Ce inseamna aderarea la UE

re

In fiecare saptamina sunt prinsi la granita de vest "moldovani" care vor sa treaca fraudulos si prostituate penale.Astia sunteti voi.
Ca sa mai rideti va mai spun ca Moldova s-a format ca stat intre Carpati si Prut,si si-a luat numele de la riul Moldova.De cind va numiti voi moldoveni si aveti pretentia ca sunteti o natiune ptr ca adevaratii moldoveni suntem noi iar voi nu sunteti decit niste oameni fara identitate,neam si tara.RM nu e o tara, e o inventie ruseasca.Voi nu aveti nimic!Daca vreti sa vorbiti despre istorie si cultura trebuie sa faceti referire la noi cei de peste Prut.
Stefan cel Mare,Eminescu,Creanga,Bacovia,Iorga.Voi ce aveti:stalin si lenin?adica zero barat!
 
Hello. Observ ca ce se discuta pe aici e destul de off-topic si ca in principiu se profita de orice ocazie ca sa se faca schimburi de replici cam ca la tenis avand pe post de fileu Prutul. Mi se pare mie doar?
De ce trebuie oare sa ne-o tragem intre noi in cel mai romanesc stil posibil? Nu ar trebui sa ne uitam la Germania de exemlpu? Aia cu prima ocazie in '91 au reunificat Germania. Sa ne uitam la unguri care si acum mai spera la regatul sf-ului Stefan. Doar ca au vazut ca viitorul, cel putin teoretic pare sa fie in cadrul UE.
Eu sunt din Bucuresti, ca sa stie lumea, am si eu o curiozitate pentru "fratii de peste Prut", voi nu simtiti deloc ca sunteti romani? (desigur ma refer la cei care nu sunt rusi, ucrainiei, sau mai stiu io ce natzii au mai adus rusii pe acolo de-a lungul timpului)
 
Asta devine o ntrebare de rutin. Dac ai fi citit ce s-a mai scris, poate c nu ai fi ntrebat... Dar i rspund, c nu mi-e greu: eu, de pild, nu "simt", eu SUNT romnc. Adic tiu i nu am ndoieli (ca unii). i acei dintre noi care nu tiu cine sunt, tot romni sunt. S nu te superi pe ei, dac o fac pe protii, c se mai ntmpl...
 
lia said:
Asta devine o ntrebare de rutin. Dac ai fi citit ce s-a mai scris, poate c nu ai fi ntrebat... Dar i rspund, c nu mi-e greu: eu, de pild, nu "simt", eu SUNT romnc. Adic tiu i nu am ndoieli (ca unii). i acei dintre noi care nu tiu cine sunt, tot romni sunt. S nu te superi pe ei, dac o fac pe protii, c se mai ntmpl...

Intrebarea asta -- daca ma simt eu sau nu roman -- mi-a fost pusa de nenumarate ori pe vreo citeva forumuri frecventate de romanii de pe aici. Se pare ca multi romani de peste Prut nu concep existenta unor astfel de oameni ca mine si ca tine -- oameni care sa nu aiba indoieli in ceea ce priveste apartenenta lor etnica.

vladut, crezi ca noi ne nastem 'basarabeni' si cind crestem mai mari incepem sa ne simtim 'romani'? ;)
 
dacodava said:
In fiecare saptamina sunt prinsi la granita de vest "moldovani" care vor sa treaca fraudulos si prostituate penale.Astia sunteti voi.
Ca sa mai rideti va mai spun ca Moldova s-a format ca stat intre Carpati si Prut,si si-a luat numele de la riul Moldova.De cind va numiti voi moldoveni si aveti pretentia ca sunteti o natiune ptr ca adevaratii moldoveni suntem noi iar voi nu sunteti decit niste oameni fara identitate,neam si tara.RM nu e o tara, e o inventie ruseasca.Voi nu aveti nimic!Daca vreti sa vorbiti despre istorie si cultura trebuie sa faceti referire la noi cei de peste Prut.
Stefan cel Mare,Eminescu,Creanga,Bacovia,Iorga.Voi ce aveti:stalin si lenin?adica zero barat!
mie mii greu sa zic ca ma simt roman cu atit mai mult rus si in genere nu stiu ce inseamna a fi moldovean. am anumite valori pe care le pot asocia cu romanii, moldovenii, sau rusii insa in comparatie cu asa mesaje tremur... adica cum, cineva care are cetatenie romana brusc are dreptul exclusiv sal apropieze pe Stefan? cine esti straine, Stefan e departe... pentru tine atit cit si pentru noi Stefan e o legatura spirituala mai mult decit ar fi una de singe iar daca bunicii nostri au ajuns sub puterea lui Stalin nu inseamna nicidecum ca buncii altora au fost sub puterea binelui...
 
re

Dune tu esti un strain fara identitate,neam si tara.Ptr cultura ta generala,Stefan cel Mare s-a nascut si a copilarit la Borzesti in Judetul Bacau la citiva chilometri de orasul meu!
Voi cei din RM nu sunteti decit o populatie care nu are numic in comun cu Stefan cel Mare!Sau cu Eminescu care a scris:"Ce-ti doresc eu tie dulce Romanie"si "Rugaciunea unui Dac".
Sunteti penibili!!!!!!!Sunteti nimic!!!!!
 
re

Dune,ce inseamna Stefan ptr voi daca spui ca nu simti Romaneste?
Tu, te trezesti sa ma intrebi pe mine care sunt din aceeasi zona cu Stefan cel Mare,ce legatura am cu el?
Sigur ca noi avem toate drepturile asupra lui Stefan!Numai citeva exemple ptr ingnoranti ca tine:
Unde s-a nascut?Borzesti-Bacau
Unde a domnit?-Suceava
Unde e inmormintat?-Putna!
 
lia said:
Asta devine o ntrebare de rutin. Dac ai fi citit ce s-a mai scris, poate c nu ai fi ntrebat... Dar i rspund, c nu mi-e greu: eu, de pild, nu "simt", eu SUNT romnc. Adic tiu i nu am ndoieli (ca unii). i acei dintre noi care nu tiu cine sunt, tot romni sunt. S nu te superi pe ei, dac o fac pe protii, c se mai ntmpl...

Am citit asa mai pe fuga, mai ales ultimele mesaje postate pe aici, si am remarcat ca problema asta este cap de afis pe mai multe topicuri si poate d-asta am intrebat despre "vestina problema" sau "intrebarea de rutina", nu am vrut sa bat la cap pe nimeni :)
 
Doomie said:
vladut, crezi ca noi ne nastem 'basarabeni' si cind crestem mai mari incepem sa ne simtim 'romani'? ;)

Pai daca stiam nu intrebam. Ceea ce stiu este ca ma uit la televizor si cand ii vad pe aia cu limba "moldoveneasca" (aia=cei care au inventat termenul de limba moldoveneasca) ma ia durerea de cap... si da, cred ca se poate sa te nasti basarabean (sau ce vrei tu) ca atunci cand esti mic mintea iti poate fi inundata cu mult bull-**** si trebuie sa te faci putin mai mare ca sa intelegi exact ce "esti". Ca eu cand eram mic si invatam la scoala ca dincol de Prut e URSS ii credeam pe cuvant pe aia. Si n-am inteles multa vreme ceea ce imi povestea bunicul meu, cum ca de fapt acolo sunt romani si se vorbeste romaneste... deci cred ca felul in care te simti tine de educatie, iar multi ani de spalare de creier poate fi negativ... cum am observat unele cazuri pe aici, nu stiu daca sa ma amuz sau sa fiu trist pe tema asta...
 
Sa fii trist, Vladut. Caci termen de peste 50 de ani de zile pe tot intinsul petecului asta de pamant, rupt de la radacina, a fost bagata 24 din 24 conceptia ca ROMANII DINTRE PRUT SI NISTRU NU SUNT ROMANI, CI MOLDOVENI SI CU CEI DE PESTE PRUT NU AU NICI SANGE, LIMBA, TRADITII - NIMIC COMUN! Am mai dat exemple de *****izare fortata a romanilor din acest spatiu pe forum, dar iti aduc si tie unul.
Am acasa xeroxul unei adeverinte de nastere a unui roman de peste Nistru (Ribnita) nascut in 1944(il pastrez ca amintire copiilor mei). Documentul era scris in 2 limbi: rusa si "moldoveneasca" cu simboluri chirilice. Doar cateva traduceri in "moldoveneste":
1.Comisariatul Afacerilor Interne - "Comisariatu Trediilor din-nuntru"
2. Ziua de nastere a copilului - "Dziua di nasteri a coptiilului"
Pe crucea mea, ca am vazut toate acestea scrise in original cu stampila statului Sovietic!
Acum incearca sa intelegi mintea "moldoveanului" bombardata in decursul intregii vieti cu astfel de "perle"! Si ce mai doresti de la el dupa 50 de ani de astfel de "constientizare"?
Si daca in "Istoria" editata astazi in Moldova de catre comunisti este scris negru pe alb, ca romanii au fost armata de ocupatie romano-germano-fascista? Iar Armata Rosie a fost eliberatoare? Mai doresti cu tot dinadinsul sa gasesti simturi de romani in acest teritoriu? Cei cativa, pe care i-ai gasit pe acest forum sunt de fapt si unii dintre putinii care constientizeaza acest lucru, ceilalti - "Moldoveni" inflacarati de lampa lui Ilici, Stalin and Co.
 
nu mai cititi "Istoria" aia. Citeste manualul normal, din care am invatat si eu. Celalalt citeste-l pentru a te amuza. Cand a aparut, am ras, ne-am saturat si am uitat.
Exemple de traduceri de genul celor pe care le-ai prezentat am vazut multe, chiar in liceu le-am "cercetat"...

...eu zic ca la momentul dat situatia, din punctul asta de vedere, e buna, nu foarte buna, dar buna.
 
Si ca sa pun o intrebare mai on-topic, cum credeti ca va afecta pe termen scurt, mediu si lung aderarea Romaniei la UE (ca e 2007, 2008, ea este certa oricum) relatiile dintre Romania si Rep Moldova?
 
Vladut, totul depinde (sau poate aproape totul) de sinceritatea schimbarii macazului de catre actuala conducere a RM, dar si cele care o sa vina.
Eu cred, ca dupa aderarea Romaniei la UE se vor intampla urmatoarele:
1.Scuipetele si injuraturile in adresa Romaniei vorlua sfarsit.
2.Romania va intretine legaturi stranse cu RM dat fiind frontierei UE.
3.Vom avea sansa mare de a adera la UE cu suportul Romaniei.
4.Eu personal o sa astept UNIREA in UE!
 
aderarea la UE o utopie a moldovenilor, dar nu a tuturor ci a celor 5/10 procente care au o idee vaga despre ce este aderare si ce este UE. Nu vom fi in Europa pentru ca nu vrem, nu vom putea fura, nu vom putea incalca legea, nu vom putea invineti sotia cu furtunul etc. Moldovenii au aderat mai de mult la butoiul cu vin, si nu prea au dorinta sa destrame monstruoasa coalitie!treziti-va oameni!
 
Absu, ceea ce ai postat este tragedia poporului nostru. Si este inglodata inca si cu miile de tone de spirt de contrabanda venite de la Rusia-Ukraina si transformate in asa numita "vodca", pe care o "usuca" si mic si mare!
Eu nu glumesc. Privite ce fac elevii, incepand cu clasa 4-5 (stand cu rachiul in mana), ca de studenti si cei mari nici nu mai vorbesc.
Dar uite, ca betivani la frontiera nu doreste nimeni.
Absu, da ceva inlocuiri contra vinului si rachiului la noi in tara! Ai gasit ceva?
Muzica? Pai debandada asta ruseasca numai pentru betie si e buna!
Teatru? Cati actori avem, cine ii plateste si cui in genere ii trebuiesc ei acum?
Sport? Eu practic volei. Stii, ca am cautat jumatate de an sa gasim o sala pentru arenda?
Arta? Unde sunt picturile, arta nationala, olaritul etc? Langa teatrul Cehov si atat?
Filme? Pai cine va da 3 sticle de rachiu pe un film la cinema, daca la TV poti sa stai linistit cu berea si rachiul in mana si privesti ce doresti?
Dansuri? Poti sa numeri pe degete.
Iata eu si sper ca se va schimba ceva la noi in aceasta directie. Iar dupa asta o sa astept si UE.
Concerte? 20 sticle de rachiu pentru un concert gen Pugaceva, Galkin and Co? Spunei asta moldoveanului, el te va scuipa intre ochi!
Hazard? Acolo fara bautura nici nu ai ce cauta.
Acum puneti intrebarea - ce ramane? Asa-i ca ai inteles? Exact - numai baruri, terase si restauranturi!
 
re

RM in UE?Eu nu vad sa se intimple asta in viitorul apropiat!Oricum aderarea Romaniei la UE vor aduce restrictii ptr RM(cum ar fi vizele).
 
Corect, Dacodava. Si nu numai restrictii. Poate ar trebui si un ciomag-doua pe spate. Ca poate s-a trezi romanul asta rusificat din Basarabia si va vedea fara ochi tulburi ce se face pe la vecini!
Iata restrictiile in cauza, cred, ii vor pune pe ganduri, daca nu pe toti , apoi pe o buna parte - e la sigur! Asa ca totuul merge spre bine.
 
adevar

este bine sa fii optimist dar trebuie sa fii si realist

aderare inseamba ajustare la noi standarde - ceea ce pentru moldova noastra care se mai afla inca in perioada de tranzitie nu stiu cum ii va reusi. Moldova bate pasul pe loc
asta-i realitatea
 
Si daca vom bate pasul pe loc inca o suta de ani? Adica sa lasam totul balta asa cum este?
Am un principiu, care rar ma da de gol - daca vreau ceva cu tot dinandinsul - 90 la suta obtin!
Avem un scop si trebuie sa mergem spre el, chiar daca acum pare putin realist.
Pe la inceputul anilor 90 daca ziceai de Romania in UE - te credeau toti nebun!
Asa ca timpul se schimba, noi trebuie sa ne schimbam, sa schimbam, la urma urmei conducerea, si, pa cai!
 
Back
Top