ce ne facem cu limba rusa?

Domnilor super moderatori si administratori de balci...aici pe forumul in deriva care e limba "de stat"? Ca mi-a scris domnul acesta facut din votka (zatvor) intr-o limba care mi-a omorat vreo cateva mii de neuroni...nu aduceti si un translator? ca eu nu imi inkark ka-pul sa invat limba aia precum au facut si fac cateva milioane de zebre care vad in asta dovada faptului ca sunt pur-sange arab!
Cred ca am gresit drumul venind incoace...noroc ca am pasaportul la mine!
Norok bun!
 
Si eu cred ca trebuie sa intervina moderatorul,pentru a calma oleaca spiritele. socot ca forumul acesta si in special aceasta tema nu are ca scop sa contribuie la aparitia nationalismului extremist intre membri. Si nu trebuie de acceptat insultari de genul celor care au fost spuse mai sus de mai multe persoane.
 
si totusi ce a zis zatvor, de nnn e de acord cu el? poate incearca cineva sa faca un rezumat.....dar cat mai obiectiv.
multzam.
 
Bai,eu am imblat toata Europa,si macar date cu capul de perete dar Moldovenii numai la Romani seamana....mai mult parca la nimi....



:naroc:
 
ZATVOR umnitsa, tebia esti samoobladanie u menia net trudno zdesi razgovarivati...... Davai tak dalishe nationalism zashel v tupik!!!!!!!!!!!!!!! Ce faceti domnilor acum cind au fost distruse cladirile a WTC-ului?????? si Rusia a devenit o tara buna care nu lupta cu poprul liber cecen ci cu nishte terotisti ???????? Parerile se schimba dupa cum inteleg???????!!!!!!!!!!!
 
Da,da bay Zavor ,sigur ca ai dreptate!Desigur ca Rusii defel nu au ambitii imperialiste.Indeobste , guvernul rusesc cinta la garmosca si niroasi flori....
LUPUL NU NUMAI PARUL I-SI SCHIMBA DAR SI NARAVUL:asa am inteles din cele spuse de tine.
 
n-am nimik ku rushii sau ku limba rusa. Respekt poporul rus iar limba rusa este foarte bine s-o shtii (cel putzin pentru a putea citi in original klasicii rushi apreciatzi de altfel intoata lumea, sau cel putzin pentru kultura noastra generala).
Dar Moldova nu este nici Rusia shi nici gubernie ruseaska. Shi atunci ce mai atita diskutzii. Ce treaba are limba rusa ku notziunea de limba de stat in Moldova, unde majoritatea populatziei este de origine romana, nu slava. Iar cetatzenii de alta natzionalitate n-au dekit sa se obishnuiaska ku idea ka sunt ceatzeni ai Moldovei shi sa faka bine sa invetze limba romana. Logik
Ka yo asha shtiu ka fak rushii kare solicita cetatzenia amerikana, de altfel, ka oricine aspira la aceasta cetatzenie, indiferent de tzara lui de origine.
Sa traitzi shi la mai mare.
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-10-04 06:31, avdussr a scris:
Ce faceti domnilor acum cind au fost distruse cladirile a WTC-ului?????? si Rusia a devenit o tara buna care nu lupta cu poprul liber cecen ci cu nishte terotisti ???????? Parerile se schimba dupa cum inteleg???????!!!!!!!!!!!
[/quote]

Intelegi gresit. Parerile nu se schimba. Traiasca lupta pentru libertate a poporului cecen!

Marius
 
cred ca trebuie pur shi simplu sa acceptam limba rusa ca o limba straina(de exemplu ca engleza sau franceza), ptr ca in alte tsari e foarte importanmt, shi oamenii care shtiu multe limbi sunt foarte respectatsi,
shi o limba in plus niciodata nu incurca

da, mie nu-mi place limba rusa, de intseles o intseleg, de vbit tot vbesc...
 
da ce sa ne facem cu limba rusa :grin:
lasatsio asa cum este ca foarta multa lume stie limba rusa si la putere sunt aproape numai rusi :3man:
dollce da in privintsa ca tu vb :wtf: rusa nu prea cred ca tot timpu te adresezi mie
:grin: :grin:
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-10-05 08:08, nutu a scris:
Editura LITERA din Chisinau a deschis o biblioteca virtuale in limba romina
http://www.litera.RO
[/quote]
Nu este biblioteca virtuala - este doar un e-shop de-al lor. Si nici in romana nu prea este.
 
Mrius dupa cum tin eu minte esti din romania?????? Gindeshte te cala tine in casa intra nishte arabi drogati si ti mtae capul.... Lasam asta ca rusii pentru voi sumt niste animali..... Bine dar ce faci cu iubitul tau(vostru)g w bush?????????? Care spune ca Rusia lupta cu terorismul si sub nichi o forma cu poporul cecen???? parca vreti in nato?????? daca vreti acum trebue sa taceti din gura. nu-i asa????
 
Moldova a fost in trcut un stat dela Carpati pina la Nistru cu capitale in diferite orase care sa gasesc acuma in Romania moderna.Creatia statului moldav intre Prut si Nistru este o creatie artificiale a sovieticilor -contre nature -Daca exista o limba moldoveneasca cu adevarat atunci ardelani, olteni,munteni si banatani vorbesc limba moldovei dar cu accent diferite dar ei nu fac ca voi ei spun ca vorbesc ROANESTE, si nu le rusine ca sa o spuna.Am prieteni georgieni si armenieni aici, dar dorinta lor de indentitate nationale nu poat sa o compar cu lipsa de maturitate de care voi faceti demonstratie.Pseudo-moldoveni nu stiu pe care scaun sa se aseze.Cind eu vad drapelul vostru ma intreb daca voi stit ce simbolizeaza cu adevarat ,stema dela Chisinau este stema Sucevei.Voi care face-ti refeinte la Stefan cel MARE si Vasile Lupu ei plecau de la Suceava sa sa bata la hotar la Hotin sau Orhei.Eu sint moldovean dela Onesti dar sint mindru sa spun ca aint ROMIN.Cineva spunea pe forum ca nu il cunostea pe compozitorul Ciprian Porumbescu ascultati Rapsodia romina sau Blada compuse de C.P si pe urma puteti sa pouati limba romina cu limba rusa.Porumbescu era si el moldovean.Noroc bun la toti.
 
Domnule Nutu.
Permiteti-mi sa va spun ca, ati face mai bine daca i-ati depista pe cei pe care ii invinuiti in mesajul de mai sus si sa le adresati invinuirea personal. Faceti o mare gresala adresandu-va tuturor si invinuindu-i pe toti. Nu o sa obtineti decat reactii violente de la toti ce provin din RM.
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-10-08 04:53, avdussr a scris:
Mrius dupa cum tin eu minte esti din romania?????? Gindeshte te cala tine in casa intra nishte arabi drogati si ti mtae capul.... Lasam asta ca rusii pentru voi sumt niste animali..... Bine dar ce faci cu iubitul tau(vostru)g w bush?????????? Care spune ca Rusia lupta cu terorismul si sub nichi o forma cu poporul cecen???? parca vreti in nato?????? daca vreti acum trebue sa taceti din gura. nu-i asa????
[/quote]

Pentru avdussr

Snt din Romania, dar daca n politica Moldovei se amesteca un Igor Smirnov, nascut n Federatia Rusa, cred ca am si eu dreptul sa-mi dau cu parerea.
Nu-i consider pe rusi animale, cauta prin zecile de mesaje care le-am postat aici, nu vei gasi asa ceva. Am fost nsa si snt mpotriva imperialismului rus, fie ca se manifesta fata de moldoveni, fie fata de alte popoare.
Apropo de ceceni, am citit undeva (nu-mi amintesc unde) ca majoritatea rusilor ar fi dispusi sa accepte independenta Ceceniei. Chiar si Soljenitn scria ca Cecenia trebuie lasata libera, mai putin partea de Nord, pe care el o considera ruseasca.
Este diferenta ntre poporul rus si politica imperialist-sovina a statului rus.
Eu stau si ma ntreb - Rusia are atta teritoriu, ce nevoie are de Cecenia sau Moldova? Luati exemplu de la Marea Britanie, care a avut cel mai mare imperiu din lume dar a renuntat la el, chiar daca etnici engleji traiau si prin India, Africa.

Pe rusii din Moldova, i asigur de toata dragostea care li se cuvine unor viitori cetateni romani.

Marius
 
Domnule ZEIDRIK?, eu ma adreses la toti acei care sa simnt ca au o musca pe caciule,si dinspre cei care vor avea reactii violent au sa o faca pentru-ca musca lor este prea mare pe mica lor caciula.Caciula mica, cap mic.Eu o repet si sint trist,dar RM este un sat artficial.Crede-ti dumneavoastra ca o parte din corpul matale poate sa aiva o activitate idependenta ? Realitatea istorica este una si utopia ramine utopie.Iartama si cer iertare la toti care gindesc diferent de mine.
 
Back
Top