ce este REALITATEA?

Ce este realitatea?

  • Creatie divina

    Votes: 8 44.4%
  • Matrix

    Votes: 3 16.7%
  • Fictiune

    Votes: 1 5.6%
  • Idee nu am

    Votes: 6 33.3%

  • Total voters
    18
fiecare isi pune vesnicile intrebari adesea ratacind toata viata: Cine suntem? ce este dincolo? exista sau nu Dumnezeu si de ce trebuie sa cred?
Toti incearca sa vada ceea ce nu este posibil, privim dintr-o camera intunecata printr-o fisura cit urechia acului si dorim sa vedem tabloul ce se afla dincolo de imaginatie si de cunoasterea noastra!

In dependenta de cunostinte fapte ce s-a intimplat cu noi , poate fi chiar simpla alaptare cu san din copilarie, si cei care nu au avut parte de ea, sa fie diferiti pina la radicalism, pentru ca fiecare din noi percepe microcosmosul sau fara a incerca de a intelege pe cel al aproapelui, si astfel sa ne apropiem de realitatea creata de Dumnezeu!

Plutim in uitare si ratacire, ne cautam pe noi insine adesea regasindune in imaginea de oglinda si crezind ca realitatea este ceea ce ti se pare ca vezi!

Pe cind ea , realitatea poate fi mult mai aproape de noi, daca am inecerca sa ne apropiem de geneza si de cel care ne-a creat!
 
militant;145341 said:
Sistemul apare in urma experientelor pe care le au generatiile de oameni. Suntem mai mult purtatori de valori (unii insa nu prea) si mai rar creatori.
Oby, ai inventat tu vorbirea, scrisul din nou sau ti-a fost transmis? Adevarat ca acestea le folosesti poate mai diferit decat restul oamenilor care traiesc in prezent sau au trait in trecut dar totusi nu esti autorul a acestor lucruri.
La fel sta treaba si cu valorile.

Valoarea este o notiune prea superioara si complexa ratiunii umane a unui singur individ (sau unei singure generatii).

Inchipueti ca la crearea unui element elementar al culturii au participat sute, mii de milioane de oameni pe parcursul intregii istorii, si noi acum ne pretindem ca putem "crea" ai "detine" valori "proprii" si "individuale"!

Interesanta intrebare "de ce trebuie sa ne conducem de un sistem de valori"?
Pentru ca acest lucru ne defineste ca oameni.
Ce ar fi daca ai renunta la vorbire, scris, la mers pe picioare?
Oare toate acestea nu iti apartin tie, ti-au fost "impuse", nu?
Sa renuntam la anumite sisteme vechi pentru a "construi" altele, artificiale?
E ca si cum ai prefera "Fanta", "Viva" sucurilor naturale.

eu ma refer la valorile de genul 'votati PPCD' sau ' aici pe forum adminii au drept sa injure, iar userii sa-i asculte' ..
eu nu vorbesc de valori esentiale ca mersul, scrisul, credinta (????) etc.

si despre alea noi sai putin mai vechi care nu au fost studiate si descoperite, ci 'impuse' dintrr-un interes ..!
 
Nu stiu ce este realitatea si nu o voi putea cunoaste niciodata asa cum este ea.
Am ales fictiune... Realitatea omeneasca o reprezinta lumea obiectiva(asa cum este ea) filtrata prin simturi.
 
Spencer;148033 said:
Nu stiu ce este realitatea si nu o voi putea cunoaste niciodata asa cum este ea.
Am ales fictiune... Realitatea omeneasca o reprezinta lumea obiectiva(asa cum este ea) filtrata prin simturi.

Realitatea se poate cunoaste, prin cunoasterea filtrelor si lumii interioare ale celor din jur, precum Dumnezeu este o adevarata taina pentru om, insa cunoasterea lui este posibila... la fel e si cu realitatea!
Prin intelegerea cum vede aproapele lumea si facind o analiza profunda se poate constata sau cel putin se poate pipai ce este realitatea!
 
Interesant, dar cum ar "pipai" in cazul asta un orb innascut lumina? Nu mai vb despre conul luminos al lui Minkowski.
 
Spencer;148201 said:
Interesant, dar cum ar "pipai" in cazul asta un orb innascut lumina? Nu mai vb despre conul luminos al lui Minkowski.

deci foarte multi care s-au nascuti orbi au descoperit lumina , pe cea Dumnezeiasca si au fost mai aproape de realitate decit cei care au ochi dar nu vad!Iar conul luminos al lui Minkowski este doar o teorie!
 
Ok, sa zicem ca printr o minune cineva incepe sa vada... eu nu contrazic existenta minunilor... totul este posibil, insa conul luminos minkowski nu este doar o teorie, este o dovada ca nu putem sti ce se intampla in afara orizontului nostru de evenimente oricat am incerca(nu putem cunoaste realitatea exterioara), deoarece campul informational care ne ofera acces la aceste evenimente are o viteza limita(c).
 
Greatdude, i ai dat o intrebare frumoasa dar i ai dat si un link in care apar formule si diagrame .. nu cred ca o sa inteleaga... Totusi el poate spune in continuare ca dumnezeu este prin definitie omniprezent in spatiu si timp(alfa si omega). Numai ca in lumea noastra nimic nu se misca cu viteza mai mare decat c(in afara de Dumnezeu, o sa spuna frontist). Totusi daca dumnezeu se misca cu viteza mai mare decat c in lumea noastra(cu toate ca nu a trebui, de vreme ce este omniprezent prin definitie), atunci ar insemna ca este ceva in lumea asta, un tip de interactiuni inca necunoscute pe care omul nu l poate cunoaste din cauza acestui "chip de lut"(simturile prin care cunoastem lumea). Si ajungem de fapt, la concluzia ca omul nu poate cunoaste realitatea obiectiva.
Daca totusi einstein are dreptate si intr adevar in lumea asta nimic nu se misca cu o viteza mai mare decat lumina, atunci inseamna doua lucruri>
1. Sau Dumnezeu apartine unui plan lumesc superior hiperbolic(O alta lume, cu mai multe dimensiuni), sau
2. Pur si simplu Dumnezeu nu exista.

Iti reamintesc Frontist ca "Dumnezeu" insusi este o teorie care spre deosebire de spatiul 4d Minkowsi nu are credibiltate stiintifica... si nici macar o demonstratie... daca totusi ma insel, atunci te invit sa continuam discutia...
 
Scuze, "Dumnezeu" nu este o teorie... este o "teoree" :) ... Stii, totusi esti un tip k lumea, crezi in ceva cu inversunare.. pun pariu ca esti de ideologie politica dreapta. Tu incerci sa salvezi ceea ce a mai ramas din traditia noastra. Numai ca
"Traditia fara modernitate este o fundatura..... iar modernitatea fara traditie este o iremediabila si totala nebunie", George Edward Bateman Saintsbury
;)
 
Vorbiti despre omniprezenta lui Dumnezeu, insa el nu poate fi omniprezent intrucit el nu este om , el este pur si simplu prezent, peste tot dar caracterul existentei lui este atemporal si nu tine de creatie , pentru ca Dumnezeu este necreat, realitatea pe care o intelegem noi este relativa , el a creat pe om dupa chipul si ASEMANAREA SA ,insa nu se spune ca este la fel, deci realitatea se afla dincolo de orizontul gindirii, noastre si se poate cunoaste doar prin revelatie si cunoastere divina!
Graficile pot avea un pic de adevar , insa ele au aparut din mintea limitata a omului care confirma de fiecare data prin teoriile sale ca omul este limitat de orizontul gindirii sale, deci nu poate da nastere la adevaruri pure!

Politica de dreapta sau des tinga ce conteaza?
Conteaza care este atitudinea fata de om societate(neam) si Dumnezeu!
 
Omniprezenta divina este o problema filozofica si nu tine de natura umana... Apropo de citat, eu cred ca scrie "dupa chipul si asemanarea NOASTRA", adica a sfintei treimi... revelatie, cunoastere divina.. ne bagi in ceatza. :)
 
Spencer;148394 said:
Omniprezenta divina este o problema filozofica si nu tine de natura umana...

:lola:

Spencer , problema naturii umane este cea , de la care a nascut "Filozofia" ... Ai auzit de faimoasa "Cine suntem?" , abia dupa care se baga "De unde venim?" :)
Pai acest "Cine suntem?" si face referintsa la Natura asta a noastra ... umana ... Cea ,pe care in nestiinsa ta o scotsi din Filozofie ... Nu mai fa betsie de cuvinte daca nu ai idee despre ce vorbesti , e de prost gust :)
 
Bai da tu te baji ca muska intr un loc pisti tat? Tu macar esti la curent cu ce se discuta aici? Mars si auta in dictionar ce nseamna omniprezenta...
 
-oby-;148026 said:
eu ma refer la valorile de genul 'votati PPCD' sau ' aici pe forum adminii au drept sa injure, iar userii sa-i asculte' ..
eu nu vorbesc de valori esentiale ca mersul, scrisul, credinta (????) etc.

si despre alea noi sai putin mai vechi care nu au fost studiate si descoperite, ci 'impuse' dintrr-un interes ..!
valorile nu ne-au fost date... pe cand mersul, in patru labe sau in picioare, glasul, etc ne-au fost date...
valorile au aparut o data cu evolutia, de fapt au fost o necesitate o data cu iesirea din comuna primitiva... pt ca acolo nu erau valori, erau oranduiri care sa duca la supravietuire si atata.
cum poti sa spui ca prin progres valorile se degradeaza can ele au aparut ca o consecinta a progesrului...
o data cu scrisul si cititul aceste valori au fost stipulate in scris, unele au trecut sub jurisdictia legii si asa mai departe. nu o sa descriu tot progresul..

oricum realitatea este foarte relativa, pentru ca modul in care percepem si intrepretam lucrurile este diferit de la om la om... tptodata impactul pe care il are asupra noastra mediul inconjurator este total diferit... un mic exemplu: un om care are ochelari: percepe realitatea intr-un fel, cand isi da jos ochelarii, realitatea, sistemul de referinta se schimba radical, desi in principu ramane acelasi :)
 
Realitatea e cand vezi din fereastra troleibusului numere RM la automobilul frumos careti place. Restul sunt instincte traim subconshtient pe instincte. Avem simtul foamei-mincam, vrem sa ne inmultim, o facem. Una bucata cui rulat (pentru cei care ma vor intelege) shi percepi realitatea adevarata shi nu fanteziile impuse in copilarie. Ci fanteziile putin mai mature, adica cele cu care traieshti zi de zi. Fiind tu un elev, student, angajat, salariat sau daca ceva ma scuzati dragi polititci :D. Realitatea = Matrix
 
Exista deja o definitie super, mulata pe specificul national :

Realitatea este halucinatia cauzata uneori de lipsa alcolului. :D
 
Si eu cunosc o definitie a Realitatii- este acel lucru ,care nu dispare nici atunci cand nu mai crezi in el ,o iluzie foarte persistenta :vino:
 
Iluzia;148946 said:
Si eu cunosc o definitie a Realitatii- este acel lucru ,care nu dispare nici atunci cand nu mai crezi in el ,o iluzie foarte persistenta :vino:

Realitatea este!!!
 
Back
Top