Crestini vs "Codul lui DaVinci"

[mesaj sters]

Kiara, ai un avertisment. Te-as ruga ca pe viitor sa te abtii de la astfel de "comentarii". Husky40
 
Da, dictionar, dictatori. Asta este, nu mi s-a parut mie eleganta propunerea lui Kiara. Ce ar fi sa te documentezi inainte de a te implica in discutie? Oh, si codrin, data viitoare - abtine-te.

Later edit: da, ai reusit sa citesti? Vai, ce rau imi pare ca v-am stricat bucuria de a invita pe unii sau pe altii la a se masturba!
 
Se pare ca nu prea ati inteles cum merge treaba: Codul lui da Vinci? Aaaa... si Kiara, multumesc pentru grija, dar nu e cazul.
 
Husky40 said:
Se pare ca nu prea ati inteles cum merge treaba: Codul lui da Vinci? Aaaa... si Kiara, multumesc pentru grija, dar nu e cazul.
Vad ca "Codul" isi face deja efectul!
As propune ca sa fie incheiat un topic cre nu are deja nici un sens!
sa imputit subiectul rau de tot!
 
UnderTakeR said:
==========================================================
Nu te supara dar esti un dement si un incuiat cum poti sa spui asa ceva ?
Ia spune`mi tu mie de 2 mi de ani Biserica cate razboaie a dus cate milioane de oameni a ucis pentru ei si pentru credinta lor .. Razboaie peste razboaie crime peste crime inchizitia ...? de asta uiti ? sau cum ... Ai scri asa Participarea oricarui crestin la aceasta vizionare reprezinta lepadare de Hristos, o grava perversiune duhovniceasca si solidarizare cu dusmanii de moarte ai Bisericii lui Hristos.... Bine bine dar ca Biserica a ucis si torturat milioane de oameni aia nu e pervesiune grava ? In afara de Biserica numai Lagarele de concentrare au mai facut asa multe victime si nici macar ei .. sunt doar mici copii pe langa Biserica asta pe care o lauzi atata ..Inca ceva e o vorba in popor Nu fa ce face popa face zice .. De ce sa fac eu ce zice el cand el care ar trebuii sa stie mai bine nu face ... adica eu sa fac ce zice el .. hmm nu e spalare de creier asta nu e un fel de control .. Ia gandeste-te tu la asta mai asta.. desteptule ..

First, esti o victima a spalarii de creiere, mare intelectual si pro modernist, ce privesti cu superioritate intelepcinea trecutului, ca de, pana la tine au fost numai prosti...

Draga, pis, babe! Pune mana pe carti! Studiaza, si vezi ce a insemnat de fapt inchizitia! Ceea ce spui tu, e o simpla apreciere gresita, ce a ajuns de proportii grotesti, datorita unora ca tine, pierduti, pentru care crestinism e doar inchizitie, si nu Ioan Chrisostomul sau sfantul apostol Pavel.
De ce nu cauti preoti dar cauti popi?
Desteptule!
Inchizitia era de fapt vointa poporului, adica democratie!
Nu erau linsati ereticii de papa, ci chiar de multimea nemultumita!
"Apoi ne-am dus pana la Consiliul din Beauvais, pentru a-i intreba pe episcopi ce trebuie sa facem", relateaza Guibert de Nogent, cunoscut ca un "critic ganditor independent" - liber-cugetator. El socotea ca mai multe persoane incredintate autoritatii sale fusesera invinuite pe nedrept de erezie. "Intre timp insa, temandu-se de lipsa de fermitate a clericilor, multimea de credinciosi a alergat din toate partile la inchisoare, i-a scos pe eretici afara cu sila, a aprins vreascuri sub ei si i-a ars, in vazul intregului oras.". Pentru a impiedica asemenea excese, papa Innocentiu al III-lea a cerut, la inceputul sec. 13, ca orice condamnare sa fie precedata de o cercetare amanuntita - inquisitio - investigatie judecatoreasca. Era obligatorie citarea a minimum 2 martori, acuzatii trebuiau audiati si, in cazul in care se caiau, erau pusi in libertate fara pedepse prea grele - ceea ce, atentie, in comparatie cu practica arbitrara a linsajelor, reprezenta un insemnat progres spre o intelegere rationala a principiilor de drept. Condamnari la moarte se pronuntau extrem de rar, in special contra recidivistilor: din totalul de 930 de sentinte emise impotriva ereticilor de catre faimosul inchizitor Bernard Gui intre 1308-1332, 9 sentinte se pronuntau pentru trimiterea in pelerinaj la locurile sfinte, 22 hotarau daramarea caselor ereticilor, 69 cereau deshumarea unor eretici deja decedati, 132 cereau portul unor vesminte de penitenciar, 143 impuneau prestarea diverselor munci in Tara Sfanta, 307 erau condamnari la detentie, iar 132 achitari. Numai in 42 de cazuri, Gui a dispus arderea pe rug. din toti cei 114 acuzati adusi in fata inchizitorului Jaques Fournier, episcop de Pamiers (cel care avea sa fie mai apoi papa Benedict 12), a carui activitate a fost atat de plastic infatisata de Emmanuel LERoy Ladurie, numai 5 au ajuns pe rug, si spre deosebire de procedurile tribunalelor laice, in procesele conduse de Fournier nu s-a folosit tortura. Fournier stia cum pot fi descoperite secretele celor chemati in fata instantei, in discutia purtata in cursul procesului... cu mult tact si rabdare. Acolo unde sesiza contradictii in declaratia unui martor sau observa neconcordanta intre depozitiile diversilor martori, nu avea liniste pana nu clarifica aceste inadvertente intr-un mod ce-l satisfacea pe deplin. Si era exigent, pentru ca dorea sa afle adevarul. (LeRoy Ladurie).
Mult-hulita Inchizitie spaniola a adoptat in multe privinte pozitii care, in contextul istoric respectiv, pot fi apreciate ca pozitive. Cei mai multi dintre inchizitori, printre ei numarandu-se juristi subtili, convingatori, rutinati, s-au dedicat misiunii pe care le-o incredintase Coroana, aceea de a apara religia si cutumele bisericesti, cu seriozitatea cuvenita si cu zelul necesar, dar totodata cu grija permanenta de a lua numai acele masuri care erau indispensabile.
Vanatoarea de vrajitoare, la ordinea zilei in tari "libere" ca Anglia si Olanda, n-a interesat vreodata Inchizitia spaniola, si nici devierele de comportament sexual; iar cenzura scrierilor socotite primejdioase a fost practicata de I. doar temporar, de teama influentelor protestante. Inca din timpul domniei lui Filip II, inchizitorii se multumeau cu interventii blande. Cine doreste sa combata ideile aberante, trebuie sa aiba mai intai posibilitatea de a se familiariza cu ele. Acesta era punctul de vedere , pe deplin rational, al Inchizitiei, pe care putini il impartaseau in Europa. Biblioteca de la Escorial dispunea de o bogata colectie de scrieri interzise, alcatuita pta fi studiata.
In Anglia de atunci, asemenea disidenti ar fi fost pur si simplu atarnati in streang.
Dupa cate ai vazut, procesele "inchizitorilor" erau cat se poate de corecte... si nu pot sa inteleg cum poti sa compari masacrele regimului comunist, cu niste chestiuni pe care nici nu le cunosti, dar sari sa le interpretezi, pt ca "asa ai citit tu pe net"...
 
Inchizitia era de fapt vointa poporului, adica democratie!


permite-mi te rog sa ma sparg de ras cel putin 10 minute, ok? dupa care ia si citeste fraza asta de multe ori si ibcearca sa ii gasesti logica...

:hoho: :hoho: :hoho:
 
te rog sa te spargi!
demos+kratos, puterea in mainile poporului, vointa poporului.

"cu asa povesti sa te duci la gradinita sa le spui".
cu asa gramatica, ti-ar trebui o palma la fund. vreau argumente. tell me what's wrong. maybe you are wrong. forget yourself!
 
Este dureros sa vad ca exista oameni care au asa mare ura pe Biserica incit sunt in stare sa prolifereze minciuni despre Dumnezeu si Biserica!
Dar de ce ma mir daca acum 2000 ani au fost oameni care chiar pe Insusi Fiul lui Dumnezeu L-au Rastignit . De ce ar fi astazi diferit?
 
romulus said:
Este dureros sa vad ca exista oameni care au asa mare ura pe Biserica incit sunt in stare sa prolifereze minciuni despre Dumnezeu si Biserica!
Dar de ce ma mir daca acum 2000 ani au fost oameni care chiar pe Insusi Fiul lui Dumnezeu L-au Rastignit . De ce ar fi astazi diferit?

Nu este neaparat o ura fata de Biserica (nu poti sa urasti ceea ce nu cunosti) mai degraba este vorba de ignoranta si de o supraapreciere a propriei persoane, acesti daca se pun cu coarne in gard asa raman...
Daca savantii au spus in perioada sovietica ca Dumnezeu nu exista ("stiinta doar a demonstrat, nu?") atunci "toti is prosti si noi atei destepti", in rand cu savantii.

Unii sunt atei pentru ca asa le este mai convenabil (asa este uneori e natura omului - o prostituata de doi bani), daca nu crez poti sa arzi in popou, sa bai, sa te dorghezi, sa furi, sa te droghezi fara sa-ti pese de cei din jur, exceptie fac "extremistii" si "fundamentalistii nebuni", "irationali", "anacronici" si alte "cuvinte al fel de strashnice", iaka sha!

Daca economia de piata iti cere sa fii ateu, asa masele o sa faca, "sa traiasca ghini" vor toti :)
 
Film ca toate filmele :putina fantezie,psihologie,filozofie.Si multe noutati de care nici nu am stiut .Spre exemplu imaginea din Tabloul Ultima Cina-cu semnul femeii si a barbatului..:) e super,da de cei care cred ca filmul are ceva legatura cu biserica si influenteaza negativ asupra psihicii crestinilor si nu numai ... nu am sa le zic ca sunt cam totomaci :)
 
Asa de de.bil uneroir e omul, a ajuns atat de murdar incat nu-i pasa atunci cand sunt batjocorite cele mai inalte valori si apreciaza tot rapanul si gunoiul,. Rade si se bucura ca un nerod cand cineva ii improasca onoarea de crestin cu r.a.hat.
Trist
 
Cred ca preotii ar trebui sa se revolte zilnic pentru ca filme care abunda de violenta si scene sexuale se deruleaza mai fiecare zi, filme ce jignesc onoarea crestina
codul da vinci insa a fost montat fiindca succesul ii era asigurat numai datorita controversiunilor care le va provoca, fiindca scenariul si filmul in general este prost
imi amintesc de reactia musulmanilor la desenele celea lui mahomed.
va imaginati ce ar fi daca s-ar monta un film asemanator despre mohamed?
toti canadienii se indignau cum de au permis ziaristii din danemarca sa jigneasca onoarea musulmana si toti editorii ziarelor din canada tipau in gura mare ca nu vor publica reprezentarile lui mahomed caci jignesc pe musulmani.
nici o remuscare insa cu privire la codul - publicitate si aplauze mai in toate ziarele.
 
sunt de acord cu tine doar intr-o privintza:
filmul e chiar prost facut, o multitudine de clicheuri, aproape la orice scena serios ma gindeam "i know i've seen this before"
unica distractie era cind oamenii din primele rinduri in care a trebuit sa stau si eu (sala era arhiplina) au tipat totzi odata la momentul cind silas a sarit pe langdon :))) iar restul salii murea de ris de noi... :)
am vizionat filmul impreuna cu fiica unui preot :) asta tot era moment amuzant :) adica de fiecare data cind ma intorceam sa vad fatza ei :) pina la urma am convins-o ca ea poate crede in ce vrea ea si eu in ce vreau eu si filmul poate prezenta ce vrea el sa prezinte :) e bine atunci cind oamenii isi dau seama de aceste lucruri (spre deosebire de unii care au scris mai sus aici) :) atunci stii ca ai de a face cu un om destept cu care poti avea un argument destul de fun .. fara morala..fara critica.. fara 'save your soul until it's not too late' etc :D
 
militant said:
Daca savantii au spus in perioada sovietica ca Dumnezeu nu exista ("stiinta doar a demonstrat, nu?") atunci "toti is prosti si noi atei destepti", in rand cu savantii.

de ce numai in perioada sovietica? :hoho:
 
hehe

Iarasi revin la spusele lui Tutea:
Diferenta dintre o baba cu picioarele murdare care se roaga in iserica la icoana Maicii Domnului si un om de stiinta, laureat al premiului Nobel ateu -
baba este Om si omul de stiinta dihor.
Mai bine de-atat nu o putea spune nimeni.
 
Back
Top