ce ne facem cu limba rusa?

Voronin says no need to make Russia second state language



26.02.2005, 18.55



MOSCOW, February 26 (Itar-Tass) -- Moldovan President Vladimir Voronin said there was no need to give Russian the status of a second official language in his country.

“We discussed this issue for a very long time, not only among politicians but also with linguists and people who deal with ethnic issues and problems,” Voronin told Ekho Moskvy radio on Saturday.

“If we make Russian a second state language, the position of Russians in Moldova will deteriorate because they will have to study two languages,” he said.

“We have decided to take a bilingual approach: Russians know Moldovan, and vice versa. We have legalised all this and received the approval of all communities: Belarussian, Russian, and Ukrainian,” the president said.

The president stressed, “This problem has been resolved.”

In his words, the number of schools that teach in Russian is not decreasing but on the contrary is growing.

“All documents are in two languages, Russians are nominated for senior positions, and we have a multiethnic parliament. The question of Russian as a state language is not on the agenda,” Voronin said.

http://www.itar-tass.com/eng/level2.html?NewsID=1782710&PageNum=0
 
2 Doomie-rushii cunosc romana, dar cit timp vor avea posibilitatea de a vorbi rusa, o vor vorbi (citeshte: moldovenii nu sunt insistenzi in impunerea romanei ca limba de comunicare). Depinde de noi, nu de clasa politica, ong-uri, etc. ca romana sa [re]devina limba de comunicare a tuturor locuitorilor RM.
 
partizan131 -- eu cred ca tu iti faci iluzii atunci cind zici ca "rusii cunosc romana". Eu tind sa cred ca acest lucru nu este nici pe departe adevarat. Daca ar fi, multe din "problemele lingvistice" din RM nu ar mai fi probleme ca atare.
 
doomie-problema adevarata ne este posedarea de rushi a romanei, ci faptul ca ei nu vreau s-o vorbeasca...personal cred ca din vorbitorii de limba rusa cca 70% cunosc romana la un nivel suficient pt. comunicare usuala (magazin, transport public, servicii, etc.)....IMHO...astea nu-s iluzii. Probabil privim diferit problema...
 
Eu cred ca partial partizanul are dreptate. Sa va povestesc cazul cu vecinii mei. Risc iarasi sa fiu numit demagog, dar link-uri nu va pot oferi!
Am niste vecini ukraineni, care stiu numai rusa. Sunt deja pensionari.
Eu cred, ca cunosc romana in proportie de cel putin 70 la suta. A fost nevoie doar cateva ori sa vorbesc in apartament cu glas mai ridicat, dupa care sotia imi spune ca vecinii au intrebat-o ce am avut cu copii si (sic!) de ce nu le permit sa asculte muzica ruseasca! Pai inseamna ca au auzit peste tavan temele de discutii concrete! Au inteles la perfectie despre ce a fost vorba. Nu e chestia ca nu le permit muzica ruseasca, doresc doar sa le cultiv copiilor mei dragostea fata de radacinile noastre. Iar impotriva culturii rusesti nu am nimic, daca nu m-ar afecta de dimineata pana seara cu niste cantece greu de numit normale(gen puscariasi, betii etc).
La momentul cand au fost vizitati de niste agitatori electorali (da, Dlor, din partea BMD!) s-au rastit de dupa usa: "Daca nu vorbiti rusa plecati, ca nu vom sta de vorba!".
La serviciu am cativa colegi(sunt o minoritate de vre-o 5-10 la suta) cu care lucrez de vre-o 20 ani si vorbim(noi romanii) numai romana. Nici unul din ei(exceptie un evreu batran) nu doresc nici in ruptul capului sa vorbeasca romaneste.
Un caz ridicol, dar si foarte semnificativ - privind pozitia alolingvilor.
Pana la venirea comilor la putere ne salutam cu o colega simplu "Noroc, Jenea"(o femeie mai in varsta cu 5 ani). Nu va vine sa credeti, chiar a doua zi dupa castigul pcrm-ului la salutarea mea "Noroc, Jenea" imi replica: "Mejdu procim, menea zovut Evghenia Alexandrovna!" - nici mai mult nici mai putin!!! Sa te crucesti, nu alta!
E cred, sunt cateva solutii, dar care tre actionate concomitent:
1.Excluderea traducerilor prostesti a milioanelor de documente si inscriptii din romana in rusa.
2.Legalizarea limbii romane ca mijloc unic de comunicare si, evident cu impunerea obligatorie in toate sferele economiei nationale.
3.Impunerea sustinerii obligatorii a examenului la limba romana a tuturor functionarilor de stat si a alesilor.
4.Sanctionarea tuturor in ceea ce priveste incalcarea legislatiei limbilor.
Iertati-ma, Dlor, am fost deunazi la SEET Chisinau(sectia evidenta si estimare a transportului). Pe teritoriului acestui organ de stat activeaza 5 centre comerciale de estimare a valorii transportului, pe toate din ele cu litere de 0,5 metri e scris "Spravca-Sciot. Comissionnyi". Si nici cea mai mica inscriptie in limba romana. Astfel de exemple sunt cu sutele.
Nu e timpul sa vorbim de limba rusa - ea se afla in capul mesei! E necesar de abordat de urgenta iarasi, si iarasi halul fara de hal in care se afla limba romana!
Propun sa deschidem o tema privind dezastrul starii limbii romane in tara. Primul exemplu de la SEET vi l-am adus. Nu e decat sa plecati din curiozitate si sa va convingeti.
Iar despre rusa, sa ne fie ea sanatoasa, ca se simte bine-mersi!
 
Problema limbii se va rezolva, pe masura ce populatia va accepta regulile democratiei. Nu e normal ce se intampla, dar e explicabila pozitia rusilor. Trebuie sa le aratam mereu ca sunt o minoritate, nu sa le satisfacem toate capriciile, cum am facut pana acum. Limba romana isi va reveni, daca Moldova va avea relatii nrmale cu toti vecinii. Pentru ca in regiune romanii sunt majoritari, a doua minoritate sunt ucraineni, si abia pe urma vin rusii. Deci, daca am face parte din spatiul european unic, romana ar fi pe locul I, engelza (care domina si spatiul european) + una sau doua limbi din acest spatiu (una fiind neaparat cea oficiala a UE, cand se va decide asa ceva, alta inca vreo limba latina) - pe locul II, apoi ar veni ucraineana, rusa si alte limbi minoritare de la noi.

Si inca ceva, in Europa inca ne mai considera rusi, nu romani. Daca nu vom cere retragerea rusilor din regiune, vom si tratati anume ca rusi de catre UE, OSCE si alte irganizatii de astea. Ca ei acolo nu se prea descurca in istoria si cultura noastra. Ei inca invata multe lucruri dupa manuale editate in perioada razboiului rece.
 
Absolut corect, Brudex.
Un var de al meu care a facut practica de doctorat in Italia timp de vre-o luna de zile mi-a povestit cazuri la care iti vine sa urli.
Ii povestea italianului-stapanului casei, ca suntem romani si vorbim romana, iar el radea in hohote si zicea ca si pe la ei sunt minoritati nationale, dar ei nu tipa ca sunt poporul bastinas!!!
Majoritatea site-urilor .md sunt in limba rusa, practic toti lucratorii ambasadelor daca nu sunt rusi, apoi vorbesc toti ruseste, OSCE si alte structuri europene au de afacere sau cu Moscova sau cu aceeasi rusi din Chisinau, Tiraspol etc.
Degradarea limbii incepe de la urmatoarele:
"Eu beu, putan, cate putan..."
"Bunica bate doba..."
"Casa mare..."
Ma iertati Dlor, daca primii oameni in stat sustin o astfel de cultura pocita a limbii - nici o data nu vom ajunge la prioritatea limbii romane!
Eu cred ca toate acestea se fac intentionat - aprecierile inculturii!
Deoarece un popor necarturar este foarte usor de manipulat!
Asta o inteleg foarte bine comunistii si ei vor pleda in continuare pentru debilizarea de mai departe a populatiei intregi pentru mentinerea la putere!
LIMBA ROMANA ARE NEVOIE DE O URGENTA PENTRU TRATAMENT!
Daca nu, riscam sa ne balbaim inca multa-multa vreme!
Numai PPCD pledeaza pentru valorile noastre nationale, in rest toti umbla ca sarpele, evitand sa declare intentiile lor in privinta limbii!
 
people......cum se poate ca rushii care traiesc pe teritoriul nostru sa ne faca observatie ca cica "Ea ne ponimaiu...gavari po celaveschi"....eu zic ca moldovenii (romanii) sunt de vina ca s-a ajuns la asa ceva! ei trebuiau sa vorbeasca cu ei in romana...eu intleg ca unii nu prea inteleg limba...dar daca EI au hotarit sa traiasca aici fii bun shi invatz-o!!!! Gresheala mare a fost ca noi le-am permis prea multe lor...shi iata ca ei se urca acum in cap!!!! :zzz: :zzz: :zzz:
 
Nu numai in Italia e asa. Pot sa povestesc cazuri concrete, cum gestioneaza localnicii problema limbii materne in diferite tari din Europa. Esti binevenit sa vorbesti engleza, franceza, germana, rusa, orice limba stii, daca cumperi, esti turist (deci tot aduci bani in tara) sau esti in tara respectiva in interes de serviciu. Daca insa pretinzi la mai mult, nici nu sta de vorba cu tine cineva, daca nu stii limba oficiala. Trebuie sa te descurci cum poti, sa platesti cursuri suplimentare, dar sa le inveti limba. Si asta in UE, unde toti pretind ca ambitiile nationale sunt ceva desuet. Si ei nu sunt numiti nationalisti pentru atitudinea asta. Nationalisti in Europa is numiti numai cei care cer expulzarea strainilor, propaga ura fata de straini si discriminarea pe criterii de rasa, nationalitate etc.
 
Eu nu sunt nationalist, si singele meu este amestecatura de singe roman si ukrainean, insa limbi straine am invatat, dintre care rusa o stiu la perfectie, iar engleza - sunt pe la capat de studii.
Cum de eu am putut sa invat doua limbi (una dintre care neimpus de nimeni), iar alolingvii nu au invatat-o pe a noastra!
Este corect - noi insine suntem de vina! Suntem, de fapt, uneori lasi!
Sa vedeti cu ce ifose si ura se uita alolingvii la noi cind vorbim romaneste! Si iata aici - basarabeanului incepe sa i se refaca sentimentul de rob si umilinta(vina, este clar, e a celor 50 de ani de asuprire)! Si astfel, numai in cateva secunde romanii incep a palavragi in limba rusa!
De fapt, limba rusa la noi in tara iti da multe avantaje:
1.Majoritatea firmelor si companiilor din republica angajeaza stiutori de limba rusa.
2.Ambasadele - sunt pline de rusi.
3.Nici structurile de stat nu prea sunt satisfacute de fluxul de stiutori de romana, deoarece toata aramata de sefi ai structurilor de stat stiu limba lui Stratan.
4.Majoritatea filmelor, muzicii navalesc in limba rusa.
5.Limba rusa este protejata prin lege!!!
Cate argumente se pot aduce? Iar bursele oferite gratis de Romania sunt forfecate de conducere!
Tre sa vorbim despre limba romana, cea rusa si asa este in capul mesei!
 
Marinare, eu nici n-am spus ca esti nationalist. Venise vorba pur si simplu despre problema limbii, iar la noi daca vorbesti romaneste cu rusii ti se spune nationalist... :(
 
..scrisesm acum doi ani tot pe-aici..pe forum...ca in orashu asta (Chishinau) capitala Moldovei, nu ai unde sa privveshti un film in romana....avem maare (ne) norok de Odeon, mai ruleaza cate un film cu subtitre in romana, de gala filmului romanesc sau francez.... shi mai avem nofoc shi de Cinema Club cu cele citeva locushoare..... in rest, e jaleee......
 
Eu habar n-aveam ca atat de rau stau lucrurile in Moldova; adica intr-o tara in care limba moldoveneasca (ma rog, romana) este limba oficiala, vorbita de o populatie majoritara, sunt 2 cinematografe cu subtitrare in romana!!!!!!!!

Dar librarii cu carti in romaneste sunt pe acolo? Posturile TV in ce limba emit? Radiourile? Produsele din magazine sunt in romaneste/ruseste?

DIn pacate si in Romania dintr-o anumita nesimtire si necunoastere basarabenii mai sunt numiti rusi. Este drept ca multe se trage de la nume, care sunt extrem de rusificate (cel mai frecvent auzi Vitalie, Tania, Oxana, Olga, Oleg). Ar mai fi un lucru: dintre locuitorii Moldovei ce ajung prin Romania, nu toti sunt romani, iar ucrainienii sau rusii vorbesc fluent romaneste, desigur cu accentul acela specific. Ii prinzi doar daca discutia se incinge sau daca esti atent la gramatica, care scartaie. Si sa nu va imaginati ca rusii/ucrainienii care se stabilesc pe aici nu se declara moldoveni de etnie romana. Numai ca aici nu vorbesc decat in familie ruseste, altfel nimeni nu i-ar intelege. Cred ca am mai zis, cunosc cateva familii (poate vreo 10) care s-au stabilit in Romania: moldovenii dupa un-doi vorbeasc romaneste, si mai mult isi adapteaza graiul la dialectul local (sunt hazosi moldovenii care se stabilesc in Ardeal, caci adopta stilul taragat de pronuntie, tipic regiunii, insa vorbesc la el de mult ca orice moldovean). Oricum rusofonii raman pentru totdeauna cu un accent ciudat.

O intrebare: Pavel Stratan a impresionat prin stilul muzical in Romania. Insa am o intrebare: limba pe care o vorbeste este foarte dubioasa - nici nu mi se pare ca foloseste cuvinte rusesti, insa nici romaneste nu suna. L-am vazut la TV, si un oltean mai sugubat l-a rugat sa traduca in romana, el a replicat ca foloseste un dialect de Chisinau. Este adevarat ca asa se vorbeste la Chisinau, caci el cand prin interviuri vorbeste foarte bine romaneste?
 
dankat23 said:
Eu habar n-aveam ca atat de rau stau lucrurile in Moldova; adica intr-o tara in care limba moldoveneasca (ma rog, romana) este limba oficiala, vorbita de o populatie majoritara, sunt 2 cinematografe cu subtitrare in romana!!!!!!!!

Asta este din cauza ca oamenii de afaceri sunt in majoritate rusi si ei "controleaza" chestii ca cinematografe, samd.

Dar librarii cu carti in romaneste sunt pe acolo?

Da, o sumedenie

Posturile TV in ce limba emit?

Juma-juma.

Radiourile?

Majoritatea sunt rusesti.

Produsele din magazine sunt in romaneste/ruseste?

Ambele, de obicei.

O intrebare: Pavel Stratan a impresionat prin stilul muzical in Romania. Insa am o intrebare: limba pe care o vorbeste este foarte dubioasa - nici nu mi se pare ca foloseste cuvinte rusesti, insa nici romaneste nu suna. L-am vazut la TV, si un oltean mai sugubat l-a rugat sa traduca in romana, el a replicat ca foloseste un dialect de Chisinau. Este adevarat ca asa se vorbeste la Chisinau, caci el cand prin interviuri vorbeste foarte bine romaneste?

Stratan are un accent un pic artificial, dar destul de apropiat de modul in care se vorbeste in R. Moldova in general. Oricum, diferentele de accent intre moldovenii din Chisinau si cei din "provincie" sunt minore, dupa parerea mea.

Artificiala este si lipsa aproape totala a rusismelor. Nimeni nu vorbeste in RM cu asa accent si fara de rusisme (de obicei oamenii sau vorbesc foarte corect si cu accent "romanesc" :) sau o trag pe "moldoveneste" cu rusisme).
 
si Stratan nu are o romana chiar atit de corecta. Intr-un interviu la BBC a facut zeci de greseli de gramatica. Romana lui e insa mult mai buna ca cea a majoritatii basarabenilor...
 
L-am auzit ieri pe Stratan cu "M-am nascut de ziua mea..."!
La Prima TV!
Trag unele concluzii:
- romanii de peste Prus si in continuare ne socot niste tigani-lautari si niste ciobeni-vacari cu "cufaici" si "cusme" rusesti in cap!
- Romania are interesele ei de aderare la UE si nu prea are chef sa se puna anti-Rusia (chiar din considerente de gaz!);
- Ukraina deja are "planul ei special de reglare a conflictului Transnistrean"! Oare ce o fi insemnand asta? Pare-se jocurile de-a revolutia s-au terminat si a intrat in lupta artileria grea - gazul, metalele, petrolul Rusie etc!
Fiti pe pace, inca multe decenii limba rusa va fi la noi de "comunicare"! O data ce suntem un stat "multinational", 1/3 din care vorbeste limba de comunicare, iar din 2/3 ramase doar vre-o 20-30 la suta sunt vorbitori de limba romana, este nevoie de CEL PUTIN 2 GENERATII DE VORBITORI DE LIMBA ROMANA (nu moldoveneasca) ca sa se poata vorbi despre o limba de comunicare si oficiala! Pana atunci - vom comunica ca surdomutii - eu in romana - el in rusa, pana la nesfarsit!..
Receptionez 56 canale TV de la Compania MOLDO-AMERICANA SUN-TV, dintre care:
- canale speciale de sport: 4 - IN LIMBA RUSA, 1 - IN GERMANA, 1 - IN SPANIOLA! NICI UNUL IN LIMBA ROMANA!
- canale stiintifico-distractive(gen Discovery etc): 4 - TOATE IN LIMBA RUSA(exceptie - doua cu subtitre romanesti)!
- canale muzicale: 1 - IN RUSA! 1 - IN ROMANA! 2- IN ENGLEZA!
- canale de stiri: 1 CNN - IN ENGLEZA, 1 EURONEWS - IN RUSA! 1 National 24 ore - ROMANA!
- canale speciale de filme: doar 1 AXN - in Engleza cu subtitre romanesti! ! ACASA - romanesc(seriale)! 3(HBO,Nase kino si Mir Kino) - IN RUSESTE!
- canale desene animate: 1 - Engleza! 1 - Romaneste! 1 - RUSESTE!
- canale straine: 1 - GERMAN! 1 - SPANIOL! 1 - ITALIAN! 1 - TURCESC! 1 - FRANCEZ!
- canale romanesti de peste PRUT: 6!
- canale romanesti de dincoace de Prut: 3 - 2 mixte moldo-romane(TVM1 si EuroTV) si 1 - rusesc(NIT)!
- canal de moda: 1 - ENGLEZ!
- canale Ukrainene: 2 mixte ruso-ukrainene!
- Pare-se raman 15 CANALE RUSESTI!
Totalul:
Internationale: 10! - 18%
Ukrainene(MIXTE!) 2! - 4%
Romanesti (MIXTE!) 7!(inclusiv cu subtitre)-12%
Romanesti 10! - 18%
Rusesti 27! - 48%
Acum, daca le adunam pe cele mixte - avem peste 50 la suta pentru interesele unei 1/3 din populatie!
Daca scoatem canalele internationale de alte limbi decat cele vorbite la noi, atunci avem 20 la suta canale romanesti pure pentru 2/3 din populatie si 80 la suta pentru 1/3!!!
Cum va place statistica limbii ruse?
La celelalte companii situatia este aceeasi, daca nu mai rea!
Despre radiou nici nu doresc sa vorbesc!
Cat despre ziare - mai bine tac!
LIMBA RUSA A LUI TOLSTOI SI PUSCHIN E FRUMOASA - LA EA ACASA!
NOI AVEM NEVOIE DE LIMBA ROMANA A LUI EMINESCU SI CARAGIALE - TOT LA EA ACASA!
Ce facem cu limba rusa? Ii zicem multumesc pentru cultura si cunostinte, dar s-a cam intarziat prin ospeti! Tre sa-i facem o petrecere si un adio pe cinste! Numai dupa aceea vom fi stimati ca etnie si natiune
 
Marinarul said:
L-am auzit ieri pe Stratan cu "M-am nascut de ziua mea..."!
La Prima TV!
Trag unele concluzii:
- romanii de peste Prus si in continuare ne socot niste tigani-lautari si niste ciobeni-vacari cu "cufaici" si "cusme" rusesti in cap!
tigani lautari, iti dai seama ce spui?! ei cu manelele lor si toata prostia din zona asta si tu spui asta? Imi pare rau sa crezi asta! Oare de ce Pavel Stratan este apreciat in Romania? Lumea se duce la concertele lui.
 
Marinarule, eu cred ca tu suferi un pic de paranoie. Lasa-l in pace pe Stratan ca nu a gresit nimic omul cu cintecele sale. Si nici romanii nu ne considera "tigani-lautari" (asta e o gogomanie mai mare ca tine).
 
Back
Top