Ce înseamnă să te mândreşti că eşti român?

Ryunoske

New Member
Ce înseamnă să te mândreşti că eşti român?
Vă dau un exemplu: cândva demult s-a născut un mare geniu, Leonardo da Vinci, care din întâmplare era italian. Astăzi toţi italienii se mândresc cu Leonardo, fie aceştea alcoolici, mafioţi, sau pedofili.
Eu m-am născut în R. Moldova şi din întâmplare sunt român basarabean. Eu sunt conştient că nu port nici un merit pentru muzica pe care a compus-o Eugen Doga, sau pentru filmele lui Emil Loteanu. Dar de asemenea eu nu port nici o răspundere pentru jafurile şi crimele ce le-au comis concetăţenii mei în străinătate.
Ce înseamnă să mă mândresc că sunt român? Mai bine m-aş mândri cu o casă construită de mine, sau cu o soţie frumoasă, sau cu un tablou pictat.
Din păcate astăzi doar nişte neciopliţi se bat cu pumnii în piept că sunt români, iar eu nu pot suporta asta.
 
Ryunoske;219821 said:
Ce înseamnă să te mândreşti că eşti român?

Din păcate astăzi doar nişte neciopliţi se bat cu pumnii în piept că sunt români, iar eu nu pot suporta asta.

Pai au si romanii un Henry Coanda, un Celibidache, Enescu, etc etc. Numai cu Stefan cel Mare si Sfant ai destule cu care sa te mandresti. Nu neaparat sa te bati cu pumnii in piept ca nu esti gorila :). Ce prostii fac ai nostrii fac toate natiile pamantului asa ca nu te ingrijora. Chinezii se taie in bucati si se pun in pungi de plastic de exemplu da chinez sa-i fie rusine de natia lui nu am intalnit.

Mai dezvolta ideea sa intelegem si noi ce vrei sa spui de fapt.
 
cipslim;219830 said:
Pai au si romanii un Henry Coanda, un Celibidache, Enescu, etc etc.
Păi asta şi e problema, tu nu ai făcut nimic în viaţă, dar te mândreşti totuşi cu meritele altora (Enescu etc.), oare ţi-a permis cineva?
 
Eu am creat atunci acest thread pentru că îmi tot vin mail-uri de la fosti colegi cu: "Basarabia pământ românesc", "Vino la miting", "Semnează petiţia"... Pe mine absolut nu mă interesează toate petiţiile şi mitingurile astea şi absolut defel nu mă interesează a cui pământ e Basarabia
 
Ryunoske;219848 said:
Eu am creat atunci acest thread pentru că îmi tot vin mail-uri de la fosti colegi cu: "Basarabia pământ românesc", "Vino la miting", "Semnează petiţia"... Pe mine absolut nu mă interesează toate petiţiile şi mitingurile astea şi absolut defel nu mă interesează a cui pământ e Basarabia
Pai inseamna ca esti egoist daca nu te intereseaza al cui e. Eu nu zic sa fii de acord, da sa nu te intereseze e altceva.

Si aproposito ai vrea sa ne laudam fiecare cu ce avem sau esti adeptul anarhismului?
nu vrei la meating da-le spam ca doar nu te forteaza nimeni sa le citesti.

Esti probabil plictisit si de aia vb asa. Fiecare face cate ceva. Si sa magai un caine al strazii se cheama ca ai facut ceva bun. Iaka o zicala:
Exista trei feluri de oameni:
Cei care se intreaba ce s-a intamplat, cei care stiu ce se intampla si cei care fac ca lucrurile sa se intample.
 
cipslim;219855 said:
...Cei care se intreaba ce s-a intamplat, cei care stiu ce se intampla si cei care fac ca lucrurile sa se intample.
Eu înţeleg aşa: "Cei care fac ca lucrurile să se întâmple" nu sunt nici într-un caz rebelii şi revoluţionarii care merg la mitinguri şi participă agitaţii preelectorale, aceste personaje sunt mai degrabă "Cei care nu ştiu ce se întâmplă".
 
Doomed;219856 said:
...
sorry de aberatie, dar asta cred eu
...

Să ştii că eu nu iert aberaţiile,
Eu am vrut să îţi transmit mesajul că politica, grevele, loviturile de stat etc. nu vor schimba cu nimic modul de a fi a moldoveanului de rând. În vestul Europei oamenii sunt mult mai civilizaţi ca noi, pentru că ei au pus accent pe dezvoltarea lor culturală în primul rând, indiferent că această era Florenţa, sau Piemont. Statele alea au existat şi s-au dezvoltat în paralel, şi abia mai târziu au creat un stat unitar puternic, iar la noi la români totul e pe dos.
 
ma scuzi, da eu spun ca esti un prost... si nu o fac gratuit, dar deja ma dispera toti oamenii astia frustrati care au ajuns prin Occident si apar fascinati ridicand in slavi cultura altora, fara sa o cunoasca pe a lor proprie...

in primul rand, romanii au o istorie incarcata, cu circumstante nu foarte simple, vesnic aflati in drumul marilor imperii. dar si asa, pana la comunism am reusit sa dim o tara dezvoltata si mai ales am avut si avem cultura...

cu nimic nu suntem de vina ca am fost supusi la 60 de opresiune comunista, din cauza indiferentei celor pe care acum ii admirati. Occidentul si-a bagat ceva in europa de est si si-a obtinut linistea pe speteaza noastra. au avut destul timp sa se dezvolte, sa se culturalizeze, sa isi dezvolte o societate. pe cand Europa de Est si aici intra si Ro, a ramas la cheremul prostilor. iar acum aveti pretentia sa se schimbe totul in 18 ani....

Ryuoske, datorita unora ca tine, pe care nu ii intereseaza nimic si apar orbiti de stralucirea superficiala a occidentului, incapabili de a-si admira propria tara si propria valoare, nu vom evolua niciodata. pentru ca intotdeauna am fost niste lingai de funduri straine...
 
adrenalina, mi-ai spus că sunt prost şi accept asta, dar sper ca discuţia asta să mă facă măcar un pic mai deştept.
Tu ai zis că comunismul a stopat dezvoltarea culturală a românilor, nu sunt de acord. Cultura s-a dezvoltat în perioada aia, atât în România cât şi în RSSM, iar după 89 deşi economia României a crescut, cultura a involuat, azi la putere "e manelele" şi Tolea Ciumak
 
Şi încă ceva, nu ştiu de unde aţi scos că nu mă interesează nimic?
Dragii mei eu am preocupaţiile mele, doar că nu suport politica mai ales atunci când mi se bagă pe gât. Mailuri despre "Unire!!!" şi "Petiţii", la televizor şi în presă agitaţie preelectorală. Cu alte cuvinte: rahat ni se dă, rahat mâncăm.
 
toate tarile au subcultura, sa fim seriosi acum. nu suntem primii si nici ultimii din lumea asta. subcultura face parte si ea in modul ei din dezvoltarea culturala, chiar prin faptul ca ne arata prostia.

si valorile culturale le avem si acum, doar ca nu suntem interesati sa le cunoastem, exact asa cum nu sunt interesati nici in alte tari, care continua sa se mandreasca ca vechile valori, fara sa le cunoasca pe cele noi... dar acesta este un proces normal. contemporanii nu se bucura niciodata de adevarat apreciere, asa a fost din toate timpurile.

si acuma sa nu aberam ca ne-am dezvoltat cultural... poate nu stii ce inseamna dezvoltare. ca am avut rebeli ai natiunii, asta este altceva. ca am avut cateva capete luminate care s-au ridicat, este altceva... dar cultura nu inseamna doar arta. inseamna traditii, educatie, mentalitate. si toate astea nu s-au dezvoltat. au fost stopate, interzise. iar acum, cand am dat de prea multa libertate si fascinatie pentru occdient, ne-am uitat propria cultura si traditie... cine naiba mai stie de Dragobete, de legenda Martisorului, de traditiile care ne definesc ca natiunea.., da de valentinse's day stim toti...
cand o sa invatam cu adevarat despre cultura noastra cu tot ce presupune ea, atunci putem sa emitem si judecati de valoare.
 
adrenalina;219868 said:
toate tarile au subcultura, sa fim seriosi acum. nu suntem primii si nici ultimii din lumea asta. subcultura face parte si ea in modul ei din dezvoltarea culturala, chiar prin faptul ca ne arata prostia.

si valorile culturale le avem si acum, doar ca nu suntem interesati sa le cunoastem, exact asa cum nu sunt interesati nici in alte tari, care continua sa se mandreasca ca vechile valori, fara sa le cunoasca pe cele noi... dar acesta este un proces normal. contemporanii nu se bucura niciodata de adevarat apreciere, asa a fost din toate timpurile.

si acuma sa nu aberam ca ne-am dezvoltat cultural... poate nu stii ce inseamna dezvoltare. ca am avut rebeli ai natiunii, asta este altceva. ca am avut cateva capete luminate care s-au ridicat, este altceva... dar cultura nu inseamna doar arta. inseamna traditii, educatie, mentalitate. si toate astea nu s-au dezvoltat. au fost stopate, interzise. iar acum, cand am dat de prea multa libertate si fascinatie pentru occdient, ne-am uitat propria cultura si traditie... cine naiba mai stie de Dragobete, de legenda Martisorului, de traditiile care ne definesc ca natiunea.., da de valentinse's day stim toti...
cand o sa invatam cu adevarat despre cultura noastra cu tot ce presupune ea, atunci putem sa emitem si judecati de valoare.

De fapt, tipul se referea la vechea idee a lui Shopenhauer cum ca au o mindrie nationala (de grup,nepersonala) doar cei care nu au realizat nimic care le-ar permite sa poarte o mindrie individuala justificata (el da exemplu aici de casa pe care ar putea sa o construiasca si sa fie mindru de ea, dar si de "sotie frumoasa" care, daca ar fi sa ii urmam logica, ar trebui sa ii fie si fiica ca mindria sa ii fie justificata cit de cit :) ).

E din seria ca looserii prefera jocurile de echipa caci atunci cind pierde echipa nu asuma nimeni esecul iar cind cistiga echipa, victoria o asuma toti :)
 
Voi repeta aceeaşi idee #12, dar sub o altă formă, că să înţelegeţi mai bine. Acum 25 de ani subcultura nu era permisă, astăzi subcultura e difuzată oriunde şi din păcate este şi consumată pe larg, (apropo: agitaţia electorală la fel face parte din subcultură, precum şi blogurile cu "Basarabia Pământ românesc") şi nu este de vină consumatorul, este de vină cel ce difuzează această subcultură.
 
Umbreon;219869 said:
E din seria ca looserii prefera jocurile de echipa caci atunci cind pierde echipa nu asuma nimeni esecul iar cind cistiga echipa, victoria o asuma toti :)
Mi-a plăcut asta -)
 
te rog nu repeta, contrargumenteaza, pentru ca altfel nu vad sensul.

si subcultura nu se promova nicaieri in lume, pt ca nu era televiziune, in primul rand, nu era internet si nu exista marketing. de atunci lucrurile s-au schimbat si pretul evolutiei este unul destul de evident. acuma nu ma fa sa explic ceva evident, totusi, pt ca imi arati ca nu are sens...
 
adrenalina;219873 said:
te rog nu repeta, contrargumenteaza, pentru ca altfel nu vad sensul.

si subcultura nu se promova nicaieri in lume, pt ca nu era televiziune, in primul rand, nu era internet si nu exista marketing. de atunci lucrurile s-au schimbat si pretul evolutiei este unul destul de evident. acuma nu ma fa sa explic ceva evident, totusi, pt ca imi arati ca nu are sens...

Deja ne-am abătut mult de la temă, Umbreon a explicat deja mult mai bine ceea ce am vrut să spun eu.
Dar despre subcultură vom discuta altă dată şi în altă temă.
 
ok, ne-am abatut total... ai dreptate... doar cultura nu tine de mandria de a fi roman. ai deschis o tema si nici macar nu esti in stare sa iti sustii pozitia. blah, m-am obosit sa raspunde degeaba.
 
Salutare tuturor . Sunt nou pe aici si ar trebui sa ne mindrim cu totii ca suntem romani . Duceti-va oriunde in strainatate sa vedeti ce sange rece au strainii chiar si cu semenii lor si rudele lor . Noi inca stim ce inseamna sa fim sufletisti si sa aratam ca suntem mai buni decit ne considera altii . Pe curind . Va pupicesc pe toti .
 
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=nntPl8Hn_S0"]YouTube - Eclipsa - Doina (Mihai Eminescu)[/ame]

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=j0SasITujhs"]YouTube - Azur-Suntem Romani Mereu[/ame]
 
Dupa cite intzeleg e vorba daca Basarabenii de peste prut sa se mindeasca ca sunt romini sau nu. Shi initiatorul temei are dreptate cind spune ca se mindreshte mai mult cu o casa shi o masa, o sotie frumoasa. Problema e ca fiind roman la moment pentru basarabeni e iluzie - ei nu se supun guvernului roman shi nu fac parte din societatea rominieii (exceptie cei care au pashaport roman).

Necesitatile omului shi familiei incep cu hrana, adapost, securitate.... cunoshtintze. Cei care striga azi Unire - ofera basarabenilor flaminzi, fara adapost shi aflati in pericol... shi aflatzi in neshtiintza de ashi lua traisa in space shi a merge in societatea romiina.

Iata shi dezamagirea ca cica suntem romini - cit Moldova exista ca stat - natziunea ei (inclusiv rushii basarabeni) nu pre e romana.

In viitor putem fi romani dupa unire care ar fi un plus pentru Moldova. Insa, daca e sa emitem un vector curect al scopului unui givern sanatos al moldovei acesta ar trebui sa arate:

1. Cunoshtinte tuturor - invatzamint fara plata
2. Dezvoltarea economiei - credite bancare cu dobinda 0!
3. Eliminarea cauzelor criminologice
....
X. Stabilirea relatiilor de prietenie shi comert cu Rusia (eliminarea problemei transnistriei)
Z. Unirea cu romania

Partidele de azi care va ofera Unirea cu Romania pe primul plan - sunt in aceiashi masura criminali ca shi Voronin.
 
Back
Top