CE credeti despre FLASH?

radium

Active Member
ce parere aveti despre Flash? MErita sa faci pagini interactive cu ajutorului flash-ului?
va rog oferiti argumentele respective...
 
pe timpuri, cind eram bine sub puterea flashului m-am apucat mai mult sau mai putn serios de dinsu, si mai chinuit vreo citeva luni bune dupa care am lasat,

poti sa faci lucruri foarte frumoase cu flash nu zic, dar nui in spiritul meu sa folosesc flash, ma rog, ceva in mine imi spune, lasa uai flashu in pace si hai sh'om be :smile:
 
da da - flash'u arata foarte promitsator... insa simte firea noastra de moldovan ca o sa apara vreun hacker de prin Coshcodeni care o sa dezvolte o tehnologie shi mai faina shi mai performanta dekat flash'ul ! noi ramane doar sa speram... :grin:
 
radium - insa trebuie sa fiy deacord ca flash'ul inca nui la nivelul la care ar putea fi... cel putsin judeca dupa popularitate: observa paginile celor mai importante corporatsiy etc. care kiar daka folosesc FLASH pentru INTRO - pagina insa ramane in HTML shi JAVA :wink:
 
flash $ux
asta e tot ce pot spune eu



<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: madwolf pe 2001-04-18 13:34 ]</font>
 
Iaca eu nu-s de acord... :-o
pe parcurs o sa demonstrez cite putin avantajele flash-ului...
Pentru aceasta voi avea nevoi cel putin de vre-o 3 topicuri noi :smile:
 
imi place
l ainceput un prea ii dam atentie, dar dupa ce am citit un articol pe www.yam.ro au ramas foarte impresionat.
Peste cateva zile mi-am cumparat si sidiul cu ultima versiune (5), dar cam aici si sa terminat din pacate e cam greoi sau eu nu il inteleg. As fi multumit daca cineva mi-ar da niste lectii.
Si inca una la noi cam greu se incarca aceste paginii sigur ca merita dar viteze lasa de dorit.
cam asta e.
 
Hmmmm...idei si ginduri diferite. Flashul este ca si arta, tre' sa ai imaginatie, ceea ce fasci deja ar trebui sa-ti fie in cap, doar mai punid la punct citeva schite si idei noi...nu este $ux, $ux esti tu (poate)(madwolf)...poate compul tau este IMB 486, care iti incarca niste caractere timpite si tu crezi ca asta este Flash', ar trebui sa te mai inoiesti mai, Kolhozul deja nu mai este, Enjoy...<font color="red">[cenzurat]</font> Yewwwww!!! Radium...bravo!

Prima avertizare. A doua nu o sa fie.
Cum eu nu am vorbit despre tine in felul acesta nu ai nici un drept sa vorbesti cum te-ai exprimat.
Interpretarea o faci deacum cum vrei.
Pentru cunostintele tale generale, am acasa un P3-900 si lucrez la P3-1Ghz. Daca ai nevoie si de detalii despre certificarile mele, le poti obtine chiar de la radium,
madwolf




<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: madwolf pe 2001-04-23 20:37 ]</font>
 
Ahhh -? ... am uitat sa mai spun ceva, cred ca degraba toate paginile se vor face in Falsh, doar ca mai trebuie putina viteza pentru a le incarca. Daca mergem si la acea sala de internet CNTI, nu cred ca ajung (5 lei) pentru a vedea pagina si ideile lui Radium :razz:
 
solid argument e faptul ca se incarca ca o pagina obisnuita, flashul ramine flash si pina acuma desi s-a aratat ca o chestie buna eu i-as da sanse de supravietuire numai in caz ca ramine in majoritate ceia ce a si fost pina acum...

sa mearga flashul mai departe, sa ocupe locul html, etc. nu cred ca are sa se intimple fiindca nu prea e timp pentru asta...sansa totusi exista dar numai daca Macromedia se pune serios pe developmentul la ceia ce tine de flash, dar daca nu atunci le-or lua altii cu mult inainte, voi vorbiti de flash dar oare a-ti auzit de adobe atmosphere? l-ati vazut in actiune? inainte de a apasa pe butonul 'raspuns' va rog sa va informati...

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: dune pe 2001-04-24 06:29 ]</font>
 
Iaka na...Soltan s-a suparat pe mine, apropo noi am fost colegi la Prometeu...sorry daca team jignit cu ceva, sper sa ajungem la un numitor comun...:smile:
 
nu ca m-as fi suparat, dar
1. forumul asta nu accepta astfel de limbaj,
2. daca ai pareri de tipul acelora pe care le-ai mentionat, adreseazami-le personal.

radium cat nu ar imfla orezu in chept, eu totusi am niste ani buni de mai multa experienta decat dansu cu grafica, designul si nu numai.
faptul ca nu ini reinoiesc pagina asta nu inseamna ca nu sint in stare, de fapt nu sunt la moment pentru ca nu am timp.

vrei sa stii si de ce am spus ca flashul $ux, si inca continuu sa o spun?
pentru ca am lucrat cu mai multe chestii de tipul asta. flashul nu este dinamic. tot ce este el este un desen animat, nu poti sa faci mai mult nica din el. Ia ca exemplu forumul asta care creaza, modifica si afiseaza totul in timp real, pe cand flashul lai facut si cand ai nevoie sa schimbi ceva trebuie sa te apuci de editat grafica ca sa nu mai vorbim de aceea ca cu el nu faci nici o brinza daca sa vorbesti de pagini dinamice.

Pe linga asta, pot sa-ti garantez ca cel putin 2/3 din utilizatorii care stau pe 28k-56k si care dau peste o pagina de tipul asta nu vor astepta sa copie playerul o ora si apoi alta ca sa se incarce o pagina.
deaceea flashul nu are nici un viitor stralucit si eu pot sa pun bani la bataie ca alte lucruri cu mult mai efective ii vor lua locul foarte curind.
maiestria adevarata o arati atunci cand pagina se incarca repede la orice fel de conectiune si cu toate acestea interfata grafica este destul de atragatoare.

eu am lucrat cu editare video, animatie 3d si multe alte chestii, dar lucrurile astea sunt efective doar atunci cand le viziunezi de pe un computer puternic si daca deja ai prezentarea pe el.

Eu i-am mai spus lui radium sa nu isi piarda timpul cu jucarele si sa puie mina sa invete vre-un oarecare limbaj de programare pentru inceput, dar daca el continua sa se ocupe cu fleacuri, numai el are de pierdut.


<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: madwolf pe 2001-04-24 15:53 ]</font>
 
madwolf eu stiu man de experienta de tot, iaka aici mai dat gata , recunosc, nu mai am nici o intrebare dar stai linistit o sa mai ecxiste pe parcurs :smile:...eu stiu bine HTML si oleaca am idee de Java, dar ceea ce stiu eu cred ca nu s ecompara pe linga ceea ce stii tu sau multi altii...?, poate vreodata sper sa ne vdem, hotea noi ne stim bine, am invata si eu la Prometeu, :smile: ... imi place felul tau de a fi, dar unica numi place ceea cum privesti anumite lucruri...dar asta este your point of view si e normal sa te ii de el, defapat in ziua de azi fiecare zice nu ceea ce este intradevar dar ceea ce vrea el sau muschii lui sa zica!
Inca odata imi cer scuze pentru cuvintele sau expresiile neplacute adresate tie! :sad:
 
ca regula, nu spun lucruri de care am indoiala sau nu le cred. asta ar trebui sa-ti raspunda la cateva intrebari.

eu nu am zis ca eu stiu nu stiu ce, sau am spus-o sa ma laud, dar pentru a expune o opinie. Opinie pe care poti so pui sub semnul intrebarii daca o faci intr-o manera acceptabila, si nu cum ai facut-o prima data. Mai tine minte ca fiecare isi are opinia sa si nu este neaparat ca sa fie deja si reala sau adevarata.

Vorbesti de prometeu dar eu nu te tin minte.
Daca nu tii greu da si niste detalii.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: madwolf pe 2001-04-24 23:20 ]</font>
 
asha! eu fac o mica remarca...
poate shi Flash4 era mai slab, insa in flash 5 potsi face nishte chestii nice... de exemplu puteti in alta parte sa facetsi asha de simplu un sound volume controler, sau alte chestii...
madwolf, probabil nu ai lucrat prea mult cu Action Script-ul din flash :smile: este mult de invatsat acolo... sunt atitea comenzi shi posibilitati...
ei, dar whatever, daca asta e parerea ta :grin:
 
Citez :
madwolf **>
flashul nu este dinamic. tot ce este el este un desen animat, nu poti sa faci mai mult nica din el. Ia ca exemplu forumul asta care creaza, modifica si afiseaza totul in timp real, pe cand flashul lai facut si cand ai nevoie sa schimbi ceva trebuie sa te apuci de editat grafica ca sa nu mai vorbim de aceea ca cu el nu faci nici o brinza daca sa vorbesti de pagini dinamice.

Contrazic : De la bun inceput flashul a fost conceput ca un instrument de creare dinamica a paginilor [unica greseala - ca majoritatea nu folosesc asta - ei doar creaza nishte pagini foarte mari dupa volum cu multa grafica]. In al doilea rind din cele citite de mine prin Inet si prin forume... acest forum se poate facut si in flash [adica exista posibilitatea de a combina php si Flashul... de aici rezulta ca cu orice BD etc] adica in flash poti face mai ca orice ce faci shi cu ajutorul la php, asp etc etc...
[gata cu contrazicerile - de aici in jos ma alatur lui madwolf :wink:)]

insa... este o nuantza... de obicei flashul dupa parerea mea [si nu numai a mea] este bun doar pentru prezentari dinamice, jocuri on-line shi nu mai mult... el in majorittea cazurilor ingreuneaza navigarea pe site [Web-usability]... despre asta puteti citi in articolul lui Jakob Nielsen, Ph.D., expert in domeniul usability de la the IBM User Interface Institute, Bell Communications Research, the Technical University of DenmarkSun Microsystems Distinguished Engineer.[daca nu o gasitsi - pot sa va o dau aici in forum... numai ca tradusa in rusa...]

in general ce sa va spun... el mie imi place [adica ma uit pe la site-urile bine realizate] dar eu o sa ma apuc de flash shtitsi c^nd? c^nd o sa fie in primul r^nd standartizat de W3C shi o sa am acasa linie DSL shi o sa lucrez cred ca la Internet Explorer 13.2 :smile:))

p.s.
1. Internet este un sistem deschis unde fiecare poate face tot ce doreshte... shi aici persista aceeash lege a junglei... supravetsuieshte cel tare....
2. Internet este un sistem informativ - adica oamenii intra aici pentru informatsie...ceea ce te pune pe g^nduri...c^nd ashteptsi o oar ca sa se incarce o pagina care mai ca nu ai la ce sa te uitsi in afara de animatsie....
 
Sunt de acord cu Burn si il contrazic pe madwolf
Adaug:
Flash 5 sustine si XML Socket, adica il face si mai dinamic. Spe exemplu poti crea un chat, in php cred ca imposibil de realizat fara a face refresh la toata pagina html.
 
Back
Top