (Orange, Vodafone, Romtelecom) care toate aceste nume au sediul fiscal in Bucuresti si deja depastesti PIB-ul Bucurestiului. Daca mai adaugi si IMM-urile din Bucuresti si alte nume mari in domeniul serviciilor conexe si vanzari bunuri si servicii (gen Carrefour, Metro, Cora,etc) depasesti cu mult 50%. Judete ca Gorjul de exemplu ar insemna sa aibe un PIB aproape de 0, ca daca tai Termoelectrica si Hidrocentrale, ramai doar cu cateva IMM-uri.
Ca regula generala si de logica PIB-ul se raporteaza la locul unde se creaza valoarea si unde valoarea muncii aferente producerii acelei valori este impozitata.

Da,un birou,reprezentamta e mai mult decat normal,dar sediul central...numai in cretinismul romanesc super centralizat poate fi numit un asemenea sistem normalitate.

De fapt normalitate inseamna ca terta companie care vrea sa-si deschida o afacere in romania, sa o deschida acolo unde are sanse de reusita...lanturile de supermarkete se deschid in Bucuresti in primul rand pentru ca piata de desfacere este mult mai mare si condensata intr-un spatiu restrans. Alte companii investesc pentru ca au infrastructura dorita, altele ca au costuri mai mici, altele pentru ca au acces la resurse umane cu pregatire profesionala peste medie. Bucurestiul are cam tot ce-si poate dori o companie straina cam din orice domeniu ar fi. La fel este peste tot in luma...nu este obligatoriu sa fie capitala punctul maxim de atractie, in general marimea orasului spune totul...Munchen, Hamburg se pot compara cu Berlinul din acest punct de vedere. Dar in orice tara de pe planeta te-ai duce orasele mari guverneaza. In Anglia Londra este centrul afacerii, in Franta avem Parisul, in China avem Shanghai, in Japonia avem Tokyo, in State...eh aici avem mai multe...dar poti spune ca New-Yorkul este in frunte. Asa ca Romania in competitia directa intr-o lume globalizata iese in evidenta cu Bucurestiul.
 
dan123;167340 said:
n-ai inteles nimic. e absolut normal ca sediul companiei sa fie in capitala tarii, orice firma serioasa face asa, si daca ar avea autonomie completa Ardealul, ar fi si mai rau, ca nici bani din taxe n-ar primi si nici bani de la buget.Asa ca...

daca ar avea autonomie probabil ca va trebui ca firmele sa se divizeze si sa aiba 2 sedii fiscale in Ro. pt ardeal si pt restul tarii ca si bancile straine care activeaza in tara avand sediu central in tara de origine si tarile unde dezvolta afacerile...desigur ce zic eu aici e o ipoteza :P si oricum din taxele pe teren si cladiri vor lua bani primariile indiferent de sediu
 
nu spun ca discutia nu ii interesanta, insa tematica ii cat costa unirea asta mult discutata... poate ne mai legam si de asta in mesajele noastre... asa ca o sugestie, doar.
 
Nici o sansa, Adrenalina. Nu vezi ca inca nu au fost dezbatute toate problemele legate de marile orgolii locale sau judetene? Cat ar costa unirea cu Basarabia? Asta se discuta pe aici, dar cui ii pasa atata timp cat inca nu e prea clar cat a costat mentinerea unitatii restului tarii. Unii au fost mai dezvoltati economic, altii mai putin, intr-un loc s-au napustit investitorii straini, din altul au fugit. O sursa inestimabila de discutii partial aiuristice. Se va reveni la tema... in vreo 50 de ani.
 
adrenalina;167495 said:
nu spun ca discutia nu ii interesanta, insa tematica ii cat costa unirea asta mult discutata... poate ne mai legam si de asta in mesajele noastre... asa ca o sugestie, doar.

Parerea mea e urmatoarea:inainte de a ne gandi la uniri sau federatii sau alte forme de ajutorare a RM ar trebui sa se faca cat de cat ordine in tara.Sunt de acord ca regiunile mai puternic economic sa ajute restul tarii am mai spus-o dar in acelasi timp militez pt autonomie administrativa.Si Aradul si Timisul au pierdut investitii din cauza centralismului excesiv.Poate s-a intamplat si in alte zone eu cunosc cazuri concrete doar la mine in ograda.Acum aproximativ 2 ani discutam cu o cunostiinta din Bucuresti(lucreaza in primaria de acolo) si ii spuneam ca daca secuii vor incepe miscari mai puternice pt autonomie vor incepe miscari asemanatoare in Banat si Ardeal.Era relativ sceptic atunci vizavi de opiniile mele,dar in acelasi timp admitea ca s-ar putea sa am totusi dreptate.Rezultatul:secuii au inceput sa se miste mai puternic in Timisoara a inceput sa se scrie in presa tot mai mult despre autonomia(va rog sa retineti cuvantul ca sa nu faceti confuzii)FINANCIARA a Banatului.De aproximativ o luna Evenimentul Zilei face o adevarata campanie de presa pt autonomie(e vorba de editia de vest).In acesta hora au intrat si alte ziare,dar si politicieni locali(pimar,viceprimar,deputati de Timis etc).
Adrenalina ai spus ca esti din Ardeal,crezi ca Clujul,Bihorul etc nu vor intra in hora in cazul in care discutiile in Timisoara cresc in intensitate?Sa nu uitam de Manifestul de la Cluj a lui Gherman de acum cativa ani.
De aceea spun ca trebuie cat de cat pus ordine in zona politicului,a administrativului.La ora asta in Romania putin peste 50% din romani doresc unirea.In cazul in care lucrurile raman in stadiul in care sunt ma tem de faptul ca in cazul unui referendum pt unire zonele dezvoltate sa spuna nu,si atunci ce dracu faci?Sa spunem ca se voteaza in proportie de 51% pentru si ne unim si putin dupa unire incep manifestatii in Constanta,Timis,Arad,Bihor,Cluj,Sibiu etc.Ce faci in cazul asta?
Rusii si alti dusmani naturali ai tarii abia ar astepta asa o ocazie.
Parerea mea este ca in cazul in care se ajunge la o unire tara ar trebui sa fie mai unita ca oricand in constiinte,la cat de dezbinati suntem acum nu cred ca am avea vreo sansa.Si pt a fi mai uniti (tot o parere personala este si aceasta) ar trebui sa se faca o reforma administrativa reala,sa nu mai simta locuitorii diferitelor zone ca sunt jupuiti in detrimentul altora.Omul cand da de bunavoie ceva nu are nici un resentiment in schimb cand i se ia....
 
Eu cred ca voua astora care sustineti tot felul de autonomii va lipseste perspectiva obiectiva cand va puneti pe facut planuri si megaplanuri. :cool: Ziceai de Arad si de Timisoara si de autonomia Banatului. Dar aradenii yi urasc pe timisoreni. Ar prefera sa fie sediile alea de firme si in Honolulu decat in Timisoara care le-a rapit dupa parerea lor, o multime de investitii deja, din cauza apropierii geografice. Dealtfel daca le spui banateni, precis te injura. :D Ai fost vreodata la un meci de fotbal intre cele doua echipe ? ... Dar acum la Steaua cu UTA desfasurat la Oradea ? A tinut macar un singur oradean cu vecinii lor, vestici, ca si ei ? Ne, i-au injurat intreaga partida si au fost infuriati la sfarsit ca nu a reusit sa faca corida Steaua cu ei. ... E la fel de funny ca si cum ati pregati unirea Romaniei cu Ungaria ca sa umiliti impreuna amarata si rapanoasa de Bulgarie, toata constructia asta ideatica transilvaneana a voastra. :super:

Si ... nu cred ar mai trebui sa ziceti Ardeal cand puteti zice Transilvania. Asta-i ca povestea cu Tighina si Bender ; atata vreme cat Ardeal in romana nu inseamna nimik, dar in ungureste Erdely inseamna trans-silvania. :ciupos:
 
Codrin;167553 said:
Eu cred ca voua astora care sustineti tot felul de autonomii va lipseste perspectiva obiectiva cand va puneti pe facut planuri si megaplanuri. :cool: Ziceai de Arad si de Timisoara si de autonomia Banatului. Dar aradenii yi urasc pe timisoreni. Ar prefera sa fie sediile alea de firme si in Honolulu decat in Timisoara care le-a rapit dupa parerea lor, o multime de investitii deja, din cauza apropierii geografice. Dealtfel daca le spui banateni, precis te injura. :D Ai fost vreodata la un meci de fotbal intre cele doua echipe ? ... Dar acum la Steaua cu UTA desfasurat la Oradea ? A tinut macar un singur oradean cu vecinii lor, vestici, ca si ei ? Ne, i-au injurat intreaga partida si au fost infuriati la sfarsit ca nu a reusit sa faca corida Steaua cu ei. ... E la fel de funny ca si cum ati pregati unirea Romaniei cu Ungaria ca sa umiliti impreuna amarata si rapanoasa de Bulgarie, toata constructia asta ideatica transilvaneana a voastra. :super:

Si ... nu cred ar mai trebui sa ziceti Ardeal cand puteti zice Transilvania. Asta-i ca povestea cu Tighina si Bender ; atata vreme cat Ardeal in romana nu inseamna nimik dar in ungureste Erdely inseamna trans-silvania. :ciupos:

Nu confunda fotbalul cu economia.Din cauza ca se urasc atat de mult timisorenii cu aradenii exista un proiect de unire a oraselor?S-a calculat ca in ritmul de dezvoltare actual in 20 de ani se vor uni,si pt a nu fi ceva haotic s-au creionat deja primele planuri urbanistice.
PS:Banatul romanes e format din Caras,Timis si o parte din Arad parte ce se intinde pana la raul Mures.Daca ii intrebi pe locuitorii care traiesc in acest spatiu iti vor spune ca sunt banateni.Impartirea administrativa a tarii a fost facuta de analfabetii inculti de comunisti.
PS2:In Buc exista 3 echipe de fotbal care au suporteri.Acesti suporteri isi dau in cap cum prind ocazia.Asta nu inseamna ca economic Buc nu este o entitate functionala
 
adrenalina;167495 said:
nu spun ca discutia nu ii interesanta, insa tematica ii cat costa unirea asta mult discutata... poate ne mai legam si de asta in mesajele noastre... asa ca o sugestie, doar.

nu costa nimic.de ce? fiindca nu se va realiza vreodata.nu mai exista spirit national si mai ales ca mai mult ca sigur o eventuala unire cu o regiune de nu stiu cate ori mai saraca ar destabiliza intreaga tara economic ...dar ce e mai rau ca si social << vorba lui cca>> ajungandu-se la o miscare contra unirii sau chiar secesiune (cel mai rau scenariu!)

cel mai bun scenariu ar fi peste 25-30 de ani cand Md are sanse sa ajunga Ro din urma.sanse mici dar exista.insa peste ani nimeni nu o sa mai vrea o unire...alte scenarii nu mai expun aici...sunt sceptic in privinta unirii :D
 
O anumita autonomie economica exista deja prn descentralizare locala.

Ce spuneti voi ca o regiune sau alta o duce asa de bine pe cont propriu numai datorita ei, iar nenorocitul ala de stat va trage in jos. Ceea ce sa ma scuzati, este o aberatie.

Sa ne imaginam investitorul american care se hotaraste sa faca afaceri in Europa de Est. Credeti ca vreunu din ei se uita pe harta si spune : aha uite aici renumita Timisoara City sau The Oltenia Country, unde harnicia locuitorilor si rodnicia pamantului acestor locuri au uimit si New Yorkul.

Hai sa fim seriosi. Americanul se va interesa de ce oportunitati sunt in Romania, va ateriza cu avionul la Bucuresti si de aici va alege o zona corespunzatoare nevoilor sale.

Aici e problema voastra , a celor cu autonomiile, va ofticati ca nu stiu unde se duc o parte din banii vostri, dar nu realizati ca probabil si o mai mare parte au aparut datorita ca apartineti 100% de .ro



Dar ce se vede zburand acolo sus pe cer ? Este o pasare ? Este un avion ? NU este militaaaant ! Super-eroul care ne salveaza de jigodiile occidentale si de atacurile perfide ale democratiei. Cum nu stiti cat costa unirea ? Fluierati usor si militant va apare si va explica chiar si prin linkuri cum e cu fascistii de romani.
 
Facuta cu cap, descentralizarea ar putea sa imbunatateasca situatia economica atat la nivel local, cat si national, iar in cazul unei ipotetice uniri cu Moldova ar duce la reducerea unor costuri...si poate la calmarea unor anumite suspiciuni.
Insa cu articole "autonomiste" de genul celor din editia de vest a Evenimentului Zilei de luna trecuta, pline de idei rasuflate si clisee scandaloase, perspectiva aparitiei unui sistem descentralizat sanatos in Romania pare foarte departata.
 
Mai dragilor, pana la urma inteleg ca unirea ar costa mult. Mult, putin, nu conteaza. Intrebarea e - MERITA?
 
Hmmmmmm, am citit articolul lui Mircea Tataru. Ce pot sa spun? Ca regasim in acest articol multe dintre argumentele Rusiei in abordarea problemelor din aceasta parte a lumii. Dar si cateva adevaruri!

Da, e adevarat ca moldovenii de dincolo de Prut sunt numiti "basarabeni". Si asta pentru simplul fapt ca regiunea cuprinsa intre Prut si Nistru e numita Basarabia. Tot asa cum cea dintre Olt, Dunare si Carpati e numita Oltenia, cea dintre Dunare si Marea Neagra se cheama Dobrogea sau cea dintre Carpati, Prut si Milcov se numeste Moldova. Asa ca nu inteleg de unde atata indignare pe nea Tataru! (si a propos, faza cu romanii "regateni" e cea mai tare pe care am auzit-o vreodata!)

Da, e adevarat ca tema "Moldova de dincolo de Prut" nu mai face parte dintre temele de interes pentru romani. Iar televiziunile nu fac altceva decat sa prezinte clientilor lor ceea ce ii intereseaza cel mai mult! Si pentru asta se fac sondaje, studii sociologice, etc, etc. Pentru ca nici o televiziune nu doreste sa arunce banii pe stiri care intereseaza decat doar un mic segment din populatia posibila clienta a programelor sale.

Da, e adevarat ca simpatia romanilor pentru fratii lor de dincolo de Prut s-a diminuat mult astazi fata de 1991. Dar pentru asta nu cred ca ar trebui incriminati exclusiv locuitorii Romaniei! O mare parte din vina o au si cei care locuiesc dincolo de Prut! Prin pozitiile lor, prin comportamentul unora din ei si de ce nu prin optiunile politice pe care le-au exprimat de-a lungul timpului.

Da, e adevarat ca, in ochii romanilor, imaginea basarabenilor este a unor oameni care si-au pierdut in mare parte identitatea nationala! Dar cum sa fie altfel cand, mergand prin Chisinau, mai degraba ai crede ca esti la Moscova sau Odessa decat in capitala Republicii Moldova? Presa in limba romana e aproape inexistenta, iar pe strada se vorbeste aproape numai ruseste! Ca sa nu mai vorbesc de multe exemple de moldoveni care vin in Romania, fie la studii, fie in piata cu tot felul de lucruri la vanzare si, in loc sa-si foloseasca limba materna intre ei, vorbesc tot in ruseste. Cum se numeste asta? Pastrarea traditiilor si a identitatii nationale? Poate a celor ruse! In nici un caz a celor romanesti! Si ca o tema de reflexie pentru cei care gandesc ca Tataru, faceti o comparatie intre modul in care si-au pastrat identitatea nationala estonienii, letonii, lituanienii, georgienii, armenii si cum au facut-o moldovenii! Ca toti acestia au facut parte din URSS!

Da, e adevarat ca in Romania veti constata o ura fata de tot ceea ce este rusesc! Si poate nu intotdeauna aceasta atitudine este corecta! Dar ea exista! Si exprima atitudinea poporului fata de nesatiozitatea ruseasca! Care s-a intins de-a lungul secolelor ca o boala peste tot mai multe neamuri! Si ce ati vrea domnule Tataru? Sa ne plecam capul si sa acceptam sa ne transformam in gubernie ruseasca! Doar asa, ca sa facem pe plac marelui hraparet de la rasarit?

Da, e adevarat ca UE ne-a interesat mai mult ca orice pe lumea asta! Dar nu numai UE! Ci si NATO! Si stiti de ce? Pentru ca ne-am saturat de aceasta hidra ruseasca, pe care n-am iubit-o niciodata si pe care nu cred c-o vom iubi vreodata, decat poate daca ea nu va mai fi! Pentru ca, nu-i asa, cea mai buna hidra e o hidra moarta! In aceste conditii, am dorit sa ne integram in acele structuri unde consideram ca ne este locul. Acolo (in UE si in NATO) ne simtim bine. Pentru ca impartasim aceleasi valori!

Cat despre istoria acestor meleaguri, ati face mai bine sa puneti mana si sa mai cititi (dar nu din Vladimir Ilici Lenin si nici din Mihai Roller)! Poate asa veti intelege care a fost rolul pasoptistilor in istoria acestor locuri! Si poate asa veti intelege in general mai multe despre poporul roman!

Articolul cu pricina ar mai putea genera multe pagini de comentarii, dar ma opresc aici. Nu inainte insa de a il ruga pe distinsul domn Tataru inca un mic amanunt. Prima dovada ca un popor si-a pastrat identitatea nealterata este limba! Asa ca faceti bine domnule Tataru si mai puneti mana pe o carte de gramatica! Poate asa veti putea macar sa scrieti corect viitoarele articole despre romani!
 
Camarade militant, tu esti vizionarul care a scris piesa aia de teatru? :somnoros: Seamana dubios de mult cu predicile tale legionaro-schizoide facute pe moldova.net.Da, alea cu deromanizarea Romaniei, Moldova = singurul bastion al romanismului, degradarea miticilor , Bucuresti=EVIL, pericolul reprezentat de unguri, atitudinea de non-combat fata de rolul jucat de Rusia si alte aiureli.

Exista probleme de atitudine pe ambele maluri ale Prutului, dar sper ca iti dai seama, militant, ca nu se va schimba nimic atata timp cat o parte insemnata din basarabeni vor continua sa bate campii cu moldovenismul de factura voronista. Prin asta intelegandu-se inclusiv sprijinul masiv acordat PCRM.
 
cu siguranta ar costa foarte mult, poat mai mult decat sumele avansate de cotidianul... germania de vest a investit in germania de est peste 1500 de miliarde de euro pana acum si tot nu s-a ajuns la acelasi nivel de trai... in cazul moldova<>romania, poate nu ar fi vorba de o astfel de suma, dar tot ar fi mult... si a zecea parte sa fie si tot e enorm...
 
militant;150331 said:
O investitie pe termen scurt care ar aduce venituri maxime pe un termen lung.
Venituri cam de tipul ăsta: Valoarea exportului Moldovei minus Valoarea importului. Dacă în anuarele statistice găsiţi că valoarea dată e pozitivă atunci tot acolo o să găsiţi că salariul mediu e 700 dolari pe lună...
 
Back
Top