Ce veti face vara asta?

Niki ai dreptate ca sunt in Austria.......
Deja sigur ca am inceput sa vorbesc un pic germana :D
In privinta locurilor frumoase din moldova ash zice sa-i duci prin satele noastre caci pentru ei la sigur le va fi interesant!
 
Hm...
dar prin ce sate? Eu stiu c in Moldova sint sate diferite. mai frumoase si mai urite...
Dac stii vre-o unul-dou frumoase, se poate, de ce nu?
 
Eh! Eu stiu numai dou: Hirtop, in Rn. Floresti si Telenesti. Am fost o dat la Camenca si la Drochia. Sincer s spun, nici unul nu-o de artat...
dar altele nu le stiu. Deatita si intreb despre Orheiul Vechi.
 
La Camenca am fost shi eu........ NU prea ai ce arata........
Trebuie sate cu constructii mai vechi... nu de acelea care deja se construiesc noi!
 
eu de exemplu am stat un an in Germania (shi voi sta inca doi, minimum) shi nu prea am invatzat Deutsch. De ce? pentru ca (shi la punctul acesta nimeni nu ma crede) nu am avut timp. Invatz in engleza, am o groaza de cursuri, nu am timp sa ies in orash, totsi cunoscutsii vorbesc in engleza sau romana cu mine => invatz iata germana in Chisinau :D

dar eu sunt mai mult o exceptsie, decit regula. intr-un sfirshit, fiecare face cum ii place shi cum poate ;)

mfg, Doomie.
 
eu cred c depinde de scopul pe care il ai. eu am venit in germania la 1 septembrie 1997. NU stiam nimic inafar de gramatic (pe care am invtat-o jumate de an inainte de a pleca). Vara trecut am terminat invttura cu diplom si acum lucrez intr-o firm in Human Resources management. Sincer s spun, in decursul studiului aproape deloc n-am comunicat in romina (doar cind sunam acas, sau scriam emai prietenei mele, care invat in jasi). M-am struit s comunic cit mai mult cu nemtii, ca s vorbesc cit mai bine. Si cred c am reusit nu chiar ru :oops:

Dac inveti o limb strin, o faci numai pentru tine personal, cci cunostintele sunt unica avere pe care nu ti-o poate lua nimeni.
dac nu socoti de cuviint, inseamn c nu trebuie s te chinui :wink:
 
Iaca eu chiar plec la mare, precum va spuneam mai inainte - la Eforie Nord.
Aud cum trenutul tuuuuu-tuuuuuu-ie si ma cheama.
Am sa lipsesc de pe forum vre-o 4 sampamani, dar poate reusesc sa va mai vizitez intre timp.
Nu va prea obositi, ca vara-i facuta pentru odihna :D

:falut:
 
Hai ca ne mai auzim noi... peste vreo 6 zile imi i-au shi eu bagajele catre moldova shi atunci precis ca shi eu voi lipsi mult timp de pe forum :)
 
timpul va arta.
m intor pe 4 septembrie inapoi, voi scrie impresiile. Nu stiu ce posibilitate voi avea s folosesc internetul (n-am fost acas de 3 ani, asa c nici nu stiu ce se face acolo...) :oops:
 
coolgreetings bai tu cind vii inapoi sa anuntsi populatsia ca sa ne intilnim la o bericica sau ceva
in general eu vara asta pina cind sed in moldova poate am sa ma duc la bunica sau pote ma voi duce in Anglia :pimp: :p
 
Back
Top