Ce e basarabeanul fr rusisme?

Arina said:
and this is my point

Da, pi i ideea mea tot ASTA era: ce e basarabeanul fr rusisme! Un simplu romn, inteligent, educat&instruit bine... Un plicticos! :)
 
acum zic serios, dar, te rog, Filip, fara comentarii tampite, din partea ta.

nu, aproape deloc nu vorbesc rusa, nici in familie, nici cu prietenii, nici la universitate etc. parintii mei cunosc prost rusa, dar mai bine ca mine. acum, la lucru, mai des ma intalnesc cu rusa, dar oricum e putin, mai mult cu romana si engleza.

daca ai fi gandit putin mai neliniar, ai fi inteles multe, dar sa speram ca totul tinde spre bine.
 
Arina said:
lia, ian nu schimba plastika :lol:

Acum doi ani tot aa reacionai. Crezi c acest comportament e potrivit acum, cnd eti mult mai matur?

Dac ai fi fost mai atent atunci, poate c acum, cine tie, nu vorbeai la fel de stlcit...
 
Arina said:
acum zic serios, dar, te rog, Filip, fara comentarii tampite, din partea ta.

nu, aproape deloc nu vorbesc rusa, nici in familie, nici cu prietenii, nici la universitate etc. parintii mei cunosc prost rusa, dar mai bine ca mine. acum, la lucru, mai des ma intalnesc cu rusa, dar oricum e putin, mai mult cu romana si engleza.

daca ai fi gandit putin mai neliniar, ai fi inteles multe, dar sa speram ca totul tinde spre bine.

Problema e ca gandesti in ruseste, de multe ori.
 
acum doi ani? noi am discutat acum doi ani? nu tin minte - nu tin minte.

eu sunt pentru vesnicie asa cum sunt :lol:

p.s.: iarasi pe drumuri tre sa ma duc...hai noroc, ne vedem peste 2 ore :lol:
 
Filip, sunt de acord ca fac greseli, dar nu e cauza familia etc...cauza - modificarile care au aparut pe parcursul multor ani, sunt lucruri pe care eu le corectez...limba materna e invata din popor, asa cum o auzi, apoi vine scoala, liceul, cititul mai serios si etc...
alta e - topica mea. sunt constienta de cum e corect romaneste, stiu regulile foarte bine, dar imi place sa inversez. poate as fi cam pretentioasa...dar as zice ca depinde de propriul stil de a scrie.
 
Da, i rusismele de gen "apredilete-te", la fel... Las-o balt, asta, cu "originalitatea" nu ine. E pur implu un deficit cultural... ca la orice basarabean care vorbete EXACT ca i tine (adic, ce fel de originalitate e aia, dac toi vorbii aa?)
 
Arina said:
Filip, sunt de acord ca fac greseli, dar nu e cauza familia etc...cauza - modificarile care au aparut pe parcursul multor ani, sunt lucruri pe care eu le corectez...limba materna e invata din popor, asa cum o auzi, apoi vine scoala, liceul, cititul mai serios si etc...
alta e - topica mea. sunt constienta de cum e corect romaneste, stiu regulile foarte bine, dar imi place sa inversez. poate as fi cam pretentioasa...dar as zice ca depinde de propriul stil de a scrie.

V meritai soarta, 1000 de ani s mai fii slugile ruilor, vd c v place.
 
In lipsa caracterelor rominesti,prefer "i"ul "a"ului caci nu arata estetic "romana" ....
In plus,prin utilizarea "a"ului,cuvintul capata alt sens dechit cel ,in care il folosisem eu ...

Nu am aflat nimic nou din ceea ce ai scris ,sincer ... :)
 
Fr3Zy said:
In lipsa caracterelor rominesti,prefer "i"ul "a"ului caci nu arata estetic "romana" ....
In plus,prin utilizarea "a"ului,cuvintul capata alt sens dechit cel ,in care il folosisem eu ...

Nu am aflat nimic nou din ceea ce ai scris ,sincer ... :)


Mai corect spus, nu ai scris nimic interesant legat de aceast tem. Faci doar apologia ortografiei staliniste.
 
Back
Top