ce ne facem cu limba rusa?

vai la cite cazuri din astea am asistat eu in timpul practicii mele la ministerul transporturilor...
incercam sa-i ajut sa scrie o scrisoare pentru alt minister in limba romana corecta:)...cind o duc la sefa...ea citeste si vede ca nu e exact cum se obisnuise ea...:) si eu ii zic asa e corect..nu cum scriti voi etc..si stiti care i-a fost raspunsul:)
"asta e birocratia la noi, asa sutn obisnuiti si scrim cum am scris"..
normal ca am refuzat sa scriu prostiile lor...si siaus cris ei cum au vrut..

oricum...nu mamai interesat problema asta..pentru ca daca nu au dorinta sa schimbe ceva atunci nu are rost sa "aiuresc " singura acolo in fata lor...:)))

cica mari ministri pe acolo..da nau pic de diplomatie
 
Ca sa faci credibila povestea ar fi trebuit s-o fi scris corect, sa mai fi scapat o cratima-doua, la nevoie :D
 
of...ma lasi:)...daca ai observat asa scriu tot timpu:)..nu cred ca ar fi trebuit sa fac o exceptie la tema asta ca sa ma crezi tu...putin imi pasa...
dear face majoritatea din populatie numa greseli in scris si "oralu" sa fie perfect sincer as fi destul d emultimita:)
si nuti fa griji nam avut probleme cu gramatica niciodata...asa am chef sa scriu in mesajele mele...
 
alyyy;196643 said:
of...ma lasi:)...daca ai observat asa scriu tot timpu:)..nu cred ca ar fi trebuit sa fac o exceptie la tema asta ca sa ma crezi tu...putin imi pasa...
dear face majoritatea din populatie numa greseli in scris si "oralu" sa fie perfect sincer as fi destul d emultimita:)
si nuti fa griji nam avut probleme cu gramatica niciodata...asa am chef sa scriu in mesajele mele...

Da e o explicatie perfecta. Si bineinteles toti o sa te creada ca stii gramatica si vorbirea corecta romana, dar asa, n-ai chef tu sa-ti folosesti cunostintele.

In alta ordine de idei, te-ai gandit ce s-ar fi intimplat daca sefa de la transporturi ar fi acceptat varianta ta de scrisoare in romana? Nu cumva s-ar fi trezit cu alte zeci de scrisori de la oameni care n-au inteles ce vroia sa spuna?
 
ha ha ha...exact cum zici tu...da o sa rid mai tirziu ca acuma is foarte ocupata:)...
judecati cum vreti chiar mie indiferent, da numi voi explica cheful pentru ca asa insistati:)...
fie cum zici tu zbang:) oricum voi trai linistita in continuare pentur ca stiu ce stiu si ce vb...
 
alyyy perfecta dreptate ministrii ar trebui sa stie limba romina foarte si foarte bene ... da daca ce ai scris tu e adevarata pai se se duca la :oi:
 
alyyy;196626 said:
vai la cite cazuri din astea am asistat eu in timpul practicii mele la ministerul transporturilor...
incercam sa-i ajut sa scrie o scrisoare pentru alt minister in limba romana corecta:)...cind o duc la sefa...ea citeste si vede ca nu e exact cum se obisnuise ea...:) si eu ii zic asa e corect..nu cum scriti voi etc..si stiti care i-a fost raspunsul:)
"asta e birocratia la noi, asa sutn obisnuiti si scrim cum am scris"..
normal ca am refuzat sa scriu prostiile lor...si siaus cris ei cum au vrut..

oricum...nu mamai interesat problema asta..pentru ca daca nu au dorinta sa schimbe ceva atunci nu are rost sa "aiuresc " singura acolo in fata lor...:)))

cica mari ministri pe acolo..da nau pic de diplomatie


Ce poveste interesanta...
 
MirK;196720 said:

Poti sa o scrii in limba romana?


Pentru Alyyy:

In biologie exista o lege care se numeste "legea minimului efort". Pe asta o aplici cand scrii?
Daca ai fi scris asa la o scoala din Romania, in ciclul primar nu mai sus de atat, nu ai fi trecut clasa.
Daca stii sa scrii si corect si totusi ne scrii asa inseamna ca ne desconsideri pe toti. Si atunci poate apare si reciproca, ca in matematica.
 
Rapax;196779 said:
Poti sa o scrii in limba romana?


Pentru Alyyy:

In biologie exista o lege care se numeste "legea minimului efort". Pe asta o aplici cand scrii?
Daca ai fi scris asa la o scoala din Romania, in ciclul primar nu mai sus de atat, nu ai fi trecut clasa.
Daca stii sa scrii si corect si totusi ne scrii asa inseamna ca ne desconsideri pe toti. Si atunci poate apare si reciproca, ca in matematica.

of..daca tot insistati atunci de azi inainte voi depune efort maxim:).. sa nu se inteleaga ca va desconsider...
dar propunerea mea ar fi ca toti sa scrie corect(de fapt toti sa depuna efort maxim, ca poate stiu cumse scrie corect:)) daca tot cereti asta de la mine...:)

citi oameni de pe forum folosesc "k" in loc de "c" nici nu mai are rost sa zic:))!!!!!!!!!
 
alyyy;196794 said:
of..daca tot insistati atunci de azi inainte voi depune efort maxim:).. sa nu se inteleaga ca va desconsider...
dar propunerea mea ar fi ca toti sa scrie corect(de fapt toti sa depuna efort maxim, ca poate stiu cumse scrie corect:)) daca tot cereti asta de la mine...:)

citi oameni de pe forum folosesc "k" in loc de "c" nici nu mai are rost sa zic:))!!!!!!!!!

Sunt intrutotul de acord cu propunerea ta. Si corecteaza-i si pe cei ce scriu gresit.
 
kiar sa ma ertati da nu inteleg faza limbei ruse...oare este greu ca fiecare persoana sa-si aliaga limba care i se potriveste si lasal in masa sa o vb...de ce nu apare intrebarea cu limba romina?de ce nu engleza,franceza?din toate limbile globului sa ales sa fie discutata una rusa.da kiar sa ma ertati da eu cred ca e un vis stupid al asa numitului frate din RO referitor la limba rusa.putin loc sub soare si pria mult plouatI in cap.AM OBSERVAT CA DACA NU SCRII CORECT UN CUVINT SAU NU PUI VRE-UN SEMN DE PUNCTUATIE AP ESTI MUSTRAT...SA MA ERTATI P-U O LIMBA ROMINA STUPID SCRISA
 
Rapax, povestirea lui alyyy a fost foarte interesanta, chiar scrisa in graba sau cu greseli. Dar observatiile tale absolut deloc.
Si din cauza lor era sa nu gasesc partea interesanta din topic, mesajul ei.
S-ar putea, deci, sa nu fie mereu binevenite corectarile chiar oriunde.
 
In mod straniu si inexplicabil,limba rusa si-a pus amprenta si asupra limbii romane vorbite in Moldova.
Pe linga topica ruseasca folosita ,si am sa dau un exemplu: Cand se ureaza la multi ani cu ocazia sarbatorii,se spune Cu sarbatoarea,de la expresia ruseasca с праздником.
Alte amprente sunt: folosirea cuvintelor rusesti cu terminatii si/sau diminutive romanesti si unele cuvinte intrate in vocabularul de zi cu zi : piva,kruto..chiar si expresii,des se foloseste ''ni figa sebe'' .
 
Back
Top