Credetzi sau nu in Dumnezeu ??

dor007;172296 said:
Am şetit eu biblia voastra - şhî an înţales - so chinuit baeţî la timpu lor şi-o încurcat-o aşă di zdravîn kî mulţ repetî prostiili lor şî pînîn ziua di az... Da şi trebu di învaţat din biblii îi metodologia di a pacali pi alţî şî potenţial di a traji din asta foloasî... nu-i creştin - da amarnic practic....

N-ai citit Biblia si ce stii stii de pe net din forumuri si alte surse de aceeasi natura. Ai cumva scurta la mana sau nu prea stii limba romana de o chinui asa de tare!?
 
ionutz;172365 said:
lol dor007 ... subscriu la ce ai spus; nici ca se putea spune mai bine (si mai comic)

Nici ca nu puteai emite vreo alta judecata decat aceasta aprobare aproape religioasa fata de ce spune SF irsitul !
 
"Dumneazeu" sau mai exact Intelegenta suprema intelegentii omului exista - aceasta fortza se reflecta prin conshtiinta noasta, spre exemplu - unul cu conshtiinta traza conducind o mashina opreste cind in calea-i iese un ciine, altul trece shi peste mama sa.

O paralela ar fi plantele shi animalele. Plantele nici nu banuiesc de existentza animalelor pe cind sunt influeientzate de acestea - doar ca rugaciuni shi biserici animalele nu cer de la plante!

Vorbind despre dumnezeu - multzi incearca a sustzine religiile contemporane care spun - prezentul e vai de capul lui - da iaca daca o sa te portzi frumos - apu poate o sa treci prin filtru in rai. Apoi pe scena ies "unshii lui dumnezei" care tipa traiesc in plina conectie cu dumeazeu - iaca ashtea shi sunt cei care nu face sa ii credem - religiile lor sunt false - noi totzi suntem la fel in fatza oricarei intelegente supreme care nu are nevoie de bani platiti popei sau lui rabby sau sustinerii terorului. Intelegenta suprema nu are nevoie de rugaciuni! Singurul lucru e de a actiona in orice situatie conshtient, rational shi cu respect de cei shi ceia ce ne inconjoara.

Luminari, rugaciuni, biblie, corane - astea-s instrumente de control a societatii, a tzarilor de catre mafia internationala!
 
Rapax;219576 said:
Puteti comenta expresia clasica: Acest om nu are nici un Dumnezeu?

Persoana care nu se teme de majoritatea lucrurilor de care se tem persoanele religioase gen: pedeapsa, karma, mintuire, chestii. De obicei, mai putin stereotipizat si cu relativ mai multa libertate in gindire si actiuni din cauza lipsei fricii de pedeapsa divina.

Parerea mea umila..
 
Rapax;221264 said:
Pe ce te bazezi cand expui cele de mai sus?

Pe "Teoria Generala Suficienta a Administrarii". Dumnezeu - sau Intelegentza suprema administraza cu intregul univers. Religiile de azi sunt administrate (utilizate ca arma rece contra natiunilor) de elita internationala in interesul carora stau banii shi resursele naturale.
 
Otilia;221265 said:
Persoana care nu se teme de majoritatea lucrurilor de care se tem persoanele religioase gen: pedeapsa, karma, mintuire, chestii. De obicei, mai putin stereotipizat si cu relativ mai multa libertate in gindire si actiuni din cauza lipsei fricii de pedeapsa divina.

Parerea mea umila..

Exact - religiile de azi lucreaza pe principiul filtrului - azi e rau de trait - da dupa ce mori - ai shansa de a trai bine = poarta-te frumos. Da cum e sa te portzi frumos??? Fiecare religie itzi explica dupa cum vreu liderii lor sa te porti. Da liderii sunt cumparatzi de elita mondiala shi servesc intereselor financiare.

Intelegentza Suprema exista pentru caci procesul de evolutie e evident proces administrat. Cine shi cum administraza? Intelegentza suprema e in fiecare din noi (nu numai oameni) e reprezentata fizic prin volumul de informatie continut in fiecare obiect shi fiintza. Sovestea noasta - e un mijloc direct de comunicare cu aceasta fortza.

De actiunile fiecaruia din noi depinde compozitia acestei intelegente shi viteza de dezvoltare sau stagnarea ei.
 
Otilia;221265 said:
Persoana care nu se teme de majoritatea lucrurilor de care se tem persoanele religioase gen: pedeapsa, karma, mintuire, chestii. De obicei, mai putin stereotipizat si cu relativ mai multa libertate in gindire si actiuni din cauza lipsei fricii de pedeapsa divina.

Parerea mea umila..

Dumnezeu exista. In fiecare om este o particica de Dumnezeu , o bucatica din Duhul Sfant. El este motorul constiintei care altfel nu se poate explica.
 
Si Satana a crezut in existenta lui D-zeu si tot va putrezi in iad..........
intrebarea este :
"E DESTUL DOAR SA CREZI IN D-ZEU...?"
Parerea mea este ca faptele traduc aceasta credinta si numai ele.
 
MoonaSdm;222971 said:
Si Satana a crezut in existenta lui D-zeu si tot va putrezi in iad..........
intrebarea este :
"E DESTUL DOAR SA CREZI IN D-ZEU...?"
Parerea mea este ca faptele traduc aceasta credinta si numai ele.

Buna seara ,
Eu cred ca este diferenta mare intre "credinta in existenta lui Dumnezeu " si "credinta in Dumnezeu ".Prima este o "cunoastere intelectuala " a doua este o credinta activa ,dinamica ,o credinta care lucreaza. Aceasta "credinta dinamica " este suficienta .
Numai bine
 
Cred ca cuvintul "credinta" ar trebui sa-l schimbam cu "cunoashte".

Diferentza in a crede shi al cunoashte este ca crezind - la moment nu ai access la el, nu il potzi sesiza nicicum. Al cunoashte inseamna al sesiza totalmente - al vedea, al pipai, al intreba, a primi raspuns de la el etc.

Dumnezeul care il cautam atit de mult nu se ascunde el - e aici shi acum. Ori "Multi il cauta in ceruri - pentru ca s-au abatut din drum aici pe pamint"
 
Back
Top