ce ne facem cu limba rusa?

Dorin

Mie nu-mi plac etichetele pe care le pui tie si intregului popor. Eu nu prea stiu daca in scolile rusesti se eticheteaza in asa hal moldovenii, dar stiu ca acei rusi care sunt cumsecade (indiferent ca sunt sau nu sovini) si au de afacrere cu moldoveni cumsecade - respectul este reciproc si nu conteaza nationalitatea. Numai oamenii de nimic sau prinsi cu adevarat de ura pot sa-si permita acest lucru si o fac pentru a-si ascunde propriile complexe sau nixilismul lor - ei cred ca injurind nu o persoana concreta dar un intreg popor, iese in evidenta propria lor persoana. Dar se ascund in spatele propriului popor. Asa insi sunt bolnavi.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: nnn pe 2001-06-14 08:27 ]</font>

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: nnn pe 2001-06-14 08:35 ]</font>
 
Deacord cu nnn
Padurea nu e fara de uscaciuni. Sunt si rusi care-s porci(sorry pentru expressie), sint si moldoveni.
 
Slava: "MArius, tu nu intelegi corect situatia. Rusii limba ne vor invata-o, dra pana la urma, prin acest fapt, ei ne vor lua ultimul argument impotriva lor, ne vor lua ultima arma de rezistenta impotriva rusificarii(si nu doar lingvistice!), iarasi ne vor reduce la nivelul de frate mai mic"

Pentru zedrik: am avut in vedere opinii de acest fel.
 
Dar asta ma ucide mai mult
Sus: "Sa nu vad nici o litera scrisa in rusa pe acest forum.
si dac o sa se intample asa ceva atunci o sa fur buletinele modelatorilor si o sa le schimb nationalitatea scriind rus si atunci o sa va fie rusine sa aratati buletinul si toata lume o sa va rada".
Vivat toleranta si democratie :smile:
Daca a fi serios, stiu ca nu toti cred asa, dar cind intilinesc indivizi ca Sus sau Slava pierd toata dorinta de a vorbi romana.







<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zatvor pe 2001-06-14 12:03 ]</font>
 
Nu am etichetat poporul rus in intregime. Shtiu foarte bine ca exista rushi normali, si am cativa prieteni rushi foarte buni. Imi place la nebunie opera lui Dostoievski si Cehov.
In tot ce am scris eu la acest capitol al forumului a fost un protest impotriva unor atitudini oficiale luate de catre statul Federatia Rusa si de catre comunitatile ruseshti(reprezentate prin fief-urile lor ca de exemplu PCRM in Moldova) din fostele republici unionale. Toate popoarele au defecte. Recunosc si shtiu ca noi, romanii, avem un defect cu "bunatatea" noastra si cu lipsa noastra de demnitate, care uneori se transforma in prostie crasa. Shtiu ca americanii sunt prea reci si indiferenti iar francezii prea orgoliosi. Toate popoarele au defectele si calitatile lor, iar fiecare dintre noi le vede si le simte asa cum vrea. Ceea ce am scris eu nu a fost o defaimare a intregului popor rus, ci un strigat de suparare impotriva a ceea ce mi se pare incorect, NEDEMOCRATIC si defaimator la adresa populatiei majoritare romaneshti din Republica Moldova. Am spus-o de nenumarate ori si o mai repet o data: minoritatile nationale trebuiesc protejate de stat, trebuie sa li se asigure posibilitatea de a isi pastra si dezvolta normal cultura proprie. Aceasta insa NU INCLUDE EDUCATIE DE STAT IN LIMBA MINORITATILOR SI LIMBA LOR - LIMBA DE STAT. Exemple si evidenta este destula la acest caz, analizati situatia ORICARUI STAT DEMOCRATIC DIN LUMEA DE AZI. De aceea am zis ca RM nu are bani pur si simplu sa mai finanteze shcolile ruseshti, care prin urmare trebuiesc inchise. Scurt si clar.
Zatvor,
Cate ore de istorie ai petrecut tu la shcoala(ruseasca, banuiesc) la tema: "Pactul Ribbentrop-Molotov si consecintele sale pentru Europa"? Ce v-a spus profesorul la aceasta tema?
Argumentul cu existenta shcolilor in limbile minoritatilor in urss nu tine, fiindca aceste shcoli erau de fapt nishte instrumente perfide de promovare a minciunilor sfruntate(toata teoria "natiunii si a limbii moldoveneshti"), folositoare autoritatilor sovietice de ocupatie. Nemtii tot au deschis shcoli in limba poloneza in Polonia ocupata(1939-1944), in care copiii erau invatati sa devina luptatori SS sau SA. Prin aceasta urss nu se deosebea cu NIMIC de Germania nazista. Asa ca, pana nu o sa se auda de o condamnare oficiala din partea Rusiei(asa cum a fost deja demult din partea Germaniei) a pactului Ribbentrop-Molotov, rushii din RM sa mai taca si sa le fie rushine. Sau sa ceara in grup aceasta condamnare internationala(singurul mod in care ar shterge rushinea).
 
Zatvor: Poate mai scrii ceva pe langa linkuri? Altfel, este o simpla provocare. La asa mesaje nu voi comenta.

Asa si nu ti-ai expus parerea asupra temei. Ceia ce faci pana acum este doar negarea neargumentata a unor spuse de a oponentilor (nu neaparat la tema) si provocare.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zeidrik pe 2001-06-14 13:12 ]</font>
 
Pt zeidrik: eu rad: linkuri fara descriere e o provocare :smile:) E un argument foarte puternic! :smile:)) Ma rog, eu voi fac descriere: ultimul link conecteaza cu opinia comisarului inalt al OSCE unde el a calificat negativ tentativele de a aplica masuri restrictive asupra reclama in limba rusa. Citeste, te rog, acest document si nu spune despre negarea din partea mea :smile:
Si inca ceva: cu oponentii ca Slava si Sus n-are rost se discuta: ei sint nationalisti nebuni.

Despre tema: Scoli de stat primesc bani de la buget de stat. Rusii ca alti cetateni platesc impozite. De aceea ei au dreptul de a avea scoli cu predarea in limba rusa. Scurt si clar.


<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zatvor pe 2001-06-14 13:36 ]</font>
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-06-14 13:28, zatvor a scris:
ultimul link conecteaza cu opinia comisarului inalt al OSCE unde el a calificat negativ tentativele de a aplica masuri restrictive asupra reclama in limba rusa. Citeste, te rog, acest document si nu spune despre negarea din partea mea :smile:
[/quote]
Desigur, ai citit si cealalta corespondenta? Citeste scrisoarea http://www.osce.org/hcnm/recommendations/moldova/2000/30-5-2000.html care este ultima din discutia lor. Nu uita ca este doar o recomandare a OSCE la un "draft".
Dupa vizita comisarului in Moldova el, in aceiasi scrisoare zice "I have also become more aware of the need to protect and promote State language".

<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Si inca ceva: cu oponentii ca Slava si Sus n-are rost se discuta: ei sint nationalisti nebuni.
[/quote]
Iata ca le-ai si pus eticheta. Argumentele tale nu mi-au demonstrat de loc ca ei sunt "nationalisti" si inca si "nebuni". Unul din argumente mi-a aratat ca nu deosebesti ironia de seriozitate.

[quota]
Despre tema: Scoli de stat primesc bani de la buget de stat.
[/quote]
Tema o vezi afisata de fiecare data cind vii aici. Mai priveste-o o data.
Daca chiar ti-i cu tot dinadinsul sa vorbim despre scoli de stat in limba rusa - deschide o tema respectiva si in primul mesaj exprima-ti parerea TA (cu argumente logice si nu emotionale). Foloseste-te de drepturile tale.
Dar acum hai sa auzim parerea ta la tema: avem nevoie de limba rusa ca limba de stat?
 
Am pus eticheta numai pe doi indivizi, nu pe popor intreg, nu-i asa? Da cum nu sa pun daca vorbele ei sint un exemplu clar de nationalism. Daca eu voi rad ca esti romin ce vei spune? Nu cred ca "eu te ubesc, frate, pentru ca esti un adevar democrat":-)

Dar despre limba romana eu sigur ca trebuie a fi promovata. Dar ai vazut alte recomandari a comisarului?
De ce scoli au aparat in aceasta tema? Intreaba pe Dorin, daca nu gresesc, el primul s-a inceput vorbeasca despre ei.
 
zatvor: mai pun si eu odata aceeasi intrebare care a pus-o zeidrik: "Dar acum hai sa auzim parerea ta la tema: avem nevoie de limba rusa ca limba de stat?"

nu schimba tema. raspunde cu "da" sau "nu"; vrem sa-ti stim parerea.
 
zatvor,

Raspunde, te rog, la urmatoarele intrebari:

1. Cine(care stat, guvern, administratie, etc.) este responsabil pentru uciderea brutala a 885 de mii de basarabeni in anii: 1941, 1949, 1951?
2. Ai invatat la scoala ta(rusa, banuiesc) ceva despre pactul Ribbentrop-Molotov? Daca da, ce anume, si ce parere personala ai tu la acest subiect: este oare sau nu urss vinovata de ocupare fortata si nejustificata de teritorii straine(Basarabia, Regiunea Lvov si Tarile Baltice)? Se poate califica aceasta ocupare(daca ea a existat vreodata in opinia ta) drept un act de agresiune si amestec in treburile interne ale unui stat independent(Regatul Romaniei, Polonia, Statele Baltice), prin urmare crezi tu ca acest act de agresiune(daca el a existat vreodata in opinia ta) este sau nu condamnabil in mod oficial la nivel international? Daca da, ce masuri poti intreprinde tu personal pentru a participa eventual la o campanie publica pentru condamnarea oficiala a acestui act(am in vedere vreo petitie, vreo scrisoare de protest adresata la ONU, CEDO si OSCE, vreo actiune publica in sustinerea acestei campanii, etc...)?

3. Am vazut ca minoritatile au drepturi. Care sunt, in opinia ta, RESPONSABILITATILE minoritatilor nationale?

4. Spune clar si raspicat: in opinia ta, in 1944 armata sovietica a ocupat sau a eliberat Basarabia?

Nu vreau sa te provoc, dar de fiecare data cand pun in discutie aceste subiecte tu dai un raspuns evaziv si de aceea mi s-a creat impresia ca exprimarea mea de inainte era cam neclara. De aceea am hotarat sa iti pun aceste intrebari mai direct, mai scurt si cat mai clar posibil.
 
zeidrik a spus:<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>Tema o vezi afisata de fiecare data cind vii aici. Mai priveste-o o data.
.....
Dar acum hai sa auzim parerea ta la tema: avem nevoie de limba rusa ca limba de stat?[/quote]
Dorine, cred ca se aplica si la tine cele scrise mai sus :smile: Daca vrei sa fie discutata istoria si pactul Ribbentrop-Molotov poate deschizi o tema noua? Sa fim corecti.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Mask pe 2001-06-15 03:39 ]</font>
 
dorin, am zis "democratii imputite", nu "occidentali imputiti", ceea ce e cu totul altceva si n-are nici o legatura cu comportamentul francezului de rand, ci cu drepturile pe care le acorda statul minoritatilor.

chiar am zis ca ne sunt superiori in multe privinte, dar e gresita ideea ca ne-ar fi superiori in toate. si pe mine ma deranjeaza ca gandim prea mult prin comparatii.......daca n-ar fi altii mai civilizati ca noi, noi nu ne-am da seama cat de jos suntem? eu cred in bunul simt innascut si asta ar trebui sa ne ghideze mai mult decat bunul simt al altora.

ma enerveaza ingrozitor cum nato sfideaza independenta unor state, cum baroana aia nicholson face o politica de balta (ba ca-i asa, ba ca-i invers, ba ca a fost inteleasa gresit, ba ca revine asupra raportului), cum hilary clinton ne vorbeste noua despre drepturile minoritatilor religioase etc. toti astia care vorbesc despre drepturile minoritatilor, aia care vor ca noi sa facem asa si pe dincolo, iar la ei in tara nu vezi nici placute bilingve, nici autonomia unor regiuni cu multi minoritari (chinezii ar fi trebuit, conform drepturilor pe care le promoveaza vestul, sa aiba acum mai multe regiuni autonome: in ro, in canada, australia, sua etc). asta ma deranjeaza pe mine si eu cred in bunul nostru simt care n-are nevoie de "scoala" externa, dar care trebuie promovat.
ai dreptate, avem multe de invatat, dar n-avem nevoie sa fim "dadaciti" de altii. ma enerveaza ingrozitor cand aud pe strada "ei, bai, numai la noi e asa, ca-n afara..." . asta ne doare pe noi, ca-i mai bine in afara. altfel ne-am obisnui cu mirosul si consistenta _______-ului in care stam.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: solara pe 2001-06-15 18:20 ]</font>
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-06-15 17:47, solara a scris:

toti astia care vorbesc despre drepturile minoritatilor, aia care vor ca noi sa facem asa si pe dincolo, iar la ei in tara nu vezi nici placute bilingve, nici autonomia unor regiuni cu multi minoritari (chinezii ar fi trebuit, conform drepturilor pe care le promoveaza vestul, sa aiba acum mai multe regiuni autonome: in ro, in canada, australia, sua etc).
[/quote]

Solara: in america e altfel decit in europa:
chinezii sint si ei de "nationalitate americana" Iar limba "natiunii" americane este engleza. Asa se considera americanii.

Eu tot nu cred ca se poate pune problema de nationalitate in america caci grupurile de oameni care vin acolo sunt de sute de etnii din tot globul si sint de toate rasele existente. Anume asta in viziunea americanilor inseamna "nationalitatea amercicana"

deci daca vei pleca in america si vei obtine cetatenia americana , tu automat vei deveni de nationalitate americana si din punctul acesta patriotic de vedere a "natiunii americane" va trebui sa inveti limba care este engleza drept limba a statului si natiunii americane.

Deci negrii sint africani, dar traind in america acesti "africani" vorbesc englezeste.
Asa si chinezii: e foarte bine ca au fost de etnie chineza, insa venind in america si inmultindu-se si amestecindu-se ei nu mai isi cunosc limba pentru ca ei devin de nationalitate: americani, asa cum tu esti de nationalitate rominca.
Aberant ne pare noua si mi se parea mie, insa asta sa le-o spui americanilor.

Chiar daca unii isi mai pastreaza identitatea si pot sa tina minte ca stramosii lor au fost veniti din africa sau englia sau sint evrei sau vikingi sau irlandeji sau italieni, sau chineji, sau exista si comunitati romine si rusesti, ei SUNT cu totii de nationalitate AMERICANA asa cum tu esti rominca. Deci treaba cu africanii si chinejii chiar daca sint de alta rasa tu uit-o. Uite ca au fost de-ajuns numai 200 ani de istorie a acestui stat ca sa-si uite vechea origine si acuma ei cu inima la mina cu totii sint "americani" indiferent de originea uitata europeana sau africana sau asiatica.
ASTA VA FI VALABIL SI PENTRU COPII TAI DACA SE VOR NASTE IN AMERICA.

deci majoritatea lor condamna toate chestiile care se intimpla in europa legate de apartenenta etnica si religie din care cauza mor de secole oameni din cauza urei rasiale si etnice. Lor asta li se pare ca o gluma proasta si au dreptate caci sintem oameni in primul rind si nu conteaza ca esti romin sau maghiar etc; exista ura rasiala putina si la ei, dar americanii sunt o natiune. Asta mi-au raspuns toti americanii pe care i-am interogat.

Uita tu de chineji. Astia-s bucurosi ca au scapat de china. Au ajuns in america, deci si-au asumat riscul si deci copii lor vor fi de nationalitate ameriani si nu chineji. desi unii batrini mai pastreaza limba si diferite inscriptii bilingve in restaurantele chinezesti, insa majoritatea au uitat limba chineza caci nu sunt nici un fel de chineji dar sunt americani. exista un miliard si jumate de chineji in china in regimul de la beijnig. Cei care au scapat de acolo sint bucurosi sa invete engleza numai sa devina si ei cetateni americani. Ei se vor a fi americani.

Caci daca chinejii nu sint de nationalitate americana, atunci defineste ideea de "natiune su popor" american. Asa ceva cu siguranta nu exista ins americanii sint de alta parere. Lor li se pare condamnabil si au un dispret fata de ceea ce se intimpla in europa sau in alte colturi ale lumii din cauza rivalitatii diverselor etnii si ei n-au etnii acolo in USA. pina se vor globaliza de tot si pin nu va mai exista rasa in america va trece ceva sute de ani, insa fara indoiala va dispare rasa de "caucazieni" sau "european" asa cum noi o stim in europa, caci americanii nu se considera englezi pentru a lupta pentru etnia lor de "vikingi" sau arieni pur-singe., chiar daca vorbesc o limba germanica. Deci la momentu apogeului globalizarii va exista un fel de rasa ca aceea care o vezi la multi locuitori a Floridei: amestec dintre hispanico-caucaziano-asiatico-african . Lor le convine asta, si eu nu vad de ce n-as fi de-acord cu politica lor de globalizare.

NU VA EXISTA RASA, NU VA EXISTA ETNIE, NU VA EXISTA RELIGII (care sa fie diferite cel putin), nu vor exista razboaie.

Deci concluzia: "chinejii" care tu ii numesti "chinezi" nu sint nici un fel de chineji, ei sint americani si limba lor natala e engleza caci daca ar fi chineji insamna ca albii ar trebui sa fie unii "francezi", altii "englezi", alti "irlandezi", altii "tigano-italieni" etc. Dar majoritatea care au colonizat teritoriile in sec '18-'19 si-au pierdut originea de-a lungul timpului si sunt pur si simplu americani. ASTA CEL PUTIN E PAREREA AMERICANILOR. nu-mi veni cu contra-argumente.

Concluzie globalizarea RULEZ.
Va exista in urma globalizarii pe tot globul pur si simplu "specia umana" si gata. Ne vom numi terani! Vom fi cei mai puternici din univers :grin:
 
Pentru.Picardiu
In.primul.rind.pe.nemti.i-o.adunat"la.gramada"nu.Hitler.-chestiia.afacut-o.Bismarc.(cu.ce.te.ocupai.la.scoala??)
In.rindul.2:
Proverb.popular.ceh:Rusaci.a.nemcy.jsou.PRASE!(rusii.si.nemtii.sunt.porci).
In.tertio:
In.germaniia.pentru.numai.purtarea.simbolurilor.fasciste.se.platesc.amenzi.de.300-500.dm.
Si.in.FIECARE.luna.se.arata.la.televizor.filme.anti-fasciste.
Asa-ca.atunci.cind.vei.vedea.la.ort.filme.anti-comuniste.poti.sa-i.socoti.pe.nemti.de.porci.dar.pina.ce.taci.te.rog.
Si.inca.ceva-noi-cei.din.occident.nu.am.devenit."fascisti"sau.etc.
Noi(majoritatea).am.inteles.ce.inseamna.Lege.si.ce.trebuie.de.facut.ca.aceasta.Lege.sa.fie.respectata.
Degraba.o.sa.ne.intoarcem.acasa.si"haleava"se.va.termina.
Asa.ca.comancii.si.partasii.lor.au."belit-o.cu.doua.degete."

P.S.Sorry-nu-mi.lucreaza."mizera"
 
picardule, pai asta se intampla in zonele nou-colonizate. asta-i ideea care-i anima pe ei: sa-si faca o noua tara si toti participantii sunt bineveniti.
ideea noastra (a mea, cel putin) este ca tara si neamul meu sa se afirme (plus afirmare individuala, evident). si tara si neamul meu exista deja. comparatia cu americanii nu mi se pare valabila, pt ca sunt mentalitati diferite, care au evoluat in mod diferit, manate de idei diferite.

IAR AMERICANII, PICARDULE, N-AU NICI O SCUZA PT CE AU FACUT IN KOSOVO, IN NUMELE DEMOCRATIEI DESPRE CARE VORBESC EI. NU-I TOLERANTA CE ARATA EI!!! au plecat albanezi din provincie cand au inceput sarbii bombardamentele, dar ce migrare in masa a fost dupa ce au inceput americanii? SI NU AU NICI O SCUZA PT CE AU FACUT IN BELGRAD, PT "BINELE CU FORTA" PE CARE IL ADUCEAU SARBILOR, DANDU-L LA O PARTE PE MILOSEVICI. NU ADUCI PACEA CU BOMBARDAMENTE. ONU, de ex, orice s-ar zice despre ei, au pompat in regiune trupe de pace, nu de atac. pana si opinia publica americana era impotriva bombardamentelor americane.
IAR AMERICANII N-AU NICI O SCUZA PT CE AU FACUT IN IRAQ, pt amenintarile cand iraqul a detectat prin radar un avion american in SPATIUL IRAQIAN AERIAN. mi se pare un infiorator si de neiertat atentat la independenta altor state.

iar "infratirea" aia ciudata din NATO este o alta bataie de joc. grecia si turcia se bat si acum pe niste insule, ambele state sunt in nato, si cui ii pasa???

n-o fi asta ura rasiala, dar razboi de cotropire tot e (kosovo e al doilea zacamant de crom din lume, insulele alea grecesti vad ca nu prezinta interes).

si daca toti sunt atat de americani, de ce oare se pastreaza comunitatile de chinezi, romani, rusi etc? de ce tin ei atat de mult sa fie impreuna, daca "sunt partasi la cauza generala" ? nu uita nimeni de unde a venit, mai ales aceia care au venit fortati de conditiile proaste din propria tara, nu de dragul americii.

iar eu NU vorbeam despre ura rasiala, ci despre dreptul unora de a-si mentine limba si de a avea acces la cultura tarii lor in scoli pt minoritati din strainatate, dar fara a face din drepturile astea motiv de ura rasiala.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: solara pe 2001-06-17 16:03 ]</font>
 
Picardule
1. Rectificare - nu limba natala da materna.
2.Nu compara America cu aceiasi Ro.Amintiti-va cum s-a format ea. Nu poti compara o vaca si o gaina mai,cu pretentia ca una da lapte da cealalalta ba.
3. Categoric nu-i adevarat ca chinejii sau alte etnii uita si de limba si de unde au venit stramosii lor. Sentimentul acesta la ei (si nu numai) este foarte dezvoltat si mai este amplificat de dorul de tara lor. Ei isi pastreaza obiceiurile, copii si-i educa dupa traditiile lor etc. etc.Dar ca nu pun problema limbii lor la nivel de stat - si aici e simplu fiindca nu incalca legile naturii si ale lui Dumnezeu insasi. Nu poti veni intr-o tara straina (tu vii la ei si nu ei la tine), ti se ofera posibilitati de a trai si munci. Nu-ti place - esti liber! Istoria Americii au scris-o diferite nationalitati si a fost o istorie zbuciumata asa ca acum nu mai este loc pentru fleacuri. Filmele si cartile americane (scrise de americani) ilustreaza acest lucru. Dar cum altfel putea fi format un stat din atatea amesticaturi? Intr-un mod civilizat numai. Bineinteles ca pentru asa salbatici ca noi ei incearca sa ne scrie scenarii, avand o experienta in asa chestii.Dar cand e vorba de balauri cum sunt alde Miloshevici - cum sa-i ratezi capul - unica iesire - cu pierderi minime. Amintiti-va ca numai regimul bolsevic a masacrat 40 mln. de suflete nevinovate intainte de razboi - pt comparatie.
4. Istoria cu noi-e alta poveste. Noi aici ne-am nascut si din toate timpurile am incercat sa tinem piept hoardelor straine. La noi au venit nu noi . Dar ca sa declari ca Transnistria nu-i pamant de al nostru si poate sa si-l ia cine vrea trebuie sa ai tupeu. Paminturile noastre sunt pina la Balta (cititi Golgota).

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: nnn pe 2001-06-18 01:45 ]</font>

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: nnn pe 2001-06-18 01:55 ]</font>

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: nnn pe 2001-06-18 06:48 ]</font>
 
Back
Top