ce ne facem cu limba rusa?

De ce tac zatvor si avdussr, marii aparatori ale drepturilor minoritatilor nationale si ale Drepturilor Omului?
"... urss isi afirma interesul sau special si indiscutabil asupra Basarabiei..."(protocolul aditional SECRET(a se citi lash) al pactului Ribbentrop-Molotov, 23 august, 1939)
Hmmmmm... Foarte democratic, foarte in acord cu drepturile minoritatilor nationale, foarte in acord cu Drepturile Omului, nu-i asa, domnii mei?
 
Viorele,

Ai dreptate, noi toti cei care suntem peste hotarele Tarii(Romania+Rep. Moldova) TREBUIE NEAPARAT sa ne intoarcem acasa si sa investim cunoshtintele, experienta si banii noshtri in viitorul Romniei.
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
IAR AMERICANII, PICARDULE, N-AU NICI O SCUZA PT CE AU FACUT IN KOSOVO, IN NUMELE DEMOCRATIEI DESPRE CARE VORBESC EI.
[/quote]

Solara, ce rau au facut americanii n Kosovo? Poporul albanez doreste Albania Mare si lupta pentru ea cu un eroism demn de tot respectul. Este un interes legitim, este vorba de teritorii care snt si au fost cu majoritate albaneza. Albanejii snt bastinasi n peninsula balcanica, slavii snt migratori veniti n secolele 6-7.
Singurul lucru rau facut de americani este ca nu recunosc limpede dreptul tuturor popoarelor la autodeterminare (att al albanejilor din Kosovo si Macedonia, ct si al srbilor si croatilor din Bosnia), conform principiilor formulate n primul razboi mondial de presedintele Woodrow Wilson.

Marius
 
pe principiul asta, marius, americanii ar trebui sa-si ia catrafusele si sa se intoarca in europa.
si tot pe principiul asta noi ar trebui sa ocupam bulgaria, ca tracii au locuit teritoriul ala, chiar daca triburile de la nord si de la sud de dunare s-au diferentiat (folclor, credinte si multe obiceiuri sunt comune).
nu cred ca e cazul sa ne intorcem la granitele dinaintea venirii slavilor in balcani.
albanezii nu-s uniti nici macar la ei in tara, asa ca albania lor mare ar trebui sa inceapa sa existe pe teritoriul albaniei actuale. 2 dialecte, 2 tipuri diferite de comunitate in propria tara .........
pt aceeasi democratie si drepturi ale minoritatilor si ale majoritatii stapane de drept, nato ar trebui sa intervina si in makedonia. "dupa experienta cu bosnia si kosovo...." (de parca bosnia a fost ieri si pana la kosovo n-au avut timp sa proceseze si sa inteleaga) au ajuns la concluzia ca e prea costisitor sa formeze trupe MFOR si au zis ca nu se amesteca in Mk. iar britanicii s-au oferit sa trimita experti militari pt antrenarea unor trupe macedonene. multzam frumos.
tie astea ti se par miscari inteligente si bine-voitoare?
si de ce nu intervin in conflictele dintre grecia si turcia?
de cand sunt americanii ingerii pazitori?

iar poporul albanez pe care il lauzi tu si-a gasit acum o ocupatie, asa cum si-a gasit si cand au pierdut la "caritas" (cine face razboi civil pt asa ceva?). ma indoiesc ca ar fi vorba de vreo constiinta nationala.

si albanezi si sarbi au plecat din regiune cand au inceput bombardamentele americane. ce bine a facut nato cu asta nu inteleg. cui a facut bine nato? nici asta nu inteleg, ca nici sarbesc nici albanez nu e kosovo acum si nici pace nu-i acolo. zic bogdaproste aia care au reusit sa obtina azil pe undeva.
 
NATO a facut rau ca a bombardat, e drept, dar nu cred ca era alta iesite. Ori tb sa astepte ca regimul lui milosevici (regim scarbos)sa se mentina si sa-si subjugheze propriul popor? Ori asta nu a mai fost? Repet, nici un regim, nici chiar razboi nu a facut atatea jertfe (nejustificat total!) ca regimul bolsevicilor.
 
e chestie de principiu ca nu poti starpi un rau prin altul. de parca milosevic statea in kosovo sau in belgrad tinta fixa pt americani. sa bombardezi oameni nevinovati pt binele celor care au norocul sa scape mi se pare de prost-gust. participantii la revoltele si razboaiele de eliberare isi asuma consecintele. dar razboaie d-astea facute de altii pt binele meu......nu multzam, n-am nevoie.

americanii nu-si vad decat interesul propriu, de ce crezi tu ca vor sa faca bine altora? cum se face ca a cazut comunismul in toate tarile europei de est in acelasi timp, iar in china au murit oameni degeaba? ei nu merita nimic? acolo nu-i dictatura? sunt o gramada de tari cu astfel de probleme si nimeni nu se uita la ele nici cu dosul.

si mi se pare revoltator cum americanii ne cred intr-atat de imbecili incat sa halim motivele lor cusute cu ata alba....drepturile minoritatilor, democratie, bla bla bla.
 
Interesant gindim. Atunci cand suntem la nevoie, indata ne indreptam privirile: oare cine ne va ajuta? Aceieasi America: daca nu s-ar fi implicat in al 2-lea razboi, ce ar fi fost? Judecam, la fel, dupa interese. O tara mica intotdeauna are nevoie de ajutor si protectie. Chestia este cu norocul: tb sa-ti mearga la cuceritori.Ce ar fi fost sa cucerit lumea Napoleon?
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-06-26 05:31, zatvor a scris:
http://www.e-journal.ru/n16043619.html




[/quote]

zatvor: foarte bine ca intelegi sacrificiul poporului gruzin! Deci acei gruzini vroiau limba lor sa fie socotita macar egala cu rusa ca limba oficiala.

Din aste considerente iti dai si tu seama ca e nevoie ca limba romyna sa fie limba moldovei si ca e nevoie de sacrificiu pentru unire etc. Nu-i asa? altfel de ce trimiti un link in care e scris despre modul in care gruzinii voiau drepturi la dinsii in propria tara si despre sarbatoarea lor nationala? Pentru moldova si romania sarbatoarea nationala ar trebui totusi sa fie 1 decembrie 1918 ; deci esti de acord cu noi, nu? Esti acuma probabil si tu de-acord ce e nevoie de unire a moldovenilor cu fratii lor de peste prut?
 
Unire?! Lasati-ma in pace: am fost si voi fi impotriva acestuia.
Dar am trimis link pentru a intreba: voi vorbiti despre "imperiul" si politica rusificarii si despre popoare, care n-ua avut dreptul de a vorbi limba natala in toate sfere, dar gruzinii au facut ceva. Dar ce voi ati facut?
Cred ca nici tentative nu au fost. Dar acum toti sinteti mare patrioti si pline de idei nationale :smile:


<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zatvor pe 2001-06-29 05:22 ]</font>
 
Zatvor, din cate inteleg, te vezi plin de informatii veridice si faci niste afirmatii foarte interesante. Dar, daca ai poseda macar un dram din cunostintele pe care le pretinzi, atunci ai sti ca in Chisinau au fost miscari nationale si in timpurile sovietice, cat in anii 70, atat si in anii 80, cand intelectualii si studentii incercau sa salveze neamul. Insa, imperialismul sovietic a sugrumat si suprimat aceste firave scantei de desteptare nationala, si cei care au participat la aceste miscari au fost pedepsiti foarte dur.
Am urmarit replicile tale de la momentul aparitie tale pe acest forum. Initial, incercai sa-ti deghizezi cu ipocrizie adevaratele opinii, insa observ la recent ai lasat toate eforturile de a parea cat de cat civilizat si ai adoptat o tactica de o proasta calitate. Eu te rog, sa gasesti curajul sa recunosti unele adevaruri si sa fii in stare sa mergi inainte, cu ni sa te blochezi, asa cum ai facut-o pana in prezent
 
Slava trimiti si noua lincurile cu informatia despre evenimentele despre care vorbesti? Ca am incercat sa gasesc dar nu am reusit.
 
Slava: "MArius, tu nu intelegi corect situatia. Rusii limba ne vor invata-o, dra pana la urma, prin acest fapt, ei ne vor lua ultimul argument impotriva lor, ne vor lua ultima arma de rezistenta impotriva rusificarii(si nu doar lingvistice!), iarasi ne vor reduce la nivelul de frate mai mic"

Al cui aceste cuvinte? Ale tale? Si cine a vorbit despre tactica? :yuck:


<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zatvor pe 2001-06-29 07:47 ]</font>
 
radium: nu-s de-acord cu denumirea de "georgia" si nationalitate "georgiana"

in limba lor gruzinii se numesc cu totul altfel. Intr-adevar exista nume propriu: "georgia", dar asta-i un stat in america si n-are nici o legatura cu acesta tara asiatica de care vorbim. De ce adica crezi ca pe romyneste se numeste "georgian", dar pe ruseste "gruzin" ?

in limba lor gruzinii se numesc cu totul altfel.
 
Mask, nu cred ca exista aceasta informatie pe net. Eu am aflat despre aceste evnimente de la parinti si de alte persoane din acceasi generatie.
Zatvor, nu inteleg ce legatura exista intre ceea ce am scris despre rusificarea Moldovei si 'tactica' ta?.....gandeste inainte de a scrie ceva
 
Budu na russkom otvechati, ta kak mne slov ne hvatit, chtobi viraziti svoe mnennie na ruminskom.
Itak, dorogoi "drug" Slava, esli ti vosprinimaesi russkih kak vragov, kotorie i iazik ruminskii znati ne doljni, potomu chto inache takie kak ti poteriaiut poslednii argument protiv nas, znachit ti na dialog nikak ne nastroen. Russkim - mesto v Rossii, ti vedi tak dumaeshi, verno? Esli ti schitaeshi, chto mi podojmem hvosti i budem zaiskivati, perenimaia tvoi idei i contzeptzii, to ti gluboko oshibaeshisia. Otvet budet v duhe "sam durak". Ne nado uchiti nas jiti i peniati na kajdom uglu: "Okkupanti". Vse so vremenem budet, i iazik, budite spokoini, viuchim. Za starikov ne ruchaiusi, im uje pozdno uchiti, no ostalinie let cherez 10 - 15 budut govoriti vpolne snosno. No pri uslovii, chto takie kak ti uspokoiatsia nakonetz i poimut, chto mi, nesmotria na natzionalinosti, odin narod, na odnoi zemle virosshie, i chto russkie, jivushie zdesi, ne menishe tebia hotiat videti Moldovu bogatoi i protzvetaiushei stranoi. Esli je ti i dalishe budeshi iskrenne schitati, chto russkie vragi, chto protiv nih nujno imeti argumenti (k primeru, oni ne doljni znati ruminskogo iazika), to s toboi mi tochno ne dogovorimsia: esli ti ruminskii natzionalist - ia budu russkim, no toliko v otnoshenii tebia i takih, kak ti.
S ostalinimi kak-nibudi dogovorimsia, nesmotria na razlichia vo vzgliadah.
Vot takaia tactika i bolishe ne zadavai glupih voprosov tipa: "Prichem tut moi slova?", i ne govori po povodu tzivilizovannosti, ne zamechaia v svoem glazu brevno.
Ia ponimaiu, chto dogovarivatsia nujno, v pervuiu ocheredi, s radikalinimi opponentami. No necotorie jelanie naiti tochki sprikosnovenia vosprinimaiut kak slabosti. Izvinite, no dalishe jelanie eto propadaet naprochi.





<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: zatvor pe 2001-06-30 12:44 ]</font>
 
Back
Top