ce laptop sa-mi iau?

Asus is cele mai bune, numa ca-s scumpe... Asus pt laptop-uri e ca Nokia pt telefoane mobile!!! Dar, daca iti 'moare' adaptorul, ai puso... nu prea gasesti...
 
eu azi am gasit un asus de 699 eur (reduceti, in mod normal e 749, dar nu e mare diferenta), cu ram de 2 gb, 1,5 hz, 120 hard si nu mai tin minte ce... stiu ca avea grafica buna... dar reducerile erau pana azi :))) am hotarat sa nu ma grabesc si sa mai intreb lumea care cunoaste.
si undeva pe marti-miercuri, imi iau ceva.
 
Trebuia sa-l iei... E un pret, nu f bun, ci super super bun... Eu la acest pret (cei drept acu doi ani), mi-am luat unul muuult mai slabutz...
 
da da, si Asus e tare. Mai sunt si Toshiba sau Sony Vaio.

Uneori in zonele universitare vin direct companiile cu promotii. De fapt niste autobuse, si vand laptopuri cu 10-15% mai ieftin.

p.s. Basarabinho, acolo au oferte d-astea in fiecare luna. A facut bine ca nu s-a grabit.
 
Basarabinho;201000 said:
Si unde e acel "acolo" cu oferte in fiecare luna? Chiar m-ar interesa....

in Italia ;)


"de ce nu Acer": ma refeream la modelele ieftine (sub USD2000); lumea are probleme cu ele; cautand prin forumuri, usor le vei dezgropa; chiar cunosc persoane care si-au luat Acer si au avut probleme.

Toshiba -- nu mi-as lua; am avut cu el probleme + daca esti in Chisinau, nu ai service-center.

un lucru important e HDDul din laptop; in ultimul timp nu prea-mi plac Seagateurile; mi-am cumparat unul si deja are probleme (garantia-i pana in 2011). mi-as lua samsux (HDD) sau hitachi. fujitsu is cam prea lente.

CPU -- core2 duo sau centrino

e bine memoria video sa fie dedicata, dar in modelele ieftine nu prea intalnesti asa ceva.

rezolutzia sa fie cat mai mare; eu am 1280x800 si e suportabil, dar as vrea mai mult :)


PS: faci bine ca nu te grabesti. analizeaza binisor ofertele disponibile...
 
Eu as lua unul care corespunde acestor criterii:
- <=2.5 Kg (sau si mai putin, depinde de rezistenta ta :)
- battery life >=2.5 h
- ecran mat
- tastatura normala (dupa standardele tale)
- flash card reader
- wifi


Orice brand; in maini bune oricare instrument este bun. Alege dupa parametrii de sistem, pret, si aspect. Nici-un producator nu este suficient de timpit ca sa vinda produse de calitate proasta; de aceea cred ca poti ignora sugestii de tip "nu cumpara X, cumpara Y", daca acestea nu sunt argumentate, iar argumentul [daca este] sa nu fie unul solid.

Majoritatea 'argumentelor' sunt probleme care se refera la software, ca nu le-a placut OS'ul, sau aplicatiile care veneau by default nu erau bune, etc. Hmm, e o istorie lunga; eu sunt brand-agnostic, si cumparaturile le fac nu ca toti ceilalti (-:
[inline p.s. problemele legate de software deseori sunt cauzate de competenta userului]

Orice producator foloseste aceleasi platforme. Aceleasi chipseturi in motherboard; aceleasi procesoare; hard diskuri, bla bla... In linii generale, "under the hood" toate sunt la fel, diferenta e un softul livrat cu produsul finit, in design, si in intentiile companiei (ex: Sony deseori manifesta comportament "vendor lockin", ex: daca e flash card reader, atunci e doar MemoryStick :) ; Dell vinde si computere cu Linux, deci acestea au un pret mai mic pentru ca nu includ o licenta pentru Windows; etc)

Nu stiu... poate o cartela wireless de la Broadcom 'prinde' mai rau intr-un Dell, si mai bine intr-un Samsung.. si poate un procesor Intel este mai lent intr-un LG decit intr-un Sony... Si poate un hard disk de 120 GB de la Maxtor are mai putini giga intr-un IBM decit intr-un Acer? Oh, come on...

p.s. Laptopul meu e de la HP.
 
gr8dude, nu rezuma totul la soft, pentru ca softul e ultima problema intrun laptop... vorbind de hardware, merge vorba de diferentza de diferitzi producatori de divaisuri... de exemplu motherboardurile... cele de la asus sunt cele mai scumpe, shi pretind a fi cele mai bune... alta problema e incalzirea laptopului... sunt multe detalii care se intalnesc la utilizatori diferitzi, fiecare brand ishi are punctele lui slabe...
(am un Asus V6Va, nu va spun cat costa ca de banii ishtea imi luam un mac, shi cu toate ca se cam incalzeshte la partea procesorului, insa nu-l schimb pe nimic, shi nu vreau sa aud de alte branduri...)
 
baieti, va multumesc pentru recomandari, sfaturi etc.
da' cum asa - ecran mat?
wifi deja au cam toate.
da' cu kg e cam greu... astea usurele sunt cam scumpe...
 
gr8dude;201012 said:
Nu stiu... poate o cartela wireless de la Broadcom 'prinde' mai rau intr-un Dell, si mai bine intr-un Samsung.. si poate un procesor Intel este mai lent intr-un LG decit intr-un Sony... Si poate un hard disk de 120 GB de la Maxtor are mai putini giga intr-un IBM decit intr-un Acer? Oh, come on...

iti pare ireal, dar poate fi si asa ceva:

* un producator are antena interna mai buna si respectiv WiFi-ul va functiona mai performant;

* in dependentza de chipset, el poate lucra mai bine sau mai rau;

* in dependentza de cum e asezat procesorul si alte chipuri + cum e organizata racirea, el poate sa se incalzeasca rau de tot sau poate sa lucreze bine;

* anumitzi producatori utilizeaza anumite componente; de exemplu, LG si Siemens-Fujitsu -- vor baga HDDuri Fujitsu; Samsung -- Samsung;

* la unii chiar si carcasa e mai buna decat la altzii (cu timpul se simte).

Lista nu se termina aici; poate continua mult si bine..
 
da' cum asa - ecran mat?
Cum si cu fotografiile, matte vs glossy; cind bate lumina pe ecran, unul o absoarbe cit de cit, altul o reflecta.

da' cu kg e cam greu... astea usurele sunt cam scumpe...
Da, si de aceea nu trebuie sa platesti extra pentru "extra-usurime". De obicei problema si nu exista, pentru ca acelea ultra-light sunt si ultra small, au un keyboard care nu e "normal" dupa criteriile nimanui :)

-------cut here-------
Argumentele aduse de khama si groparu sunt valide, si le voi completa, ca sa fie clar de ce am scris asa cum am scris.

Majoritatea forumurilor straine (non-uber-tehnice [precum slashdot]), unde lumea scrie in engleza - multi sunt nemultumiti din cauza softului, pentru ca nu le permite gradul lor de competenta sa analizeze produsul la un nivel mai inferior (la nivel de chipset, sau versiuni diferite a aceluiasi controller). Daca cineva scrie acolo "HP laptops suck because they included only a trial of MS Office", altcineva care nu e atent, va vedea doar partea "HP laptops suck", si o va transmite pe alte forumuri.

De asemenea, pe forumuri straine multi judeca calitatea unui laptop dupa calitatea suportului tehnic oferit de producator. Daca un lamer suna la support, si e atit de lamer incit nu se poate exprima, atunci nu voi fi mirat sa aflu ca "it took Dell three fucking days to solve my problem. Never buy a Dell! Dell sucks!"

Cu alte cuvinte, impreuna cu opinia despre compania X, trebuie sa se indice si argumentul. Vedeti mesajul #10 pentru un exemplu de "dangerous feedback" sau "feedback taken out of context".

Daca ne uitam la asta: Dell e mult mai nepopular decit Acer, concludem ca Dell < Acer; dar e asa oare? Deci, trebuie sa fim atenti, din care surse luam informatia care ne ajuta sa luam decizia finala.

Punctele lui groparu sunt cele mai hi-tech; Voi mentiona doar ca si in cadrul gamei de laptopuri a aceluiasi producator unele modele pot fi "bune", altele - "rele"; i.e. daca ai avut cindva contact cu un laptop Sony care era rau, din asta nu rezulta ca orice laptop Sony este rau. Nu are rost sa "extrapolezi dintr-un punct"; cel mai corect ar fi sa indici care model al companiei X este bun/nu_bun, si de ce - in acest fel poti genera o statistica cit de cit utila.



Arina, desigur ca cea mai buna strategie este sa atragi atentie la toate detaliile de nivel inferior, insa pentru asta trebuie sa te duci la cumparaturi cu un 1337-hacker care sa examineze concurentii pe loc. In nici-un caz sa nu faci decizia in baza recomandarilor care nu sunt argumentate.
 
Acum, lume, cu siguranta toate chestiile astea sunt interesante si adevarate ce ati scris. Dar niste raspunsuri scurte si precise n-aveti?

Recomandarile mele sunt HP, Asus (uitasem de el), Toshiba, Sony VAIO. Acer il lasam la o parte daca groparu zice ca are probleme. Insa in ceea ce priveste Toshiba as vrea sa stiu ce probleme are.

Nu cred ca prea multe detalii tehnice intereseaza.
 
gr8dude, la cumparaturi ma voi duce singura... ca nu am nici un drug mai priceput in de-ale astea, pe aici.
iata iau notite din celea ce scrieti :)

si mai deasupra... nu stiu italiana ca sa intreb consultantii de la magazin care sunt caracteristicile exacte :D va trebui sa cer carticica si sa sper ca are versiunea engleza :D
 
Back
Top