Ce veti face vara asta?

eu tot planuiesc sa dau pe la tara, sa ma odihnesc, sa dorm, sa beu bere, sa mai trec prin padure si sa nu fac nimic in principal; la mare cred ca nu mai ajung dar nici nam o dorinta mare asa ca probabil oi lenevi prin moldova noastra :)
 
Ajutati-ma!!

Am auzit ca cineva vroia sa se duca la Orheiul Vechi. Daca puteti sa-mi dati detalii amanuntite si informatii mai ample, va rog frumos! Vara asta o sa am un oaspete din strainatate si vreau sa-i arat sitele istorice ale Moldovei noastre. Problema e ca niciodata nu am fost si nici nu stiu cum sa ajung. :oops:

Va multumesc anticipat.
 
eu pina cind ramin in moldova la tsara am fost mam distrat poate mai incolo o sa ma mai duc
dar la mare nu prea stiu unde sa ma duc :D
:pimp:
 
Daca da Domnul sa vina si la mine vacanta si niste parale pe deasupra :-? apoi ancorez la Eforie Nord la nea Petria-marinarul, unde am fost si anul trecut. Ah, ce dor imi e de mare si de discotecile de pe litoral! 8)
 
de turul lumii inca nu ma apuc, dar cred ca vara asta oi face deea ce fac in fiecrae vara: multa BERE, shashlykuri pe malul Prutului, turul Moldovei pe la toate nuntsile posibile shi multa muzica de strada care asha de bine iintra in ureche vara mai ales pe un teren de baschet.Shi in luna august cum e legea verii la mare cu prietenii cu palatka, cred ca iar la Primorsk...nu e asha de modern acolo dar e mai aproape shi de Romania is satul, abia vreau sa scap de ea.(numai sa scap de ultimul examen, pe care il am miercuri uuuh!) :)
 
Vara, iak s-a inceput astazi la 2,45 cand am ieshit de la ultimu' examen :D ... ultimul examen... ia ce bine suna :lol: Planuri... in primu rand sa-mi pun toate cartzile shi foile shi caietele cat mai departe, no sh'api dupa... sa stau cu ass-ul la soare, sa rollerbladuesc, camping la munte incepind cu 4 iulie, sa gasesc muzica pentru versurile pe care le-am compus... muzika e in cap da notele la chitara nu le pot gasi :crazy:, ... sa fac oleac de nimik, shi in august sa vin in tzara mea Moldova mama :) :inger: Atunci chiar o sa prind aripioare, hehe
 
Eu sa va spun cinstit nici nu am observat ca a venit vara... pentru mine inca nu a venit vara deoarece inca invat... doar peste o saptamana ma voi simti in largul meu :D
 
planiuesc sa vad chishinaul prin august, ca la plaja merg deama in fiecare zi... shi muntzii am dovedit sa-i vad... Da pin in august o sa lucreaz sa fac bani sa cheltui in Chishinau 8) ca las ca shtiu eu lumea de acolo, ei cred ca daca eu vin din US api is tare bogata :nui_frumos:
O vacantza frumoasa lume :ciupel: :falut:
 
1) pentru ca nu am timp sa o fac cit sunt in Germania
2) pentru ca e mai ieftin :)

PS: la toamna cred ca dau Grundstufe shi dupa aia cindva mai dau shi Mittelstufe
 
Ce s artm nemtilor in Moldova????????????!!!!!!!!!!!!!!!!

Oameni buni!
Revin cu intrebare care a pus-o deja cineva mai sus.
La sfirsitul lui August imi vine sotul cu printii lui (nemti) in ospetie. Si deoarece printii mei triesc in Blti, n-am idee ce s le art in Moldova. Cineva a soptit ceva despre Orheiul Vechi. Ce reprezint?

V voi fi foarte recunosctoare pentru rspuns!

Coolgreeting, cel mai usor si interesant s inveti o limb strin e s citesti literatur artistic. Citeste "Herr der Ringe", editia nou din 3 volumuri. Traducerea nou e de valoare si interesant de citit. S fiu sincer am citit cartea in dou sptmini, am inghitit-o cum s-ar zice, forte interesant! Si nu trebuie s pltesti pentru cursuri! :ciupos:
 
niki: raspunzind la intrebarea ta - nu prea ai ce vedea in Moldova. In afara de toate acele lucruri care sunt "stranii" pentru cei din Europa de Vest, shi care nu sunt putsine :)

cit despre limba: cind nu shtii deloc limba, nici o carte cu literatura artistica nu te va ajuta prea mult. trebuie sa incepi de undeva ... ;)
 
Ah ja!!! :-?
Am inteles c Cool se afl in germania sau in austria, sau eu am inchipuiri utopice sau n-am inteles ceva, dar dac te afli intr-o tar strin ar trebuie mcar putin s vorbesti, mai ales dac vrei s sustii examen, oder? :wtf:

in orice caz am invtat asa engleza si franceza inainte de a invta germana...

ei dar oamenii sunt diferiti...
 
Back
Top