ce ne facem cu limba rusa?

Da Viorel ai fost abietul copil in uniunea sovietica .....de aceea tu gindeai la limba si la nu stiu ce ca tie era foame..... dar nu conteaza ...apropo ce faci in berlin???????lucrezi
????????? Vezi ca eu ma duc acasa(slava bogu)si RAMIN acolo Efoarte simplu sa tipi dela berlin ca rushii sunt rai!!!!! DE CE NU VII ACASA SI DE CE NU LUPTI????????????????? Ai un loc calduti la nemti?????????????? (Apropo vorba lui Bismarc Romin nu e o nationalitate ci o profesie pa pa:)))))))
 
avdeev, ia-o mai usor cu citate de-ale tale desantate (cica a zis-o chiar Bismarck!!! i-auzi dobitocenie; apropo, Bismarck se scrie cu un K la sfarshit, puteai sa ai decenta sa shtii macar asta, uite eu ca Romn am deschis la viata mea carti de istorie, nu ca tine, sau poate sunteti voi cu totii asa de inculti si analfabeti incat sa nu shtiti macar atata lucru - Bismarck se scrie cu K la sfarshit!!!). Pur si simplu nu inteleg de unde se poate lua atata trufie (cauta in dictionar acest cuvant, ca sigur nu il shtii, depasheshte cu mult cultura ta) intr-un asemenea semidoct cu pretentii psihopatice de salvator al omenirii (a se citi ineptiile referitoare la "Marele Imperiu al Binelui" de la inceputurile acestei discutii).

Catre moderatori: rog insistent excluderea lui avdussr de pe forum, pe motiv ca a adus prejudicii morale grave mie personal, precum si marii majoritati a membrilor acestui forum prin afirmatiile facute in ultimul sau mesaj (publicat pe data de 12-11-2001, ora 12:09, la forumul Politica, la tema "ce ne facem cu limba rusa?").
 
Toate parerile si drepturile au dreptul la existenta, dar nu toate au dreptul de a fi expuse intr-un mediu civilizat, asa cum este acest forum. In caz contrar, am avea anarhie si haos, deci daca tindem spre a crea pe forum un mediu dominat de corectitudine, ratiune si bun simt, atunci eu cred ca trebuiesc interzise orice idei cu caracter denigrator la adresa unor persoane anumite sau grupuri de persoane. La urma urmei, pentru aceasta si exista de fapt moderatorii: pentru a depista si inlatura aceste abateri de la normele discutiei civilizate. Ideea exprimata de catre Avdeev in ultimul sau mesaj produce in mod direct si fara echivoc daune morale mie personal, precum si majoritatii romnofone de pe acest forum. Este o idee rasista care constituie o insulta la adresa majoritatii. Asa ceva nu se poate tolera, daca vrem sa pretindem ca formam un grup de discutii democratic (democratia nu cuprinde DELOC tolerarea ideilor cu caracter agresiv si rasist, asa cum sunt acelea expuse de Avdeev). De aceea am cerut moderatorilor excluderea de pe forum a acestui utilizator, care in mod deliberat abuzeaza de libertatea cuvantului cu scopul de a insulta alti utilizatori. Cu aceasta ocazie ma adresez si altora sa trimita mesaje private cu aceasta rugaminte pe adresa lui dune (moderatorul forumului "Politic"). Va mai aduc aminte ca promovarea ideilor rasiste si denigratoare la adresa natiunilor se interzice de catre Constitutia si Codul Penal al Republicii Moldova, precum si de catre normele de drept international instituite de catre organismele internationale la care a aderat si Republica Moldova (in special ONU, OSCE, etc.).
 
parerea mea pur subiectiva e ca advussr poate a sarit putin peste limita sil rog data viitoare sa nu mai vina cu atacuri personale la adresa nimanui (oricit de mare dorinta ar avea).

nu discutam aici pentru a arata cu degetul la unul sau la altul sau pentru a ne bate pentru ca unul nu lupta dar doarme pe cuptor.

sper sa ne respectam reviproc si sa nu mai apara chestii similare din partea nimanui.
 
DORIN ? tu stii ce inseamna in Franta "collabo" erau cei care au cooperat cu regimul nazist,in Basarabia nu este nimic de uimit daca se gasesc cativa "collabo" nostalgic de vechiul regim colonianist sovietic,chiar daca sant camumflati sub o eticheta nationalista pseudo moldava.Tu est prea inteligent ca sa tii cont de ei.Caravana trece si caini latra.
 
ba baieti

acum in guvern sta la aviz un document "Legea despre circulatia limbilor pe teritoriul RM", de fapt proiect care se va duce in parlament mai tarziu, in el spune cam asa: documentele oficiale vor fi alcatuite in limba moldoveneasca sau in limba rusa.

initial acolo era formula de 'limba de stat' acum e 'limba moldoveneasca'.

toata lumea hai la joc :grin:
 
Nutu, mi-am iesit din sarite fiindca ma enerveaza la culme "cartitele" - acei oameni care seamana ura , neincredere si invidie in snul unor comunitati pe care nu le cunosc, nu le stimeaza si nici nu vor sa le cunoasca. Am cunoscut pe acest forum doi dintre aceshtia, care neavand nici un pic de cultura de orice fel (istorica, politica, etc), iar in schimb posedand un mare bagaj de "cunoshtinte" pseudoshtiintifice (care au fost in ultimul deceniu negate de catre cele mai importante forumuri reprezentative ale savantilor istorici, si recunoscute de catre opinia publica mondiala drept fiind nishte minciuni) desprinse din ideologia sovietica, incercau sa ne tot convinga despre toate prostiile neverosimile: ca cica moldovenii si romanii nu ar fi unul si acelasi popor, despre "limba moldoveneasca", etc. La inceput era distractiv sa ii priveshti in naucirea lor, si la un moment dat chiar intelegeam ce a vrut sa spuna tov. Motpan atunci cand afirmase solemn de la tribuna Parlamentului ca "... Patria incepe de la buhaiul satului...", dar pe urma insistentele lor malitioase au intrecut masura. Culmea este ca ei nici macar nu sunt in stare sa se exprime in mod coerent in limba statului in care locuiesc de cel putin 20 de ani! Daca inveti UN CUVANT PE ZI dintr-o limba timp de douazeci de ani, ajungi sa ai un vocabular de sapte mii de cuvinte - destul pentru a purta o conversatie cat de cat normala si coerenta. Adevarul e ca pentru asta este nevoie de un elementar bun simt. Nutu, tu iti inchipui ce ar zice un francez daca ar vedea un alt cetatean francez care nu ar fi in stare sa scrie o fraza elementara corect in limba franceza?
 
Iar in ce priveshte "collabo": la noi aceshtia sunt bine si sanatoshi. Foshti shefi de sectii NKVD si KGB sunt astazi deputati, minishtri, sefi de departamente, etc. Artiom Lazarev - seful NKVD Chisinau in anii '40 (adica cel care alcatuia efectiv listele de deportati si de executati) a fost... deputat in parlamentul din 1994!! In loc sa fie deferit justitiei, acest criminal a devenit deputat in parlament! Comunishtii ishi confirma si azi vocatia lor eterna pentru terorism si banditism.
 
Persoane ca noi care scriem aici despre limba romana si demnitate nationala suntem unitati. Nu vedeti ca toata lumea asculta numai "Ruskaia radio" sau "Nashe radio". Si in rutiere cum apare ceva in romana la vre-un post de radio (tot rusesc, dar sunt vreo 10 minute pe zi de stiri) eodata schimba in alta parte. Si n-as spune ca asta fac numai soferii rusi. Trebuie in primul rand o lege despre dreptul de a transmite aceste posturi de radio care sa nu le dea voie sa umple tot spatiul de emisi cu retransmiterea emisiunilor rusesti si sa aiba vreo 60% de emisiuni in limba de stat, care inca mai este romana
 
vedeti penultimul mesaj al meu de pe pagina asta.

voi ce vreti : cine sa vina si sa va dea dreptate in statul ista condus de banditi carora tot noi i-am permis sa ajunga la carma. sau poate noi santem orientati aiurea si mergem dupa ei in glod si mocirla si ne vaicaram dar numai birfim pe forum?
 
Greseala noastra a si ce-a mai mare de fapt a fost in 1991 cand am declarat independenta si am dat cetatenie tuturor care locuiau aici. Trebuia de facut ca in Estonia unde au dat la inceput cetatenie doar celor care erau cetateni pana la ocupare si copiilor lor. Ceilalti trebuiau sa dea un examen la limba, istorie si cultura. In asa fel acum in Estonia sunt numai vreo 50% de cetateni. Restul sunt apatrizi si n-au dreptul la vot si nu pot decide nimic pentru tara. Daca in '91 se facea si la noi asa demult eram uniti cu Romania.
 
Pai limba rusa inca din 1989 are statut oficial de limba de comunicare interetnica (o formula mai desantsata nici ca se putea), discutsiile initsiate de comu(N) isti fiind fara sens. Mai bine s-ar ocupa de problemele economico-sociale, coruptie, relatii externe, invatsarea limbii romane decat sa poarte niste discutsii inutile.

Are oare nevoie limba rusa de protectie, in conditiile in care facem parte din spatiul informational rusesc, fiind invadatsi de fel de fel de organe massmedia.

Cred ca nu.
 
Ce ne facem, ce ne facem si ramanem doar cu intrebarile. Fratilor, depinde de fiecare dintre noi. Intr-adevar rusii nu poarta cea mai mare vina pentru limba vorbita la moment in Chisinau. Deseori vezi cum un moldovean (ca nu-i roman, daca procedeaza astfel) se apropie de cineva pe strada si intreaba intr-o rusa stalcita si pocita, iar cel intrebat deseori ii raspunde in aceiasi limba cu acelasi accent si dialect. Si asta-i realitatea, avem ca dovada si conducerea tzarii, care nu cunoaste suficient nici romana si nici rusa. Se mai vorbea aici despre unii care considera ca rusa e mai practica sau nu mai stiu cum. Sa nu fim afectati de prostia multora si sa le dam o lectie in acest sens. Exemplul statelor Baltice ne ofera solutia, trebuie numai aplicata. Din pacate, nu suntem noi baltici ci mioritici. Spre regret suntem in minoritate, (desi demografic suntem in majoritate). Un exemplu din propria experienta. La serviciu am avut neplaceri in acest sens si n-am fost sustinut de nimeni. Pentru un rus din 7-8 persoane, toata sedinta se petrece in limba rusa, iar acel rus macar nici nu este director sau vice, e un sefulet de directie. Personal, am mare speranta in generatia noua, cea de la Asachi, Eliade si multe alte institutii normale.
In genere, consider, ca ar trebui sa fim patrioti si mult mai insistenti prin actiunile noastre pentru a ne promova cultura chiar printre bastinasii nostri mai lenesi sau mai prosti decat ar fi cazul.
 
In capitala Suediei un grup de teroristi au retinut ostatici vreo 20 de persoane,care dupa cateva zile de detentie au imbratisat ideile teroristilor si de atunci atitudinea ostaticilor se chiama -sindromul Stockholm-
Atitudinea de cooperatie intre rapitori si ostatici sa observat de mai multe ori si in alte cazuri si nu este un lucru de neglijat.
 
Si ce te faci daca unii din rapitori se mascheaza drept ostateci?
Mai ales cand anume ei incep sa sustina sus si tare ideile rapitorilor si sa-i convinga pe ceilalti ostateci (cei care intr-adevar sunt ostateci) de corectitudinea viziunilor rapitorilor si de "beneficiile care le vor avea" ostatecii de la rapire?
 
iaca voi vorbiti, vorbiti... Stiti, eu cred ca elaborarea teoriei e mai usoara decit aplicarea ei in practica... Deci s-ar dori mai mult aplicare si actiune... Avind in vedere ca din noi nimeni nu e deputat, ar trebui sa ne ocupam de lucruri mai "marunte", de exemplu in rutiere, vorbiti in romana chiar daca creo persoana atentioneaza ca nu stie romana... In troleibuze la fel... Si asa in toate domeniile cotidiene...
Ce-as vrea sa mai adaug: rusii sau instaurat la noi de peste jumatate de veac, chiar era asa de greu de invatat limba? Desi la inceput acesta si era scopul: de a stirbi constiinta nationala (prin limba) :sad:
Si inca ceva: generatia tinara intr-adevar se departeaza de rusa (cite putin, dar miscare este)... Iar comunistii nu pot sa faca mult lucru, comunistii timp de zeci de ani n-au putut elimina definitiv limba, voronin&Co n-o sa reuseasca nici atit....
 
Back
Top