Complexele si resentimentele la moldoveni

Codrin said:
Asadar , Doomie , chestia cu IQ-ul scazut asociat xenofobilor sau rasistilor e aiurea , atyta timp cat mari personalitati geniale ale secolului trecut au fost astfel . De fapt daca cumva s-ar uita de ele , aveti voi grija sa reamintiti mereu cum a gandit de exemplu un Eminescu , nedandu-va seama ca astfel faceti doar o propaganda inspre ideile agresiv nationaliste printre toti admiratorii lui . ;)

Ai dreptate, dar asta a fost in SECOLUL TRECUT. Lumea a progresat intre timp, atit tehnologic cit si la nivelul ideilor. Tie insa ti se pare normal sa ramii cu mintea in vremurile alea.

In genere , cum va ganditi ca un intreg segment de popor sa iasa dintr-o inglodare antinationala fara forta asta teribila de contrareactie ce l-ar impinge sus care e natinonalismul virulent ? Doar nu prin internationalismul nivelator european .... Asa doar s-ar inlocui un jug cultural cu altul .

Nationalismul nu presupune automat o ura fata de alte natiuni. Da-mi un exemplu (contemporan!) de natiune care "a iesit din glod" avind ca mesaj de baza xenofobia, ca sa pari mai convingator, caci ceea ce ai zis tu mai sus seamana mai degraba cu niste aberatii.
 
Doomie said:
Ai dreptate, dar asta a fost in SECOLUL TRECUT. Lumea a progresat intre timp, atit tehnologic cit si la nivelul ideilor. Tie insa ti se pare normal sa ramii cu mintea in vremurile alea.

asa-i? o viata de om s-a scurs de cand a inceput secolul prezent...mai rar asa genialitati la 5 ani.
 
Arina said:
asa-i? o viata de om s-a scurs de cand a inceput secolul prezent...mai rar asa genialitati la 5 ani.

Arina, nu o face pe desteapta, stii bine ca m-am referit la secolul 19, inceputul secolului 20. Eminescu a murit in 1889, si asta fusese unicul exemplu al lui Codrin pe care il adusese in favoarea ipotezei sale (logica din start gresita, vezi un dictionar pentru argumentum ad verecundiam). Daca esti de-acord cu ceea ce spune Cordin, incearca sa gasesti vreo citeva nume de personalitati ilustre ale secolului 20, care sa fi suferit de xenofobie. Te asigur ca pe masura ce secolul 21 se apropia, numarul acestor persoane scadea.

Daca tot vorbim despre Eminescu -- vezi discutia "Eminescu ideolog si poet" initiata de FA -- ca sa te convingi ca poate sa-ti placa bine-mersi poezia lui, dar nu neaparat si ideologia pe care o promova.
 
(Vorbind mai la general)

Mie notiune de "ura" fata de o natiune mi se pare din start absurda. Nu inteleg cum poate sa "nu-ti placa" un popor intreg. Este prin definitie o timpenie, pentru ca un popor nu este reprezetat de un singur om a carui mutra sa nu-ti convina si pe baza careia sa decizi daca iti place de acest popor sau nu. Este ilogic sa-i pui intr-un sac pe toti reprezentatii unei natiuni si sa-ti expui parerea despre ei TOTI, fara sa-i fi cunoscut de fapt pe toti (!). E normal sa nu-ti placa conducerea unui stat, anumiti lideri, o anumita ideologie de stat, anumite principii ale religiei acestui popor -- nu e normal insa sa nu-ti placa de toti.

Si cu asta probabil ca voi incheia aportul meu la aceasta discutie, pentru ca nu vad ce-as mai putea adauga.
 
Doomie, de ce avem nevoie de cateva personalitati ilustre, daca exista o intreaga populatia a Terrei...minus cateva personalitati ilustre, si inca aflate in scadere...
 
Doomie said:
Arina, nu o face pe desteapta, stii bine ca m-am referit la secolul 19, inceputul secolului 20. Eminescu a murit in 1889, si asta fusese unicul exemplu al lui Codrin pe care il adusese in favoarea ipotezei sale (logica din start gresita, vezi un dictionar pentru argumentum ad verecundiam). Daca esti de-acord cu ceea ce spune Cordin, incearca sa gasesti vreo citeva nume de personalitati ilustre ale secolului 20, care sa fi suferit de xenofobie. Te asigur ca pe masura ce secolul 21 se apropia, numarul acestor persoane scadea.

Daca tot vorbim despre Eminescu -- vezi discutia "Eminescu ideolog si poet" initiata de FA -- ca sa te convingi ca poate sa-ti placa bine-mersi poezia lui, dar nu neaparat si ideologia pe care o promova.

Doomie, tu nu nelegi c Eminescu trebuie interpretat ad litteram, acceptat n ntregime i urmat orbete... :)

:roll: cred c misiunea amabsadorului Planetei Moldova pe moldova.net E.S. Codrin e s ne conving, n stilul su metaforic, de justeea tezei staliniste c Eminescu a fost fascist. Extrapolnd puin i urmnd logica de beton a lui Codrin, tefan cel Mare a fost comunist, evident! :)
 
in privinta la cea zis Doomie mai sus - cred ca problema cu ura pentru un intreg popor se bazeaza pe o anumita intelegere sau neintelegere si se manifesta in cazul interactiunii intre indivizi in cazul dat. daca e sa vorbim despre relatia dintre moldoveni si romani de fiecare data observ ca o anumite perceptie ghideaza ambele parti peste care e foarte greu sa treci. cunosc oameni profund influentati de cultura rusa care simt ca defapt un proces de romanizare ar duce la o inlocuire in loc de o combinare de valori.

alt aspect practic bine cunoscut sa mentionat mai sus - ca romanii sunt tigani, etc. nu cred totusi ca se poate arunca povara numai pe moldoveni, cred ca ambele parti trebuie sa depuna acelasi efort daca vrem sa ne facem intelesi. "propaganda" lui FA imi suna de parca romanii sunt cei ce au adoptat o pozitie obiectiva iar moldovenii trebuie sa se adapteze unei astfel de pozitii corecte. exista o multime de factori care creaza o imagine subiectiva romanilor despre moldoveni si care din nou duce la neintelegere si de multe ori la acuzatii pe baza trecutului istoric care e luat ca cheia ce explica totul in loc de a considera moduri in care cele doua parti s-ar putea intelege intre ele...

cred ca bagajul istoric e irelevant in multe aspecte - nu e ceva care sa caracterizeze pe toti in acelasi fel cum e si cu ura fata de un popor intreg. desigur ca exista un sistem de educatie dar e sistemul asta uniform? e foarte usor sa zici ca sistemul e lipsit de valoare insa mi se pare a fi foarte variat. din cauza asta generalizarile mi se par foarte dificile pentru ca majoritatea variabililor considerate nu sunt uniforme - sistem educational, notiunea de moldovean, chiar notiunea de roman, etc...
 
dune said:
in privinta la cea zis Doomie mai sus - cred ca problema cu ura pentru un intreg popor se bazeaza pe o anumita intelegere sau neintelegere si se manifesta in cazul interactiunii intre indivizi in cazul dat. daca e sa vorbim despre relatia dintre moldoveni si romani de fiecare data observ ca o anumite perceptie ghideaza ambele parti peste care e foarte greu sa treci. cunosc oameni profund influentati de cultura rusa care simt ca defapt un proces de romanizare ar duce la o inlocuire in loc de o combinare de valori.

alt aspect practic bine cunoscut sa mentionat mai sus - ca romanii sunt tigani, etc. nu cred totusi ca se poate arunca povara numai pe moldoveni, cred ca ambele parti trebuie sa depuna acelasi efort daca vrem sa ne facem intelesi. "propaganda" lui FA imi suna de parca romanii sunt cei ce au adoptat o pozitie obiectiva iar moldovenii trebuie sa se adapteze unei astfel de pozitii corecte. exista o multime de factori care creaza o imagine subiectiva romanilor despre moldoveni si care din nou duce la neintelegere si de multe ori la acuzatii pe baza trecutului istoric care e luat ca cheia ce explica totul in loc de a considera moduri in care cele doua parti s-ar putea intelege intre ele...

cred ca bagajul istoric e irelevant in multe aspecte - nu e ceva care sa caracterizeze pe toti in acelasi fel cum e si cu ura fata de un popor intreg. desigur ca exista un sistem de educatie dar e sistemul asta uniform? e foarte usor sa zici ca sistemul e lipsit de valoare insa mi se pare a fi foarte variat. din cauza asta generalizarile mi se par foarte dificile pentru ca majoritatea variabililor considerate nu sunt uniforme - sistem educational, notiunea de moldovean, chiar notiunea de roman, etc...

Dune, pun pariu c nu ai citit nimic din ce s-a scris la noi dup 1989 despre perioada stalinst, mai exact despre politica de moldovenizare i teoria moldovenismului primitiv. De aia faci atta "teorie a chibritului"... :)
 
lia, ai dreptate. insa presupun ca e vorba de asa-zisul poporu moldovenesc cu identitatea sa proprie, alte origini si alte traditii si un regim de legaturi cu tarile vecine sau e mai mult?
 
E mai mult. n primii ani de putere sovietic s-au fcut ncercri de a demonstra c romniii sunt de alt ras: era vehiculat insistent ideea de a face msurtori antropologice (mrimea craniului, culoarea pielii etc. n Basarabia i n Romnia), fr a se sinchisi de faptul c asta apropia "tiina sovietic" de ideologia fascist. Mai trziu "savanii" moldoveniti au abandonat aceste "ambiii tiinifice", dar a rmas ideea (susinut i de Stati n articolele sale din Moldova Suveran din anii trecui! - iar la noi pe forum Radu e cel care reprezint aceste "postulate" ale lui Stati) c romnii sunt igani.

De asta ziceam c, n cazul nostru, al celor din rm, aceast prejudecat ine de propaganda sovietic. A, c prin luma circul muli rromi originari din Romnia i, deci, muli tiu c n Romnia sunt muli igani - asta e altceva. Orice om, ct de ct detept, poate face uor deosebirea dintre un rrom i un romn din Romnia. La noi aceast idee vine direct de la ttuca Stalin. i noi demonstrpm c am nghiit i aceast oprl... Cu prere de ru.

P.S. Cnd mai revin (dac revin), voi ncerca s dezvolt acest subiect, c... vd c mai e nc destul de popular). :)
 
cred ca totusi am sa adopt o perspectiva marxista pentru mesaju ista: mi se pare ca foarte multe sunt dictate de aspecte economice. cred ca e crucial pentru ca cele doua maluri sa se inteleaga sa existe anumite legaturi "reale", o deschidere catre comunicatie si intelegere si o baza pe care asta sa se efectueze. In mod real consider legaturile cu romania pentru moldova destul de nesemnificative. am tot invatat despre Stefan si altii si asta era idea mea despre unitate culturala si spirituala pe cind la moment exista foarte putin care sa ma lege intrun fel sau altul de Romania. Se pune accentul in cazul educatiei pe anumite valori si pe pastrarea nealterata a acestora si atunci cind intilnesti alte valori, cele noi romanesti in cazul dat, astea se opun si apar explicatii legate de modul in care au disparut romanii vechi, cei care imblau cu Stefan, Mircea, sau Horea pe cimpii si dealuri. Nu se pune accentul deloc pe putina acceptare a altor valor si intelegere a acestora, de parca valorile noi aduc cu ele moartea pentru cele vechi, un fel de frica de a merge inainte peste ceia ce stim, frica de a trece peste principiile noastre ticsite acolo de o lume inchisa spre alta viata. cred ca aici e un complex al moldovenilor care se naste din contextu istoric, situatia economiei, educatia care lipseste in mod general in localitatile rurale si alti factori culturari care fac ca in timp ce noi sa navigam pe internet altii sa traiasca in sate departe de orice griji ce tin de dezvoltare si inaintare. om fi un grup static si nepasator acceptind dezvoltarea altora, traind in aceiasi molcoma duiosie a plaiului natal?
 
Ceea ce spui nu e marxism, ci bun-sim. Poate c e i asta... Adc sigur e i asta.

tii ce m ntreb eu? Ruii ne zic "boi", pentru c nu ne-am asimilat. Nu ne-am asimilat din cauza unei atitudini refractare fa de "noul" adus cu "lumina de la Rsrit": basarabeanul a muncit (chiar ca un bou), a suportat politica de asimilare sovietic cum a tiut, dar nu a devenit rus (spre deosebire de foarte multi bielarui, de exemplu). Acum suntem refractari i la "noul" venind din Vest. E logic s fie aa, nu? n orice caz, eu vd complexe grave la moldoveni. Dar nu dramatizez, aa cum o face Filip. Pentru c exist aceast experien a rezistenei n Basarabia. Sigur, a fi preferat s fim ca Balticii, dar dac nu suntem, ce s-i faci... Lituanienii, de exemplu, nu sunt o provincie, rupt de la un teritoriu, dintr-un ntreg, i pus n situaia de a se comporta ca o Naiune. Eu SUNT o naiune. Noi nu suntem (pn n prezent ne-am manifestat ca o provincie, nu ca o Naiune). De aici i complexele, i slbiciunea noastr. Timpul le va pune pe toate la locul lor. Nu tiu dac vom deveni o Naiune, eu nu sunt profet. Mai degrab ne vom reuni cu Romnia, dar n procesul de integrare european, cu concursul statelor vecine...
 
Absolut de acord, Lia. Despre aceasta refractare pot sa aduc un banc.
- Mos Ion, pe cine ii placi mai mult, pe rusi sau pe romani?
- Pai, zice, - nici pe unii, nici pe altii!
- Si de ce, ma rog, mosule, ce rau ti-au facut?
- Pai, romanii l-au batut cu rigla peste degete la scoala pe tata!
- Si rusii?
- Rusii l-au impuscat, ca cica era culac!
Poate nu e chiar reusit bancul, dar arata complexitatea moldoveanului(romanului dintre Prut si Nistru). Moldoveanul nu stie nici pana astazi a-si alege valorile fundamentale. Valorile materiale sunt ceva foarte bun, dar fara valori spirituale raman a tine doar de burta, iar cu burta plina se stie ca nu-l mai poti indemna la fapte curajoase.
Iata si revolutiile moldovenilor au fost foarte scurte si nesemnificative, deoarece au fost conduse doar de instinctele materiale. Dupa ce s-au capatat cu ceva beneficii(chit ca aparente!), spiritul a ramas in continuare dormind.
Complexitatea moldoveanului consta in aceea, ca nu a fost, nu este si, cred, nici o data nu va fi o natiune adevarata. El nu poate gandi ca un membru al unei natiuni, deoarece nu are tara, nu are imn, nu are scopuri, nu are o idee, nu are o limba, nu are o istorie (ceea ce are sunt, de fapt, niste parodii la cele mentionate).
Complexitatea e in aceea ca nu are cu ce se mandri, caci mandria romaneasca a ramas pe seama romanului, mandria ruseasca (impusa de sistem) a ramas cu rusii... Cu ce a ramas? Doar cu mandria de om muncitor! De aia si rusii ne numesc boi, ca stim numai sa lucram ca aceste animale. Sa vedeti, ca rusii nu prea se dau in vant dupa lucru, dar iata ca se simt bine-mersi la moi acasa. Ei nu sunt complexati, deoarece au si VALORI SPIRITUALE!
Nu stiu ce sa va spun de complexele moldovenilor, dar cred ca ele se vor diminua numai in cazul apartenentei unei natiuni adevarate (cu toate atributiile necesare). Pana atunci se va purta rusinos si cu frica, caci nu are un spate puternic.
Asta e si cauza de ce moldovenii sunt o tara de "multi cate unul", cum zicea Urschi. Ei nu au nimic comun intre ei in afara de munca si pamant! Nimic spiritual nu ii uneste, doar Craciunul si Pastile la Biserica, si aceea rupta in doua!
Cu ce tara sa se mandreasca el, cand ea este o "gubernie" straina? Omul care este mandru si cert de valorile sale nu este complexat, iar moldoveanul azi e cu Tanda, maine cu Manda! Buneii sai au studiat romana, parintii sai - rusa si "moldoveneasca", acum iarasi s-a intors la romana -cam ce natiune ar rezista la atatea modificari si transformari? Este logica complexitatea lui, fara nici o discutie!
 
nu ati zice ca totusi punem prea multe pe seama natiunii? doar chestia cu natiunile si un singur stat pe natiune (asa-numitu nation-state) e o inventie a secolului a 19-a care niciodata nu sa actualizat in sensu ca pina la urma fiecare stat are mai mult decit o natiune - de exemplu aceiasi Franta sau Spania, nation-stateu ramine a fi un ideal trecut. problema e ca intradevar noi am sarit peste faza asta neavind posibilitatea sa ne dezvoltam ca stat si sa cultivam valori proprii care s-ar naste din continuitatea care a lipsit de teritoriul moldav.

in acelasi timp poate ar trebui sa renuntam la ruga asta pentru trecut si sa ne concentram asupra viitorului. o chestie care am observato in moldova e ca foarte putina lume reuseste sasi traiasca viata. majoritatea se ascund in ei insisi si traiesc mai mult asa ascunsi cu dureri si sclipiri de claritate care ramin aburite inauntru si in sensu ista exista relativ putina comunicatie adevarata intre oameni ca indivizi in dreptul lor de a exista ca individ. poate e si efectul erei comuniste in care individul nu exista si deci nu avea nici un drept de exprimare ca individ...
 
dune said:
nu ati zice ca totusi punem prea multe pe seama natiunii? doar chestia cu natiunile si un singur stat pe natiune (asa-numitu nation-state) e o inventie a secolului a 19-a care niciodata nu sa actualizat in sensu ca pina la urma fiecare stat are mai mult decit o natiune - de exemplu aceiasi Franta sau Spania, nation-stateu ramine a fi un ideal trecut.

Spune chestia asta moldovenistilor de genul Stati si Stepaniuk, pentru care "edificarea statului moldovenesc pe baza natiunii si limbii moldovenesti" este un fel de "wet dream".

Eu n-am nici o iluzie in ceea ce priveste viabilitatea "statului" RM -- pentru mine e clar ca un astfel de "nation-state", bazat pe astfel de principii, nu va avea un viitor prea stralucit, decit poate la metafocul cos de gunoi al istoriei.

Alta treaba este natiunea romana (si aici ii pun la un loc si pe basarabeni, desi majoritatea nu se identifica asa), care are, dupa parerea mea, un loc bine-meritat in 'marea familie europeana' (ca sa folosesc un cliseu).
 
imi vine in minte o comparatie mai veche - e ca si cum ai aduna tot satu sa sape o fintina acolo unde stii prea bine ca nui apa. e ca si in povestirea cu lupul si cu ciobanu care tipa lupu a doua oara si nimeni nul asculta... ce fac nostri pare sa fie un fel de sovietizare pe dea doua - acolo unde nu exista o natiune se incearca sa se construiasca o natiune si nu atit pe baza tresaturilor unice a natiunii (care defapt nu exista ca cum nu dai si de cine nu te apuci tot tre sa ajungi ba la Putna ba in alta parte) dar pe baza trasaturilor altora... adica noi am fi moldoveni anume pentru ca romanii sunt tigani. astfel nu sintem si nu vrem sa fim romani si atunci ce ne ramine sa fim? numai moldoveni si ne definim nu ca ceia ce sintem ci ca ceia ce nu sintem. de asta si tot fugim de altii pentru ca altfel ne pierdem asa-zisa identitate. nu putem sa fim ca altii pentru ca atunci nu vom mai fi moldoveni.

daca in schimb am avea valorile proprii si acea identitate proprie bazata pe criterii pozitive in loc de criterii negative am putea mult mai usor sa incadram si alte valori, sa ne dezvoltam in mai multe sensuri, sa nu mai cautam opozitia...
 
Aha, sa i-o spui asta lui Voronin, Stepanuca and Co!
Sau poate chiar lui Stati si adeptii!
Este foarte clar, ca o natiune adevarata trebuie condusa de membrii acesteia!
Sau poate toti acei care se pretind conducatorii nostri nici pe departe nu fac parte din sangele si traditiile acestui meleag? Pai, in acest caz, totul se explica destul de simplu - lupul ca paznic la oi nu e atat de prost sa spuna ca conduce oile. El va spune ca voi nu sunteti oi, ci, asa, poate niste motani, dar in unele cazuri chiar si catei, numai nu oi. Caci daca se afla ca lupul e paznic la oi, atunci oile pot sa-l ia in coarne.
Tot din aceasta cauza lupul de la noi nu se poate intelege cu berbecul de dincolo de rau. Asa, au intocmit un act de neagresiune si cu asta basta!
 
Back
Top