ce ne facem cu limba rusa?

1

Iata ca raspunsul pentru amurg a venit si singur. Ma refer la discutiile privind faptul ca moldovenii sunt considerati niste prapaditi si niste prosti atat in Romania cat si CSI. Amurgule, anume asta e problema noastra, odata ce nu ai demnitate la tine acasa si te lasi usor mancurtizat, te lasi rusificat, manipulat (prin metode moderne), te lasi purtat de vanturi desi ai tulpina si radacina. Deci, acesta este mesajul meu: atata timp cat poti oferi multa toleranta fara a cere si respect pentru toleranta ta, te transformi in PROST. Inca odata, vreau sa-ti spun tie in special, ca nu am nimic cu rusii sau oricine altii, insa nu mai pot sa privesc indiferent situatia de la noi, cand un rus (si nu numai) care s-a nascut aici si a trait o viata, nici nu doreste sa raspunda elementar in limba bastinasilor Buna ziua, spre exemplu, sau povestesc si creaza forumuri cu bancuri si cazuri despre cei care i-au primit si-i tolereaza in fiecare zi. Crede-ma ca numai prin bunatatea noastra= prostia, nu-i vom determina pe rusii si pe reprezentantii rusificati ai altor etnii de la noi sa ne respecte toleranta si bunavointa noastra. Nu au facut-o pana acum nu o vor face nici de acum incolo. Violenta si razboiul la fel nu sunt bune (care pana la urma aduc doar rau). Exista in conditiile actuale metode mult mai civilizate, dar ele depind de cultura si intelepciunea celor care o doresc. Noi, cel putin acum nu prea avem parte de inteligenta, cultura, demnitate, rezistenta, etc. Nu vad nimic rau in faptul ca cunoastem cu totii limba rusa, bravo noua, insa de fapt, noi (majoritatea) nu cunoastem nici rusa, nici romana si nici o alta limba straina la un nivel normal. Aici e tragedia cea mare. Cand mergi in CSI, esti depistat pe loc ca nu esti de al lor, deoarece vorbesti o rusa deocheata cu accent, cand merg ai nostri in Romania, ii apuca pe loc criza lingvistica, ei fiind primii contienti de limbajul, sensul si continutul intortocheat pe care il poseda, si astfel incearca sa vorbeasca in rusa pentru a ascunde deficientile sale la acest capitol. Multi romani in loc sa-i ajute, i-au luat in deradere si ca reactie avem ce avem acum in cei 12 ani de independenta. De vina suntem doar noi si eu nu acuz pe nimeni de problemele noastre. Balticii nu au avut razboaie, nu au incalcat drepturile omului, ci au demonstrat tuturor ca sunt un popor decis sa treaca peste o perioada depasita de timp, sa accelereze si sa intre urgent in lumea civilizata, noi nu. Noi am preferat sa fim toleranti, sa ajungem BOI (BYKI) si sa calcam ca barbaraii in picioare totul, incepand de la propria istorie, limba si neam pana la cultura, intelepciune si valori democratice.
Referitor la aberatiile lui om_slab, va sfatui sa-l ignorati, deoarece el oricum nu se va schimba. Ori se distreaza pe seama noastra, ori sufera de vre-o boala. Nu merita atentie teorii sau pareri ca ale lui.
 
Unii prefera sa poarte botnita pana la moarte. Eu zic s-o mai scoatem pe-o peroada. Macar sa se mai cicatrizeze ranile...
PS: Aviz celor care coboara sub nivelul demnitatii de om. Behave unless you wanna get ignored. Sugerez si celorlalti sa procedeze la fel. Sa nu incurajam uratul, prostia, ignoranta. Enough is enough.
PS2: Sunt de acord cu Nill, mai ales in ceea ce priveste Demnitatea
 
coolgreetings said:
Bai atunci ce ramane cu Romanii (Roma)
Noi doar de la ei am parvenit!

cool: intr-adevar, romanii (de la Roma) au cucerit dacia (adica arcul intracarpatic) - pamintul pe care azi e Ardealul. Ardelenii provin de la roma.
deasemenea romanii au cucerit inainte de a cuceri dacia, au cucerit si moesia (dobrogea de azi), aveau cucerite paminturile pe care azi sint muntenia si olteania.
Insa peste carpati si pina la nipru (atentie, pina la nipru si nu pina la nistru sau bug) au ramas getii liberi.
Anume de la acesti geti noi ne tragem. Ceea ce a ramas din dacii liberi este paminul de azi dintre carpati si nistru - adica moldova, adica noi moldovenii.
Daca de exemplu ardelenii si oltenii se pot bucura de faptul ca au fost [cenzurat] de romani si ca provin de la roma, noi tre sa ne bucuram ca sintem urmasii dacilor liberi ce au mai ramas si traiesc in tara Moldovei adica intre carpati si nistru.

Din pacate dupa cum am mai spus ukrainenii si romanii au in componenta lor regiuni ale moldovei si lor le este intr-unloc de unitatea dintre moldoveni.
Romanilor nu le pasa ca moldovenii nu sint uniti insa le convine ceea ce se intimpla azi. Astia nu-s fratii mei.
Din cauza romanilor si a ukrainei astazi moldovenii sint nevoiti sa traiasca in trei state diferite:
moldova , romania, ukraina.
Traiasca Moldova Mare!!!

---------x----------comentariul moderatorului----------x-----------
Fii atent la expresii!
 
Bai omule ce spui?
Tu ce vrei sa spui ca noi suntem neamuri cu haholii(ukrainenii)
Hmm.... te dicurci bine in istorie am observat asta insa ar fi bine sa consulti un profesor de istorie...
 
Bre, eu cind am spus ca getii locuiau pina la nipru am zis-o drept.
getii liberi intr-adevar au ramas de la carpati pina la Nipru.
Anume pina la nipru, dar nu pina la bug sau nistru...
Din pacate paminturile dintre Nipru si Bug au fost ocupate de slavi si iata de ce azi moldova se intinde numai pina la nistru (iar dupa alte pareri pamintul moldovenesc se intinde pina la gurile riului Bug)
Ukrainenii au mers de la est tot mai la vest si asta o fac si acuma. In trecut s-a format tara moldovei intre carpati si nistru, iar slavii s-au intins pina la bug si chiar nistru... pe urma au venit si tatarii etc...
Dovada ca slavii (ukrainenii) au ocupat in epoca mediavala timpurie paminturile dintre nipru si nistru , paminturi pe care la inceput locuiau getii liberi , dovada este faptul ca ei intotdeauna tindeau sa se miste de la nord-est tot mai spre sud-vest... Iata de ce dupa ocuparea basarabiei la pactul ribentrov-molotov stalin le-a daruit ukrainenilor sudul basarabiei si nordul bucovinei... Asta le este in singe acestor slavi sa ocupe paminturi mai calde si cu conditii mai bune si sa se tot miste mai spre vest (haholi - locuiesc nu numai in moldova , dar si in romania)... stii ca se spune ca hahol - eto tam gde lu4she!
Daca vrei sa stii, pai afla ca si odesa tot e pamint moldovenesc pentru ca intre riul nistru si bug e pamint moldovenesc , adica nu numai transnistria e a noastra dar tot pamintul pina la gurile riului bug. Iar odata demult dacii locuiau pina la riul Nipru, pamint care azi e in componenta ukrainei.
Asa o spune istoria, nu eu.
 
MAI OMULE SLAB CE ESTI.TOT VORBESTI DESPRE CEA CA TI SAU FURAT PAMANTURILE.DA LA CE BUN I-TI TREBUESC ELE.
TU NU VEZI CA MOLDOVENII NU POT SA FIE GOSPODARI PE 33.7 KMP?
PATRIA MEA- E O TEARA MICA.SI DACA AR FI GOSPODARI CA GOSPODARII, AR FI CEA MAI PUTERNICA CU POPULATIA CEA MAI VESELA SI FERICITA!
INSA MAJORITATEA SUNT LENOSHI.
SI NU POTI SA FACI O TARA PUTERNICA CU NISHTE LENOSHI.
 
...Zeidrik avea dreptate...in cazul lui Om_Slab avem de-a face cu un caz patologic...ce ti-au facut omule?...de unde atatea frustrari...de unde atatea complexe ?
Eu i-am raspuns pt ca pana acum am citit multe lucrari unguresti sau ukrainene in care romanii sunt facuti troaca de porci...si unele articole in care moldovenii romani sunt acuzati ca nu i-au invitat pe rusi dupa 1812 sa ii ocupe si pe ei si ca si-au vazut in loc de programul national, totusi inca asa ceva nu am citit...individul a reusit o performanta
 
...mai in gluma mai in serios ...Om_Slab trebuie sa recunosc ca ai mult de lucru>
Pentru a-ti pune in practica "teoria" va trebui sa incepi cu eradicarea numelor tuturor personalitatilor care au sustinut ideea romanismului...vei aveamult delucru pentru ca sunt ceva nume (pe are il poarta licee, strazi, institutii din RM). Deci sa vedem cum stam....
Trebuie sa incep cu eradicarea lui Miron Costin si Ion Neculce. Primul "nemernic" a avut "obraznicia" in plin ev mediu sa scie ca "muntenii sunt tot una cu moldovenii iar limba lor se numeste rumuneasca sau romineasca..."...
Pe urma continui cu Dimitrie Cantemir...acel "analfabet"...a scris o carte care ii contine si testamentul politic si care se numeste"Istorie a Toata Tara Romaneasca din care sau despartit Moldova , Munteneasca si Ardealul"...auzi dom-le ce idei...cum de nu traia tatuca Stalin pe atunci ca sa i le scoata.
Dar sa continuam...va trebui sa te ocupi cu stergerea numelor Kogalniceanu, Hurmuzaky, Alecsandri...ca doar ei "nemernicii" au construit Romania la 1859 in loc sa ii roage pe rusi sa ii ocupe si pe ei. Mai ales Alecsandri trebuie "vizat...distrus" pentru ca el a dat numele tarii Romania in loc sa-l pastreze pe cel de "Principatele Unite ale Moldovei si Tarii Romanesti" cum au vrut "oamenii de treaba".
De Eminescu ce sa mai zic...pe el nu vei putea sa-l desfintezi fie si pentru ca a scris "Imparat si proletar" iar asta da bine...ideologic...dar restul operei poetice trebuie neaparat pusa la index "Doina", "Ce-ti doresc ei tie"...Doamne fereste sa ajunga la urechile cuiva...iar opera politica ii va trebui distrusa...cine lo fi pus sa spuie "A rosti numele Basarabia e totuna cu a protesta impotriva robiei rusesti". Istoricii Iorga si Xenopol "nici nu trebuie macar amintiti " doar au avut creierul stres de porcii de romani. B P Hasdeu...nascut in Basarabia...e un "Tradator" pentru ca a fugit in Romania unde a mai avut st "obraznicia" sa moara si la Campina.
Imnul de stat trebuie neaparat schimbat...pentru ca l-a scris Mateevici..."individul" in 1918 s-a inrolat voluntar in armata romana in loc sa se puna in fruntea rosilor si sa ocupe Moldova dintre Prut si Carpati atunci cand Romania era slabita de razboi...ce "tradare".

...Deci Om_Slab sufleca-ti manecile...c ai mult de lucru...Nu iti va trebui prea multa inspiratie insa sa le gasesti inlocuitori celor amintiti mai sus. Ce zici?...bulevardul Stalin ..sunna cool?...sau liceul Lucinsky, Acamia Tarlev..da chiar bine...Druta ar fi incantat ca un bulevard sa-i poarte numele...de ce nu ?
 
Bre! Tot ce vreau eu este ca moldovenii sa traiasca intr-o tara. Vreau ca moldovenii sa fie uniti si sa traiasca in aceeasi tara cum au facut-o pina la 1812.
Nu vreau ca moldovenii sa traiasca in Moldova, Ukraina si Romania.
Vreau ca Moldova sa fie din nou o tara asa cum a fost.
In ceea ce priveste unirea de la 1859... greseala deja se facuse cind au vrut sa-i uneasca munteniei numai jumatate de moldova, deci s-a gresit din start.
Iar in ceea ce priveste numele de Romania care vine de la numele Tarii Romanesti si nu de la numele tarii Moldovei, eu consider aceasta o insulta la adresa moldovenilor caci s-au last porecliti asa cum se numeau locuitorii valahiei.
Ce-ar fi fost daca in loc sa vina numele de la Tara Romaneasca ar fi venit numele tarii de la tara Moldovei ? Atunci astazi nu s-ar numi Romania dar s-ar numi Moldovia , intelegi (iar locuitorii intregii Romanii de azi s-ar numi moldoveni, chiar si ardelenii si oltenii)... Deci din start s-au facut multe greseli care reprezinta insulta la adresa poporului moldovenesc... In ceea ce-i priveste pe marii scriitori si oameni politici ai acelor timpuri, ei nu au facut altceva decit sa fie si ei manipulati si sa joace acest joc in care scopul principal era anexarea Moldovei dintre carpati si prut la tara Romaneasca... Dupa cum vezi, locuitorii tarii romanesti nu mai au nevoie de moldova dintre prut si nistru dar doresc integrare europeana cu ceea ce au acaparat de atunci, vezi ce lasi... daca nu vor ca cele doua moldove sa fie unite atunci lasa sa ne dea noua inapoi Moldova care au furat-o , dar vezi ca ei ceea ce au ocupat nu mai dau inapoi cui i se cuvine (exact ca si ukrainenii), dar nici sa se complice si sa adaoge Moldova dintre prut si nistru nu vor si astfel moldovenii din cele doua Moldove sint nevoiti sa traiasca separat... Asta inseamna ca romanii din tara Romaneasca au furat Moldova dintre prut si carpati...
Prin urmare moldovenii sint un popor aparte si ar fi o insulta la adresa moldovenilor din tara Moldovei de pina la 1812 sa-i porecliti romani.
Moldovenii intotdeauna au fost moldoveni si s-au numit moldoveni, iar tara se numea tara Moldovei. Deci Moldova !!!
Din pacate astazi moldovenii sint nevoiti sa traiasca in trei tari diferite: Moldova, Ukraina si Romania. Din cauza ukrainenilor si romanilor.
Deci ukrainenii si romanii sint dusmanii nostri, trebuiesc macitzi.
Traisca Moldova Mare!!!
Moarte dusmanilor!
 
Hai ca am inteles... Om Slab e suparat ca "Romania nu anexeaza si restul Moldovei"
Puteai sa zici dintr-odata asta si sa nu bati campii pe doua pagini :)
 
...Om Slab...vad ca ai inteles din tot ce am spus mai mult de o gramada. De vina sunt eu ca imi pierd timpul cu tine.
Nu iti place ca moldovenii se numesc romani...trebuie sa le dai in cap intelectualilor moldoveni pt ca incepand din evul mediu pana acum...eventual sa-i multumesti lui Stalin ca el le-a bagat in cap basarabenilor ca nu ar fi romani.
Muntenia nu se chema Romania ci Valahia...in documente medievale vei gasi adesea Moldova sub denumirea de Valahia Mica...iar documentele premergatoare anului 1354 toate vorbesc de valahi nu de moldoveni...printre altele principatul Moldovei si numele sau au fost dat tot de un roman...voevodul Dragos din Maramures....chiar si numele orasului in care locuiesti Chisinsau...vine de la un oras din Maramures Ineul Mic (Kis-Ineu in ungureste)
 
Rushine, rushine nouam, rushine copiilor noshtri, rushine poporului nostru care pina in prezent nu shtiu cu cine sunt, nu shtiu ce limba vorbesc, nu shtiu de acui neam este!!!!!
Dupa 13 ani de "libertate" noi inca punem asha intrebari fara nici un pic de temei.
Shi parca se parea in ultumii ani ca sa inteles problema limbii shi a natiunii, doar ne-au demonstrat-o chiar shi strainii, au fost efectuate atitea forumuri shtiintifice.

Se mai pune intrebarea unde au fost lashii ashtea atunci in '89. De ce au tacut pina acum?? Rushine lor!!!!!
 
printre altele principatul Moldovei si numele sau au fost dat tot de un roman...voevodul Dragos din Maramures....chiar si numele orasului in care locuiesti Chisinsau...vine de la un oras din Maramures Ineul Mic (Kis-Ineu in ungureste)

Dragos a fost ungur. Dragos e nume unguresc. Si Stefan e nume unguresc.
Este foarte adevarat ca numele Chisinau este nume unguresc exact ca si Timisoara etc... eu stiam ca denumirea orasului nostru este ungureasca inca de mult timp in urma...
Voievodul Dragos care a venit din Maramures era vasal al regelui ungariei si a ocupat pamintul dintre carpati si nistru pentru unguri.
Insasi Maramuresul e pamint unguresc (si maramures tot e denumirea ungureasca)
Ce sa-i faci daca oficial ne-au descoperit paminturile niste unguri? Asta ne-a fost istoria. Important nu e cine au fost domnitorii, dar cine a fost poporul condus de acesti domnitori care au venit cu "drujina" din Maramures. Pe urma de-acum domnitorii tarii Moldovei au ramas independenti si nu depindeau de coroana ungureasca...
Insa transilvania e pamint unguresc furat de rumini in anul 1918.
Timp de o mie de ani transilvania facea parte din componenta ungariei si pe urma rominii au furat Transilvania exact cum au furat Moldova dintre carpati si prut.
Bai, numele tarii valahiei mai era si tara romaneasca (spre deosebire de tara moldovei care niciodata nu s-a numit romaneasca)... Deci "romani" au dreptul sa se numeasca muntenii dar nici intr-un caz sa nu-i porecliti asa pe ardeleni si moldoveni.
Faptul ca locuitorii valahiei s-au amestecat cu tziganii si au dat numele tarii valahia drept numele tarii urmasilor tziganilor romei este problema voastra (apropo: stiai ca in limba lor poporul tiganesc se numeste poporul roma ?) Deci tara romaneasca = tara urmasilor tziganilor romei.

Ardelenii nu sint romini. Intr-adevar, ardelenii sint vlahi si ei sint urmasii dacilor cuceriti de catre imperiul roman. Insa mai tirziu au venit hunii (ungurii) care s-au stabilit pe paminturile transilvaniei si ei au fost stapini timp de o mie de ani. Faptul ca in 1918 tara romaneasca a anexat transilvania este un lucru rau si dureros pentru ungurii din transilvania si din ceea ce a ramas din ungaria (ungarie care a fost rupta practic in doua tot asa cum moldova noastra a fost rupta in doua)

Bai, tu nu trebuie sa incurci faptul ca la inceput locuitorii tarii valahiei se numeau si erau vlahi exact ca locuitorii ardealului care erau vlahi si ca locuitorii tarii moldovei care erau volohi (tot vlahi).

Trebuie de tinut cont de faptul ca ungurii au ocupat si au stapinit tara transilvaniei timp de o mie de ani si ardelenii de azi nu mai sunt vlahiii care au fost pe vremuri

De asemenea trebuie de mai tinut cont de faptul ca locuitorii tarii romanesti de azi nu mai sint acei locuitori ai tarii valahiei pentru ca s-au amestecat cu tziganii si au poreclit tara valahiei drept tara romaneasca - tara tziganilor; bucuresti = capitala tziganilor.

deci ardelenii si muntenii din zilele noastre sint popoare diferite.

de asemenea tre de mai tinut cont de faptul ca volohii care traiau pe pamintul care azi e tara Moldovei la inceput erau volohi , pe urma dupa marea invazie tataro-mongola de sub conducerea lui Cinghiz-Han s-au schimbat multe si s-au amestecat acei volohi cu tatarii, au inceput sa se numeasca moldoveni si mai putin de 1000 de ani locuitorii tarii moldovei nu e altceva decit poporul moldovenesc.
trebuie sa intelegi ca atunci cind a venit ungurul dragos peste carpati si a ajuns in Moldova poporul cu care el a dat nasul era poporul moldovenesc.

Faptul ca in acele vremuri locuitorii Valahiei se numeau inca vlahi e un lucru bun pentru voi. Dar vezi ca mai tirziu voi ati inceput sa va numiti romani si Tara Romaneasca (dupa invazia tziganeasca), iar locuitorii Moldovei se numeau moldoveni dupa invazia tataro-mongola.

deci moldovenii si romanii (din tara romaneasca ) din epoca mediavala erau popoare diferite.

La fel si ardelenii, banatenii, maramuresanii care erau de origine vlaha erau de-acum alte popoare care convietuiau impreuna cu ungurii in statul ungar.
Cind zic maramureasni de origine vlaha eu zic drept pentru ca exista si maramureasni de origine ungureasca.
La fel cum exista banateni de origine vlaha, ungureasca, nemteasca , sirbeasca...

Tu trebuie sa intelegi ca in acele vremuri mediavale transilvania era un fel de elvetie care era in componenta statului unguresc. Eu mai inteleg un lucru: sa devina Transilvania independenta ar fi bine si toate popoarele de acolo (ardelenii, ungurii, nemtii, sirbii) sa traiasca in buna pace si intelegere, dar vezi ca romanii au furat in 1918 Transilvania de la unguri si asta a fost un lucru rau.

Mai in scurt eu n-am nimica in comun cu ardelenii tot asa cum n-am nimica in comun cu romanii (muntenii+oltenii)

Popoarele moldovenesc, ardelenesc si romanesc sint popoare diferite (LA FEL CUM AUSTRIECII SI GERMANII SINT POPOARE DIFERITE; LA FEL CUM BELGIENII SI FRANCEZII SINT POPOARE DIFERITE, INTELEGI SAU NU ?)

deci tara romaneasca a furat transilvania tot asa cum a furat moldova dintre carpati si prut.
pe moldovenii si pe ardelenii de pe paminturile furate i-au poreclit romani (ceea ce este o insulta la adresa acestor popoare pentru ca ar insemna ca provin de la tzigani);

romanii din tara romaneasca nu se numesc romani pentru ca ar proveni de la imperiul Roman.
romanii din tara romaneasca se numesc romani datorita prezentii poporului tziganesc pe acele paminturi (poporul roma);
Faptul ca in trecut, in epoca mediavala timpurie locuitorii valahiei se numeau vlahi este o dovada a faptului ca mai tirziu s-au autoporeclit ei romani si tara romaneasca.
Iar in ceea ce-i priveste pe moldovenii din moldova sau pe vlahii din Transilvania acestia nu s-au numit niciodata romani (cu toate ca imp. Roman cind au cucerit dacia au cucerit arcul intracarpatic adica ardealul, totusi ardelenii se numeau ardeleni iar romani se numeau numai locuitorii tarii romanesti).
Nici macar italienii nu pastreaza in numele poporului lor numele de Roma... Unicul popor care are in denumirea lor legatura cu Roma este poporul roma (roma people = poporul tziganesc) si desigur asa-numitul popor roman care traieste numai in tara romaneasca.

Deci e o greseala mare sa vezi cum in cartile de istorie e scris ca in epoca mediavala locuitorii valahiei se numeau vlahi , iar in paranteza sa vezi scris roman ... Intr-adevar la inceputul epocii mediavale locuitorii valahiei se numeau vlahi (vlahi care de origine erau inruditi cu ardelenii si cu moldovenii de azi), iar roman e numele care a aparut mai tirziu si cu care au fost porecliti acesti "vlahi" datorita prezentei tiganilor in tara valahiei, tara care mai tirziu a fost numita tara romaneasca.


deci nu care cumva sa incercati sa-i porecliti pe moldoveni cu numele de romani... asta e o insulta la adresa poporului moldovenesc care de cind exista s-au numit moldoveni, iar tara - tara moldovei.
 
Uite ce e Om_Slab. Eu sunt roman "verde" dar pentru ca respect dreptul la opinie fie si unui ca si tine iti pot da un singur sfat.
Scrie-ti pledoaria pe un afis de carton pe care sa il agati de gat si posteazate cu el in fata ambasadei Romaniei din Chisinau.
Nu te sfatuiesc sa faci acelasi lucru in Iasi...capitala Moldovei...pentru ca ai primi o bataie sora cu moartea din partea localnicilor.
Apropos de chestia asta sa sti ca moldovenii dintre Carpari si Nistru sunt cei mai romani dintre romani...cei mai nationalisti...pana la paroxism. Acolo s-a nascut miscarea legionara (in Iasi si Bacau). Tot asa pentru oamenii simpli din zona toti cei de peste Carpati sunt Unguri iar toti cei de peste Prut sunt Rusi...eu am avut anumite probleme cu copii la scoala din cauza accentului.


In sfarsit poate imi explici ce au tiganii (romii) cu capitala Italiai Roma cu locuitorii ei romanii, sau cu provincia italiana Emiglia Romania ?
 
Lukas said:
eu am avut anumite probleme cu copii la scoala din cauza accentului.


In sfarsit poate imi explici ce au tiganii (romii) cu capitala Italiai Roma cu locuitorii ei romanii, sau cu provincia italiana Emiglia Romania ?

dar tu ce accent ai ? Unguresc ?
nu stiu daca au foarte multe in comun tiganii cu capitala Italiei, dar eu stiu ca si italienii sint niste tzigani si un popor de doi bani exact ca si rominii.
Insa poporul acesta se numeste roma ( Roma people).

Cert este faptul ca denumirea Tarii Romanesti vine nu de la capitala imp Roman sau a Italiei care este Roma, dar denumirea Tarii Romanesti vine de la numele poporului Roma. Romanesc inseamna tziganesc (nu rominesc, dar romanesc.)... Muzica populara romaneasca , dansuri populare Romaneshti = tziganesti (nu rominesti , dar romanesti);
 
Apropos de tigani...altoirea cu un pic de sange tiganesc nici nu strica...pentru ca intareste osul :) ...iar daca ai uitat cumva nu Valahia a avut un domnitor tigan ci Moldova, in persoana lui Razvan Voda...tot respectul pentru el ca a fost ostean viteaz...chiar daca era tigan sadea.
 
Back
Top