Ce inseamna Basarabean!

adrenalina;159321 said:
nu conteaza genul smile.... ai prea putini ani ca sa realizezi ce se intampla, pe langa faptul ca accesul la info este destul de restrans... oricum mi-am propus sa nu ma mai enervez pe tema asta. radub ti-a scris un mesaj destul de logic, dar este mult mai simplu sa ignori ceea ce este logic...
oricum smile, molodovenismul asta nu o sa va ajute prea tare, crede-ma. pentru ca MD merge vetiginos in jos... pe toate planurile. un procent de bunastare artificiala este mentinuta pentru ca oamenii sa nu faca revolutie si sa se complaca in indiferentsa crasa care ii inconjoara.

nu om fi noi cei mai buni de pe planeta, dar suntem frati... insa sa iti schimbi parerea despre asta in cativa ani inseamna ca niciodata nu ai simtit lucrul asta... oricum Moldovei i-ar fi mai bine in Ro... din toate punctele de vedere. treaba voastra ca nu vedeti asta... exista o mica problema a molodveanului. nu stie sa priveasca in perspectiva, sa analizeze pe termen lung. de aceea si situatia in care este acum MD...

OOOOOooooooo...cineva stie ce vorbeste...
 
dacodava;123617 said:
Românii din România atunci cind spun "moldovean de peste Prut" sau Basarabean,inteleg un Român care traieste intre Prut si Nistru, (sau Român din Republica Moldova).

Atunci cind un Oltean imi spune mie Moldovean,el intelege prin cuvintul Moldovean,un Român care traieste in Provincia Româneasca Moldova. Atunci cind eu spun Oltean inteleg un Român care traieste in Provincia Româneasca Oltenia.

Românii din România atunci cind vorbesc despre cei din RM au fixat in creier ca vorbesc despre Români care traiesc pe un teritoriu Românesc aflat sub ocupatie.

Am facut aceste precizari ptr cei din RM,ca sa inteleaga ceea ce gindesc si modul cum ii percep Românii din România pe cei din RM.Ii percep ca pe Români si nu accepta exprimari de tipul "natiune moldovana".

ca raspuns la"ce inseamna basarabean"?parerea mea esteca inseamna roman.
 
Back
Top