ce ne facem cu limba rusa?

Onisifor;197590 said:
Subscriu 100% la cele scrise mai sus....
Problema limbii ruse este de fapt problema romanofonilor din Republica Moldova.

E si o problema atunci cand basarabenii opun limbii ruse cele straine (engleza, franceza) in loc propriei limbi. Este vorba de sentimentul de strainatate cultiva in sanul nostru. Filo-occidentalii si filosurii in esenta nu se diferentiaza prea mult unii de altii.
Ambii vomita atunci cand aud de limba sau cultura romana.

Din punct de vedere cultural, e nevoie de o atitudine critica fata de orice e strain. Iar imprumuturile tre adaptate la specificul nostru.
 
Cit timp am fost acasa, in MD nu prea am vorbit limba rusa. Tot timpul am vorbit romana, chiar si cind mi se raspundea in rusa. Toti rusii din MD inteleg romana, unii chiar si o vorbesc. Una din cele mai bune prietene e rusoiaca si noi vorbim romana, fiindca ea este constienta de faptul ca are nevoie de romana, ca invata in limba romana, ca la serviciu va avea nevoie de romana. Problema rusilor din MD este ca se considera superiori si nu vor sa invete romana sau se prefac ca nu o cunosc. De fapt rusii, oriunde s-ar afla, nu prea se obosesc sa invete limba tarii, in care se afla, caci de obicei comunitatile de rusi exista oriunde si sunt foarte mari. In Germania exista cartiere intregi de rusi, magazine cu produse rusesti, unde se vorbeste doar rusa. Cum am spus, ei nu mai invata germana decit daca merg la serviciu sau la scoala.

Nu regret ca am facut rusa la liceu, vreo 4 ani. Cind trebuie sa-mi cumpar bilet ptr a veni acasa, folosesc rusa, fiindca e vb de o firma ucraineana sau poloneza. Vorbesc rusa, cind merg pina in Ucraina si de acolo iau autobusul spre Chisinau. Lumea din Ucraina vorbeste foarte prost engleza sau nu cunoaste delok. Vorbesc rusa ca sa ma inteleg cu unii colegi de facultate, care sunt de prin Armenia, Georgia, Uzbekistan. Toata lumea e mirata ca limba mea nativa e romana, o limba latina, si mai cunosc rusa, care e destul de complicata. In plus, a cunoaste rusa e un avantaj in Europa de Vest.
 
Adrita;197843 said:
Problema rusilor din MD este ca se considera superiori si nu vor sa invete romana sau se prefac ca nu o cunosc......
Nu regret ca am facut rusa la liceu, vreo 4 ani. .
Sunt absolut de acord cu cele scrise de Adrita. Aceeasi problema se intilneste si cu maghiarii din Ardeal. Si ei se considera superiori din pdv cultural noua , romanilor. Daca citesti istoria lor (rusi, maghiari chiar si bulgari !) comparativ cu a noastra vezi ca au si ceva dreptate.... ei aveau imperii , regate cind noi inca nu existam pe harta Europei... ei aveau universitati cind noi nu aveam nici macar scoli primare.... Singura solutie este sa fim constienti de toate acestea si facem din apartenenta la cultura romana ceva interesant, atragator pentru minoritarii de linga noi.
Ca sa dau un exemplu celebru...cu totii stim de lupta indelungata dintre francezi si germani pentru Alsacia si Lorena. Germanii (francezii) din aceste teritorii nu sau simtit inferiori nici cind se considerau francezi nici cind se considerau germani...ei oricum apartineau unor mari culturi si unui mare popor.
 
Nu cred ca problema este ca se preda limba rusa in shcoli. Aceasta este mai degraba o reactzie adversa la tot ceea ce este legat cu limba rusa. Este ca shi atunchi cand mananci pana cand tzi se face rau, dar izti este gratza de tot ceea ce ynseamna mancare.

Problema este ca atunci cand mergi la magazin eshti nevoit sa vorbeshti limba rusa, ca unicele reviste populare din RM sunt in rusa, ca cei mai simpli moldoveni , care cunosc limba romana tzi se adreseaza in rusa atunci cand se ratacesc prin orash, ca multzi dintre cei ce locuiesc la sat considera limba rusa yn voga shi poate chiar mai frumoasa decat limba romana, ca corciturile dintre ukrainence shi moldoveni se considera rushi, ca ai rude care traiesc de o gramada de ani in Chishinau shi nu shtiu o boaba in romana, ca daca la masa este o singura persoana care nu vorbeshte romana, dar cunoashte rusa totzi numaidecat yncep sa comunice yn rusa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Sventlana;197066 said:
Limba rusa cauta in Moldova ce cauta si limba engleza in alte tari. Limba rusa nu e decit o limba ca oricare alta,locul 5 ca numar de vorbitori pe glob,nu vad nimic rau in a fi cunoscuta de moldoveni. Oricum,in Moldova lucrurile se schimba,si trebuie recunoscut ca in ultimii ani cei mai multi elevi invata limba engleza ca prima limba la scoala. In rest,filmele si cartile in ruseste n-au nimic rau,nu e rau a cunoaste o limba straina. Acum sa imi fie cu iertare dar limba rusa nu mai are influenta ce avea acum 20 de ani in Moldova.
Problema e cu torturarea limbii romane,care e limba de stat in presa scrisa si nu numai,unde sint pretentii.

Sa fii sanatoasa si daca cearta doresti,cauta in alt loc.

Chiar asa? limba rusa e a 5-a limba cea mai vorbita pe glob?
Dupa socoteala mea sunt peste 200 milioane de vorbitori de rusa, dar nu stiu daca asta o situeaza pe locul 5.

In orice caz se considera din start ca toata populatia Rusiei vorbeste rusa ceea ce este fals.
 
LiteON;197551 said:
Sunt absotot deacord, noi cunoastem ambele limbi pe cind rusii nu cunosc la perfectie nici una, si mai mult chiar se considera superiori noua! Dar ce fel de rusi daca majoritatea dintre tinerii(10-25ani), care se numesc "rusi" sunt nascuti in Moldova si au cetatenie moldoveneasca?!?

Asta nu e numai problema rusilor, ei se considera superiori, ai dreptate! Dar altii nu se considera superiori? Tu cand spui ca moldovenii cunoastem ambele limbi la perfectie nu ne consideri superiori?

Corect, "rusii" nascuti in Moldova nu vorbesc limba rusa care se vorbeste la universitatile din Moscova.

Multi dintre ei nu vor sa invete, iar altii nu vor sa vorbeasca limba romana, chiar daca stiu ca au de castigat din asta. Cunosc cazuri de "rusi" moldoveni care nu vorbesc cu moldoveni decat in rusa sau cu ajutorul altei persoane care sa traduca in rusa, si locuiesc de 30 de ani in Chisinau!

Dar "rusii" moldoveni chiar daca sunt nascuti in Moldova si au pasaport moldovenesc, pot sa opteze pentru cetatenie rusa, daca au parinti sau bunici rusi, si o pot obtine in 1-2 ani, in orice caz mult mai putini decat cei care sunt necesari unui moldovean care are parinti/bunici basarabeni si incearca sa obtina cetatenia romana.

Cand forta de munca din Romania va fi la fel de necesara ca cea din Rusia, cetatenia romana nu va mai fi o problema pentru moldovenii tineri. Dar atunci pentru multi dintre noi poate va fi prea tarziu....
 
Yo doilei si totzi aia care cred k noi suntem superiori cuiva.........voi kiar credeti asta ?Limba rusa nu mai are influentza care o avea acuma 20 de ani ?Acuma eu stau shi ma intreb voi unde anume stai ?k eu din kite shtiu in 70 la suta din alimentarele din Chishinau trebuie sa vb in rusa shi e o rushine daca incerci sa vb romineshte ,toti tinerii din "scumpa noatra tara "asculta doar muzika ruseasca si nimeni nu te angajeaza la lucru daca nu shtii rusa ,si acuma satzi mai zik o faza tare legata de limba rusa ,acu doi ani am fost batut doua ore de politia de la cahul k nu am shtiut limba rusa ,pin la urma ce este R.M?dupa mine noi asha zishii "moldoveni"suntem un neam care neam uitat istoria shi originile ,am uitat limba pentru care a murit stramosii noshtrii shi am scuipat pe morimintele lor,nu e vina lor (a rusilor) e vina noastra ,e vina societatzi in care traim shi e vina conducerii pe care tot noi am votato.Pina kind nu o sa avem la conducerea tzarii un Tzepesh ...........ashe o sa continuie situatzia ,sincer sa fiu ...........nu ma simt prea bine kind zik cuiva k eu sunt din R.M. e o rushine ce avem in tzara la ora actula asta e ....mie mila de noi ..........
 
Yo doilei si totzi aia care cred k noi suntem superiori cuiva.........voi kiar credeti asta ?Limba rusa nu mai are influentza care o avea acuma 20 de ani ?Acuma eu stau shi ma intreb voi unde anume stai ?k eu din kite shtiu in 70 la suta din alimentarele din Chishinau trebuie sa vb in rusa shi e o rushine daca incerci sa vb romineshte ,toti tinerii din "scumpa noatra tara "asculta doar muzika ruseasca si nimeni nu te angajeaza la lucru daca nu shtii rusa ,si acuma satzi mai zik o faza tare legata de limba rusa ,acu doi ani am fost batut doua ore de politia de la cahul k nu am shtiut limba rusa ,pin la urma cine suntem noi?dupa mine noi asha zishii "moldoveni"suntem un neam care neam uitat istoria shi originile ,am uitat limba pentru care a murit stramosii noshtrii shi am scuipat pe morimintele lor,nu e vina lor (a rusilor) e vina noastra ,e vina societatzi in care traim shi e vina conducerii pe care tot noi am votato.Pina kind nu o sa avem la conducerea tzarii un Tzepesh ...........ashe o sa continuie situatzia ,sincer sa fiu ...........nu ma simt prea bine kind zik cuiva k eu sunt din R.M. e o rushine ce avem in tzara la ora actula asta e .... .........Istoria Limba si Credinta sunt cei trei stilpi pe care se tine neamu ,Istoria am uitato,Limba nu o shtim mai avem ceva credinta in noi .....dar oare o mai avem??????????????????????? mie mila de noi ......
 
Intodeauna am considerat ca stiind limba rusa este doar un beneficiu. O vorbesc foarte rar desi.
Chiar si oamenii apropiati mie nu stiu ca eu cunosc rusa. Daka sincer sunt fara de opinie...nu pot sa spun ca e acceptabil ca limba rusa sa fie a doua limba de stat dar nici nu pot sa fiu contra, fiindca mai exista si alte opini pe linga cele contra-rusesti. Majoritatea decide--hpmh...sufera restu
 
gettowar;201101 said:
Intodeauna am considerat ca stiind limba rusa este doar un beneficiu. O vorbesc foarte rar desi.
Chiar si oamenii apropiati mie nu stiu ca eu cunosc rusa. Daka sincer sunt fara de opinie...nu pot sa spun ca e acceptabil ca limba rusa sa fie a doua limba de stat dar nici nu pot sa fiu contra, fiindca mai exista si alte opini pe linga cele contra-rusesti. Majoritatea decide--hpmh...sufera restu


Oamenii de linga tine stiu ca tu cunosti rusa,aproape fiecare cetatean al RM o cunoaste. Este un beneficiu,gindeste cite slujbe sint in romania care nevoiesc o cunoastere a limbii ruse,cum limba rusa in Romania nu se studiaza,ca sa nu mai vorbim cite sint si in Europa,unde aproape nimeni nu cunoaste limba rusa. Am inteles ca dupa 2004,o multime de lituanieni,latvieni si estonieni au gasit slujba in UE pentru limba rusa
 
mai oameni buni, eu nu inteleg de ce nu sesizati o data care ii problema aici. nimeni nu contesta ca este un beneficu. ii o limba straina in plus si chestia asta s-a stabilit vreo 20 de pagini mai in urma.

aici se discuta despre limba rusa ca o limba straina care are statut in propria ta tara de limba oficiala... o limba pe care o stiu toti locuitorii, pe cand limba ta materna o stie doar o parte... despre faptul ca mergi la film si vezi filme dublate in rusa, ptca majoritatea posturilor tv sunt in rusa, pt ca majoritatea presei este in rusa, pt ca se aduc in majoritate doar formatii rusesti la sarbatorile nationale, pentru ca in alimentara iti vorbeste in rusa, pt ca toti vj-ii din cluburi vorbesc limba rusa, etc... sau poate si astea is beneficii in ochii vostri?

asa ca va rog, sa trecem peste faza cu beneficiul... si sa discutam realitatile care ne inconjoara.
 
Sventlana , ce desteapta esti...

"intelesurile" si "nevoile" tinele pentru fetite destepte , aici prostiile ieftine nu trec.
 
Sventlana;201129 said:
Este un beneficiu,gindeste cite slujbe sint in romania care nevoiesc o cunoastere a limbii ruse,cum limba rusa in Romania nu se studiaza,ca sa nu mai vorbim cite sint si in Europa,unde aproape nimeni nu cunoaste limba rusa.
Mult mai utila ar fi cunoasterea limbii chineze sau a limbii hindu, tinand cont de dezvoltarea extraordinara a economiei si a investitiilor externe ale Chinei si Indiei.
 
Sfinx si ce propui,cel care cunoaste limba ruseasca sa o uite pentru ca nu ar fi utila?Orice limba straina este utila,demonstreaza tu daca nu e asa,nu am vorbit despre ''limbi mai utile'' sau ''cele mai utile limbi''
 
o sa consider spam daca mai vad mesaje de genul limba rusa este utila. m-am saturat sa se scrie acelasi lucru atatea pagini. ori incepeti sa vorbiti la tema si sa analizam serios ce se intampla cu limba rusa in Moldova, ori o lasam balta.
 
anonymus_xxx said:
Trishna tu kiar crezi prostia cu nu e o problema k se preda rusa in scoli?????si reactia inversa?apai daca crezi asta..........e BINE .......pai sa shtii tu k de aia ajungi sa te duci la magazin shi sa ceri in rusa ceea ce itzi trebuie,si nu e deloc k o reactie inversa ,de fapt e ceva care merge in creshtere ,se face tot mai mare shi mai mare ,shi ai dreptate e k atunci kind maninci doar k e k atunci kind maninci shi nu ai pofta doar k pofta vine minkind..........
1.Tu chiar crezi ca nu-mi dau seama ca predarea limbii ruse yn shcoli a fost o chestie politica??? Am ieshit shi eu yn strada atunci shi am protestat, dar puterea nu ne apartzine noua, din pacate... Ne-am opus cu ynvershunare cand eram la gimaziu, dar oricum a trebuit sa ynvatzam!!! Ce ne ramane noua sa facem???? Numai ceea ce putem face noi ynshine!!! Sa ignoram lb rusa la noi aici yn tzara fiecare yn parte, care se simte roman!!! mai mult de atat suntem incapabili de a schimba ceva la moment, vrem ori nu, asta e!!!
3782367add0a006956bece2ddab7b711.gif
daca ynsa crezi ca ai solutzii concrete de rezolvare a problemei shi nu doar polemici ash fi bucuroasa sa le ascult...
b04f52c87eb7b5f46de433cf54deb80a.gif

2. Daca ai ceva de comentat la tema data te rog s-o faci yn public. Sunt sigura ca shi ceilaltzi vor sa-tzi afle parerea.
3. Daca nu ai de gand sa portzi o discutzie prin mesaje private sa nu trimitzi vreunul!!!
a49d3db66f2375ce7ce0a07acd38ae1e.gif
 
Nu pot să citesc chiar tot ce aţi scris.:) Cunoaşterea unei limbi străine este un plus,dar nu este şi cazul limbii ruse în RM şi România.Numai un român care a fost intens reeducat de către lagărul comunist poate să mai păstreze astăzi ceva respect pentru limba rusă.Cum luptăm pentru limba noastră?Învăţând-o cât mai bine şi vorbind corect şi clar în română fie şi cu accent moldovenesc....
 
Back
Top