Ce inseamna Basarabean!

ce-mi place ca nu vrei sa recunosti cand vorbesti prostii.
Cunosc prea bine cartile de istorie, am casa plina de premii de la olimpiadele de istorie, nu ma invata tu pe mine istoria romaniei. Cat despre partea cu agramatul, asta e doar un silogism de tipul "ad baculum", adica pe intelesul tau, atunci cand n-ai ce zice, dai cu bata sau cu cuvintele.
 
dan123;158824 said:
ce-mi place ca nu vrei sa recunosti cand vorbesti prostii.
Cunosc prea bine cartile de istorie, am casa plina de premii de la olimpiadele de istorie, nu ma invata tu pe mine istoria romaniei. Cat despre partea cu agramatul, asta e doar un silogism de tipul "ad baculum", adica pe intelesul tau, atunci cand n-ai ce zice, dai cu bata sau cu cuvintele.

Cred ca ar trebui sa iti arunci premiile la gunoi si sa te apuci serios de carte...
 
militant;158929 said:
Cred ca ar trebui sa iti arunci premiile la gunoi si sa te apuci serios de carte...
Mai las-o moarta, stimate militant. Nu incerca sa transformi o problema destul de grava (cel putin pentru o parte dintre romanii de pe cele 2 maluri ale Prutului) intr-o competitie de de doi lei "cine e cel mai breaz". Chiar nu-si are rostul.

In alta ordine de idei, sper ca autoritatile din Romania si Moldova vor gasi o formula de solutionare a problemei vizelor (acordare rapida, fara prea multe formalitati). Altfel ne vom reintoarce inapoi in timpurile sovietice, cand erai mai simplu sa ajungi din Chisinau in Komsomolsk-pe-Amur, decat de la Ungheni la Iasi.

Acum vre-o doua saptamani citeam pe undeva un articol cum ca asociatia patronatelor din turism face lobby pe langa Guvernul Romaniei in acest sens. Chiar daca motivele pentru care o fac sunt hilare, dar cel putin fac
 
in citeva luni care am citit acest forum am ajuns la concluzia ca voi rominii shi noi basarabenii suntem prea diferiti, si nui vorba in etnie, noi basarabenii ne consideram romini insa voi cei de peste prut va credeti superiori, ati ridicat nasul prea sus... mai coboriti pe pamint... sau mai bine spus mai invatati de la rusi a va comporta... aveti ce invata...
 
daca am vrea sa ajungem o natie injurata de tot globul pamantesc, cred c-am avea ceva de invatat de la rusia :))
 
dan123 nu sunt de acord cu tine... nu vreu sa apar pe rusi dar ei sunt mult mai prietenosi decit voi...

PS: o natiune injurata, dar si una dintre cele mai puternice...
 
da draga Smile... prietenosi rusii astia cu moldovenii... deportari in Siberia, foame artificiala, rusificare fortata, etc... atata prietenie mai ca iti iese pe urechi nu crezi?
pe langa faptul ca se comporta ca si cum MD ar fi inca teritoriul lor... santaj economic si social...

poate ar trebui sa vaezi viata reala si sa intelegi ce se intampla in jurul tau si ce s-a intamplat pana acum... dar nu din discutiile de pe un forum... pe langa faptul ca ai citit si tu cateva mesaje si ti-ai facut o parere atat de obiectiva.
 
adrenalina nu vorbesc de ce a fost cindva, am rupt cartile indeajuns, vorbesc de prezent... si din partea mea de vedere rusii sunt mult mai prietenosi... din propria experienta, si cum am mai spus mai sus coboriti pe pamint...
 
Exista si romani prietenosi (am intalnit multi in Bucovina). Cred ca Smile vorbeste despre populatia rusa si nu statul rus.
Mai exact ar trebui sa se se refere la intreg spatiu ex-sovietic, paradoxal dar basarabenii au gasit mai multa intelegere din parte ucrainenilor, rusilor, belorusilor, georgienilor decat la "frati romani". De ce? Nu pot sa spun exact. Probabil din cauza convietuirii in cadrul unui spatiu comun.

Romanii din romania la moment sunt foarte complexati, le este rusine de tot ce este romanesc, le este rusine de tot ce inseamna trecut, de aici cred si antipatia fata de basarabenii care si-au conservat foarte multe elemente din cultura romaneasca care in Romania nu este prezentata decat de ProTV si Adrian copil minune.
 
smile... rusii isi prietenosi atunci cand le vorbesti limba... in rest, nu prea cred... in al doilea rand nu inteleg unde trebuie sa coboram??? in al treilea rand, daca te consideri romanca si te crezi mai buna ca restul romanilor, ai putea face un minim efort si sa o vorbesti cat de cat corect... pentru ca mutilezi limba asta... fara nici o suparare, doar un mic sfat...
in al patrulea rand, tu extrapolezi niste cazuri pentru intreaga populatie... priveste mai profund lucrurile, insa la 18 ani ii cam greu, stiu asta. mai este vreme. oricum, este pacat ca tu faci parte dintr-o generatie care parca nu a fost spalata la creieri... sau poate ma insel...

militant, hai lasa-ma cu rusinea asta a romanilor... de cand te-ai facut atat de mare psiholog? sa nu vorbim de piata centrala si byshii moldoveni, care sunt destui... asa ca veni tu cu faze de genul manele si asa mai departe... uitat-te in ograda ta si dupa aia in cea a vecinului.
"antipatia" fata de basarabeni nu are motivatia data de tine, pentru ca pur si simplu ei nu stiu ce se intampla aici... de unde sa stie cum v-ati pastrat specificul romanesc...oricum, aspect foarte discutabil...
 
Smile ,cred ca ai o multime de probleme..
Cu siguranta ultimile tale mesaje nu au fost "bine gindite"..
In ultimile mesaje te-ai contrazis , te-ai contrazis pina "te-ai desfiintat"..
Cred c-ar trebui sa meditezi asupra celor spuse de tine.
Vreau sa cred ca cele spuse de tine nu sint rodul dezinformarii
"oamenilor prietenosi" .. vreau sa cred .. vreau sa cred ...
Esti inca "mica" draga mea..
 
Smile, cred ca gresesti cand consideri prea diferiti romanii de pe cele doua maluri de Prut. Evident ca avem mentalitati mai mult sau mai putin diferite dar asta se intampla si intre regiunile din Romania (Ardeal vs Regat vs Moldova).
Cand vorbesti de rusii prietenosi, cred ca se impune o diferentiere - rusii care n-au calcat in viata lor prin Moldova si cei care s-au stabilit aici. Rusii nu sunt mai prietenosi sau mai putin prietenosi decat alte popoare. Doar ca basarabenii inca mai au o viziune distorsionata, dat fiind faptul ca dupa 70 de ani ni s-a intiparit bine de tot in cerebel ca modul lor de a fi este "the best of the best". Drept consecinta, am copiat de la ei cat am putut. Urmarea fireasca - acum ei chiar ni se par "cei mai cei mai".
Daca ne referim la rusii care sunt stabiliti in Moldova, atunci sunt al dracului de prietenosi... cei din generatia mai in varsta ne-au ajutat, spre exemplu, sa intelegem mai bine care sunt avantajele unui sistem "multilateral dezvoltat" fata de capitalismul putred si de ce trebuia musai ca ei sa fie in posturi de conducere iar moldovenii (pana prin anii '70) trebuiau sa se rezume exclusiv la munca de jos. Cei din genreatia mai tanara (cel putin din generatia mea) nu sunt cu nimic diferiti.
Un mic exemplu in acest sens - eticheta de "бык": rusii extrem de "prietenosi" o aplicau fara discriminare tuturor moldovenilor. Fiind, fara indoiala, un exemplu demn de urmat (doar era dat de un rus "prietenos" ), moldovenii "elevati' din orase au copiat rapid exemplul fratiorului mai mare si au inceput sa foloseasca acelasi apelativ, doar ca la adresa moldovenilor din mediul rural...

Imaginea de mai sus despre rusii din Moldova se schimba in mod radical atunci cand vorbim de cazuri particulare. Multi dintre ei este chiar sunt prietenosi (am avut si inca mai am destui de multi prieteni rusi, chiar daca ne vedem mult mai rar). Din pacate, revenind de la particular inapoi la general, prietenia lor se manifesta cu totul si cu totul altfel...

Obs: nu ma refer la statul rus si nici la rusii din Rusia, care au vazut republicile-surori doar (eventual) in concediu
 
Bai oameni buni, da cat de greu trebuie sa fie sa observi ca Moldova e condusa de rusi??? Influenta lor e peste tot. Cum s-a mai spus, va santajeaza pe toate fetele. De curand am vazut la TV o pe cineva din Basarabia care spunea: ,,Ce bini era cu rusii, ca iera plina Moldova di tati cele". Pai cum asa, bai fratzilor!? Oricum, ei nu va sunt prieteni, asa cum nu ne sunt prieteni nici noua.
 
adrenalina, sunt baiat... poate ca nu toti rusii sunt prietenosi dar sunt de acord cu militant, si daca acum jumatate de an imi doream foarte mult unirea, acum sunt de alta parere...
 
Cu siguranta ultimile tale mesaje nu au fost "bine gindite"..
In ultimile mesaje te-ai contrazis , te-ai contrazis pina "te-ai desfiintat"...
nu m-am contrazis, fii sigur... mai bine ROMIN in MOLDOVA decit BASARABEAN in ROMINIA.

PS: au trecut 15 ani de la destramarea SSSR'ului dar nu vad ca rominii sa incerce sa ne ajute...
 
Smile;159145 said:
nu m-am contrazis, fii sigur... mai bine ROMIN in MOLDOVA decit BASARABEAN in ROMINIA.

PS: au trecut 15 ani de la destramarea SSSR'ului dar nu vad ca rominii sa incerce sa ne ajute...

Eu o zic altfel: Mai bine Roman in Romania decat Basarabean in Moldova
 
nu conteaza genul smile.... ai prea putini ani ca sa realizezi ce se intampla, pe langa faptul ca accesul la info este destul de restrans... oricum mi-am propus sa nu ma mai enervez pe tema asta. radub ti-a scris un mesaj destul de logic, dar este mult mai simplu sa ignori ceea ce este logic...
oricum smile, molodovenismul asta nu o sa va ajute prea tare, crede-ma. pentru ca MD merge vetiginos in jos... pe toate planurile. un procent de bunastare artificiala este mentinuta pentru ca oamenii sa nu faca revolutie si sa se complaca in indiferentsa crasa care ii inconjoara.

nu om fi noi cei mai buni de pe planeta, dar suntem frati... insa sa iti schimbi parerea despre asta in cativa ani inseamna ca niciodata nu ai simtit lucrul asta... oricum Moldovei i-ar fi mai bine in Ro... din toate punctele de vedere. treaba voastra ca nu vedeti asta... exista o mica problema a molodveanului. nu stie sa priveasca in perspectiva, sa analizeze pe termen lung. de aceea si situatia in care este acum MD...
 
Back
Top