ce ne facem cu limba rusa?

Mexicanii nu pot invata engleza normal, desi au nevoie de ea pt. a supravetui in SUA..
Atit de la limba rusa, cit si de la cea romana ar suferi un shut down ireversibil al creierului
 
si cu atat mai mult nu ar invata nimik in perioada asta porcina cand l-ar tine la izolator
taman un mexican a ales si el :D
 
Nu vreau sa par cel mai mare patriot roman de pe forum sau cel mai anti-rus de aici dar personal un mexican poate invata limba romana si inca foarte usor avand in vedere ei vorbesc spaniola o limba latina la fel ca si cea romana. Spre deosebire limba rusa este o limba slava foarte greu de invatat pentru oricine din afara fostei Urss.
 
Ok, deci tu ca locuitor al Bangladesh-ului (sa luam alt exemplu decit cel cu mexicani ) , care nu are treaba nici cu limba rusa si nici cu cea romana.. ce ai aprecia mai mult : cunoasterea unei limbi foarte greu de invatat sau cunoasterea unei limbi ce se invata relativ mai usor?
 
Stai, stai.. Cred ca nu ne-am inteles..

Ce ai aprecia la altcineva, de exemplu la un potential angajat al companiei tale..? Cunoasterea unei limbi dificil de invatat sau unei relativ mai usor?

Nu vorbeam de ce ai alege sa inveti tu..
 
Otilia;220887 said:
Stai, stai.. Cred ca nu ne-am inteles..

Ce ai aprecia la altcineva, de exemplu la un potential angajat al companiei tale..? Cunoasterea unei limbi dificil de invatat sau unei relativ mai usor?

Nu vorbeam de ce ai alege sa inveti tu..

Eu as aprecia utilitatea.
Utilitatea pentru mine.

Totul e relativ...
 
Sventlana;201129 said:
Oamenii de linga tine stiu ca tu cunosti rusa,aproape fiecare cetatean al RM o cunoaste. Este un beneficiu,gindeste cite slujbe sint in romania care nevoiesc o cunoastere a limbii ruse,cum limba rusa in Romania nu se studiaza,ca sa nu mai vorbim cite sint si in Europa,unde aproape nimeni nu cunoaste limba rusa. Am inteles ca dupa 2004,o multime de lituanieni,latvieni si estonieni au gasit slujba in UE pentru limba rusa
lituanieni, letoni si estoni
 
Sventlana
Parca am mai spus pe undeva: orice limba nou invatata, e o viata noua. Pe de alta parte, daca vorbesti de slujbe, gandeste-te cate slujbe sunt in lume, nu in Rusia. Te obliga cineva sa lucrezi in Rusia? Engleza e de departe cea mai buna limba "pasaport". Stii engleza? Atunci te descurci oriunde in lumea civilizata.

Hopa! Am zis: lumea civilizata? Ei da, ma tem totusi ca Rusia nu se incadreaza in acesta categorie. :)
 
Hei oameni buni de cind am prins si eu la mine ,adica de cind am inceput sa pricep cum functioneaza aceasta lume,analizind situatia in moldova comparindule cu ce cunosc si eu si am inteles ca moldovenilor politicieni nu le ajunge o toana de minte.nu stiu nici cit negru sub unghie cum trebuie sa se comporte pt a fi influenti.sa luam pe putin,bush,sadam husein,hitler,stalin,keneddy daca mergem in trecut il gasim pe imensul si nerepetatul Avraam Lincoln,toti acesti oameni au avut mereu la mina lor strategii,planuri si idei cum sa influenteze lumea si mintea umana pentru a detine putere suprema,de aceia si SUA,Rusia si multe alte tari au asa mare putere in lume,pt ca cunosc mai mult decit stiu ceilalti.

Intrati aici: MANIPULARE-KARETI.BLOGSPOT.COM si o sa va convingeti ce anume le lipseste moldovenilor politicieni.forta de influenta si multe altele,eu am citit in acel blog si am observat ca acele legi simple si in genere tot ce se da acolo le stie chiar si cel mai simplu vinzator in america dar la noi ?????????daca il intilniti pe Ghimpu sau voronin,sau M.Lupu propunetile acest blog,le va fi de ajutor,recunostinta nu astept. "))))))

dar cu rusa ce facem?-sai trimitem pe rusi in pizda mamii lora in rusia sa vb rusa alaturi de stalin si lenin dar nu cu noi,noi suntem independenti de 20 ani deja ce naiba cauta printre noi?
 
Back
Top