Complexele si resentimentele la moldoveni

vad ca te atingi de identitate din alt punct de vedere, vorbind despre cine e cu adevat moldovean. cred ca am avea o problema mare sa formulam criterii de clasificare la subiect din cauza ca presupun ca marea majoritate a moldovenilor au bunici si strabunici care au fost sau au rude fie in rusia sau si in romania. si atunci asta nu ar fi relevant, moldovean ar fi doar acela ce vorbeste limba romana si traieste in republica moldova si nu se simte rus (din nou opozitie). Nu a fost elucidat totusi pina la urma daca a fi moldovean permite a fi si roman sau exclude aceasta posibilitate...
 
Vad ca aici e plictisitor pentru toti, propun sa facem o cruciada pan' la muscalii de pe chat.md sau forum.md. Acolo cream o tema in care sa fie prezent mesajul nostru, care poate fi formulat ca o concluzie la toate cele spuse in aceasta tema ! =) va fi vesel ;)
Ori mai bine sa traducem mesajul initial al lui Filip, ca sa fie pe intelesul lor!
 
A fi moldovean - inseamna a fi badaran. Sau adeptul politicii lui Stalin.
Eu pot sa inteleg pe parintii si buneii mei, care au fost zombificati si prostiti, iar daca aud de la tineret!!! Ma bate damblaua...
Nu mai vreau sa discut. Pentru mine tema moldovenismului e clara, daca cuiva nu e clar nici pana acum - nu mai are rost sa fac polemica!
 
Nici macar nu aveti simtul umorului :)
Marinare daca pentru tine e clar atunci sa stii ca pentru multi nu e. FA a scris acest mesaj pentru a sensibiliza inimele moldovenilor :) dar aici nu cred ca aici e mare nevoie de propaganda pentru a trezi constiinta nationala (cei care se cred maldaveni nici nu intra in "Politica", iar cei care intra stiu deja cine sunt), dar uite ca pe chat.md si forum.md se gasesc romani basarabeni care sunt spalati la creier mai rau ca pe timpul URSS. Poate facem o cruciada, sa trezim constiinta basarabeanilor!
 
uite o tematica care ii foarte interesanta si ar trebui continuata. imi pare rau ca aici veti gasi postarile lui Filip Antonio, dar asta este... oricum va rog sa facem abstractie de ele si sa discutam in continuare pe tema..
 
Filip, desi folosesti un limbaj dur, subiectiv, bazat pe informatii uneori incorecte....in mare parte sunt de acord cu tine.

Ai facut o analiza socilogica corecta, desi primitiva (nu c io as face una cu mult ma buna :p).

Radu, nu pot sa ma abtin! Acelasi troglodit ai ramas...in limbaj si gandire!
As vrea sa ne cunoastem, inainte sa ma etichetezi ca tigan. Consider ca sunt indeajuns de multi tigani in Romania care iti sunt superiori din toate punctele de vedere!

@Filip - Cu mare parere de rau afirm ca majoritatea romanilor nu pot vorbi coerent si au un vocabular retardat.
 
Agent-007 said:
liutzo: romanii sint tzigani si punctum... fa o plimbare prin Buhara ta iubita si uita-te in jur...

Din "logica" sovetica imbratisata de "maldaffenistii" primitivi:
1. "romanii sint tzigani"
2. "romanii sunt fascisti"

Concluzia: tziganii sunt fascisti. Traiasca "logica" sovetica!!!

Radule, dar cei 7 milioane de romani moldoveni din dreapta Prutului tot tzigani sunt?
 
Pai cred ca se referea la romanii din Romania. Sunt 4,6 milioane in Moldova romaneasca. Iar in Transilvania si in Sud sigur mai traiesc cel putin 2 milioane de oameni cu radacini in Estul tarii...
 
complexul cel mai mare este cel de inferioritate fata de fratele mai mare si idee de a se supune tuturor conditiior impuse.
 
Back
Top