Credetzi sau nu in Dumnezeu ??

Prefer sa cred ca dumnezeu exista si ca el a creat omul! Mii scirba sa ma gindesc ca omul a provenit de la maimutza!!!
 
Si-azi,daca sunt un chip de Sfant,
Asa m-a vrut pesemne,Dumnezeu-
Sa fiu tot altul...Si sa-l cant mereu
Pe cel ce-am fost candva,dar nu mai sunt...
Ce pot sa spun...dupa parerea mea toti oamenii cred in ceva,dar acum conteaza ce si cine e acel ceva.omul crede in D-zeu doar cand are nevoie de el si atat,cand e fericit uita cu desavarsire de El.Respect tuturor si mult succes in continuare.
 
Re: Credetzi sau nu in Dumnezeu ?????????????????????

Eu ma consider credincioasa, cred in existenta lui Dumnezeu, insa cu cat ma aproprii de El, cu atat ma indepartez de filozofia crestina!Care intre noi fie vorba este foarte frumoasa!
 
Re: Credetzi sau nu in Dumnezeu ?????????????????????

Eu sunt agnostic. Nici ateu nici religios.
 
Re: Credetzi sau nu in Dumnezeu ?????????????????????

dictionar said:
http://www.lenta.ru/news/2006/05/29/tomb/ , nu stiu cit e de la tema, dar cititi si voi, e in rusa, asta e....;)[/QUOTEiar eu la bunei in pod am veritabila arca a lui Noe! sa pastrat bine se spune ca sa oprit in muntii ararat insa adevarul e ca printe cei care au supavietuit potopului era si un roman si a adus arca aici in Tara Moldovei aceasta o demonstreaza desenele copiilor dein clasele primare unde poate fi intilnit aceasta tematica!
Aberatii!!!
 
daca ar fi sa stiu,sa am certitudinea,dovada absoluta ca dumnezeu exista as crede in el desigur.existenta lui dumnezeu ar face automat ca si satana sa existe.....si nu cred ca ar avea asa de multi fani.daca ar fi sa accept existenta lui dumnezu ar fi normal sa cred ca unele babe pot face farmece,ca babau exista,zane....balauri.......de fapt daca dumnezeu ar exista orice ar putea exista......Pana atunci am sa raman cu picioarele pe pamnt si am sa raspund la intrebare:....NU.....NU CRED!!!

in lucrarea lui Darwin scrie clar ca omul nu se trage din maimuta ci dintr-o specie asemanatoare ei care in ziua de azi ea nu mai exista..de fapt noi santem produsul evolutiei care a avut nevoie de milioane de ani.inca mai pastram urme ale stramosului...apendicul de exemplu nici macar nu ne mai e de folos din cauza hranei ...in trecut la inceputul evolutiei acesta avea rol in digerarea unor ierburi...care de fapt acesta functioneaza perfect la mamifere,la nastere omul are pielea acoperita cu un par foarte fin care dispare dupa cateva zile....in trecut acesta poate proteja corpul noului nascut..de fapt se vede ca evolutia are o logica in majoritatea domeniilor...fie ca e ea in sens pozitiv sau negativ
 
Re: Credetzi sau nu in Dumnezeu ?????????????????????

Cred in Dumnezeu atotputernic !

eu nu vreau sami irosesc viata inzadar ratacind prin intrebari si pina la urma sa mori in nestire eu cred si stiu ca este adevarat ceea ce vine din inima si de la suflet! Mie imi place sa traiesc viata si nu-mi place s-o pierd pe drumuri intunecoase!

Lumina este in Credinta!
 
Re: Credetzi sau nu in Dumnezeu ?????????????????????

Frontist;147001 said:
Cred in Dumnezeu atotputernic !

eu nu vreau sami irosesc viata inzadar ratacind prin intrebari si pina la urma sa mori in nestire eu cred si stiu ca este adevarat ceea ce vine din inima si de la suflet! Mie imi place sa traiesc viata si nu-mi place s-o pierd pe drumuri intunecoase!

Lumina este in Credinta!

Dumnezeul tau atotputernic o sa te bata cu biciul de piele la fund daca nu te invetsi sa scrii "sa-mi" corect :lola:
 
Re: Credetzi sau nu in Dumnezeu ?????????????????????

Care e diferenta dintre mine, care am citit Biblia, dar nu merg la biserica si miile de babute care se dau mare credincioase, dar nu au citit nici o evanghelie ? De fapt, ce criterii tre sa indeplinesti ca sa fii considerat "credincios" ? In RM, peste 97 % din populatie se declara crestini (ortodocsi sau neoprotestanti), intrebarea este, cate procente merg cel putin de 2 ori pe an la biserica ? cate procente au DESCHIS macar Biblia, cate procente s-au spovedit la preot ?
Concluzia, suntem un popor (basarabenii) de pacatosi, care stie doar sa se foloseasca de titulatura de "crestin" numai atunci cand are nevoie. Cred ca asta e una din mostenirile luate de la sistemul sovietic. Iar ca sa vedeti adevaratii crestini nu tre decat sa treceti Prutul, acolo lumea chiar crede in Dumnezeu.
 
Re: Credetzi sau nu in Dumnezeu ?????????????????????

A.d.i.d.a.s ca sa fii considerat credincios nu ti trebuie sa te duci la biserica.. tRE' SA CREZI. Exista o anumita diferenta intre credinta si religie. Ca sa fii religios trebuie sa faci lucrurile pe care le ai enumerat.

Ce este Dumnezeu? Inainte de a discuta despre asa ceva va rog sa oferiti o simpla definitie a termenului de Dumnezeu. Unii cred ca e o putere supranaturala, altii vad in el tot ce nu reuseste sa dezlege stiinta(adica misterul naturii). Unii spun ca este insusi natura si este prezent oriunde. Altii afirma ca dumnezeu este in fiecare dintre noi.

Inainte de a discuta serios trebuie sa stabilim despre care din Dumnezeii astia vorbim :) .

Eu nu cred in Dumnezeu insa o sa va dau un exercitiu de imaginatie sugestiv:
Sa zicem ca avem o lume bidimensionala> un plan . Eh si in acest plan traiesc fiinte bdimensionale(linii, puncte si drepte). Si sa zicem ca exista in acelasi timp si un plan 3d superior in care traim noi, oamenii. Intr una din zile oamenii nostri au decis sa transceada intre planuri. Si au luat o racheta si au aterizat p planul fiintelor bidimensionale. Racheta este sa zicem un cilindru. Cand va ateriza pe plan, fiintele bidimensionale nu vor vedea cilindrul in sine, pt ca ei nu pot sa conceapa asa ceva. Ele vor vedea un cerc> adica un segment (in lumea lor) si vor considera ca acest segment este un frate de al lor(fara sa inteleaga intreaga lui natura). Si mai mult, fiintele superioare nu vor parea asa de diferite de ei. Se deosebesc insa printr o dimensiune auxiliara(vederea de sus) care le permite sa inteleaga adevarata natura a fiintelor bidimensionale. De ex doar o fiinta 3d va intelege ca un cerc sau un patrat nu este un segment(cum credeau fratii lor 2d) ci este cerc si este patrat. Si mai mult, fiinta superioara nu va putea sa le explice fratilor 2d ce inseamna cerc pt ca acestia nu pot concepe asa ceva("desi vb pe inteles eu nu te pot pricepe")

Acum facand abstractie de ex acesta(sa nu credeti ca este copilaresc... asa a vrut Gauss sa demonstreze curbura spatiului). Facand abstractie de acest ex care credeti ca este probabilitatea ca lumea noastra sa fie vizitate de fiinte superoare(dpdv dimensional). Incercati sa amplificati exemplul meu cu inca o dmensiune si atunci sa mi spune ti daca nu mai credeti in Dzeu.
Eu nu cred in Dzeu... eu cred ca totul este posibil :)
 
Re: Credetzi sau nu in Dumnezeu ?????????????????????

recomand DISCOVERY SCIENCE pentru cei care nu cauta raspunsuri in carti gen biblia!!
 
Re: Credetzi sau nu in Dumnezeu ?????????????????????

recomand DISCOVERY SCIENCE pentru cei care nu cauta raspunsuri in carti gen biblia!!
M-AI DAT JOS!!! ROFL;
Ai vizionat, la Discovery, emisiunea despre existenta lui Mos Craciun? Dar despre comportamentul dinozaurilor si cum isi apara urmasii? :D Recomand tuturor celor care cauta adevarul sa urmareasca Discovery, National Geographic si Animal Planet ;) & remember the truth is out there
 
oricat de simpliste si lipsite de un substrat consistent (eu nu am gasit pana in prezent raspunsuri la intrebarile-mi existentziale ... nimic nou sub soare de care sa nu fi fost constient) ar fi emisiunile din pachetul discovery sunt, din propria-mi perspectiva, de preferat si mai aproape de natura umana decat biblia ... good thing to have a discovery
 
Doar puneti intrebari !!!

Spencer - foarte frumos gandit. Dar de ce te opresti, sa mergem mai departe. Daca noi traim in 3D, noi nu putem nega existenta 4D si atunci fiintele din 4D care vin la noi si intra cu noi in contact sunt pentru noi Dumnezei, si daca oamenilor le place sa ajute pe altii, e mult probabil ca cei din 4D la fel doresc sa ne ajute pe noi sa traim mai bine, dar asa cum filosofia si actiunile lor sunt
prea evoluate pentru noi si oamenii nu le inteleg, noi i-am numit Dumnezei. Si atunci, exista o anumita fiinta care a intrat in contact cu un anume Moise, si de atunci noi il numim pe el Dumnezeu. Aceasta insa nu inseamna absenta altor Dumnezei, dar ar putea insemna ca alti Dumnezei fie nu reusesc sa intre cu noi in contact, sau noi nu dorim sa acceptam existenta lor. De fapt in concluzie ar fi ca acest Dumnezeu al religie crestine este de fapt un Invatator din lumea spirituala care ne aduce noua informatie si ne ajuta sa evoluam.

][akep - Another purpose to be served? Do u really think that God, with all it's power needs servants? Think twice.

Si ar mai fi ceva: Informatia pe care oamenii o primesc de la Dumnezeu este maximal modificata astfel ca noi sa o intelegem, si totusi ea ramane a fi din 4D si e foarte mare probabilitatea ca cei care au primit informatia nu au putut-o descifra corect, si de aceea au aparut atatea greseli in religii, noi oricum suntem oameni. Chiar si pe pamant, nu putem explica Integramele unui copil din clasa 1, el inca nu a crescut. La fel si cu maturii. In plus, chiar daca omul crede sau nu crede, vb frumos sau urat, creaza sau distruge, iubeste sau ucide, fura, aceasta nu determina pe cei cu actiuni destructive pt societate sa fie nimiciti, asa cum scrie in Biblie - pedepsiti de Dumnezeu. O explicatie ar fi ca fiecare om este in asa mod construit (genele recisive nu se manifesta la toti) incat el este cel mai bun intr-o anumita actiune, Einstein era geniu in stiinta dar si-a permis sa prajeasca ceasul in loc de ou. Fiecare om poate face anume ceea pentru ce el a venit pe pamant. Daca mie nu-mi trebuie sa cunosc geologia, circumstantele nu ma vor impune sa o invat. Daca e necesar sa cunosc economia, sau altceva, viata ma va impune in asa situatii ca eu sa invat anume aceasta informatie, si atunci cand eu o voi invata, voi intelege informatia foarte repede, va fi un fel de Deja-Vu. Pentru ca asa e facut corpul meu, sufletul meu, gandirea mea, si tot din mine, ca ceea ce sunt eu sa vina repede, iar ceea ce nu-mi apartine, sau nu-mi trebuie, sa fie greu de inteles. Cum scrie si in Biblie "Lasati calugarul sa se roage, iar cositorul sa coseasca" (sau asa ceva). Aceasta deloc nu inseamna ca acest calugar este mai destept, mai evoluat decat cositorul, doar ca el are alt corp, gandire, suflet, el primeste altfel informatia.
"Eu stiu acest lucru pentru ca trebuie sa-l stiu" (The Keymaker, din The Matrix Reloaded).
Chiar si textul de mai sus il vor intelege doar cei care trebuie sa-l cunoasca, ceilalti fie nu vor dori sa citeasca, sau nu vor intelege. Nu conteaza. Totul in lume este perfect. Totul are loc anume asa cum trebuie.
DUMNEZEU EXISTA, si daca cineva nu crede, Adevarul nu se va schimba, el va ramane acelasi, dar oamenilor le va fi mai greu sa-l inteleaga, si sa traiasca. La fel cum Pamantul se invartea in jurul Soarelui si 10.000 de ani in urma, dar oamenii nu doareau sa accepte. Totul de face la timpul sau. Pentru noi 10.000 de ani sunt o vesnicie, pentru univers - "un cuvant"
 
Re: Doar puneti intrebari !!!

Pt Qoderobay > Ms pt ca mi ai inteles ideile... si mai mult > le ai dus mai departe.

Pt Bad^Man > Ms oricum pt ca macar ai incercat :)
 
Am şetit eu biblia voastra - şhî an înţales - so chinuit baeţî la timpu lor şi-o încurcat-o aşă di zdravîn kî mulţ repetî prostiili lor şî pînîn ziua di az... Da şi trebu di învaţat din biblii îi metodologia di a pacali pi alţî şî potenţial di a traji din asta foloasî... nu-i creştin - da amarnic practic....
 
Back
Top